Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

Jedan moj stariji kolega sa posla mi je pričao da je od njega neke ploče otkupio neki tip iz Rakovice, pretpostavljam da svi otprilike znamo ko je :D, među tim pločama je bio i King Crimson strano izdanje ali ne znam koje tačno.
Srećom preostale ploče mi je poklonio pošto sam dobar sa njim, nekih 60 komada, neke recimo nisu čak ni slušane a neke su bile u lošem stanju, npr. od stranih izdanja mi je zapalo: https://www.discogs.com/Camel-Moonmadness/release/963218, ploča je 5/5-, zvuk zaista odličan, https://www.discogs.com/Camel-Mirage/release/1663535 ploča 5/5-, https://www.discogs.com/Vanilla-Fudge-Renaissance/release/589658 ploča 5-, https://www.discogs.com/Deep-Purple-Who-Do-We-Think-We-Are/release/6254032 ploča 5/5-.
Naravno tu su i YU licence, Pink Floyd, Hendrix, Deep Purple itd, ali sve u svemu, lep poklon :)

Link to comment
Share on other sites

Sta je poenta teme? kuknjava nad svojom zlom sudbinom po ko zna koji put,tracarenje,ko nas tera u vinil???

Ploče kao uostalom i sve sto je na prodaju kostaju onoliko koliko je kupac spreman da plati.Ne razumem čemu kuknjava,svaki punoletan covek moze da ode u banku otvori racun i karticom kupi na discogsu ili sa ebay plocu ako je jeftinija,pritom zbog feedbacka nema zayebancije sa stanjem kod ozbiljnih.Discogs i treba da bude jedini reper.Ja na berzi svaku starku pre kupovine tamo proverim,i desavalo se da se ploca vredna 3-4€ prodaje po 20€,ali sto bih krivio prodavca-njegovo je da proba.Cesto i ne poznaje muziku koju prodaje,da bi znao da jedan album Chick Corea kosta 20€ drugi 3.Tako je i sa kupcem,ako se ne edukuje raspita i ne poznaje ono sto kupuje i treba da naleti na minu,plati skolu.Nije mu kriv prodavac već neinformisanost i neizdrž.Mogu da prodavcu spomenem cenu sa discogsa,da lakse skonta da je preterao cenom ili preplatio u nabavci,ili se istripovao-ali sve u svemu zabole ga -on prodaje ...Mnogi korektni trgovci kazu da je problem ustvari nabavka.Nema vise tavana i podruma sa jefinim i zaboravljenim plocama,proslo vrrme prodaje kompletnih kolekcija ploca ubescenje jer se prelazi na cd.Cd je uskoro i klinicki mrtav.Odjednom svi nesto hoće da bar probaju vinil,proćiće ih verovatno kad cuju kako los gramofon zvuci losije od loseg cd-a.

Kad ne prodaju ovi sto preteruju spustiće, ako ne nek ih nose i u grob sto se mene tice...ne treba pridavati znacaj njihovim pricama za nepismen svet.

Korektnih ima

 

Link to comment
Share on other sites

Ja već pisao pre u nekoj temi, pa da ponovim...

...starih ploča ima konačan broj. "Nove" stare ploče se ne proizvode jel, tako da su izvori starih ploča presušili. 90-ih godina, kada je CD počeo masovno da se širi kod nas, tone i tone ploča su iznošene na tržište polovnjaka. Nisu (gotovo) nikome trebale, i valjale su se za kikiriki (plus još i kriza kod nas, plate od 5-10-30DEM).

E tih ploča više nema. Sve su konačno završile u nekim kolekcijama nekoga ko će to konačno zadržati sebi na duže vreme. Ovo što se sada valja na našem tržištu jeste uglavnom beskorisno đubre, jer valjanih ploča više i nema. Izuzeci su retki. :(

Kako će se kretati produkcije novih ploča, ne zna niko, videćemo. Ali obzirom da je kompletna nova produkcija 100% digitalna, pitanje je koliko smisla ima rezati je na vinil. Uglavnom će bolje da zvuči na digitaliji. Originalni analogni studijski snimci ranijih produkcija nepovratno degradiraju vremenom, te će uskoro biti nemoguće (za nešto već i jeste), dobiti danas vinile analogne originalima iz 60-ih, 70-ih, 80-ih...

Tako da, cene će za starije ploče, polako da rastu i na Discogs, kako vreme prolazi. :(

Žao mi što se 90-ih nisam nakupovao kompletnih ex-YU rock diskografija. To je ono što mi zaista nedostaje na pločama. Neki masteri tih produkcija su zauvek izgubljeni.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da misliš na Diskoton pošto su uništeni masteri tokom rata tako da je sve ostalo na pločama, kasetama i po nekom CD-u.
Npr. EKV i Haustor ploče su na cenama, ima tu još nekih izdanja ali oni su mi prvi pali na pamet.

Link to comment
Share on other sites

Ne samo Diskoton čiji masteri su zauvek uništeni, već i oni sačuvanii u Jugotonu, RTB-u, magnetne trake svakako propadaju vremenom. Koliko god da se danas dobro čuje master traka  iz 70-ih, sigurno je lošije nego što se čula par meseci posle snimanja.

Da, EKV, Haustor, Leb i Sol, Time, Azra, sve to, najbolje što može da postoji su presovi iz onog perioda. Bolje od toga više nikada neće postojati. :(

Da se ne vezujemo za neka konkretna izdanja, ali niko ne može poreći da je količina starih ploča neki konačan broj. Samim tim, cena može da stagnira ili opada samo ako potražnja značajno opada, ili ako se nova roba "proizvodi" da prati potražnju. Čak i ako potražnja stagnira, obzirom da količina robe opada, cena će da raste. To nije roba koja može da se proizvodi tako da prati tražnju, (što može bilo koja nova roba), bla.bla.bla...

Cene polovnih ploča će da rastu. :(

Link to comment
Share on other sites

Ma raste i kupovna moć u srbiji srećom.početkom 90-tih si trebao da radiš 10 meseci za jednu novu ploču,a vidi nas sad obrnuto pa puta dva- može 20 ploča da se zaradi za samo jedan mesec.Jos moze i dvaput u wc tokom posla da se ode.ko zna gde ćemo tek biti za jos 30g,kako je krenulo moći će i gramofon od jedne plate da se kupi.Samo se brinem kaki ćemo s prostatama da budemo :o

 

Ma uzivajmo ovog momenta i dok moze i dok ne ogluvesmo skroz,koga briga zabudućnos' vinila i crnobele fotografije i televizore prebolesmo.

Link to comment
Share on other sites

Kako odrediti cenu polovne ploce?

Memorija me slabo sluzi,ali se secam jednog detalja krajem sedamdesetih godina proslog veka.Kupovao sam nove ploce u Londonu po ceni od oko 2f.U second hand radnjama su bile jevtinije ,u proseku 1-1.5f.Medjutim u jednoj radnji naletim na plocu Fleetwood mac-"Mr. wonderful" po ceni od 5f.Nisam je kupio, ne samo jer je bila skupa,jvec jer sam je ocenio VG-.Zasto je bila tolika cena,ne znam.Da li to spada pod naslov teme?

Danas cene polovnih ploca mogu uporediti ili u odnosu na nove ploce,ili u odnosu na dobro snimljene diskove.Ako ploce zvuce bolje od diska,onda se za nju moze platiti neka suma vise.Po mojoj proceni,to je nekih 2.000-2.500din.Ako disk zvuci bolje iz nekog razloga,kupicu cd.Upravo iz tog razloga sam i pristalica da treba imati i gramofon i cd.

The Beatles-"The Beatles"(White album) sa serijskim brojem 0000001, 2015.g. prodat za 700.000e.Ko je ovde podivljao:prodavac ili kupac?Postoji masa ploca u mint stanju koja se prodaju od 1.000-3.000e.(i to "obicni" naslovi,tipa Led Zeppelin i sl).

Problem kod nas je sto prodavci ploce iz kontejnera prodaju po ceni kao da su u mint stanju.A tako ih i ocenjuju.Ali to je njihov problem,kao i problem onih koji kupuju.Lepo je receno,ignorisite ih,narucite iz inostranstva(kao sto smo nekad radili,ja licno preko COBa).Na taj nacin bi se zakon ponude i potraznje doveo na realan nivo,pa bi i oni morali da spuste cene.

I nisu prodavci "odlepili" sa cenama samo za ploce.Isto je i sa muzickim uredjajima,stripovima, itd isl.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Aoxomoxoa said:

The Beatles-"The Beatles"(White album) sa serijskim brojem 0000001, 2015.g. prodat za 700.000e.Ko je ovde podivljao:prodavac ili kupac?

To nema veze sa muzikom, jer ta ploca verovatno nikada nije ni stavljena na gramofon. Tu je u pitanju kolekcionarski duh, a pomenuti kupac je verovatno ... koliko sutradan kupio haltere Majkl Dzeksona za $1.000.000
Zapravo, sasvim je izvesno da nije ni kolekcionarski duh u pitanju, jer ce i to na dobos kad se pojavi gitara elvisa prislija... a sve to ima malo veze sa onima koji bi da slusaju plocu koju su kupili dok se ne izlize.

A svi ti preprodavci, dok otkupljuju ploce na kilo sanjaju da je medju njima sveti gral, ploca od koje ce moci da kupe novog golfa dvojku. Dizel!

Link to comment
Share on other sites

Nije tema otvorena za kuknjavu. Znamo da je prodavcevo da trazi, a kupcevo da ili kupi ili ne.

Tema sluzi da malo preturamo po nasem trzistu, da neke prodavce pohvalimo a neke da malo opljujemo... :D

Nije kukanje ako se zapitamo zasto neka ploca na discogsu kosta 20 evra plus 10 za transport,  a ista ta ploca (i jos u slabijem stanju) kod recimo razglasa ili drogstera kosta 45, plus sto obojica tvrde da je mint - ko iz radnje i kropuju sliku omota da se ne vidi ofucanost

 

Link to comment
Share on other sites

DakleN, ni Discogs nije ono sto je bio... Prodavac je Italodidi (da, Italijan je) koji trguje iz Austrije. Ploca je u opisu bila navedena kao VG+..... :-o:evil:

http://fotkica.com/slike.php?slika=1_56577372_33811043_593450984387475_7200517945963839488_o.jpg

Sad predstoji reklamacija, pa izmisljanje oko poste, pa opravdanja...

Mislim da cu sve to zaobici, opsovati mu mater i ubuduce zaobilaziti...

Link to comment
Share on other sites

posalji mu fotku,pripreti negativnim feedbackom i da vidis kako ćes da dobijes pare nazad,problem velik za njega, ti si već tu gde si.Zaracunaj mu povratnu postarinu...Sto da dozvolis da te ošiša,nemas bas nista od toga sto mu opsujes mater.

Link to comment
Share on other sites

On 3.6.2018. at 9:17, ketklou said:

 

Na limundu, djokadjurovic, ocena za omot 4. Trebalo bi da bude bar 5+ s obzirom da uz omot dobijete i pristojnu dozu penicilina :D

 

originalslika_LP-CHRIS-REA-THE-BEST-OF--160726505.jpg

image.thumb.png.1a0cfdf3b78b1dcb789932f9620cd74b.png

Ja sam kupovao ploče od pomenutog prodavca i do sada nisam imao problema, sam vinil je uvek bio realno ocenjen.

Link to comment
Share on other sites

Na stranu iskustva s njim, ima to sve u ocenama, ali ovaj opis omota je cist promasaj. Za vinil ne znam, nije nemoguce da je u toj vlazi ostao netaknut, ali omot je katastrofa i nije ni za dvojku. Bar da je napisao ono cuveno ''omot kao na sliki''... 

Iz oglasa se vidi da je cena primerena artiklu, jer kod njega, da je omot zaista 4, cena bi bila bar 3000 :P

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 29.6.2018. at 13:18, HMrules said:

Koja je optrilike realna cena prvog albuma Haustora a da je stanje ploče 5/5-, isto pitanje i za album Treći svijet, pitam pošto su na Kupindu baš velike cifre pa me interesuje da li se ti albumi na berzama mogu naći povoljnije?

Nažalost, realne cene su samo one po kojima se nešto može naći za kupiti. :(

Ploče exYU rock-a za prodaju su sada već uglavnom "rasprodate", tj. kod konačnih su vlasnika i više ne izlaze na tržište. Cena će im sigurno rasti.

Ove što ih ja imam, sigurno neću prodavati bez obzira na cenu.

Link to comment
Share on other sites

Kako li mu tek izgleda omot za 2+ ???

S obzirom na cenu koju je stavio, mozda se decko i zabrojao, da ne gresimo dusu.

Ali, od desetak ploca koje sam kupio od njega, samo 2 su bile realno ocenjene. Sve ostale je bila su bile drasticna razlika opis - realno stanje.

Screenshot.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...