Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

19 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

22 evra sa sve shippingom sa discogs-a, što je oko 2.600,00 RSD, pa ko neće da čeka ili da gleda u pasulj da li će da popije carinu, za črvenu i kusur više može da je kupi koliko odmah.

Srdjane, jos ste ovde? :D

Da, dobro ste primetili, razlika od 6/7 evra nije tako velika za nestrpljive.

Vise sam hteo da ukazem na nepostojanje prave trgovine ovde gde se na nabavnu cenu od desetak evra kaleme carine, porezi i slicno pa na kraju izadje dvadesetak evra.

Trenutno, ploce nabavljamo ko nekada sto smo kupovali benzin u kanisterima.

Link to comment
Share on other sites

Uzimati jedan oglas kao reper je neozbiljno, ali fakat jeste situacija takva da ukoliko se kupuje vinil kod nekog od regularnih prodavaca obično je cifra približna onoj za koji se taj vinil prodaje online, npr. na Juno, plus pvd i carina, pri čemu treba imatu u vidu da se na Juno cena za vinil obračunava bez pdv-a, pa je situacija ipak relativno korektna, jer je realni trošak ustvari samo carina od 10%.
Meni je veći problem ponuda naslova, retko šta mogu da nađem kod naših prodavaca i da kupim odmah, a neki naslovi ne mogu čak ni da se poruče, pa sam prinuđen da kupujem online u inostranstvu.

Link to comment
Share on other sites

Sve kako ko gleda na stvar, ali radnja niti nabavlja niti porucuje ni u ludilu kao mi.Tako da je krajnje neposteno tako formirati cenu sto sracunas  malo vise od tog najskupljeg nacina nabavke i zelenaski racunas naci ce se neko pun neizdrza koji ce da zanemari 10-20% skuplju stvar.Tako smo tolerisuci to i stigli do toga da imamo africki standard i sve placamo skuplje nego drugde.

Link to comment
Share on other sites

Nisam baš siguran da npr. Mascom nabavlja vinile na isti način kao Juno i po istim cenama. Nije da ih branim, ali mislim da je tržište ploča kod nas i u UK neuporedivo, da ne pominjem tržište EU, gde je broj kupaca ogroman, a dileri ne naručuju po 1 komad od svega kao kod nas. Siromah uvek najskuplje plaća, odvajkada bilo tako.

Link to comment
Share on other sites

Svi nabavljaju po istim cenama, barem od velikih evropskih distributera.

https://www.bertus.com/ 

Imao sam prilike da vidim koji je pricing catalog kad vas registruju kao mušteriju. Taj cenovnik je isti za nas ovde u Srbiji, John-a u UK, Gabora u Mađarskoj itd. Ta polazna osnova je jednaka za sve u smislu cene vinila, po komadu. Na to idu carine i porezi pa marže i onda vidiš tu cenovnu razliku.

Postoji neka "pravila" ili da kažem količina koja mora da se naruči na godišnjem nivou da bi bio aktivan u njihovom sistemu i da bi moglo da se kupuje po takvim cenama. E sad, druga je stvar ko je kakva mušterija u okviru tog sistema i tu verovatno ide drugi discount policy u odnosu koliko često i koliko u količini naručuješ od njih. Zato neki prodaju neko izdanje za 22 evra a neki za 26 evra, na primer.

Svako izdanje ima svoju wholesaler cenu i Retail Suggested Price, pa sad ko se pridržava ko se ne pridržava...

Ovo što naši uvoznici rade i cene koje postavljaju je samo odraz kakvo smo mi zapravo tržište i koliko je mala isplativost da se radi u skladu kao ostali prodavci po Evropi. 

Isto bitna stvar za njih je učestalost i količina. Dok se tamo ne poziciraju kao dobre i česte mušterije, često moraju da čekaju da se "nahrane" mnogo jači i bolji "igrači" pa tek onda se kompletira njihova porudžbina. To je i normalno, svako ko se bavi trgovinom neguje dobre odnose sa jakim i čestim kupcima. To je jedan od razloga zašto neka izdanja koja su svuda po evropskim radnjama u prodaji kod nas stignu i po nekoliko meseci kasnije ili ne stignu uopšte.

Nije lako uvoznicima, nije lako kolekcionarima. To nam je što nam je.

Moj naveći protest je u tome što npr. uvoznici bez svoje fizičke radnje ne bi trebalo (ali to je samo ne bi trebalo) da nam prodaju ploče po cenama koje su slične u Delfiju, Merkatoru ili kod nekog trećeg prodavca. Tu bi morala ploča biti jeftinija jer navodno kupujemo iz "prve ruke".

Link to comment
Share on other sites

Neki dan mi jedan ekonomista ponudio odgovor kako funckionise domace trgovanje.Ja ga zamolim da ne bude previse strucno.Bice u 3 reci "Trpaj dok moze".

Enivej, treba svaku cenu proveriti. To sto kosta 18eur nek mami prodaju po 4000...Sto se mene tice dok god ima bolje od mene zute banke nece videti,ne kupujem 3 ploce godisnje pa da zanemarim. S druge strane sve sto nadjem ovde po dobroj ceni ne cekam spolja.Juno funkcionise odlicno, a oni nek prodaju ovima sto kupuju "globus bosne i hercegovine"...ima ih dosta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ovde je nekoliko stvari pogrešno:

1. Prodavac Holandsko izdanje prodaje pod Strani originali

2. Cena koju si ti izlistao kao M/M nije cena za to izdanje 

3. Izdanje nije Holandsko već je Evropsko, verovatno štampano u Holandiji

Oglašeno izdanje košta daleko više u M/M stanju, potraži Vertigo – 836062. 

U svakom slučaju mediana je oko 40 evra, prodavci na Discogsu traže x2, x3 i više za NM ili M stanje.

image.png.86b945acebd8b44047b87108b2d727ad.png

image.png.c6d9a015525f7e2098ac16cbb0038790.png

Link to comment
Share on other sites

Nikako da se razumemo. Ne postavljam ovde direktna poredjenja sto se vrednosti tice nego poredim nacin razmisljanja.

Odes zorom na najlon do kombija punog ploca, upadne ti kasika u med pa iskopas holandski ONE koji dobijes za par evra uz Petera Aleksandera i 20 Traume Beste, i onda odvalis najvecu cenu s Discogsa plus shipping.

To je ono sto mi se ne svidja. Jer, 3500 dinara ovde je prosek za NOVE ploce. Odakle sad ova posast da se za krseve trazi 3/4000...?

Na prosloj berzi na keju, cene ko u Sotebiju a ne u NS... gledam izguljen omot, ploca u iscepanom ineru, otisci bureka, sare od izvlacenja, garant sitna kisica ispod Ortofona... tip ladno trazi 20 evra. Ej.

A dilema da li dati 30 dolara za problematicnu holandsku cetvorku ili 50 za NM iz amerike je licna stvar, u to ne ulazim.

Link to comment
Share on other sites

Pa da li te neko bije da ih kupiš?

Ako je cena nerealna spustiće da bi prodao, ako se proda, žalim slučaj, cena je okay.

I dalje ne kapiram svrhu tvog pisanja? Hoćeš da nateraš prodavce da spuste cene za vinile ili da ubediš kupce da bojkotuju kupovinu? Ja odavno ne kupujem kod nas vinile i to isključivo zbog toga što su kod nas uglavnom precenjeni što se tiče očuvanosti, a i cena je upitna. Na online buvljaku su dosta pošteniji u ocenjivanju, pa sam prešao tamo, plus Miki od naših prodavaca, kad nabavi nešto interesantno.

Link to comment
Share on other sites

Poslednjih 10 ploca koje sam kupio imaju odlicnu, bolju cenu od discogs.Stanje ploca koje uglavnom kupujem je takvo da ih uopste i ne perem vise pre upotrebe,dakle sjajni cisti vinili bez tragova koriscenja. Jocine japance uzimam kao iz radnje,ne gledam vise...bar sam ih 50 kupio i sve su kao da nikad na gramofonu nisu bile...20-25 eur ...nista od novih im nije za prici po zvuku,ili barem jako retko.Vecinom i omoti takvi.Po previlu likovi koji drze krs na berzi uvek imaju krs i zaibidjem ih osim ako bas imam dosta vremena,tad i tamo nadjem ponesto.Ne zabavljam se budalastinama. Nemam vremena za to. ...i da vas pitam  nesto, cenkate li se vi uopste? Da ne pominjem prodavca ali ono na cemu pise cena od 3000 ja cesto dobijam po 2000. Japance od 25 za 20eur...zapravo i ne cenkam se, poznaju me ljudi pa i sami kazu nemoj samo da gledas te cene...verovatno trebate prvo da otpazarite bar 10-15 ploca, budete neka redovna musterija ...al trgujte malo,pijaca je to nije radnja.Mada i po radnjama je slicna stvar.Uzmite 3 ploce pa pitajte jel ima popust,pitajte i za jednu.Prodje ili ne prodje, nema trece.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, srdjan_cvetkovic said:

Pa da li te neko bije da ih kupiš?

Ako je cena nerealna spustiće da bi prodao, ako se proda, žalim slučaj, cena je okay.

I dalje ne kapiram svrhu tvog pisanja? Hoćeš da nateraš prodavce da spuste cene za vinile ili da ubediš kupce da bojkotuju kupovinu? Ja odavno ne kupujem kod nas vinile i to isključivo zbog toga što su kod nas uglavnom precenjeni što se tiče očuvanosti, a i cena je upitna. Na online buvljaku su dosta pošteniji u ocenjivanju, pa sam prešao tamo, plus Miki od naših prodavaca, kad nabavi nešto interesantno.

Ja ne kapiram kako vam uspeva da sve krivo shvatite i protumacite. a jos manje kapiram zasto uopste dolazite na ovu temu.

Link to comment
Share on other sites

On 29.10.2021. at 0:48, ketklou said:

ploca jedva za cetvorku ali kosta kao nova s postarinom...

 

image.png.389a9b0a9b4edcc2af59d734c524e3a6.png

 

image.png.27a58504a75be81d19bb55624a52bf13.png

 

Ovde je reč o poređenju sa evropskim first press izdanjem i sa reizdanjem tako da ova vrsta poređenja ne može biti merodavna, po meni cena za ovo prvo evropsko izdanje je sasvim ok.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, HMrules said:

Ovde je reč o poređenju sa evropskim first press izdanjem i sa reizdanjem tako da ova vrsta poređenja ne može biti merodavna, po meni cena za ovo prvo evropsko izdanje je sasvim ok.

Nije rec o tome da li holandska i repress ploca isto vrede. Rec je o logici da se daju pare za prilicno verovatno lose ocuvanu plocu u odnosu na novu.

Nabavka stare i losije ocuvane ploce je opravdana u recimo slucaju Mejdena (7th Son) gde je repress uzasan. Ali za repres Justice nisam cuo da se neko zali...

 

Link to comment
Share on other sites

Kolekcionarski, a i trzisno nema tu nikakve veze i ne treba porediti cenovno sa novim izdanjima. First press se prodaje od par desetina do par stotina ili hiljada zavisno od pojedinacnog slucaja pre svega koliko ih ima u opticaju. Nova ploca... uopste nema puno variranja.

Link to comment
Share on other sites

On 30.10.2021. at 21:54, sondek said:

Jocine japance uzimam kao iz radnje

svaka tebi čast što uzimaš japance ko lebac od joce, ubedljivo među najgorim preprodavcima po cenama, na primer japanac koji je na discogsu 5eur on prodaje za 35eur. Jeftinije uzeti iz japana sa sve poštarinom i potencijalnim PDVom/carinom nego kod njega, šta tu dalje pričati. I na ovoj temi sam kačio jedan dobar primer jocinih "japanaca"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...