Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

Пар FB група "Грамофонски Плочи" и "Продажба/Размена на Грамофонски Плочи (Винили)".

Чини ми се да је бар једна од група подешена на "invite only". Хоћеш позив?

Link to comment
Share on other sites

Hvala, možda u buduće. Vidim da je u jednoj admin izvesni krupni prodavac sa Discogsa koji nabija cene bez ikakve zdrave logike, čista pohlepnost. Još jedan radi to isto, pretpostavljam da je i on aktivan u ovim grupama. Njih dvoje su kreatori inflacije i lažnih referenci kao "vidi to išlo za 150" (0 prodatih po toj ceni), što znači pola od toga je prilika za ne propustiti, ne?:rolleyes: Zato podržavam ovu temu kao mesto da se ukaže na takva preterivanja. Ako pišeš u toj grupi recimo, obrisaće.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, VU metar said:

Ako pišeš u toj grupi recimo, obrisaće.

Нисам проверио правила скоро - једна од група је поставила правило "цене се не дискутирају". Његова кућа, његова правила. Никога не присиљава. Чини ми се да смо и на овом форуму подложни неколико строгих правила који се упражњавају.

Лично, мислим да је неукусно дискутирати цене ичега на јавном форуму без учешћа продавца. Продавац увек жели продати за што више, купац увек жели купити за што ниже. Ретко су обе стране задовољне.

Те су групе згодне зато што успевају да мали пазар у Македонији скупе на једно место. Брже се ствари продају. Мада брже ретко значи "лакше".

24 minuta ranije, VU metar said:

Zato podržavam ovu temu kao mesto da se ukaže na takva preterivanja.

Ма свакако, потпуно се слажем.

Можда са мало мање витриола, али и то је део доживљаја, претпостављам.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, InSides said:

једна од група је поставила правило "цене се не дискутирају".

Eto, vidiš. Ako probaš verovatno te obrišu. Znači to nije grupa kreirana iz entuzijazma za opšte dobro vinil tržišta, nego zbog ličnih interesa par pojedinaca koji veštački naduvavaju cene, postavljaju cenovne klopke za neupućene i time u biti uništavaju zdravu tržišnu klimu. 

21 minuta ranije, InSides said:

Та двојица су 100% искрени да су класични препродавци - цитирам "продаћу за највишу цену коју могу - од тога живим".

Pomenuti admin ne, onaj drugi da. Nisu tako iskreni kada vrše otkup ploča od neupućenih, nego mažu "ja sam kolekcionar, ovo-ono". Klasični prevaranti maskirani plemenitim hobijem. Ljudi su im odstupali ploče i besplatno, jer su mislili da idu u prave ruke, kad ono "ko ti je kriv što si glup".

25 minuta ranije, InSides said:

Лично, мислим да је неукусно дискутирати цене ичега на јавном форуму без учешћа продавца.

Ne vidim zašto. Da se ne uvredi prodavac? Da ne bude uskraćen za mogučnost da opravda svoju pohlepnost kvazi argumentiama, da ne kažem lažima? Dok vinil derikože ugrožavaju moj interes kao kupca, ja treba da ih kao štujem i bontoniram? E-o, e-o, al ja vam nisam baš za to.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Krenuo sam , eksperimenta radi, sa 10 dinara. bas da vidim dokle ce stici taj navodno album za 4000 minimum... Na KP su samo belo gledali sa tom cenom, ocekivano/.

No, eto iznenadjenja. vec prvi dan na Limundu poceli da se nadmecu i cena stigla na 1800 dinara :O

Osim Dzefersona (iz NS) za kojeg mislim da NIJE preprodavac, ostali mi nisu poznati...

Ostaje jos 8 dana da se vidi sta ce biti ako bude :D

Dozvolite da vas izvestavam ako bude zanimljivih momenata....

 

ps

primecena je pojava novih naloga koji izgleda kupuju sami od sebe... Inovacijama nikad kraja.image.thumb.png.9f020a761cc5dde94229d51b29aa8fd6.png

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, HMrules said:

Interesuje me da li bi izlazak reizdanja trebalo da snizi cenu prvog izdanja tog albuma?

Nužno ne ali bi trebalo da obuzda apetite (pre)prodavaca ako im je namera da prodaju uopšte to izdanje koje imaju.

Lično mislim da je razumna cena za originalno izdanje u NM/NM stanju negde između 80 do max 100 EUR. To je nešto što bih ja bio spreman da platim za takvo stanje da želim da ga kupim u ovom momentu.

Opet, toliko puta ponovljeno na različitim temama, sve je do toga koliko je neko spreman da plati za predmet koji želi. Reizdanje pravi alternativu, mogućnost izbora i iz tog razloga usporava podizanje cena za originalno izdanje. Ako se ispostavi da je reizdanje bolje remasterovano i zvučno kvalitetnije od originala (uz odličan prateći sadržaj/ambalažu) nije isklučeno da će potražnja za takvim izdanjem postići dobru cenu onda kada više ne bude u štampi.

Evo pregleda prodaje "Odbrane" na Discogsu za NM primerak.

image.thumb.png.563d8fbc80833035cf8ab90f791ac3eb.png

U avgustu prošle godine prodat je NM primerak za 50 EUR, da bi takav u junu ove godine bio 3x skuplji. 

Trenutno se za VG+ primerak traži do 150 EUR a za NM od 150 EUR pa sve do 200 EUR. 

Discogs beleži 11 prodatih primeraka u 2021. godini a u 2022. svega dva do sada. Videćemo dalji trend ali je već sad indikativno da se probila neka "razumna" granica za ovo izdanje.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam svoj Paket aranzman nedavno(prosle godine) prodao za 40eur. Sasvim dosta bilo.Mozda je moglo za 50 na neko zaludno cekanje po oglasima. Poklanjaju mi cesto ploce i tu cesto bude viskova, pa ako bude nekih domacica mozda bolje da se ovde prvo ponudi ..ima ocigledno kolekcionara kojima to znaci, a meni uvek jos bolja menjaza za vase viskove jazz muzike.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Koumbare said:

Evo pregleda prodaje "Odbrane" na Discogsu za NM primerak.

Treba uzeti u obzir da na discogsu pazare glavno stranci i emigracija koji:

a) zarađuju više

b) nemaju drugi izvor dobave

pa su spremni da plate više. Ne može to da bude reper cenama u lokalu gde je kupovna moć manja, a domaći naslovi dostupniji (berze, buvljak, oglasi...). Preprodavci uvek citiraju discogs, što je jedan od bezobrazluka.

Link to comment
Share on other sites

Meni su zanimljive cene nekih domaćih licencnih izdanja, koje su visoke iz meni nepoznatih razloga. :)

Ajde domaći kultni albumi, first press i tako to, pa da razumem. Ali domaće licence?

Malopre čitam na nekoj Fejsbuk grupi da se neki član živ pojeo zato što mu je na nekoj berzi ispred nosa otišao očuvan Tom Waits Rain Dogs.

Pošto isti album imam u skoro mint stanju, lično ga kupio u radnji davne 80 i neke, odem ja na Discogs kad ono WTF! :)

https://www.discogs.com/sell/release/1946643?ev=rb&sort=price%2Cdesc

Neki baja 'ladno traži 300 evra, njih nekoliko od 100 do 80 evra, ...za Jugoton?!? U čemu je fora?

 

Isto tako sam se iznenadio i za RTB izdanje Metallica "Crnog" albuma (takođe prvi vlasnik) i za još neke licence koje imam.

Bolje da još malo prekopam po kolekciji, izgleda da ni ne znam ka kojoj lovi ležim! :D

Link to comment
Share on other sites

Иначе, гледао пред неки дан документарац "Record Safari":

Интересантан поглед на хоби, крајно не-аудиофилски.

Елем, за ову дискусију интересантан један лик (у другоj половини документарца) који каже (парафразирам):

"Интересују ме само американски и британски пресови. Не марим за јапанске, европске или било какве остале. Не раде ништа за мене. Али ако се ради о американским пресовима, морам да имам све."

Упознао сам пар локалних колекционера који овако размишљају о ПГП-у.

Link to comment
Share on other sites

Meni su zanimljive cene nekih domaćih licencnih izdanja, koje su visoke iz meni nepoznatih razloga.
Ajde domaći kultni albumi, first press i tako to, pa da razumem. Ali domaće licence?
Malopre čitam na nekoj Fejsbuk grupi da se neki član živ pojeo zato što mu je na nekoj berzi ispred nosa otišao očuvan Tom Waits Rain Dogs.
Pošto isti album imam u skoro mint stanju, lično ga kupio u radnji davne 80 i neke, odem ja na Discogs kad ono WTF!
https://www.discogs.com/sell/release/1946643?ev=rb&sort=price%2Cdesc
Neki baja 'ladno traži 300 evra, njih nekoliko od 100 do 80 evra, ...za Jugoton?!? U čemu je fora?
 
Isto tako sam se iznenadio i za RTB izdanje Metallica "Crnog" albuma (takođe prvi vlasnik) i za još neke licence koje imam.
Bolje da još malo prekopam po kolekciji, izgleda da ni ne znam ka kojoj lovi ležim!
Black album PGP od Metallice sam nabavio pre 8-9 godina za nekih možda 12-13e, obe ploče su bile petice što se tiče stanja, prošle godine nabavim Blackened USA Black album remaster i verovali ili ne PGP zvuči bolje jer ima dobru dinamiku i odličnu visinu u zvuku, na remasteru je visina odsečena i zvuči nekako nagruvanije, na kraju sam prodao taj remaster.

Послато са SM-A725F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, InSides said:

Упознао сам пар локалних колекционера који овако размишљају о ПГП-у.

Meni su za PGP prve asocijacije mutna i neoštra štampa na omotima, a često takav i zvuk, na pločama koje su i kao nove tek izašle z radnje krckale, ... a u neki slučajevima toliko krčale da su bile neslušljive. Recimo moj primerak Knjige tajni od Ksenije Zečević između ostalih.

Link to comment
Share on other sites

Наводно (како сам чуо, имам веома мало искуства) лиценце ECM-а које је радио PGP-RTB су изузетне.

Али то су укупно 10 издања, сви у 1982, од 10,000+ издања које PGP-RTB има на Discogs-у.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, InSides said:

Наводно (како сам чуо, имам веома мало искуства) лиценце ECM-а које је радио PGP-RTB су изузетне.

Lokalni kvazi eksperti lupetaju da bi ostavili utisak velikih poznavaoca i daju sebi neko značenje. I to raste i raste...Isti slučaj sa izjavama o hi-fi-ju. Novajlije blenu i wow-kaju u sebi i trude se da postanu takvi kad odrastu. I eto perpetualne osrednosti palanke koja se nikad neće izluftirati na ovim prostorima, bar ne u našem životu.

1 sat ranije, 空也 said:

Ajde domaći kultni albumi, first press i tako to, pa da razumem. Ali domaće licence?

Prodavac br. 1 video da se englesko izdanje prodaje toliko na doscogsu i rekao "pa mogu i ja". Prodavac br. 2 video od br. 1 itd. Naleteo neki Joe iz Teksasa i kupio ne znajući da kupuje jugotonku. Možda je i znao, ali reko ovo egzotika man, Yugo. Istorija prodaje sada pokazuje crno na belo da ploča ide toliko i to može da citira svaka domaća šuša od prodavca. Cena je rođena!

Link to comment
Share on other sites

Takođe i Jazz ploče PGP-a su urađene dobro, ali to je više do toga što su se sami muzičari znali sa ekipom koja je tada radila u PGP-u, pa se nije fušerisalo sa njihovim pločama, dok su se razne licence radile nogama.

edit: Realna cena je ona za koju nešto može u datom trenutku da se proda, tačka. Možemo mi ovde da filosofiramo do sutra, ali to je jedina realnost. Moj slučaj: prodajem Dina Dvornika za 100 EUR, trenutno ja i niko više u ovom delu Evrope, na vinilu. Cifra je niža solidno nego na discogs-u...da li je realna? Ako je prodam, jeste. Ali za manje je ionako neću oglasiti, pa šta bude, ima nešto i do emocije....šta da se radi...

Link to comment
Share on other sites

Na discogs-u mi je komplikovano da ga prodajem, tako da ću se zadržati na lokalu.

Do sada su mi se javljali svakoliki "kupci" i niko nije rekao da je skupo, svi su kukali da nemaju para, računajući valjda da ću pasti na priču i spustiti cenu. Tako su kukali i kada sam prodavao Bolero, dok se nije javio pravi kupac i posao smo završili efikasno. Poenta mog pisanija je da ima mnogo onih koji bi želeli nešto, a mnogo manje onih koji i žele i mogu. Ja čekam ove druge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...