Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

Jazz na ertebejkama je samo solidan i nema onog odvratnog krckanja sto mozda govori da nisu od recikliranog vinila sa sve sa nalepnicama...inace strana izdanja su redovno zvucno bolja. Za neke ertebejke koje imaju solidan zvuk nisam ni sanjao koliko je to bolje na starim stranim izdanjima tako da sad bas ta lovim kad nalete povoljno. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Koumbare said:

Evo još jedan primer. Ja bih za ovaj album dao 80 EUR za NM, bez problema.

image.thumb.png.a7769944996ad6ffc98780722f95d00c.png

Uskoro će godinu dana od poslednje prodaje na Discogsu. U skoro 10 godina prodato je 11 primeraka.

Ako neko ima baš dobar VG+/VG+ ili još bolje NM neka mi se javi. 

Ne znam zasto da se drzimo discogs ko pijani plota. Ipak je to domaca muzika i to se vecinski prodaje ovde. Za to vreme dok se prodalo tih 11 preko discogs je na berzama u Srbiji i po nasim oglasima prodato 111 primeraka. Po sasvim drugacijim cenama.

Za strane albume i izdanja mi jeste discogs neki reper, kao i sto mi je hifishark za polovne sprave. Za domaca...pa to kako je neko rekao kupuje nostalgija nasih gastosa i za cuti zvuke kuce cene nema. To mi je recimo kao porediti cenu koncertne karte kod nas i negde u inostranstvu. Ceca u Becu, i tako to ...

 

Link to comment
Share on other sites

Vezano za rtb izdanja, cinjenica je da stvarno ima veliki broj krsh presova ali se naleti i na po koji veoma dobar.
Pre par dana udomih U skripcu-Nove godine, prijatno sam se iznenadio, pa ko voli ovaj bend nece pogresiti pri kupovini.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Значи нису добра конкретно тих 10 издања?

Ono što sam imao jeste bilo ok za licencu, uz nešto crc-prc, a ganc novo. Ne postoji niti jedan razlog juriti ta izdanja pored originala, što važi i za bilo koju YU licencu. Oduvek je bilo jasno da je licenca inferiorna, koliko god bila pristojna, ništa se tu nije promenilo. Druga stvar je što postoje i zapadnjaci koji su gori od licenci.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam ''cast i radost'' da posedujem GRCKI Yes - Tales from Topographic oceans...
Brrrrrrrr....
Diskos iz Arandjelovca je za njih bio Decca Fidelity
Diskos je iz Aleksandrovca, u Aranđelovcu je Knjaz Miloš, malo si pobrkao lončiće xD

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, prophet said:

Iz Aleksandrovca je VIno Župa, nemate vi pojma.

Kaze se - iz Aleksandrovac...

 

Povratak na temu - Imam utisak da postoji nekakav zastoj u dizanju cena... 

Nastao je nakakav status quo  gde se nista ne dogadja... cene stoje, slabo se kupuje, preprodavci se preganjaju jedan s drugim (ili sami sa sobom kao sto cujem na vise mesta)... 

Tu najgore prolazimo mi normalni, jer kad priznamo da je ploca 4- niko nam ne veruje da je to jos uvek za slusanje i da zato kosta svega tri/cetri evra...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Koumbare said:

Ne postoji 4- kao ocena, zato i neću da kupim od tebe. ;) 

 

kako ne postoji? To je  bolje od 3+... 3.75, recimo. Ima poneki jaci krc na tihim delovima ali jos uvek ne preskace. 

Kako definisati plocu koja nije very good (4) a nije ni good+(3+)? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sondek said:

Jbt sto ste zajebani...

Goldmine je "zajeban".

35 minutes ago, ketklou said:

kako ne postoji? To je  bolje od 3+... 3.75, recimo. Ima poneki jaci krc na tihim delovima ali jos uvek ne preskace. 

Kako definisati plocu koja nije very good (4) a nije ni good+(3+)? 

Ako ima neki jači krc na tihim delovima ili bilo gde, oceniš je sa 3+. Ako ima učestalije krceve ili "krčka" skoro celu reprodukciju onda je oceniš sa 3. Ako preskače onda je neispravna i ne ocenjuješ je sa ocenom 3, već 2.

Ovo je samo pod uslovom da školske ocene prate Goldmine ocene. Ako su proizvoljni merni sistem onda može i 3.75 kako si naveo ali nemoj da se čudiš što ja neću da kupujem od tebe.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Koumbare said:

Goldmine je "zajeban".

Ako ima neki jači krc na tihim delovima ili bilo gde, oceniš je sa 3+. Ako ima učestalije krceve ili "krčka" skoro celu reprodukciju onda je oceniš sa 3. Ako preskače onda je neispravna i ne ocenjuješ je sa ocenom 3, već 2.

Ovo je samo pod uslovom da školske ocene prate Goldmine ocene. Ako su proizvoljni merni sistem onda može i 3.75 kako si naveo ali nemoj da se čudiš što ja neću da kupujem od tebe.

:D Takvima kojima je Goldmine zakovan za crkvena vrata, ne bih ni prodao.

Ozbiljno, precizna opisna ocena nije na odmet pa makar se i ne poklapala  sa nekim standardima.

Druga stvar je koriscenje standarda za lazno predstavljanje.

Ne vidim nista lose u kombinaciji Goldmajna, Diskogsa i srpskog jezickog opisa. 

Veliki sam protivnik vizuAlnog i sve se vidi na slici opisa.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ketklou said:

Ozbiljno, precizna opisna ocena nije na odmet pa makar se i ne poklapala  sa nekim standardima.

Ne vidim nista lose u kombinaciji Goldmajna, Diskogsa i srpskog jezickog opisa

Pa upravo ovo što si naveo je poenta. Pratiš standard, dodatno opišeš i nemaš problema.

Dakle, oceniš ploču sa G+ (3+) a u komentaru kažeš npr:

- mirna reprodukcija sem par/nekoliko jačih kvrceva na tišim delovima

- lepo svira, vrlo blizu VG (4) ocene

- većim delom, na obe strane, svira za VG (4) sem nekoliko čujnijih površinskih zvukova

itd. to je već na tebi (prodavcu) kako dodatno opisuješ.

Nemoraš čak ni da je opisuješ već je samo oceniš kao G+ a onda se kupac iznenadi jer dosta bolje svira od onoga što je očekivao.

Kao i za sve i ovde treba vreme da se pregleda veliki broj ploča da bi se "ušlo u štos". Da se pažljivo gledjau površinska oštećenja. Takve ploče preslušaš i posle nekog vremena više ni ne moraš da slušaš ploče jer prema linijama na vinilu tačno ćeš znati (barem u 90+% slučajeva) kava će biti i audio reprodukcija.

Primera radi, kod prodavaca na Discogsu kojima verujem, kad napišu "looks VG+, plays NM" u komentaru ja znam da ću dobiti ploču koja svira kao nova a da će vizuelno imati neke minimalne nedostatke (vema taknu linijicu-dve ili tragove od papirnih omota itd.)... ili recimo "spindle marks on labels, otherwise NM" - vinil će biti kao nov a na etiketama će biti par linijica od osovine.

Link to comment
Share on other sites

On 14.6.2022. at 0:05, Spachek said:

Vezano za rtb izdanja, cinjenica je da stvarno ima veliki broj krsh presova ali se naleti i na po koji veoma dobar.
Pre par dana udomih U skripcu-Nove godine, prijatno sam se iznenadio, pa ko voli ovaj bend nece pogresiti pri kupovini.

Tja, "po koji veoma dobar", ništa to ne znači kod naših SFRJ fabrika. Sve je nedosledno osim ako se neko nije uključio striktno sa idejom (i sposobnošću (vezom)) da izgura nešto svoje (bolji kvalitet npr). Spomenuti jazz-eri npr, ili producent albuma nazvao direktora PGP-a pa ovaj javio predradniku da pazi šta rade oni tamo dole u pogonu i "...donesi jedan primerak gore de se presluša..."

Spomenuti album "U škripcu", eto mož' biti je da je prepodnevna smena koristila reciklirani vinil (samleveno sve sa etiketama), a poslepodnevna otpakovala novu turu svežeg granulata jer recikliranog nestalo (javašluk zaposlenog na mlinu :D ), pa izašla serij(ic)a daleko bolja od PGP-ove standardne. :P

Naši vinil preseraji su povremeno doštampavali vinile ne kao reizdanje, već samo "ovo se dobro prodaje, ded dodaj još 2-3000 komada", bez evidentiranja kao posebnih serija.

Dakle, sem za neke poznate po lošem masteru ili matrici (uvek loše), ili neke druge poznate kao uvek dobre (neko nadgledao proces), ostalo je mačka u džaku.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2022 at 8:29 AM, Koumbare said:

Album grupe Idoli, Odbrana i poslednji dani kao reizdanje Croatia Records izlazi 17. juna. To je zvanično najavljeno i na sajtu izdavača negde sredinom marta meseca...

Količina originalnih primeraka koji su se od marta do sad pojavili u prodaji je iznenađujuće velika. Naravno cene za album su ozbiljno prenaduvane. Poslednji pokušaji da se napravi "udarac" pre nego što reizdanje ugleda svetlost dana.

 

Izašao. Jugoton u Nušićevoj ga ima. Cena 2.700 dinara.

Naši (pre)prodavci be like

image.png.8ddf61549af9c56ec1de0a0f0bc23fb5.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...