Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

Jel ovo znaš zasigurno?

Taj omot je 20 dinara po komadu, cena je dupla.

Čovek ne daje popust ili barem ne neki "isplativi" jer sam nekoliko puta proveravao kako da kupim više a da mi cena ne bude 20 dinara po komadu. Praktično sputsti na 18 dinara. 

Mislim da je proizvodno ovo nešto između 8-12 dinara, plus PDV ali mora baš mnogo da se naruči da bi cena bila ovakva. Ne mislim od njega, nego kad bih se ja na primer odlučio da napravim par hiljada komada.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Koumbare said:

Jel ovo znaš zasigurno?

Naravno da ne znam sigurno :D, no, u analogiji sa proizvodnjom treger kesa za pijacu  koje su 1 dinar,  ne moze biti vise od 5 u proizvodnji pa da ga hebes. Ajde, nek bude deset. PDV se tu ne placa, barem ne preko KP kolko znam... Nema pakovanja u kutiju, stampe, zakupa lokala... najobicnija kesa, cak ni drske nema :D 

Zrenjaninska cena je, recimo, podnosljiva. Malo napregnuta, ali, okej, nema na trzistu a i kad se nadje neka kucna radinost na KP, bolje da je nema. Ovi iz ZR barem imaju posten var, simetriju i vinklu.

Kakogod.

Analogisovi visokokvalitetni unutrasnji omoti kostaju 22 dinara po komadu sa odlicnim tvrdokartonskim pakovanjem i svim dazbinama na gadnom zapadu. Odlicna folija, mat pod prstima, nema teorije da se zalepi za plocu, ploci je udobno ko u somotskie gace....

Nema tu poredjenja. Ima samo sitnosvercersko koriscenje situacije da ovde nema niko pametan da uvozi takve stvari.

image.thumb.png.75086772df077dfb64891e46d9d8b563.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ketklou said:

Naravno da ne znam sigurno :D, no, u analogiji sa proizvodnjom treger kesa za pijacu  koje su 1 dinar,  ne moze biti vise od 5 u proizvodnji pa da ga hebes. Ajde, nek bude deset. PDV se tu ne placa, barem ne preko KP kolko znam... Nema pakovanja u kutiju, stampe, zakupa lokala... najobicnija kesa, cak ni drske nema :D 

Kese za pijacu trebaju svima pa se prave na desetine i desetine hiljada komada, tu cena proizvodnje pada. 

Unutrašnji omoti za ploče treba jedno... ajd da kažemo 500 ljudi u Srbiji, nekа bude i 1000. Upitno je koliko bi svako od tih ljudi kupio i da li bi kupio.

PDV plaćaš ti (ili ja) proizvođaču kad naručiš da ti napravi unutrašnji omot prema foliji koju  izabereš i primerku koji odobriš za serijsku proizvodnju. Možda ne platimo, jer pristane na keš na ruke pa bude malo jeftinije. On ti kaže 5 dinara po "kesi" ali moram da iskoristim najmanje tu i tu rolnu od toliko i toliko kilograma što znači da, obrni-okreni 200e+ moraš da platiš da bih i dobio po toj ceni.

Da kažemo da ti je napravio 10.000 komada unutrašnjih omota - šta ćeš ti sa njima? Gledaćeš da povratiš novac i da zaradiš nešto kad si već napravio drugima na izvolite. Fin si i korektan i hoćeš samo duplo da zaradiš i kod tebe je unutrašnji omot 10 dinara.

Ajde, molim te iscimaj se - ja ću odmah da ti kupim barem 500 komada. Ako su u rangu ZR-a ili bolju, kupovaću u hiljadama.

Probaj da kontaktiraš evropske proizvođače (analogis je brend nalepljen, jer par njih snadbeva pola sveta) koji proizvode kompletnu podršku oko vinila (omote, male/velike, ovakve-onakve, četke ovakve onakve, sredstva za čišćenje) sve što bi se vodilo pod propratni audiofilski program. Poslaće ti distributerski cenovnik, ti ćeš da se oduševiš sa cenama i onda ćeš da probaš da dovedeš robu u Srbiju a onda će Srbija da te ocarini i oporezuje. Onda ćeš naići na nezainteresovanost maloprodajnih mesta da ti prateći vinil program kupe ili uzimaju jer je mala tražnja za time. Praktično će ti tražiti robo na odloženo plaćanje barem 90 dana ako ne i duže (npr. Delfi i sl.). Da bi to radio kako treba moraš imati doo a da ti to bude jedina aktivnost... zatvorićeš pre nego što si i počeo. Takav jedan program uvodi neko ko uvozi opremu, velike prodavnice ploča i audio opreme i sl. To je dopuna nekom kapitalnijem i unosijem poslu... da kažem, srodna podrška.

Nema tu trenutno isplativosti ni da budeš na "nuli". Takvo je tržište trenutno...

Imaš dve ipo prodavnice ploča u Beogradu, hoće one da kupe taj arsenal? Ko su tvoji prodavci te i slične robe da ti u Srbiju doneseš "visoko kvalitetan unutrašnji omot" za 22 dinara?

Koje je tvoje tržište koje će da kupuje bolje i kvalitetnije a na berzama ne možeš prići delovima štanda gde su ploče od 200 do 500 dinara?

Link to comment
Share on other sites

@Koumbare

Sve si lepo obrazlozio osim cinjenice da je suludo dati 40 dinara za nesto sto vredi jedva 10.

U slucaju kese od prosecno kvalitenog najlona naprosto nema opravdanja za toliku cenu kolko god nase trziste bilo kilavo i neisplativo.

Cak i u takvim uslovima postoji nesto kao fer poslovanje. Primer iz ZR je dokaz za to. Primer iz Sombora je cisti bezobrazluk, da ne kazem divljanje. 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da podelim svoje neprijatno iskustvo sa domacim prodavcem (preprodavcem) vinila. Doduse, nemam razloga da se zalim, jer ni na koji nacin nisam ostecen. Ali je ostala ogorcenost, koju nikako ne mogu da "prelezim"... Malo cu oduziti pricu, vrte se vinili, ponesto se nabada i pomalo zaliva, petak je vece, imam vremena za gluvarenje i piskaranje, digitalija (i striming istrazivanje) mi "zahvaljujuci" Tozi ne rade... :)

Elem, prica pocinje pre jedno 6-7 meseci. Slusao sam oko ponoci Radio NS 1, nasumicno "uboden" neki dobar jazz, koncert, koji me je ostavio bez daha, narocito kako se koncert blizio kraju, uz fenomenalan aranzman i izvedenu orkestarsku gradaciju...

Nisam slusao od pocetka, pa nisam cuo sta slusam, a po zavrsetku koncerta voditelj toliko brzo izdeklemova brdo reci, da jedva registrovah Voki Kostic... Odoh na Discogs da pogledam, medjutim mrka kapa, ne nadjoh nista sto bi odgovaralo tome sto sam slusao. Pogledah najavu emisije, nadjoh da je koncert iz 1978. godine, album "Incidenti i momenti". Medjutim, Discogs opet nem, tako necega nema. Guglao to vece, pa i sutra, i jedva iskopah da je tacan naziv albuma:

Voki Kostić*, Belgrade Jazz Sextett* ‎– Ereignisse Und Augenblicke (Jazz Suite)

* vinyl izdat u Svajcarskoj, te mu je originalni naziv na nemackom, zbog cega nisam u startu ni nalazio pod nazivom "Incidents And Moments"

______________________________

Videvsi na Discogs-u da je 2020. godine prodat primerak u VG+ stanju za 65 evra, odlucih da cu pokusati da nabavim taj vinyl, po toj, a ako treba i po visoj ceni. Naravno, u tom trenutku ga nema nigde u ponudi.

Objavljujem oglas na KP da zelim da kupim vinyl u dobrom stanju, i da posteno placam.

Oglas stajao na KP jedno 5 meseci, niko se ne javlja, ne prati...

No, konacno jednog dana moj oglas dobi * (zvezdicu), tj. pratioca. Ja se obradovah ko malo dete, pomislih evo fer i postenog ponudjaca, zvace me, jos cu ga i castiti posebno... Medjutim sve osta na zvezdici.

Da bi me posle par sati Discogs izvestio da se predmetni album pojavio u njihovoj ponudi. Prodavac iz Srbije, cena 249 evra.

Progutah knedlu, uz pomisao "sta mi je trebalo da objavljujem oglas na KP". Evo FER Srbina, klizeci mi uleteo...

No, ne klonuh, vec poslah prodavcu poruku, iskrenu, pristojnu, sve pocev od veceri uz Radio NS... Uz konkretnu ponudu da sam odmah spreman da otkupim taj vinyl za 100 evra, uz konstataciju, da je to prilicno vise nego sto je identican primerak prodat godinu dana pre.

Nije mi stizao odgovor narednih dan-dva, i pomislih mozda je i bolje, ko zna kako sam ga uvredio, bolje da ne saznam, ja sam ipak jedan postenjacina, ko ovaj nas Nole u Melburnu, ne treba sada tu neko da me ruzi za nepostenje... Odnosno pomislih i o opciji, ko zna kakve izmisljotine i obrazlozenja cu procitati za apsurdnu cenu od 250 evra, te bolje to i da ne citam...

Medjutim, odgovor ipak stigao, posle nekog vremena... Desila se opcija 2.

Covek zakukao kao da mu poslednje pare iz dzepa vadim. Navodno vinyl nabavio u Japanu, te mi postavlja pitanje znam li ja koji su troskovi u danasnje vreme dostave vinyla iz Japana... Itd itd. Msm, bas i ne znam (tacno), ali se moze procitati, recimo par strana ranije (mislim) u ovoj temi... No, Voki Kostic, album iz 1978., bas u Japanu nabavljen... Covece, ne verujem sta citam.

Potom napominje da je on jedan od najvecih kolekcionara na ovom prostoru, sa preko 8000 vinyla, sa plocama u stanju kakvim se niko od drugih prodavaca ne moze pohvaliti. Super, postujem.

I tako, odem ja u ponudu njegovih 3 i kusur hiljade vinyla (rece to je odlucio da proda), sortirao po ceni opadajuce, da vidim sta je jos to tako skupo kod njega... 

Kad ono, najskuplje zaista najteze nabavljivo, verovatno toga van Japana nema.... Ritam nereda, Hladno pivo, Darkwood Dub, Bijelo dugme, Zvoncekova biljeznica, Revolveri...

Posto je prodavac tamo aktivan i sada, i samim tim i javan, navescu link sta dalje uocih (bez pominjanja imena i prezimena). Odlucih da vidim tu njegovu ponudu pravih japanskih izdanja, reko' mozda sam potpuno pogresno sve shvatio (iako nedvosmisleno i jasno napisano). I imam sta da vidim:

https://www.discogs.com/sell/release/10049681?ev=rb

"Pokusajte da pogodite" ko je od ovih 7, prodavac o kom pisem.

Nije mi djavo dao mira, reko' hajde da vidim ko je taj kolekcionar sa tako impresivnom diskotekom od preko 8000 vinyla, zivi od mene 70-tak km... Imao ime i prezime (poznato redakciji :) ), ukucah u google, i imam sta da vidim - prvih nekoliko linkova u pretrazi slicni ovom (uz ovaj takodje):

 

  1554059963_zorancopy.png.29458dedb261c2f8e1fa74f0b8cc2c6d.png

___________________________________________________

Sve u svemu, kao sto rekoh, cela ova prica mi je ostavila bas neku gorcinu u ritualu (i uzitku) nalazenja i kupovine ploca (da ne kazem zgadila), te sada u najsirem luku zaobilazim sve prodaje koje imaju veze sa Srbijom, pa makar bile i najpostenije na svetu... Ovakvi likovi ne pogadjaju direktno nas kupce, vec i postene domace prodavce, ima ih, mada sve redje i redje...

I sve to u svetlu toga da sam odmah ponudio verovatno i vise nego FER ponudu (100 evra). Msm, toliko sam zeleo ovu plocu, da bih je samom sebi ponovo prodao da sam je imao. :lol:

Doduse, necu dusu da gresim, covek mi je za ubuduce ponudio fenomenalnih 10% popusta za sve vinyle iz njegove ponude, pa cak i za sve ove Japance koji stizu u Srbiju licnim medjuplanetarnim vozilom Ilona Maska...

Link to comment
Share on other sites

Danas na Berzi, Fabrika, Ns...

nevidjena guzva. Jos nisam doziveo da stojite u redu da biste prelistavali ploce..

Cene nesto umerenije. Nove ploce jos uvek preterane 3000 do 4000 a ima i ihahaaaj koji su posebna prica.

prosecne ploce relativno pristupacne.

Sve u svemu, stanje postaje bolje prisnije i prijateljski nastrojeno.

Japanci, iznenadjenje, uglavnom oko 20 evra sto i nije strasno.

Ako je jos neko bio u FabriKi, nek nam napise utiske.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sondek said:

... tema koja se zove "berza ploca"...

Bio sam na toj temi, ali sam stekao utisak da se radi o internoj pravoj berzi ploca i razmeni misljenja za kupovinu u inostranstvu... Mozda bi trebalo otvoriti topik ''Berze ploca u Novom Sadu''  - gde god da se odrzavaju (do sad su bili Kvorter, Grafiti, Cepelin, Cara Dusana neki kafic ...)

Izgleda kao da ce Fabrika da se ustali....

 

Link to comment
Share on other sites

Ima trenutno 4 organizacije za berze u NS, ali to opet ovde nije tema. Tema je posvecena berzama ploca u celoj drzavi i tamo se najavljuju ali i komentarisu od Krusevca i Nisa do Vrsca i Kikinde ne postoje u ovoj drzavi samo NS i BG. Zaista nema potrebe biti uskogrud pa se obracati jednom gradu, mozda na nekom lokalnom novosadskom forumu.Ja posecujem berze i u ZR,NS i Bgd kao kupac evo vec 30 i neku godinu ...a nasao sam se slucajno i na jednoj u Pragu pa poslao sliku sa nje, i te u inostranstvu su berze gde nasi izlagaci redovno idu.Po regionu vec postaje redovno. Planiram prvom mogucom prilikom Beč, vec sam zapravo dogovorio samo cekamo kraj Covida. 

Opet odosmo u debel off , vratimo se mutivodama i ćaknutim cenama 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2022 at 11:47 PM, Dražo said:

Da bi me posle par sati Discogs izvestio da se predmetni album pojavio u njihovoj ponudi. Prodavac iz Srbije, cena 249 evra.

Karolajn, cita se tvoja tema i na Discogs :)

Nova cena za Voki Kostić ‎– Ereignisse Und Augenblicke je sada 349e, umesto 249e...

https://www.discogs.com/release/13789891-Voki-Kostić-Belgrade-Jazz-Sextett-Ereignisse-Und-Augenblicke-Jazz-Suite-Incidents-And-Moments

  

Link to comment
Share on other sites

Pro tip - ne može da škodi... Pod opcijom "Have" nekad izlista sve (ili delimično) članove Disogsa koji to izdanje imaju u svojoj kolekciji. Neki od tih članova stave lokaciju gde su. Neki od tih članova, kad ih kontaktiraš i pitaš da li su možda raspoloženi da prodaju primerak iz svoje kolekcije, kažu da jesu...

Vidim da je "prvi čovek u svemiru" iz Beograda i da ima taj primerak u svojoj kolekciji... možda je voljan da ga se reši po razumnoj ceni ali prosto neće da se bakće sa prodajom i možda ovako, kad mu kupac dođe na noge, ne bude gramzivo ***** hohštaplersko... pardon!

Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2022 at 2:58 PM, ketklou said:

Pravi primer preprodavca. Kupi u Zrenjaninu i onda stavi cetvorostruku cenu

Tip je i inace poznat po nebuloznim cenama ploca, a sad je stavio tacku na i.  ☺️

image.png.81125dfa1dc16116ddd0a4c9ecabd896.png 

ha ha.....znam coveka.nisam vinildzija,ali verujem da przi sa cenama.imenjak moj radi biznis sa plocama znaci.ne znam da li ste pogledali ostale njegove olase,Dali zvucnike je prodavao za650e,danas odem na oglas kad ono hopla,nova cena od 950eura. ludilo mozga.iskreno nije mi jsano da li misli da su ljudi glupi ili neinformisani.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...