Jump to content


Uticaj osigurača na zvuk


vdzele

Recommended Posts

3 sati ranije, RingeRaja said:

2:0 za Zokija ;)

Nisam ni sumnjao.

Čak i Bladeliusi reaguju pozitivno na dobre napojne kablove iako je uvreženo mišljenje da ako je napajanje izvedeno kao treba???? ma šta to značilo, napojni kabl nema uticaja. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Toza said:

Nisam ni sumnjao.

Čak i Bladeliusi reaguju pozitivno na dobre napojne kablove iako je uvreženo mišljenje da ako je napajanje izvedeno kao treba???? ma šta to značilo, napojni kabl nema uticaja. 

 

Kopkalo me da li ima svrhe stavljati neki drugi/bolji kabl na baš dobar snagaš, što ovaj uistinu jeste.

Itekako ima, čuje se razlika, a to sam hteo da odradim neposredno pošto sam ga uzeo, da testiram pre nego sam ga uklopio u sistem.

Btw, originalan kabl ne izgleda ništa specijalno, obično, mislim da je žica 3x1,5mm, tanak je.

Link to comment
Share on other sites

Prvo smo počeli sa neformalnim slušanjem tako što smo znali koji je osigurač u Dimovski DAC-u,

ali sam ja predložio da radimo slepi test, tako što će vdzele da menja osigurače i da na papirić zapisuje redosled osigurača,

a da Lens (član DIY foruma) i ja, na papirićima pišemo odvojeno svaki za sebe svoje utiske, u tišini i bez prepisivanja. :)

 

Ovde je bitno napomenuti da smo u test krenuli odmah, "na suvo" :) , što je predstavljalo problem pošto nismo poznavali zvuk sistema.

Meni je tokom početnog slušanja svaki "prolaz" različito zvučao, pošto sam se tek upoznavao sa zvukom sistema i u svakom ponovljenom slušanju iste pesme sam otkrivao nove detalje, čas u činelama, čas u trubi, čas u udarcu bubnja, itd, itd.

Čas mi je sve zvučalo isto a čas različito, pošto sam se naizmenično fokusirao na različite instrumente i aspekte reprodukcije.

 

Kada se to završilo, prešli smo na slepi deo testiranja.

Moj zahtev je bio da imamo što nasumičniji redosled osigurača, da vdzele eventualno zadrži isti osigurač dva puta zaredom, itd.

Ja sam u prvih par prolaza zapisivao detaljnjije impresije, a u kasnijim prolazima sam samo pokušavao da pogodim koji je osigurač koji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Deder Kujo, napiši kratko i jednostavno, bilo razlike ili ne?

Ukratko, na prvom slepom testu, posle sedam puta preslušane iste pesme,

no-name osigurač koji je stigao u Vdzeletovom DAC-u je svirao drugačije od druga dva!

 

Ali, jedno veliko ALI, između Naim-ovog Little Fuse osigurača i SR "kvantnog" osigurača ja nisam uspeo da čujem nikakvu smislenu razliku.

Analizom beležaka koje sam napravio tokom slepog testa i unakrsnim poređenjem sa vdzeleovim redosledom osigurača, moglo se jedino zaključiti da je rezultat potpuno nasumičan!

između zvuka DAC-a sa Naim Little Fuse osiguračem i sa SR "kvantnim" osiguračem je bila mrtva trka.

 

Naknadnom analizom beležaka sam utvrdio da sam potpuno isto ocenio zvuk Dimovski DAC-a sa: a) Naim osiguračem, b ) SR "kvantnim" osiguračem okrenutim u jednom smeru i c) istim tim osiguračem okrenutim u drugom smeru (vdzele ga je okretao pošto proizvođač kaže da je osigurač usmeren).

Lensu se nenaviknutom na ovakve testove malo zavrtelo u glavi posle silnih ponavljanja iste pesme. U istom trenutku smo se složili oko glavnog utiska - osigurača koji je stigao uz Dimovski DAC. Ostale beleške nam naravno nisu bile identične (niti su mogle biti), ali su bile u jednakoj meri neopredeljene u smislu da bi neki od druga dva osigurača mogao imati jasnu prednost.

 

Kasnije smo prešli na manje formalan i opušteniji deo  (slepi test, ali bez beležaka :) ) slušajuči Lensov izbor, Eagles Hotel California, tu mi je čak zvuk bio najbolji kada je u DAC-u bio Naimov Little Fuse, na drugom mestu je bio SR " kvantni" u pogrešnom smeru, a na poslednjem trećem "kvantni" u ispravnom smeru(!). Go figure! što bi rekli ameri.

Tu već nisam toliko napeto osluškivao, tako da je to neki bio neki opšti utisak, pažnja koja je popuštala me je vukla na jednu ili drugu stranu, tako da se razlike mogu pripisati neujednačenom stepenu koncentracije.

 

Link to comment
Share on other sites

Moj zaključak je da je no-name neobeleženi osigurač koji je stigao uz Dimovski DAC, možda zbog nečega inferioran ili neprimeren ovoj nameni, možda je u pitanju materijal, kvalitet izrade, kontakti, ili nešto drugo.

Na njemu nema nikakvih oznaka izuzev tehničkih karakteristika, dok je recimo Naim-ov Little Fuse krcat ugraviranim atestima - izbrojao sam ih osam! Valjda tako NASA traži! :)

 

Sa obzirom da Little Fuse košta tričavih 0,74 eur(!)

https://eu.mouser.com/ProductDetail/Littelfuse/0213063MXP?qs=sGAEpiMZZMtxU2g%2f1juGqbdCHRI5TALuPi5COcKpYWc%3d

... a ja nisam mogao da čujem nikakvu smislenu razliku u zvuku DAC-a sa njim i sa Synergetic Research "kvantnim" osiguračem,

mislim da nema nikakvog razloga davati 45 evra za fensi "boutique" osigurač. 

Pogotovu što vidim da su im cene za nove modele preko 100 i 150 eur.

 

Moj krajnji utisak:

Osigurač koji je kod vdzeleta u sistemu "svirao" lošije od fensi osigurača, je možda substandarne izrade ili iz nekog razloga ne odovara u potpunosti ovoj nameni.

Na našem današnjem testu, između kvalitetno urađenih osigurača, koštali oni 0,74 eur ili 45 eur, ja u zvuku nisam mogao da se uhvatim ničega kao konstante, kada se crta ispod beleški podvuče, svirali su mi isto.

 

Znači DA, moguće je čuti razliku između osigurača koji možda(!) imaju diskutabilni ili ovoj nameni neprimeren kvalitet izrade,

...ali (barem u ovom testu) NE, nisam čuo razliku između jeftinog a kvalitetnog sa jedne strane, i fensi tretiranog "boutique" osigurača sa druge strane.

 

Ja sam originalni Little Fuse osigurač vratio u svoj DAC i odatle ga ne vadim dok ne crkne,

...a onda opet stavljam isti takav, pošto je Naim u fuse holder stavio i rezervni. :)

Može im se pošto je jeftin. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Sta je zakljucak teksta?

Ovde se primarno govori o provodljivosti, bez jasne korelacije (ili kauzalnosti) kada je zvuk u pitanju. Pominje se i neka "buka", mada "suva" tabela bez objasnjenja (metodologija merenja) ne znaci mnogo.

Na kraju se dolazi do Ston-ovog "Moze i bez osiguraca"...

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, pera451 said:

Sta je zakljucak teksta?

Ovde se primarno govori o provodljivosti, bez jasne korelacije (ili kauzalnosti) kada je zvuk u pitanju. Pominje se i neka "buka", mada "suva" tabela bez objasnjenja (metodologija merenja) ne znaci mnogo.

Na kraju se dolazi do Ston-ovog "Moze i bez osiguraca"...

 

Ta naučna disciplina se zove ispravljanje patke mrtvom magarcu...:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...