Jump to content


Stari Radio Aparati


Krca44

Recommended Posts

Dobar dan !

Otvoram ovu temu za sve ljubitelje i korisnike starih radio aparata u koje i sam spadam.

Siemens Grossuper G8

Kratki, srednji i dugi talasi.

U radnom stanju, povremeno se koristi. Dva zvucnika spreda i po jedan sa svake strane, sirina oko 65cm. Ima ulaz za gramofon, Antena ugradjena pozadi sa mogucnoscu blagog usmeravanja.

Daje solidan i lep zvuk kad se pozicionira pravilno, u odnosu na bocne zidove. Mono. 1959. godina, napajanje izvedeno jos tada sa grecom ali bez odlaganja visokog napona, jedina mana.  Siemens je ono vreme sa aparatom davao odovarajucu shemu.

Radio je koriscen od 59' pa umereno tokom 80-ih, jedini servis na njemu obavio je gospodin Vukusic.

Lampe : ECC85, ECH81, EABC80, EF85, EM80, pojacivacki deo EF86, EABC80 (C triodni deo), EL84.

 

DSCN0109 copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Blaupunkt

Srednji i dugi talasi, bez kratkih talasa. Mono.

Predratni.  Nema imena modela, bar na prednjoj masci i bokovima, zadnja strana zatvorena, jos nije provereno radno stanje.  Sirina i Visina oko 50 cm.

Lampe : AZ1, ACH1, AF3, AB2, AL4, AM2.

P.S. Ako neko zna servisera ovakvih uredjaja, molim kontakt na PP. Hvala !

 

Link to comment
Share on other sites

Imao par komada...i to isključivo STEREO...MONO i bez FM-a me ne zanimaju.....

Korting STEREO 400 s originalnim zvučnicima (PHILIPS Fullrange AD3701M) je odlično radio ali je "žrtvovan" za STEREO cijevno pojačalo....

Nordmende Fidelio V300....isto tako STEREO...odlično je radio...prodan...

 

50.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kuršum said:

Što bi servisirao to kad ne možeš više ništa da slušaš?

Nostalgija, Otac kaze da su na tom ili takvom aparatu slusali BBC za vreme rata, tajno....

Pa pita da li radi.... verovatno je ugasen pre 40 godina i nije paljen ili je u to neko vreme crkao, pa nije servisiran.

Servis mi je bitniji za Siemens, on je odlican a treba uraditi vise stvari, od mehanike do jednog zvucnika.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kuršum said:

Moj komad iz vikendice. Milina je slušati Radio Beograd na njemu.

Grundig 3033/56

Eto i meni je milina slusati muziku na Siemensu pa zelim da ga sredim iako je funkcionalan.

Ima neki shmek muzika sa njega, verujem da je i kod tebe tako   :-)

Link to comment
Share on other sites

RR 240 sam imao do proslog ljeta kad sam ga poklonio bratu koji sredjuje vikendicu u retro stilu.Kad sam ga dobio prije 20 godina radio je odlicno, dugo je stojao upakovan i ne koristen, a sad je oslabio ne cuje se jako.Lampe otisle, koje pojma nemam.Dok sam ga slusao par mjeseci doduse rijetko, obicno sam  slusao vijesti da bih uzivao u ljepoti glasa, naravno sa hi fi stanovista to je bzvz, ali je odmor i vracanje u neka ljepsa vremena.

Da dodam jos jednu informaciju ako koga zanima.Radio Kosmaj sad ne znam koji model ima sad vidjeh na netu 47, 48 i 49....Jedno vrijeme, e sad tacno ne znam prodavali su se bas veoma skupo pa je jednom od ovih cijena dostizala i 200 - 250 eura,samo zato sto na skali pored svih ispisanih stanica ne pise Titograd, vec Cetinje.Razlog je da je te i te  godine donesen zakon o glavnom gradu da bude Titograd, pa se Cetinje nije dugo "zadrzalo na skali".To je posebno u nekom periodu bilo vazno suverenistima.Inace  starih radia gledao sam ih tuda a u PG u jednom,sad bivsem servisu EI ima 15-tak tih radia u izlogu kao ukras uz onaj stari tv sto ima birac kanala sa strane,neke magnetofone i sl.Nevjerujem da su u funkcionalnom stanju.Pozdrav.

cda454d98afc1dd9158e6823ae60.jpeg

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, HiFi-Choice said:

Imao par komada...i to isključivo STEREO...MONO i bez FM-a me ne zanimaju.....

Korting STEREO 400 s originalnim zvučnicima (PHILIPS Fullrange AD3701M) je odlično radio ali je "žrtvovan" za STEREO cijevno pojačalo....

Nordmende Fidelio V300....isto tako STEREO...odlično je radio...prodan...

 

50.jpg

Lijep brate sto jes, jes.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Krca44 said:

Dobar dan !

Otvoram ovu temu za sve ljubitelje i korisnike starih radio aparata u koje i sam spadam.

Siemens Grossuper G8

Kratki, srednji i dugi talasi.

 

10 sati ranije, Krca44 said:

Siemens ima FM, ukt/ ukw , kratki talasi.   Taj deo radi vrlo lepo ,  Blau nema, njega nisam nikad koristio, samo nasledio.

Kako si gore napisao u prvom postu on nema FM. Čak mi ni ovaj drugi post nije jasan, ovo FM, ukt/ukw, kratki talasi. To nije isto. UKT/UKW/FM su ultrakratki talasi, kratki su drugo područje.

Dakle super ako ima FM, ali to ne piše u prvom postu.

Link to comment
Share on other sites

Predratni Crosley iz kuće mog dede, trgovca iz Brestovca kod Bora. Vešto sakrivenog, Nemci ga nisu zaplenili, tako da su se tokom rata na njemu slušale savezničke radio stanice. Pre dvadesetak godina je opravljen u servisu u CFL-u u Košutnjaku i u radnom stanju je. Sada se odmara na polici, zgodno uokviren sa dva toma De Golovih sabranih dela i čeka na restauraciju kutije.

IMG_0667.JPG

IMG_0666.JPG

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kuršum said:

Dakle super ako ima FM, ali to ne piše u prvom postu

Na Siemensu ne pise nigde FM, sad je spakovan pa ne mogu pogledati ali ima sekciju koja radi kao normalan FM kod tunera i skalu za isto ( skala je visestruka i dugme za obrtanje je dvostruko ).

Izvinjavam se zbog greske.

3 hours ago, Willi Studer said:

Vešto sakrivenog, Nemci ga nisu zaplenili, tako da su se tokom rata na njemu slušale savezničke radio stanice

Ocev prijatelj mi je ispricao danas smesnu pricu iz onog vremena.  Nemci objavise da radiogoniometrom mogu uhvatiti svakog ko slusa BBC ( u Kraljevu i okolini ), pa se narod malo poplasio. Posto ovo nije moguce, kad je BBC saznao, oni onda objave kako izbeci ovu situaciju, a zapravo uputstvo njihovo je bilo napraviti efektivno jos bolju antenu   :lol:

..............

Blaupunkt

 

 

BLAUPUNKT LEPOSAVIN RADIO copy2.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Krca44 said:

Na Siemensu ne pise nigde FM, sad je spakovan pa ne mogu pogledati ali ima sekciju koja radi kao normalan FM kod tunera i skalu za isto ( skala je visestruka i dugme za obrtanje je dvostruko ).

Izvinjavam se zbog greske.

Piše UKW, ako je slika koju si postavio ta. A to su ultrakratki. Ti si napisao da ima kratke, srednje i duge. 

Očigledno mešaš ultra kratke i kratke. Tako si kod Blaupunkt-a napisao da nema kratke talase, a sigurno ih ima, verovatno nema ultrakratke.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...