Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

I pored svega treba biti svestan da cene domacih ploca i ne forimira toliko ovdasnje trziste.Masa tih extra domacih naslova idu preko kod stranih kolekcionara,putem sajtova tipa discogs,ili prenosenjem naslova i direktnom prodajom na berzama po Italiji,Holandiji,Austriji...etc.Dakle fakat da sve manje tih cuvenih ex-yu ploca ostaje u zemlji utice i na jace cene.To je svakako moje misljenje.

Link to comment
Share on other sites

Visoke cene ploča nisu ekskluzivitet samo naših prodavaca i domaćih naslova. Cene teško nabavljivih ploča, posebno kad su u dobrom stanju, i na Discogsu su visoke. 

Istina je da je domaće "tržište ploča" prilično neuređeno (eh, da je samo s tržištem ploča to slučaj), pre svega u ocenjivanju stanja, ali vrednost neke robe i dalje određuje spremnost kupca da odvoji novce za nju. Ploče suludih cena/stanja svakako ostaju neprodate. A, razlozi iz kojih su ljudi spremni da plate visoke cene za neku ploče su razni. 

Šta mislite, treba li Sondek da bude "faca" i proda svog Rexa za 300 dindži? Samo napred, Sondek, znaš moj broj :) 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zbrujic said:

Visoke cene ploča nisu ekskluzivitet samo naših prodavaca i domaćih naslova. Cene teško nabavljivih ploča, posebno kad su u dobrom stanju, i na Discogsu su visoke. 

Istina je da je domaće "tržište ploča" prilično neuređeno (eh, da je samo s tržištem ploča to slučaj), pre svega u ocenjivanju stanja, ali vrednost neke robe i dalje određuje spremnost kupca da odvoji novce za nju. Ploče suludih cena/stanja svakako ostaju neprodate. A, razlozi iz kojih su ljudi spremni da plate visoke cene za neku ploče su razni. 

Šta mislite, treba li Sondek da bude "faca" i proda svog Rexa za 300 dindži? Samo napred, Sondek, znaš moj broj :) 

pa po te novce sam ti prodao lačne france...već sam isp'o faca.Nema potrebe da se ponavljam. :D

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, aaa zmaju! said:

Ihh... mašete tu sa nekih 300-400 dinara, pa dobija 300e...moraćete bolje:D

Inace taj drugar malo trguje s plocama tako da verovatno ima kupca...

Ta ta ploca nema spoljni omot,tako je izasla.Novo izdanje je dzab-džaba dvaes' evra... i odlicno se moze upotrebiti za spoljnji omot.Neko je pomenuo master traku ...Tuzna cinjenica je da je Suba tako izgubio zivot.Spasavao je master trake iz pozara.R.I.P.

Link to comment
Share on other sites

Evo benda koji je, čini mi se , prodao nešto više ploča od EKV-a i Iluzivnog Reksa. 

Trebalo bi da njihovih ploča ima svuda.

Izlistajte cene

 

https://www.discogs.com/sell/list?sort=price%2Cdesc&limit=25&master_id=4126&ev=mb&format=Vinyl

 

https://www.discogs.com/sell/list?sort=price%2Cdesc&limit=25&format=Vinyl&master_id=4170&ev=mb

 

Više puta sam imao sve njihove albume, solidna i odlična izdanja. Obično sam te ploče koristio da ih prodam i/ili zamenim za nešto interesantnije.

 

Tu muziku znam jako dobro, svaki ton i zvuk u pesmama, šta će mi bolje izdanje, to bi bilo kao da pokušavam da iscedim još jednu kap iz odavno presušene drenovine.

Sem toga, ovi remasteri iz 2014. zvuče odlično.

Sva popularna muzika će vremenom biti kvalitetno remasterovana i neće više biti nikakvih audiofilskih razloga za slušanje gramofona i ploča.

Osim u slučaju nekih opskurnih i nepopularnih ploča snimljenjih pre par decenija koje niko neće ispravno prebaciti u digitalni format.

Dakle, gramofone i ploče će kupovati hipsteri koji žele da budu "in" i kolekcionari koje muzika ne zanima nego samo čin posedovanja kolekcije.

 

Ja sam muzikar. Ako se kad pustim pesmu čuje sve što mi je potrebno da skinem pesmu, to je to. To je dovoljno dobar sistem. Sve preko toga je ulepšavanje protiv kojeg ne mislim ništa loše ali mi nije ni mnogo potrebno.

Sačekaću još malo da cene još više odlepe pa onda prodati gramofon i ploče, strpljivo i po bezobraznim cenama jer će se naći dovoljno naloženih blesana, i onda kupiti neki High And™ DAC i besne zvučnike i uživati u lakoći puštanja muzike prostim kliktanjem miša.

Link to comment
Share on other sites

A većina ljudi daje velike pare za ploče muzike koju su slušali milion puta.

Meni je godina u kojoj ne otkrijem bar jedan fenomenalan bend ili solo muzičara, protraćena godina.

A to su uglavnom novija ostvarenja. Dakle, prošla su kroz digitalno. Šta će mi ploče onda.....

Hoću novu muziku, da zvuči tako da se razaznaje većina nota (ostale ću sam da domaštam) i to je sve.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sondek said:

Ta ta ploca nema spoljni omot,tako je izasla.

Biće da si i ti svoj primerak dobio iz istog izvora. Nije se ta ploča nikad prodavala bez omota, ali sam i ja do svog primerka došao iz kutije u kojoj je bilo 20 ovih "bezomotnih". Bilo je to krajem 80tih. Šta više, nuđena mi je cela kutija, jer prijatelj nije znao šta s njom da radi. Uzeh samo jednu ploču, kako je i red. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zbrujic said:

Biće da si i ti svoj primerak dobio iz istog izvora. Nije se ta ploča nikad prodavala bez omota, ali sam i ja do svog primerka došao iz kutije u kojoj je bilo 20 ovih "bezomotnih". Bilo je to krajem 80tih. Šta više, nuđena mi je cela kutija, jer prijatelj nije znao šta s njom da radi. Uzeh samo jednu ploču, kako je i red. 

iz Selene na spensu..bila je neka gomila,bar 10-15 kom.jeste bila negde 1989. ,a ja brucos.ima to omot ali je onako kao malo bolji unutrasnji omot 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nisam.

Hocu i ja da budem malo brezobrazan. 

Ima jedan sto trazi 12500 za to cudo  https://www.kupindo.com/Ploce/9080446_Elvis-Presley-Elvis-Golden-Records-mint

a ima i jedan koji trazi 6000 za krsh od te iste ploce  https://www.kupindo.com/Ploce/49680197_Elvis-Presley-Elvis-Golden-Records,

pa reko, ovo vredi tu negde u sredini.

Inace, sumnjam da ce to iko uzeti, mada evo vec drugi mesec cetvoro me prati :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nemam nikom drugom da se požalim, pa eto moram ovde... :rolleyes:   Vazda me iznerviraju podivljali preprodavci vinila na berzi ploča, cedeova i other shits for uplifting gormandizers koja se redovno održava u Novom Sadu. Ne kažem, uglavnom sam sam kriv, jer iako se cela stvar ponavlja kao dan mrmota,  ja i dalje odlazim pun entuzijazma i uveren da ću se dobro provesti a možda i naći neku ploču koja mi treba (nema ih mnogo, par naslova)...

Međutim, šta se dešava?  Na berzi su mahom kršine. A one koje su u iole pristojnom stanju... Ali da krenem redom. Svi se pozivaju na Discogs, sajt koji je nekakvo Pravilo Službe za naše vajne preprodavce. Ok, i ja volim Discogs, smatram da je izuzetno koristan, pa i edukativan. Na tom sajtu definisane su i ocene za ploče, kako omot tako i vinil. I šta kaže Pravilo Službe? Pa evo, u slobodnoj interpretaciji kaže da je ploča sa ocenom Mint neotpakovana (sealed). Da je ploča sa ocenom Near Mint otpakovana ali se na njoj ne vide nikakvi tragovi upotrebe, dakle kao nova. Da je ploča sa ocenom EX ploča na kojoj se mogu primetiti znaci upotrebe, ali da prilikom reprodukcije nema ni krckanja ni šuštanja, kamoli puckanja. VG je ploča koju je i dalje lepo videti, ali ima vidljive znake upotrebe, može se čuti i šušketanje između pesama, ali to je jedna pristojno očuvana ploča. E, Good, zapravo znači Bad. To je ploča sa ogrebotinama koje značajno utiču na reprodukciju, ali ne takvim koje preskaču kao što je to slučaj sa Fair i Poor pločama.

Na berzi ima novih, mint ploča, ali one nisu predmet ove diskusije. Ja zagledam stare ploče (ne domaćice, ne zanimaju me) i ne sećam se da sam ikada video NM ploču, a tu i tamo naletim i na EX i to se uglavnom događa Borku iz Yugovinila. Ploče idu od VG naniže, sa omotima koji su malo pa do vidno iskrzani, iškrabani, izlepljeni selotejpom i slično. Po takvom omotu se odmah vidi i u kakvom je stanju ploča. No, tu i tamo vidim nešto interesantno, pa kao fan uzmem da vidim koje je i čije je izdanje, i kad sam je već uzeo u ruke, pogledam i ploču, mada već znam da tako nešto nikad ne bih stavio na gramofon. I evo ga preprodavac, kao onaj sa buvljaka što prodaje sapun koji uklanja sve mrlje - ploča je glanc, staklo, neslušana, super... Ako sam tek došao i u fazonu sam da se zajebavam, pitam i pošto je. Onda on odvali neku cenu kao da stvarno ima predmet koji bi neko pri zdravoj pameti kupio. Ja onda ploču zagledam iz svih uglova, i krenem da mu pokazujem svaku ogrebotinu, fleku, otiske prstiju i slične trice koje krase njegov skupoceni vinil. Ništa to njih ne zbuni - to se ne čuje, ja sam proveravao, svira fantastično, ni ne šušti... :rolleyes:

A ima i mrguda koji su doneli stvarno dobre naslove i to u pristojnom stanju. Uglavnom su VG, mada ima i VG+. Stvarno, pristojne ploče koje bih i kupio. Međutim, šta se tu dešava? Pa dešava se da oni odrape maksimalnu Discogs cenu, kao da u rukama imaju neko od prvih US ili UK izdanja u NM ili EX stanju, a ne italijanski ili holandski reprint iz sredine ili kraja osamdesetih... Evo vam jedan primer da znate o čemu govorim. Recimo, Deep Purple - Made in Japan na Discogsu košta 60e kad je Made in UK, iz 1972 i kad je Near Mint. I to  i nije prvo izdanje, to je neko šesto doštampavanje. Prvo izdanje se momentalno nudi za 5 funti kad su ploče VG, pa do 12 funti kad su VG+. Ako hoćete Mint, ima španski Mint, reizdanje iz 1977. godine za 20e. Eto toliko ta ploča košta na Discogsu. E onda naletite na baju koji ima neke Dorse, Studžise, MC5, Parplove i slično, sve u pristojnom, mahom VG stanju (mada moram reći i da se iako nema puno ogrebotina, na vinilu dobro vidi da je izlizan od trčanja, dakle vidljivi tragovi korišćenja iako to niko ni za živu glavu ne uzima u obzir). I taj baja drapi te svoje italijanske, francuske, holandske, pa i ruske ploče, kao da ima Near Mint originale... I kad ja pitam jel može to za šta traži 6.000 dinara za soma i po, on se naljuti kao da ga nešto zajebavam... Prosto osetite jednu negativnu atmosferu, jednu antipatiju, skoro bih rekao i mržnju...  Sreća je prava pa ja mahom imam sve ono što mi treba. Već sam dugo u fazi da kupujem ono što već imam, ali neko bolje očuvano ili interesantnije izdanje. Tako da kad i naletim na tako nešto ali skupo kao prva ljubav, ne bude mi bogznakako žao. Ali me ipak najedi...

EDIT: na poslednjoj berzi, sad u subotu, sam osim par ruskih cedeova našao samo The Jam - All Mod Cons, UK iz 1978, stanje skoro pa EX (iako je imalo otiske prstiju i dosta prašine) za dve tisućice. Na Discogsu to ide za od 15 funti do 20 evrića, pa mogu reći da je ok...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...