Jump to content


JRiver


DejanM

Recommended Posts

Do JRiver-a sam dosao tragajuci za resenjem za problem DSD reprodukcije pod F2K za moj novi Pioneer U-05. Instalirao sam prvo test verziju JRivera ali vec posle nekoliko dana sam odlucio da kupim JRiver. Imam ga sada instaliranog i pod MAC OS (Mac Mini) i pod Windows 10. I to radi odlicno ...

Jriver User Interface je jako dobar i podesavanje cak i kompleksnijih stvari, kao npr. DSD reprodukcije ali sa Pioneer ASIO driverom, je lako i zavrsava se za manje od minuta !! Za mene je takodje veoma vazna i podrska tzv. Folder View-a: to je mogucnost da svoju muzicku kolekciju mozete da vidite onako kako je ona organizovana na disku. To je meni bitno zato sto su moji meta tags ne bas sredjeni, i views koji su organizovani pomocu tag-ova daju informaciju koja je cesto zbunjujuca.

Kvalitet reprodukcije je odlican. Ja ne koristim upsampler (software-ski DSP, koji je ugradjen u JRiver) i sve ide u native formatu. To radi zblja jako dobro. Na primer: svira na MAC Minijevom optickom izlazu bolje od SB Touch-a zakacenog na coax ulaz istog DACa. I to znacajno bolje.

JRiver ima i DLNA Server, koji je takodje veoma jednostavno konfigurisati i koji radi jako dobro. Moze da streamuje DSD preko mreze. Kvalitet zvuka je iznenadjujuce dobar.

Kao daljinski koristim JRemote za iOS. On je dosta jednostavniji i laksi za koriscenje od daljinskog za Audirvanu Plus. Ima jako zgodan feature: moze da preusmerava stream na bilo koji uredjaj u mrezi koji podrzava UPnP.

JRiver podrzava i reprodukciju Videa/Filmova kao i slika, ali ga ja za to ne koristim.

Problem sa DSD reprodukcijom pod F2K za Pioneer U-05 sam resio koristeci alate iz JRvera, ali sam otisao u pravcu JRivera.

 

Link to comment
Share on other sites

Jesam. Naravno ...

Prvo pod F2K pod Windows mozes da koristis WASAPI bez Pioneer-ovog drivera, a mozes i da instaliras ASIO support i da onda koristis isporuceni Pioneer-ov driver. Kada uporedim ova dva moda rada F2k (koristio sam za test pesmu Adele Hello u CD kvalitetu: 16/44,1), sa iskljucenim bilo kakvim upsampling-om, razlike su toliko male da nisam siguran da postoje. Kada onda to uporedim sa JRiver-om, koji koristi ASIO i isti Pioneer-ov driver, dobijem zvuk koji ima vise detalja, boljom diferencijacijom instrumenata, ... jednom recju bolje. Ali izgleda da je zvuk i nesto glasniji, pa je to mozda razlog subjektivnog dozivljaja bolje reprodukcije (volume control je sve vreme na istoj poziciji i nisam ga pomerao). Ili je mozda i taj osecaj glasnoce subjektivna posledica drugacije reprodukcije ? Trebalo bi izmeriti glasnocu ali cu to ostaviti za neku drugu priliku ...

Pri tome treba imati u vidu da je interna arhitektura JRivera i F2K kada koriste ASIO, ako ne identicna ono bar veoma slicna. Korste isti Asio support (verziju 2.1.2) i jedan i drugi proizvod, dok je izlazni Pioneer driver isti, sa istim parametrima u oba slucaja (32 bita, 50 ms). Postavlja se pitanje odakle bi onda mogla da potice ova razlika ? Mislim da se odogvor na ovo pitanje moze dobiti jedino detaljnom analizom koda oba ova proizvoda, sto meni natavno nije moguce jer JRiver nije publikovao svoj kod.

Slicna je prica i kada se uporede A+ i JRiver pod MAC OS. Za poredjenje sam koristio A+ V1 i Jriver sve pod Mavericks-om. JRiver mi daje nesto vise basa, bolju separaciju instrumenata dok je A+ nesto tanji u basu ali nesto fluidniji u celoj prezentaciji - kao da je zvuk nesto bolje izbalansiran. Nisam ih poredio sa ukljucenim upsamplingom, gde bi trebalo A+ da ima prednost s obzirom na odlican Izotope upsampler koji je u njemu ugradjen.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

JRiver je pokrenuo i svoj radio, koji emituje muziku bez reklama u CD kvalitetu. Radi se o 4 radio stanice: Jazz, Klasika, Rock i Eklektika. Cekirao sam Jazz radio stanicu i mogu reci da je izbor muzike, kao i kvalitet reprodukcije, odlican.

Link to comment
Share on other sites

Svaka čast JRiveru ali neki su već pisali ovde da je Album player bolji i od njega. Takođe su probali i da slušaju radio preko njega.

Ja sam Album player upoređivao samo sa Foobarom i on je dosta bolji.

Izvini za ovaj podatak, ali eto, neko voli da zna šta je čujno bolje.

Nemoj zamerit :)

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, nkrgovic said:

@vdzele : "Neki su pisali da ja Album player bolji" - jesi li ti poredio? 

 Takodje, ima li Album player za Mac? @DejanM je posao daje testirao na OS X Maverics. 

JRiver ima i Mac verziju. Nisam slusao Album player pa ne mogu nista da kazem. Mozda ga instaliram u neko dogledno vreme ali sam (jos uvek) toliko preokupiran sa JRiverom (i zadovoljan) da nemam potrebu cak ni vec instaliran i konfigurisan F2K da slusam.

Koliko sam shvatio Album player je (kao i F2K) besplatan SW, dok JRiver mora da se plati. Takodje se prelazak na svaki major release JRiver-a dodatno placa. To mu je verovatno glavna mana ali s obzirom kakav konfor pruza i kakve sve features stavlja korisniku na raspolaganje, meni taj novac izgleda kao dobra investicija.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, vdzele said:

Svaka čast JRiveru ali neki su već pisali ovde da je Album player bolji i od njega. Takođe su probali i da slušaju radio preko njega.

Ja sam Album player upoređivao samo sa Foobarom i on je dosta bolji.

Izvini za ovaj podatak, ali eto, neko voli da zna šta je čujno bolje.

Nemoj zamerit :)

 

Zasto bih ti zamerio ? Razmena iskustva je vrlo korisna stvar. Tih player-a ima na trzistu dosta i svakako je interesantno pokusati pronaci najbolji. Medjutim, kao i uvek, misljenja se dosta razlikuju. Vidim da je vec neko vreme Roon hype i da se o njemu dosta govori kao o ultimativnom resenju. U svakom slucaju nije lose probati, uporediti pa onda videti ...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam prvo probao JRiver i bio je bolji od F2K. Kako mi je (iz meni nepoznatih razloga) pravio probleme sa MAudio Transit eksternom karticom koju koristim za merenja, uklonio sam ga i sad koristim Album Player free verziju, mislim da vrlo slično sviraju. Vidim da ima da se kupi Album Player full verzija za 36,5 Eur, izgleda vrlo bogato,  nego ne znam da li je to ista stvar i da li to svira dobro kao free verzija?

Link to comment
Share on other sites

Izmedju ostalih finih stvarcica kod JRivera postoji mogucnost namestanja vise od jedne tzv. Zone. To je korisno u slucaju da imate vise zakacenih sprava za comp. Npr. na mom Mac Mini-iju imam povezan DAC, AVR (HDMI) i UPnP Server. Za svaki od ovih uredjaja imam drugaciju konfiguraciju, koja se definise za svaku Zonu (zakaceni uredjaj). Onda je potrebno samo odabrati odgovarajucu zonu i ... to je to. Kod A+ (ne znam da li mozda nesto nisu promenili u V3) i kod F2K sam morao u tom slucaju da rucno menjam konfiguraciju - sto nije neki narociti problem ali se tu izgubi malo vremena bez potrebe. Radi se zapravo o upotrebljivosti korisnickog interface-a.

Link to comment
Share on other sites

On 05/28/2018 at 11:44, DejanM said:

Slicna je prica i kada se uporede A+ i JRiver pod MAC OS. Za poredjenje sam koristio A+ V1 i Jriver sve pod Mavericks-om. JRiver mi daje nesto vise basa, bolju separaciju instrumenata dok je A+ nesto tanji u basu ali nesto fluidniji u celoj prezentaciji - kao da je zvuk nesto bolje izbalansiran. Nisam ih poredio sa ukljucenim upsamplingom, gde bi trebalo A+ da ima prednost s obzirom na odlican Izotope upsampler koji je u njemu ugradjen.

Ovo, izvini nisam video. Poslacu ti pp kada budem kuci.

Link to comment
Share on other sites

On 8.7.2018. at 20:49, vdzele said:

Svaka čast JRiveru ali neki su već pisali ovde da je Album player bolji i od njega. Takođe su probali i da slušaju radio preko njega.

Ja sam Album player upoređivao samo sa Foobarom i on je dosta bolji.

Izvini za ovaj podatak, ali eto, neko voli da zna šta je čujno bolje.

Nemoj zamerit :)

 

Ja sam dugogodišnji korisnik i ljubitelj JRiver-a, i dalje ga zapravo koristim kada puštam neke velike liste kao pozadinsku muziku prilikom druženja i sl. Kada sam sedim i slušam lepo potpuno sam prešao na Album Player. Probao sam ga više iz fore, ne sviđa mi se interfejs, nemam volume control, nema playliste nego pušta samo po folderima itd. Međutim nametnuo se samo zato što je zvuk kod mene čistiji i jasniji, povratak na JRiver mi sada u poređenju uvek zvuči nešto muljavije.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ga isključio, jedina opcija oko volume koju imam u config je da se čekira Manage system volume,  ali na mom HRT microStreamer sistemski volume menja jačinu samo na izlazu za slušalice ne i line-out, tako su ga napravili. Kad je ta opcija odčekirana valjda bi trebalo da radi initerna softverska kontrola playera, slabo nalazim informacije oko toga, ali iz nekog razloga kod mene ne funkcioniše. 

Na JRiver već nemam taj problem, odaberem onu njihovu internu 64-bit volume kontrolu za koju tvrde da je bez gubitaka po kvalitet zvuka i to radi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

JRiver je implementirao interesantan cloud koncept za slusanje muzike. Ne znam da li je ideja njihova, ili je vec neko drugi implementirao nesto slicno pre njih, ali je zanimljivo i to ne samo kao ideja ... Radi se o sledecem.

JRiver svakom svom korisniku stavlja besplatno cloud na raspolaganje u koji svaki korisnik moze da upload-uje svoje playlists. Uslov je da files ne mogu da budu u MP3 formatu - znaci mora da bude flac (wav,...) u najmanje 16-44,1 rezoluciji. Fora je u tome sto svako moze da slusa playlists svakog drugog, odnosno sve te playlists su public. Na taj nacin se znacajno uvecava kolekcija muzike svakog JRiver korisnika. JRiver onda ukljucuje tu upload-ovanu muziku u svoj JRiver Radio, i pusta je preko svog internet radio service-a. Na taj nacin se dobija win-win situacija. Preko JRiver radija se slusa muzika koju korisnici JRivera ionako vole da slusaju a JRiver dobija besplatan content koji moze da koristi.

Sama implementacija jos uvek pati od decijih bolesti - search npr. ne funkcionise bas sjajno. Ali je ideja jako zanimljiva. Narocito ako prosire tu ideju i na filmove.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...