Jump to content


Saveti za sistem.


oridjinale

Recommended Posts

2 sati ranije, Krca44 said:

Zavisi od slucaja do slucaja i samog prostora... kako je postavljen itd. , vrlo tesko za prognozirati unapred.  Moze a ne mora da bude lose, unapred ne umem da kazem, probaj da nadjes neke materijale koji se bave akustikom prostora, ostalo je stvar eksperimenta i merenja ako zadjes dublje u tu materiju.... probaj da razmestis zvucnike po preporuci i da nemas nista izmedju njih i slusnog mesta ( direktno ).

Ako mozes da ispunis bar osnovne uslove o razmestaju zvucnika i slusnog mesta, trebalo bi da imas pristojne rezultate pa potom da vidis sta dalje...

odlicno :) 

Hvala najlepse javljam rezultate i nadam se uskoro saljem neke slicice. A uskoro ce i zvucnici da dodju na red.

mada budem iskren, vec sa ovim pojacalom cujem izuzetan skok u kvalitetu zvuka u odnosu na genericki JVC stub koji sam imao pre toga. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

E ekipo, pripremam se polako za zvucnike. Za jedno dve - cetri nedelje bi bio finasijski bezbedan da mogu i zvucnike da ispazarim. 

Cena od 100 do 150 evra, sta da gledam? Vec sam spominjao zelim bookshelf za sobu koja je 4x4 (malo preko ali je plafon malo nizi) 

trenutno mi mami pogled:

https://www.kupujemprodajem.com/system-audio-1105-62307884-oglas.htm 


https://www.kupujemprodajem.com/Wharfedale-Diamond-8-3-61298267-oglas.htm 

https://www.kupujemprodajem.com/B-W-cdm-2-62047889-oglas.htm

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na temu, malo.Kupi recimo clan foruma -oridjinale neke zvucnike na kojima pozadi pise 4-8 oma.Posto na HK pojacalima ima preklopnik 4 ili 8 oma gdje u kojem polozaju staviti preklopnik?Isto pitanje vazi ako pise 6 oma?Da nema opciju izbora, vec da na terminalima pise, to mi je odavno jasno, ali u ovu situaciju nijesam imao.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Da se nadovezem na temu, malo.Kupi recimo clan foruma -oridjinale neke zvucnike na kojima pozadi pise 4-8 oma.Posto na HK pojacalima ima preklopnik 4 ili 8 oma gdje u kojem polozaju staviti preklopnik?Isto pitanje vazi ako pise 6 oma?Da nema opciju izbora, vec da na terminalima pise, to mi je odavno jasno, ali u ovu situaciju nijesam imao.

Stavi na 4 oma da budeš siguran. I onako impedansa dinamičkih zvučnika nije prava crta nego šeta u dosta velikom opsegu.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Tako sam i mislio, ali.ajde,zaboravilo se dosta toga....da obnovim gradivo.

Ne znam tačno šta im je taj selektor 4/8 oma na pojačalima, mrzi me da pregledam net, znaju bolje mnogi ovde o čemu se radi.  Verovatno ima preklopnik na primaru da smanji napon sekundara i time snagu kad treba da pogoni zvučnike od 4oma, zbog nejakih tranzistora na izlazu, pregrevanja zbog malih hladnjaka, slabog trafoa ili čega već. Možda nije loše koristiti to kao zaštitu od zloupotrebe. A to što na nekim zvučnicima piše 4-8 oma, to tek ne znači ništa, treba ih smatrati 4 omskim ili izmeriti impedansu ko ima mogućnosti, volje i želje da to radi.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Kapone said:

 

 

Idealno bi bilo da sam poslusas nekoliko razlicitih kutija, pa da procenis sta tebi i tvojim usima prija.

ja mislim da ce mojim usima prijati sta god nakacim za pocetak jer mi je ovo prvi sistem, a trenutno slusam na nekim sonijevim sa linije. :D

Uzecu u obzir i ove, citacu malo recenzije mozda se provozam pa poslusam hvala brate na savetima! 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Nixie said:

Ne znam tačno šta im je taj selektor 4/8 oma na pojačalima, mrzi me da pregledam net, znaju bolje mnogi ovde o čemu se radi.  Verovatno ima preklopnik na primaru da smanji napon sekundara i time snagu kad treba da pogoni zvučnike od 4oma, zbog nejakih tranzistora na izlazu, pregrevanja zbog malih hladnjaka, slabog trafoa ili čega već. Možda nije loše koristiti to kao zaštitu od zloupotrebe. A to što na nekim zvučnicima piše 4-8 oma, to tek ne znači ništa, treba ih smatrati 4 omskim ili izmeriti impedansu ko ima mogućnosti, volje i želje da to radi.

Na 650 vxi ima preklopnik, ali na jednom komadu sto sam vidio pisalo je samo kao slabija ili jaca struja.Kako bi se upario neki nemac od 100w,4 oma spl 88-90 po pitanju opterecenosti, ne samo zvuka.Npr Elac , Magnat ,Canton.Sto mislite o dancu, DALI 104A.Slusao sam druge modele i sjajni su , ali ovaj nikad?Nadam se da ce ovo pitanje biti od koristi i inicijatoru posta.

26760873_6_644x461_amplificator-vintage-harman-kardon-pm650-vxi-70w-8ohmi-.jpg

10410.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Bato - hi - fi said:

Na 650 vxi ima preklopnik, ali na jednom komadu sto sam vidio pisalo je samo kao slabija ili jaca struja.Kako bi se upario neki nemac od 100w,4 oma spl 88-90 po pitanju opterecenosti, ne samo zvuka.Npr Elac , Magnat ,Canton.Sto mislite o dancu, DALI 104A.Slusao sam druge modele i sjajni su , ali ovaj nikad?Nadam se da ce ovo pitanje biti od koristi i inicijatoru posta.

Ako su zvučnici 4oma i ima neki preklopnik pozadi, stavi na "4oma" ili na "slabiju struju". Čak i da ostane na 8oma preklopnik kad slušaš normalno bez preterivanja neće ništa da se desi. Ako je neka žurka i letnje vreme može da se pregreje i ispusti dušu, zato kad već ima preklopnik na primaru drži ga na manjoj snazi i nemaš brige, teško ćeš primetiti razliku u snazi. Ne verujem da to ima veliki uticaj na kvalitet zvuka, ali nije nemoguće da malo bolje zvuči na većem naponu napajanja (8oma selektor), treba probati.

Već sam rekao, ja sam sam svoj majstor, kad ga pravim ne štedim ni na izlaznim tranzistorima, ni na hladnjacima ni na napajanju tako da može da radi bezbedno i na 2oma. Zvučnik nominalne impedanse 4oma sigurno ima minimim oko 3oma ili čak i manje, što je veliki izazov za ta slabija pojačala tako da treba biti oprezan kako bi se izbegla veća šteta. Opet kažem kad slušaš uobičajeno, bez preterivanja, i ako su osetljiviji zvučnici nema nikakve opasnosti. Opasno je kad se pretera i kad je toplo vreme.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Nixie said:

Ako su zvučnici 4oma i ima neki preklopnik pozadi, stavi na "4oma" ili na "slabiju struju". Čak i da ostane na 8oma preklopnik kad slušaš normalno bez preterivanja neće ništa da se desi. Ako je neka žurka i letnje vreme može da se pregreje i ispusti dušu, zato kad već ima preklopnik na primaru drži ga na manjoj snazi i nemaš brige, teško ćeš primetiti razliku u snazi. Ne verujem da to ima veliki uticaj na kvalitet zvuka, ali nije nemoguće da malo bolje zvuči na većem naponu napjanja (8oma selektor), treba probati.

Već sam rekao, ja sam sam svoj majstor, kad ga pravim ne štedim ni na izlaznim tranzistorima, ni na hladnjacima ni na napajanju tako da može da radi bezbedno i na 2oma. Zvučnik nominalne impedanse 4oma sigurno ima minimim oko 3oma ili čak i manje, što je veliki izazov za ta slabija pojačala tako da treba biti oprezan kako bi se izbegla veća šteta. Opet kažem kad slušaš uobičajeno, bez preterivanja, i ako su osetljiviji zvučnici nema nikakve opasnosti. Opasno je kad se pretera i kad je toplo vreme.

Zato sam i pitao, osetljivost, niska omaza, sve logicno.Ti odnosi su mi jasni, ali ovaj 650 vxi ima 70 wati i cca 30 godina star.Bolje je traziti nesto efikasnije manje snage od 8 oma?Slusao sa Dali iz iste generacije u radnji , nove recimo Dali 7a i odusevio se. 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Zato sam i pitao, osetljivost, niska omaza, sve logicno.Ti odnosi su mi jasni, ali ovaj 650 vxi ima 70 wati i cca 30 godina star.Bolje je traziti nesto efikasnije manje snage od 8 oma?Slusao sa Dali iz iste generacije u radnji , nove recimo Dali 7a i odusevio se. 

Dali treba da su dobri zvučnici, ali opet je pitanje uklapanja sa ostatkom sistema. U radnjama puštaju posebno probrane i nabudžene CD-ove ili fajlove pa sve zvuči fenomenalno, ili je zvučnik na pojačalu znatno više klase od tvog, kad dođeš kući pitaš se šta si ti to kupio. Ko na TV što imaš onaj mod za prodavnicu, pa sve šljašti.

Ako postoji ikakva opcija da se zvučnici čuju u sistemu, onda je to najbolje. Nažalost najčešće nije tako, naročito kad su malo veći zvučnici u pitanju, onda treba tražiti mogućnost da se odnese sopstveno pojačalo, kablovi i recimo CD na lice mesta da se proba sa zvučnicima. Ako ni to ne može, onda je sve lutrija, preostaje proba kod prodavca i detaljan pregled koliko je moguće. Pogledaš prvo opšte stanje estetski kako izgleda sve zajedno, onda visokotonce da nisu zgužvani i da nema tragova otvaranja, pogledaš i pipneš vešanja ostalih driver-a da proveriš stanje (sunđerasta se nakad raspadnu kad ih pipneš), oštećenja na kutijama, konektore pozadi (vidi se da li su otvarani) i tako to, ko polovan auto.

Treba obratiti pažnju i na kablove, zvučničke i interkonekte jer oni mogu da naprave veliku razliku, pa i da upropaste sistem. Nije bitno koje je klase sistem, i skuplji i jeftiniji sistemi mogu znatno da se unaprede dobrim izborom kablova. 

Kad kreneš u nabavku nema kraja opcijama i dilemama. Treba imati i malo sreće, ali je stvar materijalne prirode. Ako se pređeš, skoro sve može da se popravi i unapredi, samo je pitanje koliko se to isplati.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Nixie said:

Dali treba da su dobri zvučnici, ali opet je pitanje uklapanja sa ostatkom sistema. Ako postoji ikakva opcija da se čuju u sistemu, onda je to najbolje. Nažalost najčešće nije tako, naročito kad su malo veći zvučnici u pitanju, onda treba tražiti mogućnost da se odnese sopstveno pojačalo, kablovi i recimo CD na lice mesta da se proba sa zvučnicima. Ako ni to ne može, onda je sve lutrija, preostaje proba kod prodavca i detaljan pregled koliko je moguće. 

Treba obratiti pažnju i na kablove, zvučničke i interkonekte jer oni mogu da naprave veliku razliku, pa i da upropaste sistem. Nije bitno koje je klase sistem, i skuplji i jeftiniji sistemi mogu znatno da se unaprede dobrim izborom kablova. 

Kad kreneš u nabavku nema kraja opcijama i dilemama. Treba imati i malo sreće, ali je stvar materijalne prirode. Ako se pređeš, skoro sve može da se popravi i unapredi, samo je pitanje koliko se to isplati.

Ma jasno sve , kupio sam ovo pojacalo za drugog u BG,plastikaner dd sa at 95 i uskoro cu da mu trazim zvucnike sa distance 500 kilometara.Da ode da kupi , a da se ne ******...mislim ono da nijesu arceni, a za uparivanje cemo lako.Slusa se rok, filmska muzika , cd, gram...lik nije audiofil, ali ipak da to lici na nesto.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Ma jasno sve , kupio sam ovo pojacalo za drugog u BG,plastikaner dd sa at 95 i uskoro cu da mu trazim zvucnike sa distance 500 kilometara.Da ode da kupi , a da se ne ******...mislim ono da nijesu arceni, a za uparivanje cemo lako.Slusa se rok, filmska muzika , cd, gram...lik nije audiofil, ali ipak da to lici na nesto.

Onda nek je sa srećom kupovina.

Link to comment
Share on other sites

Posto sam imao HK 6500 slusao sam ga u kombinaciji sa Canton kutijama i to jako lepo svira . Isto tako dobro se slaze Heco Superior, posedovao sam najveci model 950 iz te serije i Harman Kardon komplet snagas i predpojacalo ap 2500 i pa 2400 odlicno se ukopilo ali zbog selidbe i nedostatka prostora prodao sam ih . Dali 104 i Harmana HK 6500 sam slusao kod poznanika i to isto dobro svira . Tako da sto ti kazu poslusaj sve kombinacije pa sta tvom uhu najvise godi to kupi . Srecno u izboru .

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, oridjinale said:

sta je sve bitno gledati kod drajvera a sta kod same kutije?

Pitas za kupovinu ?

Same drajvere, da nisu probusene membrane ili flekave ( vlaga ), da dust cup nije ulubljen / olupan ili visokotonac ulubljen, vesanje da nije propalo ( iskrzano , probuseno )... ima svasta, ovo samo spolja

Kutije da nemaju fleke od vlage jer su bile u nekom poplavljenom stanu...

Da li su originalni drajveri.... menjana vesanja...

Divim se ljudima kad pronadju 30+ godina stare kutije u dobrom stanju...

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, oridjinale said:

Od cega se prave membrane i vesanja

Membrane: papir, drvo, bambus, papirus, polipropilen, mylar i druge vrste plastike, stiropor, metali (aluminijum, titanijum, berilijum), kompoziti (carbon fiber-epoxy, glass fiber-epoxy, papir-carbon fiber i razne sendvič konstrukcije sa stiroporom), svila i druge vrste tekstila, keramika, metalokeramika, dijamanti,  mora da ima još nekih za koje nisam čuo.

Vešanja: sunđerasta (poliuretan i razni elestomeri), gumena, platnena, papirna itd.

Sve ti to nije toliko bitno, samo gledaš u kakvom je stanju, a naročito obratiš pažnju na prodavca.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, oridjinale said:

Koje sve razlike postoje u drajverima? Od cega se prave membrane i vesanja sta je sve bitno gledati kod drajvera a sta kod same kutije? Ima li neka tema koja veli nesto vise o tome? 

Postoje razne filozofije o tome koji materijali najvernije reprodukuju zvuk, pa otuda i toliko razlicitih membrana, svaki proizvodjac ima neku svoju filozofiju i logiku. Npr. Harbeth se kune u polipropilen, jer kako tvrde, materijal je gust i dovoljno cvrst, pa se mnogo veci procenat primljenog signala pretvara u zvuk, a ne u toplotu, kao sto je to slucaj kod npr. papira ili kartona. Naravno, tebi su to za sada nebitne stvari, jer u ovom cenovnom rangu gledas da nadjes nesto sto iole dobro zvuci i da nije raspadnuto. Meni licno nimalo nije bitno kakvi su materijali korisceni ako me kutije zvucno zadovoljavaju.

Link to comment
Share on other sites

Za kupovinu...  gledas da li su drajveri osteceni, tipa zarez ili zakrpljena rupa na membrani, udaren / izguzvan dust cup, iskrzano / pocepano vesanje,  visokotonac sa zguzvanom kupolom... ima toga verovatno i vise od ovog sto sam naveo...  kutije mogu imati fleke od vlage ako su dozivele poplavu ( retko ali ima i toga )...  da li su drajveri original, da li su menjana vesanja na bas / midbas drajverima ( ko je to radio i da li je uradjeno dobro )... eto nesto malo od mene

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...