Jump to content


Preprodavci vinila - podivljali ili ne?


ketklou

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Postavio sam pitanje kao topik i sam dobio odgovor na najgori nacin. Jesu, preprodavci su podivljali!

Veceras mi je bio najveci zez otkako kupujem ploce na oglasima.

Dakle, kreten sa KP je ocenio ploce kao perfektne, skoro kao nove i poslao mi neopevane krseve koji nisu ni za 1+. :angry: :angry: :mad:

Nisu mi jasni ti ljudi, to njihovo zabole me za obraz ponasanje.

No dobro. Od sada zaista kupujem samo nove ploce u celofanu, :wacko: j**** ti taj fudbal na oglasima

Posto ovde ima onih koji smatraju da takve idiote ne treba javno prozivati, ako nekog zanima ko je prodao reputaciju za 1000 dinara imamo PM.

Link to comment
Share on other sites

ja naručio dva puta od SRB prodavaca ali preko Discogsa, tamo je baš zayebano kad dobiješ negativnu ocenu. Oba puta je sve bilo OK, uključujući i reklamaciju kad sam promptno dobio pare nazad kad sam reklamirao ploču.

Ubaciš u pretraživač samo filtar shipped from Serbia i problem rešen!

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Miomir said:

Da li je moguce da se zagubi i sta onda treba da se radi.

Slaba šansa. Kod njih sam kupovao par ploča za poklon, ali sve je uredno stizalo, i za mnogo kraće vreme.

 

8 sati ranije, ketklou said:

Posto ovde ima onih koji smatraju da takve idiote ne treba javno prozivati, ako nekog zanima ko je prodao reputaciju za 1000 dinara imamo PM.

 

Ja sam uvek da se etiketira stoka, pa da se razdvoji žito od kukolja. Kada sam kupovao ploče, baš na ovom forumu su mi preporučili Juno iz ovih razloga koje si naveo.

Link to comment
Share on other sites

Discogs, Juno i slicni su relativno pouzdani posto se tamo zna sta je negativna. Nikad nisam imao problema s njima osim u jednom slucaju iz Austrije, ali je i to bilo lepo kulturno reseno.

Sto se ovog mog aktiviste tice, par puta sam uzeo od njega ploce i bilo je sve ok, realno ocenjeno, realna cena, cak smo se preko poruka i sprijateljili. Tip ima sve pozitvne ocene i to ne kurtoazne nego bas pozitivne.

I onda ovakva ispala. ''Perfektne, gotovo kao nove'' je stajalo u oglasu.

Nisam imao razloga da posumnjam da ce mi uvaliti ovakve krsheve. Sad cujem i od mog kolege da je i njega zahebo...

Da mu dam negativnu ocenu ne vredi. Smislice nekakav odgovor i nikom nista a i on ce onda meni zalepiti minus.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Sve u svemu, ploce su otisle 100% pa i vise na gore.

Krshevi za 3+ su dostigli 500 dinara, solidne ploce se jos i mogu naci za hiljadarku,

a ''srpski'' mint  ide uporedo sa cenom novih ploca.'

Za ''nikad na gramofonu'' u uglavnom ofucanom omotu sad ladno traze i 3000, a ako je ''or'ginal'' ide i do 5000.

Discogs ocigledno vise nije reper. Sad se gledaju Mascom i Delfi :D 

Sasvim prirodno, Mejdeni sa Mascom akcije po 1900 dinara su vec na kupindu za 3900 dinara.

Pratim zadnja dva meseca na KP - gramofoni srednje klase vec odavno 120 do 200 evra a do pre pola godine su se kretali oko 80/100 evra.

Sada su jos samo plasticne igracke TP4 na oko 50 evra. Cim imaju S rucku, odmah traze stotku.

Interesantno je da haj klasa uglavnom ne oscilira.  Naprotiv, drze cenu, ali stoji i to da se za njih bas ne otimaju.

 

Sahovskim recnikom: Cista PAT pozicija. Nit mi da manemo nit oni da se manu.

Link to comment
Share on other sites

Naravno.Ako je neko blesav da placa krš od domacice 1000,2000,3000 nek placa.Na berzi se za toliko prodaju kvalitetna mint strana izdanja.Bar 20 mint japanaca sam kupio po 20evra u zadnjih godinu dana...i jos vise nemackih ili Usa izdanja.Dosta njih i ispod discogs cena.

Ne znam zasto uopste takvim prodavcima pridavati paznju ovde.Ignore je majka,ja sam i na berzi vec iskristalisao likove ...a i oni mene,kao stalnom kupcu daju mi sad popust i na jedan vinil,uzimaju u zamenu,mogu da im sve sto uzmem vratim nazad.Bolje o takvim prodavcima misliti i negovati dobar odnos nego kukati na budale.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih opet da podsetim da polovnih ploča ima ograničen broj, i taj broj je u opadanju. Stare ploče nisu večne (ako se koriste (a svaka jednog momenta počne i da se koristi)), i one nestaju. :(

Ok, vinyl hype je sve to još ubrzao. Plus bahatost preprodavaca.

Kupovina dobre a povoljne ploče je sve češći izuzetak. :(

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, NShappy said:

Ja bih opet da podsetim da polovnih ploča ima ograničen broj, i taj broj je u opadanju.

Ja bih opet da podsetim i da je broj kolekcionara ploča ograničen, i da je u opadanju, iz objektivnih razloga.

Rekao bih da prosek godina ljudi na berzama ploča nije ispod, recimo, 45-50 godina?

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Infidel said:

Ja bih opet da podsetim i da je broj kolekcionara ploča ograničen, i da je u opadanju...

Uf, bojim se da grešite. Možda ne toliko na berzi, ali na KP i sličnim KupinamaLimunima uzimaju sve više i više ponuda.

Znam oko mene par njih, koji su se setili ploča i gramofna, sada, možda k'o kriza srednjih godina, možda k'o pomodarstvo. Ali su klijenti za stare ploče. A pre 10-ak godina, nisam znao ni jednog. Uključujući i mene.

...il' ajd' ovako. Pre 20-25god, dok sam bio srednješkolac pa student, ljudi oko mene i ja smo imali ploča. Mnogo. Stig'o CD, stigla kriza, stigla frka zapošljavanja, porodičenja, kućenja, gramofone svi zaboravili, ploče uglavnom rasprodali. Budzašto. Sada, jedan (mali) deo istih tih, kupuje garmofone, i opet pokušava da dođe do nekih, njima onda dragih ploča.

Rasprodaja njihovih ondašnjih ploča je mnogo spustila cene. Sada postoje samo stari kupci, i novi kupci. Starih (ras)prodavaca vlastitih ploča, koji su punili tržište, više nema. :(

U principu, stari polovni vinili će uskoro biti antikviteti. Spašavaće nas nova produkcija vinila, ali pitanje je koliko ona ima smisla, ako se reže sa digitalnih matrica (za ovo imamo drugu temu, jel?)

...

edit: Da, eto Sondek dodao, prodaja vinila raste. A time i potražnja za starim pločama. Novih izvora starih ploča više nema. :(

Link to comment
Share on other sites

Na berzama jesu matorci,ali po radnjama uglavnom mladji ljudi.Bio sam vrlo iznenadjen kad su mi to rekli momci iz Audio plus-a.
Nadam se da će makar neki od njih stvarno zavoleti ploče i koristiti ih a ne da ih kupuju samo zato što su hip.

Mene je skoro pitao jedan par za savet oko kupovine svog prvog Hifi sistema, i najveće iznenađenje je bilo kada su rekli da gramofon mora biti izvor. To dvoje su mi najbolji prijatelji iz studentskih dana i nikada ih ništa preko YT i MP3 na laptopu nije zanimalo. Hifi im se pomalo otrao od mene ali taj gramofon i ploče će im služiti za ukras.

Oni su već treći slučaj relativno mladih ljudi koje znam da uzimaju gramofon prosto jer je retro i cool, jer ploče lepo izgledaju na polici i sve to ide lepo uz njihov imidž. Drugim rečima, njima je to isto što su mojoj mami bile čaše od kristala u ormanu.
Link to comment
Share on other sites

Ima naravno i tog hipsteraja gde je gramofon cist nobles.80% tih ploca koje kupuju danas po radnjama ,'80.- te i sl. su samo snimci s cd-a,ali dilerima to svakako odgovara.Prodaju se ploce ko alva,ima ih vec i po knjizarama,starim prodavnicama CDova,cak i u merkatoru,soping molovima,kod hifi dilera nije vise gomilica ecm-a koje zanimaju 1% ljudi vec je to mainstream,sadasnji i nekadasnji,pop,rock...flojdi,mejdeni pa do depeshe mode i human league,pa do linkin parka,tbentivanpajlots i dr.novih stvari...prelistam tu gomiletinu ploca i ni 5% mi ne skrenu paznju,slabi su sa jazz izuzetno ali...nisam ja i slicni vise bitni.Mi tek po neku novu kupimo,i jurimo pazljivo stara kvalitetna izdanja a novi nek kupuju.Meni je to ok ,za svakog po nesto i bolje da se vrti bilo sta.Uostalom slusa se muzika,ko peva zlo ne misli.Kad sam video da sinov drugar sa ekskurzije nosi plocu,i to ne za tatu kako sam pomislio,vec za sebe bilo mi je jako drago,nekako sam pomislio da nisam vrsta u izumiranju.Jako je los osecaj bio biti usamljeni cudak pre 15-20g sa gramofonom,bolje ovako.Vremenom jedan deo novih ce proci moda,neki ce postati pravi fanovi koji znaju sta kupuju...uce ljudi brzo

Link to comment
Share on other sites

I ja sam bio do skora misljenja da su plocari iskljucivo neke moje dobi,od 49g pa na gore.Iznenadim se u bar 6/7 navrata kada sam prodao nesto ploca preko limunda.I nadjem se sa sugradjanima da ih preuzmu.Dodju likovi od 25g-35g,sve novi talas vinylasa.Dosla zena sa sinom da pokupi singlice od Zdravka Colica,iznenadim se kada mi tokom razgovora kazu,da su singice za njega,tj sina srednjoskolca,ona se samo nasalila da je platezno sredstvo.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...