Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

15 minuta ranije, 空也 said:

Evo i ja sam pre nekoliko godina kupio u radnji nov The Beatles In Mono vinil box set za nešto više od 400 eur,

...a sada se za njega na Discogs-u traži od 1.600 eur pa sve do 6.000 eur:

https://www.discogs.com/sell/release/6058035?ev=rb&sort=price%2Cdesc

 

@Kuja:pre kupovine si verovatno radio neke procene,da li to,tad za tebe vredi toliko,doneo si odluku...to sto se sad za isto trazi 4x,do 15x vise,je vec zelenasenje...naravno,traziti se moze,treba i prodati...bio sam nedavno kod jednog dealera hajend opreme,divna kolekcija svojih ploca,medju njima vidim neotpakovane box setove Patricia Barber MFSL izdanja,vise primeraka,kao i vecu kolicinu recimo Miles KOB/MFSL-a itd....za mene degutantno....:moon

Link to comment
Share on other sites

Degutantno ili ne, ali to se zove biznis.

Kao što neko kupi npr. par kartona nekog vina za koje pretpostavi da će da bude na glasu, da će da mu raste cena (jer će ga biti jako malo za prodaju ili ga uopšte neće biti u slobodnoj prodaji), pa ga pohrani u podrum, sačeka par godina, a onda izbaci na tržište po nekoliko puta većoj ceni sa ciljem zarade. Čovek je uložio novac i hoće da zaradi, tj. da mu se vrati zbog toga što ga je držao kao "mrtav" kapital toliko vremena.

Tako je i ovaj procenio da su ti vinili zgoditak, kupio određenu količinu, stavio u štek i čeka trenutak da proda.

Naravno, ko ne zna može i da omane, uostalom kao i u svakom biznisu.

edit: Da me neko pogrešno ne shvati, lično ne podržavam ovo, čak se i gnušam ovog postupka, ali vinili nisu ni prva, ni poslednja roba na kojoj se ovako uzima xtra profit.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

@Kuja:pre kupovine si verovatno radio neke procene,da li to,tad za tebe vredi toliko,doneo si odluku...

Ja sam ih kupio da ih slušam. :)

Čim sam video na internetu najave za taj box set, kao veliki fan Bitlsa sam odmah otišao u Dallas records koji su uvoznici i zastupnici za Universal i naručio sam tj. rezervisao jedan set.

Čekao sam šest meseci - pozvali su me jednog sunčanog dana i rekli su mi da je u Srbiju stigao samo jedan box, da sam prvi na listi prijavljenih, pa zovu da vide da li sam posle toliko vremena još zainteresovan ili da zovu sledećeg na spisku.

Naravno, iz mesta sam otrčao u radnju! :)

Tako nešto nisam mogao da propustim, pošto je u pitanju "once in a life time" projekat - u pitanju je verna replika originalnih izdanja iz 60-ih.

Od originalnih master traka, do potpuno analognog lanca masteringa i rezanja, uz upotrebu repariranih vintage uređaja, sve sa originalnim zabeleškama i uputstvima tehničara koji su na tim pločama radili 60-ih.

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, 空也 said:

Ja sam ih kupio da ih slušam. :)

Čim sam video na internetu najave za taj box set, kao veliki fan Bitlsa sam odmah otišao u Dallas records koji su uvoznici i zastupnici za Universal i naručio sam tj. rezervisao jedan set.

Čekao sam šest meseci - pozvali su me jednog sunčanog dana i rekli su mi da je u Srbiju stigao samo jedan box, da sam prvi na listi prijavljenih, pa zovu da vide da li sam posle toliko vremena još zainteresovan ili da zovu sledećeg na spisku.

Naravno, iz mesta sam otrčao u radnju! :)

Tako nešto nisam mogao da propustim, pošto je u pitanju "once in a life time" projekat - u pitanju je verna replika originalnih izdanja iz 60-ih.

Od originalnih master traka, do potpuno analognog lanca masteringa i rezanja, uz upotrebu repariranih vintage uređaja, sve sa originalnim zabeleškama i uputstvima tehničara koji su na tim pločama radili 60-ih.

 

vidis @Kuja,kljucni momenat je,da si to kupio,jer volis to,sa muzicke strane gledajuci...znaci SLUSAS...u momentu kupovine,nisi imao predstavu,da ce to izdanje,za par godina katapultirati cenovno,i nisi postavio na policu,u neotpakovanom stanju,da to gledas samo,i da trljas ruke,sta ce to vredeti...i gotovo sam siguran,da neces to prodati,iako si to pretpostavljam ripovao,pa cuvas LP primerke :D

Taj Fripp+Sylvian kako se nije prodao za godinu dana,imam osecaj,da uskoro ni nece,gledajuci trendove....Beatles su ipak to sto su bili,mnogo sira masa ih je trosila,no Fripp/Sylvian projekte...

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Degutantno ili ne, ali to se zove biznis.

Kao što neko kupi npr. par kartona nekog vina za koje pretpostavi da će da bude na glasu, da će da mu raste cena (jer će ga biti jako malo za prodaju ili ga uopšte neće biti u slobodnoj prodaji), pa ga pohrani u podrum, sačeka par godina, a onda izbaci na tržište po nekoliko puta većoj ceni sa ciljem zarade. Čovek je uložio novac i hoće da zaradi, tj. da mu se vrati zbog toga što ga je držao kao "mrtav" kapital toliko vremena.

Tako je i ovaj procenio da su ti vinili zgoditak, kupio određenu količinu, stavio u štek i čeka trenutak da proda.

Naravno, ko ne zna može i da omane, uostalom kao i u svakom biznisu.

edit: Da me neko pogrešno ne shvati, lično ne podržavam ovo, čak se i gnušam ovog postupka, ali vinili nisu ni prva, ni poslednja roba na kojoj se ovako uzima xtra profit.

vidi,jedan moj stari poznanik,sa kojim sam izgubio kontakt ima 30 godina,nekako smo se spetljali nedavno ponovo,bio je nekad stravstveni vinilista (prijasnju kolekciju je izgubio tamo pocetkom '90-ih),kaze mi sad,da se uz streaming,sad upusta u vinilaske vode,ponovo...pitao sam ga samo da li je dobro razmislio,i da li je svestan trenutacnih zbivanja iz ove branse...no comment..

Link to comment
Share on other sites

Pravi zelenas/preprodavac ce kupiti 10  albuma Dire Straits na mfsl po 50eur da zgrabi zaradu kad budu 80 ili 100 i ti je biznis, razumem ga, to mu je posao. Pravi novi ljubitelj ce ga kupiti odmah. Iskusan ce kupiti first press za 8 evara i znace da taj 5 do 10x jeftiniji zvuci bolje. ...naravno, verovatno ga vec ima . Moj pogled na stvari, ne zameram ako neko sasvim drugacije razmislja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I nad ludom se nadje luda.

Tatko na trgovci nasao na discogsu da je prvo izdanje jako skupo.

Nije mi jasno zasto, kad vec gledaju, ne pogledaju koliko kostaju krshevi kao sto je njihov?

Neee, pametnjakovic se uhvati za najskuplji primerak i onda kao, evo, spustio sam cenu, kupite i napravite meni posao zivota. image.thumb.png.9b8862b3978c89a932c7f7d18fec6db0.png

Link to comment
Share on other sites

Već sam napisao, nisu vinili ni prva, ni poslednja roba koja se u ovim smutnim vremenima koristi za “skidanje skalpa”, ali ponavljam, ako ima ko to da kupi za datu cenu, onda je ona prodajna.

DM - Violator Box se trenutno prodaje na discogs-u za 800+€, i to se zaista prodaje, što je cirka 4x skuplje nego što je koštao kad je izašao. Ali ljudima nije žao da toliko plate i to je to, cena sigurno neće ići na dole, na gore verovatno hoće (osim ako nas ne pukne neka kataklizma, onda jbš ploče).

Link to comment
Share on other sites

On 26.4.2022. at 21:42, ketklou said:

Sad mi nista nije jasno. U hramu preprodavaca, 100 evra ??? 😮

nije italijansko izdanje nego je prvo ili drugo UK izdanje, ali samo ploča jer omot nije od tih izdanja, tako da se ovaj kupac tj. preprodavac malo zeznuo i pitanje je koliko će moći da uzme za u suštini nekompletno izdanje. Onaj ko je spreman da ima prvo izdanje sigurno neće uzeti polovično prvo izdanje.

Link to comment
Share on other sites

E sad sam video svašta... juče sam otkrio jednog preprodavca na discogsu koji praktično dropshipuje tuđe predmete sa kupinda! Otkrio sam tako što je postavio dva moja predmeta sa kupinda na discogs koja nema šanse da bilo ko drugi u Srbiji ima. Odvalio je cenu čak 2-3x i ladno postavio i baš ga briga, ako mu neko kupi on će onda lagano od mene da uzme sa kupinda i dalje preproda, nema početnu rizičnu investiciju u predmet bez da zna dal će mu se isplatiti, ne mora da drži lager, ma milina od biznisa. Kopao sam mu po predmetima i našao još predmeta koji nema sumnje da su od drugih prodavaca sa kupinda. Ima on i gomilu svojih predmeta pa sam ga uspeo naći i na kupindu, ima nalog od 2015. i na discogsu i na kupindu, ima preko 10 hiljada premeta (mahom CDovi) na kupindu, pozitivnih ocena kolko hoćeš na obe platforme. Setio se čovek kako da zaradi, al od mene neće sad kad znam ko je, pa makar i dobio negativnu kad odbijem da mu nešto prodam.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, milos said:

E sad sam video svašta... juče sam otkrio jednog preprodavca na discogsu koji praktično dropshipuje tuđe predmete sa kupinda! Otkrio sam tako što je postavio dva moja predmeta sa kupinda na discogs koja nema šanse da bilo ko drugi u Srbiji ima. Odvalio je cenu čak 2-3x i ladno postavio i baš ga briga, ako mu neko kupi on će onda lagano od mene da uzme sa kupinda i dalje preproda, nema početnu rizičnu investiciju u predmet bez da zna dal će mu se isplatiti, ne mora da drži lager, ma milina od biznisa. Kopao sam mu po predmetima i našao još predmeta koji nema sumnje da su od drugih prodavaca sa kupinda. Ima on i gomilu svojih predmeta pa sam ga uspeo naći i na kupindu, ima nalog od 2015. i na discogsu i na kupindu, ima preko 10 hiljada premeta (mahom CDovi) na kupindu, pozitivnih ocena kolko hoćeš na obe platforme. Setio se čovek kako da zaradi, al od mene neće sad kad znam ko je, pa makar i dobio negativnu kad odbijem da mu nešto prodam.

Ime/nick, link, screenshot pa da svi znamo ko je u pitanju 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...