Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

9 sati ranije, hi fi interesent said:

Želim da bude POŠTENO pre svega.

Веома je лако бити поштен. Није увек профитабилно на краћим деоницама, али је увек боља опција.

Елем, први (и уосталом задњи ако се ја питам) корак је коришћење Goldmine стандарда, на линку који је поставио @sondek. Стандард се треба користити буквално, без субјективних корекција (да би остао објективан). Рецимо, плоча која је оцењена као Mint (M) не сме никад бити преслушавана. Нити једном. Прво преслушавање те плоче је аутоматски спушта у Near Mint (NM).

Ако немаш могућност преслушавања, или ти репродуктивни ланац није одговарајући квалитету плоче, прескокни преслушавање, али у огласи обавезно наведи да је оцењивање винила само визуелним методом.

И то је више но довољно.

EDIT: На дну стране коју је поставио @sondek има пар линкова са више детања око звучног и визуелног оцењавања медија.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako.Treba biti prezizan.Ja mogu da oglasim kao mint ploce koje su NOVE i neodpakovane, u celofanu. Ova sto je preslusana jednom i u savrsenom stanju je Near Mint,mogu naglasiti da je jednom preslusana. Ja nekad napisem 4 ili 4- gledajuci 1-5 iako znam da bi je vecina oglasila sa 5 jer je nisam sad preslusao.Svakako prodajem samo duplikate, ili ono sto mi se vise ne slusa, ne zivim od trgovine plocama. Ko misli da sam ga zeznuo nek se javne dobice pare nazad.

Ploce su za mene zivo bice, propuckaju, iskrzaju se i dobiju ring i kad ih najvise cuvas.Imaju taj momenat real lajfa i u neku ruku me to uzbudjuje kao i polovan hifi.Nekad mi probudi mastu neki natpis,tipa srecan rodjus iz 1971.Nedavno sam kupio near mint plocu sa datumom kupovine u Skoplju od pre 50 godina...budi mastu,pomislim kako je prezivela zemljotres,sta je nateralo vlasnika da je proda,ziv li je uopste.Zivela je ploca neki svoj zivot sa nekim,ima rane tog zivota kao i zena koja je bila ljubljena pre tebe.Ne volis je svakako manje zbog toga.

Otreznjujuci je bio post zbrujica koji je u nekom mom trazenju spoljnih celofanskih omota cime bi konzervirao ploce reagovao time da "voli da njegove oloce stare sa njim". Odustao sam, kome da ih cuvam, naslednicima? Pa razbucace ih svakako ispod cene, ali to je njihov problem. Daleko od toga da ne cuvam,nisam sigurno 20g prstima uhvatio plocu, to mi je vrhunska nekultura.Di dzejeve zbog toga prezirem.Recimo da ih dozivljavam na isti nacin kao ljude koji pljuju po ulici...to je vec maltretiranje ali normalne upotrebe i slucajni incidenti me ne uzbudjuju.

Sto se vizuelnog tice navodim jedan primer sa berze u Pragu.Japanansko izdanje Van Morrisonovog albuma.Covek mi pazljivo izvadi plocu i pokaze ogrebotinu preko prve stvari.Nije duboka i nije od igle.Ispao mu omot preko nje.Vizuelna katastrofa kaze i zato ti je dajem za 10eur ali ne cuje se ni najmanje.Naravno da sam je uzeo,bio je u pravu ali svaka cast na realnoj proceni i postenju.

Raspisah se... necu odgovarati na komentare,moje razmisljanje.Svako ima pravo na sasvim suprotno, a i promenu misljenja.

P.S. Evo u tom smislu jedna preporuka nasuprot mom propagiranju starih ploca,dobar svetao primer. Grant Green idle moments iz 2021 izdanje novo,a zvuci verovatno kao first press ili bar nema zelju za probom.Lepo cisto, detaljno.Pise da je sa originalnih analognih traka. Cista glupost traziti staro izdanje koje ce kostati vise od nove ploce. Slusao sam jedno novije izdanje i nije mi leglo,pa sam resio da trazim staro.Drago mi da sam se predomislio.

Link to comment
Share on other sites

Potrebno je i vreme i odredjen broj ploča da bi oči počele da gledaju Goldmineovim standardnom, uz povremeno podsećanje šta propisuje kao vodič.

Posle nekog vremena to postane kao refleks pa se ploča da oceniti vrlo brzo, dosta njih u kratkom vremenskom periodu.

Kad sam posle nekog dužeg vremena ponovo prelazio moje ploče koje sam prve ocenjivao Goldmajnom - zaprepastio sam se koliko sam postao rigorozan od inicijalnog tumačenja… što je ludje, mislim da ne prestaje i da sam sve konzervativniji kako starim sa standardom

Vrlo praktična stvar i olakšava život i prodavcima i kupcima.

Prodavcima na Discogsu je to biblija - olako pristupanje vodiču znači vrlo brzo dobijanje negativnog feedback-a što je “katanac na vrata”, pogotovu za noviji nalog/prodavca.

Kupcima je “mir” jer ako uzimaju od odredjenih prodavaca tačno znaju šta dobijaju za VG+/VG+ naslov pa i za svaku ostalu ocenu.

Link to comment
Share on other sites

…Nekad mi probudi mastu neki natpis,tipa srecan rodjus iz 1971.Nedavno sam kupio near mint plocu sa datumom kupovine u Skoplju od pre 50 godina...budi mastu,pomislim kako je prezivela zemljotres,sta je nateralo vlasnika da je proda,ziv li je uopste.Zivela je ploca neki svoj zivot sa nekim,ima rane tog zivota kao i zena koja je bila ljubljena pre tebe.Ne volis je svakako manje zbog toga.


Jednom prilikom sam podelio sa bliskim ljudima i takavu vrstu detalja oko gramofonskih ploča i po njihovoj realciji shvatio i da nije baš “simpa” priča pa me obradovalo ovo sad kad sam pročitao…

Meni su uvek ti neki datumi ili posvete setni i neretko me odvedu u sličnom pravcu…
Link to comment
Share on other sites

Jedna anegdota mog drugara koji zivi od prodaje ploca jer nema drugi posao.On svaku preslusa da bi mu savest bila mirna.Pita me da li sam slusao nekad Depeshe mode? Ma jok,sta ti je, naravno da nisam, neki mi izvinu fanovi ali bas,bas nikad...i ne znam zasto slusao sam bas svasta,ali mi taj bend oduvek bio antipatican. Kaze on "ma ni ja, ali nabavim sad neke i onako mucim se slusajuci da znam sta prodajem" kad udje sin u sobu i pita "Cale sta ti je, kakva je ovo muzika?" Moram sine, posao 🤣🤣🤣

Izvinjavam se jos jednom, ne komentarisem nikad previse muziku...znam da cu nekog povrediti.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, sondek said:

Grant Green idle moments iz 2021 izdanje novo,a zvuci verovatno kao first press ili bar nema zelju za probom.

Као власник целе те серије (до сада), могу само да кажем - слободно купи све што ти се допада од тих наслова. Нити један није промашен.

https://www.discogs.com/label/1945689-Blue-Note-Classic-Vinyl-Series

Једино, не купуј преко Амазона. Све се поплаке које сам чуо/прочитао своде на плоче које су набављене преко Амазона, и наводно (немам жеље да проверим) проблеми су због лошег складиштења и транспорта.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, sondek said:

Jedna anegdota mog drugara koji zivi od prodaje ploca jer nema drugi posao.On svaku preslusa da bi mu savest bila mirna.Pita me da li sam slusao nekad Depeshe mode? Ma jok,sta ti je, naravno da nisam, neki mi izvinu fanovi ali bas,bas nikad...i ne znam zasto slusao sam bas svasta,ali mi taj bend oduvek bio antipatican. Kaze on "ma ni ja, ali nabavim sad neke i onako mucim se slusajuci da znam sta prodajem" kad udje sin u sobu i pita "Cale sta ti je, kakva je ovo muzika?" Moram sine, posao 🤣🤣🤣

Izvinjavam se jos jednom, ne komentarisem nikad previse muziku...znam da cu nekog povrediti.

Nemas pojma! :P

 

Depeche Mode ruleZ! :bounce

Link to comment
Share on other sites

Ma ja sam ti od ajron mejdena fan bio,cepeline obozavao i sve albume imao pa do najnastranijeg dzeza i naravno motorheada i ciganske muzike... Ne volim taborisanje u muzici, nije covek uvek istog mentalnog obolenja koje se muzikom leci.Jedini superhejt imam prema novokompovanim treš narodnjacima...Evo pre neko vece me opasno raspekmezi Toma.Mada ta je muzika ustvari dobar blues.

Od tog popa bio sam hardcore fan Style Counsil i Level 42 i naravno oneandonly M.Jackson.Level i SC sam i sacuvao sve na vinilu.Duranduran i depeshe nekako nikad nisam mogao...znam da ljudi vole.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Spachek said:

Ne oznacih, mislio sam na Sondeka ne bi li ga malo uveli u neke druge zanroveemoji4.png

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 

Obzirom sta sve slusam jedina sansa je da nisu presli u narodnjake pa da ih nisam slusao...kad je bilo vreme za njih.Za mene to sto sam slusao bez kupovine albuma znaci da ih nisam slusao.Nisu se naravno mogli zaobici, opasno me smarali neki drugari sa njima, ali obzirom da nisam kupovao njihove ploce znaci da mi jednostavno nisu legli,nista strasno. Level42 na pr jesu i nisam se smirio dok nisam sve pokupovao,narocito sam gotivio stare albume i fantastican Live album.

Bowie sam kao teenager obozavao,Ziggy Stardust period narocito.Zao mi je sto sam u jednom momentu prestao i rasprodao ploce.Danas se uz Tidal volim vratiti u taj period.Space Oddity je numera koju sam verovatno najvise puta preslusao.

Slusa se kod nas u kuci zaista svaka vrsta muzike.Sin me vraca u Pink Floyd period koji hteo ili ne cujem svaki dan.Pre toga je bio Queen...

Neil Young faza nekad drzi danima, Fleetwood mac...Ali ne duze od Van Morrisona ili JJ cale ili Santane i naravno Steely Dan.

Ozbiljan sam fan Paco de Lucie i mislim da sam kupio svaku njegovu plocu koju sam video, kao sto misam propustio nijedan njegov koncert.

Slicno je sa Stephane Grapelijem,Pat Metheny i Gary Burtonom,...i bolje da u jazz ne ulazim tu ima dosta muzicara od kojih sam nakupio 10+ albuma...

Slusa se i otkriva stalno neka nova muzika, evo recimo ZHU je sjajan band totalno drugacijeg zanra.Dead mau5 takodje volim jako da otpanjim.Brutalna produkcija.

U autu skroz drugacija muzika.Ovih dana opasno se przi Stevie Ray Vaughan, Gary Moore,Skinordi,Zz top,America,Taj Mahal...

Tako da...sto pisem malo vise o jazz albumima ne znaci da samo to slusam.Opasan sam muzicki svastojed.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Za 50 evra mrzi ga da napravi desetak fotografija, mrzi ga da da bilo kakav opis ploce i omota, mrzi ga da okrene sliku da bude gledljiva...

Ma, ON zna da to kosta 50 evra, sta on ima da se bakce tu. Take it or leave it, daj, nemojte me smarati. Cepelini su to eeeej!

''Sta kazete? 22 evra na Discogsu. Lazu, brate! Ovo je kolekcionarski primerak, Rik Vejkmen svira na njemu... nije Rik? Nema veze, to se trazi sada, retka ploca!'' image.thumb.png.5f8e017718d76bbc805aa513661d7e6a.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...