Jump to content


MAC OS: Higher Sierra


DejanM

Recommended Posts

Imao bih pitanje u vezi ove najnovije verzije MAC OSa: kakva su vasa iskustva sa njom ?

Ja sam bio zadnjih par godina pomalo lenj i nisam update-ovao mac os - ostao sam na Maverics-u. U principüu Maverics radi dobro i nisam ni imao neku posebnu potrebu da nesto diram ...

Ja koristim Mac Mini (2012) i za njega sam HDMI kablom zakacio AVR (preko kojeg je zakacen TV), optickim DAC a  thunderbolt vezom eksterni disk. Koristim ga samo za slusanje muzike i gledanje filmova. Zato mi te raznorazne zezalice, koje su ugradjene u novije verzije MAC OSa, nisu potrebne. Najvise me interesuje audio sekcija: da li radi pouzdano, da li je kvalitet zvuka bolji nego ranije, itsl. ?

Link to comment
Share on other sites

10.6 Snow Leopard je bio poslednji kvalitetan OS X i mnogi i danas tvrde da je to najbolja verzija za audiofile, osim što je generalno neuporedivo stabilniji i nezahtevniji od naslednika. Operativni sistemi posle njega dobijaju sve više integracije, animacija ali nauštrb stabilnosti, resursa i, posledično, brzine.

Ja sam na iMac-u (late 2012) stao na Mavericksu koji mi je i radni i muzički kompjuter. Mislim da je "programirano zastarevanje" posle njega krenulo eksponencijalno ka nebu, kao što su i iTunes upropastili od verzije 12.6.4. Slušao sam muziku na kasnijim sistemima, vlasnici tvrde da sve radi kako treba, doduše nikada nisam ni ulazio u rasprave o zvuku operativnih sistema. 

Sa kompjuterom iz 2012. ne bih se zamarao kasnijim sistemima. Sigurno ćeš dobiti sporije otvaranje aplikacija, rad i sporiji fps animacija, uz neizvestan boljitak u zvuku. Uostalom, uvek možeš da probaš pa da se vratiš nazad.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih ja bas sve tako generalizovao sem ukoliko Vam nisu neophodni drajveri proizvodjaca.

Da pojasnim na sledecem primeru, za M2Tech HiFace EVO USB to SPDIF MK1 neophodno je i na OS X instalirati drajver, probao sam sa Mac Mini 2011 Mid od OS X 10.7, 10.8 u koga sam se kunuo i 10.10 za koji se ispostavilo da je M2Tech napisao mnogo bolji drajver ali tu je i stao...hocu reci, implementacija u OS X mnogo vaznija. Takoreci, neophodno je izvor/transport i po tom pitanju "upariti".

Link to comment
Share on other sites

Hvala na ovim komentarima. Mislim da cu produziti period "lenjosti" nakon ovoga sto ste napisali. Jedan protivargument ipak stoji: nove verzije SWa, kao recimo JRiver player ili A+ ili sta se vec koristi, se testiraju na novim verzijama OSa i mozda na par starijih verzija. U jednom trenutku nece vise biti testiranja za Mavericks. I onda je moguce da dodje do odredjenih problema, bez obzira na backwards compatibility, koja se garantuje. Npr. JRiver omogucava Ineteger mode tek od Mavericks verzije OSa. Tako da cu u jednom trenutku ipak morati nesto da uradim. A mozda jednostavno promenim Mac Mini, koji evo vec 6 godina radi 7x24 bez ikakvih problema ...

Link to comment
Share on other sites

Ja cu svakako kada spakujem novi dac probati i novi OS X uporedo sa starim, audio player je jako bitan lanac u jednacini. Kao sto si rekao postavlja se i pitanje kompatibilnosti i funkcionalnosti novijih verzija koje su na raspolaganju, taj integer mode meni nije radio sa 10.7 i 10.8, a radi na 10.10 sa istim ostalim komponentama.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Ja cu svakako kada spakujem novi dac probati i novi OS X uporedo sa starim, audio player je jako bitan lanac u jednacini. Kao sto si rekao postavlja se i pitanje kompatibilnosti i funkcionalnosti novijih verzija koje su na raspolaganju, taj integer mode meni nije radio sa 10.7 i 10.8, a radi na 10.10 sa istim ostalim komponentama.

Da li bi bio ljubazan da postujes svoja zapazanja nakon tog testa ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...