Jump to content


Uticaj osigurača na zvuk


vdzele

Recommended Posts

Ja ovo vidim kao spregu.

Sve pobrojano prenosi struju i cilj je da to prenese kako treba.

Svaka od komponenti koja u tome učestvuje menja/kvari ulaz, od od štekera, pa na dalje (da ne idemo unazad sve do Đerdapa).

Zato i promene u zvuku kad se nešto zameni, na bolje ili na gore. Koliko to vredi svako ponaosob odlučuje o tome.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, vdzele said:

Možda ne bi bilo loše da prvo odgovorima na pitanja:

1.da li uređaj može da radi bez osigurača?

2. Ako ne može, da li to znači da sva ulazna struja prvo prolazi kroz njega?

3. Ako od njega ne znači kvalitet ulazne struje, čemu onda onda toliki skupi strujni kablovi i filteri / razdvojni trafoi? On je tu beznačajna karika i ne pedstavlja nikakvo usko grlo?

 

1. Да

2. Погледати под 1.

3. Погледати под 2.

Link to comment
Share on other sites

@vdzele,

evo da probamo da odgovorimo bar na jedno, dva, za pocetak kontra-pitanjima.

Da li ti smatras da ostale konstrukcije osiguraca zaista onemogucavaju prolazak "sve" struje?

Da li smatras opravdanim poredjenje uloge osiguraca i mreznog filtra, pri cemu prvi, pasivno, treba da "pregori" pri nailasku prevelike struje, dok drugi, aktivno, bitno menja karakteristike struje koja dolazi?

Znaci, da li se moze porediti znacaj necega sto, osim ako ne dodje do teske anomalije, nikada nece ispuniti svoj tehnicki zadatak (zastita uredjaja) i necega sto najveci deo vremena svoj zadatak ostvaruje?

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, pera451 said:

Znaci, da li se moze porediti znacaj necega sto, osim ako ne dodje do teske anomalije, nikada nece ispuniti svoj tehnicki zadatak (zastita uredjaja) i necega sto najveci deo vremena svoj zadatak ostvaruje?

I kroz filter i kroz osigurač protiče struja, tako da oba imaju svoj uticaj.

Koliko?

Realno aktiva uvek ima veći, zato se tako i zove. Pasiva manje, logično, ali...Uticaj ne mora uvek da bude u plusu, filter može da ubije zvuk, kao kod moje letve u Sondekovom sistemu. Jednostavno, preteralo se u filtraciji i ode zvuk u tri lepe (sve je to promenjeno u međuvremenu).

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, RingeRaja said:

Realno aktiva uvek ima veći, zato se tako i zove.

Uporedi ovo sa:

čemu onda onda toliki skupi strujni kablovi i filteri / razdvojni trafoi?

Sta znaci ovo pitanje, cemu sve to ako ne zamenimo osigurac?

Nisam siguran da je ova logika ispravna (tvoja da, ali ova ispod...)

Link to comment
Share on other sites

Negde sam već ovo postavio, ali ću opet ponoviti. Od vlasnika shunyata research.

A common misconception regarding power cables is that they represent the final link in the transfer of power after traveling through miles of power lines and in-home wiring. The power cable is actually the first two meters of power wiring that the audio component sees — electrically speaking. In effect, the power cable is an extension of the transformer in the component’s power supply.

Ja bi se ovde umetnuo - šta se nalazi između strujnog kabla i napajanja? Zar to nije osigurač? Šta ako je on sada usko grlo kad stavimo dobar strujni i filter?

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, RingeRaja said:

I kroz filter i kroz osigurač protiče struja, tako da oba imaju svoj uticaj.

Koliko?

Realno aktiva uvek ima veći, zato se tako i zove. Pasiva manje, logično, ali...Uticaj ne mora uvek da bude u plusu, filter može da ubije zvuk, kao kod moje letve u Sondekovom sistemu. Jednostavno, preteralo se u filtraciji i ode zvuk u tri lepe (sve je to promenjeno u međuvremenu).

 

Da kod vecine ali ako je dobro konstruisan kod svakog sistema je boljitak.probao i uverio se.

Link to comment
Share on other sites

Da li je pomenuti gospodin ponudio neko tehnicko obrazlozenje nedostatka ostalih konstrukcija?

Svaka karika u lancu ima svoj uticaj, samo je pitanje redosleda unapredjenja uticaja.

Ovde je, koliko razumem, ostalo da se resi osigurac i tu je kraj daljim unapredjenjima?

Ili je ostalo nesto ciji je uticaj manji od uticaja osiguraca?

Nemam bas najjasniju predstavu sta bi to moglo da bude, a posto necu da izgledam zajedljivo (nije mi namera), necu ni da pokusam da pogadjam.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, pera451 said:

Uporedi ovo sa:

čemu onda onda toliki skupi strujni kablovi i filteri / razdvojni trafoi?

Sta znaci ovo pitanje, cemu sve to ako ne zamenimo osigurac?

Nisam siguran da je ova logika ispravna (tvoja da, ali ova ispod...)

Pa koliko sam skontao, njegova logika je da je džaba sve kako treba, ako je osigurač njanjav.

Link to comment
Share on other sites

 

14 minuta ranije, pera451 said:

Svaka karika u lancu ima svoj uticaj, samo je pitanje redosleda unapredjenja uticaja.

Ovde je, koliko razumem, ostalo da se resi osigurac i tu je kraj daljim unapredjenjima?

https://www.diyaudio.rs/topic/8990-osigurači-high-end-i-oko-njih/?do=findComment&comment=280173

Ako ni posle krupnih ulaganja, za vaše pojmove krupne, nemate zadovoljavajuće rezultate onda vaš sistem nije ni bio vredan tog ulaganja.

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/30923-zoran-dimovski/&do=findComment&comment=673237

Ne stavljaju se gume od 1000 eura na fiću. Može i na njega ali će mu podići performanse malo. One idu na istu klasu kola.

 

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, vdzele said:

Ne stavljaju se gume od 1000 eura na fiću. Može i na njega ali će mu podići performanse malo. One idu na istu klasu kola.

 

Šta misliš koliko treba da košta uređaj u koji je ugrađen osigurač od 30 evra?

Drugačije, koliko vrednih osigurača je ugrađeno u automobil premijum klase od 100.000 evra?

Link to comment
Share on other sites

uh sto voli da se beskrajno filozofira na ovom forumu...Napisem zamenis osigurač u svom sistemu i kazes ima ili nema efekta,kraj "ankete"- vise misljenja iz vise sistema.Ali ne, bolje nakucati 5 strana.Konkretno sistemi koje koristimo su nasi,promene koje donesu bolji zvuk donose ga nama,a ne kostaju li previse zadrzavamo.Naimov originalni osigurač kosta 0,99€ i ovo deluje naspram toga preskupo.Ako taj osigurač da dobar rezutat to je jeftin apgrejd.Simpli ez det

Link to comment
Share on other sites

@Sondek,

zasto se o tome uopste pise na forumu?

Zasto ljudi takva iskustva ne zadrze za sebe?

Dakle, ako neko ima neko iskustvo za koje nema nikakvo objasnjenje, niti ima predstavu o tome zasto (ne) radi i da li ce kod nekog drugog da (ne) radi, sta ga uopste motivise da takva, potpuno individualna, nemerljiva i neobjasnjiva, iskustva, deli sa drugima?

Da li je smisao foruma u razmeni tehnickih, ili psihicko/psiholoskih iskustava i fenomena?

Link to comment
Share on other sites

To je za neke jeftino za neke papreno skupe. Ja sam tamo i ovde ostavio ponudu za slušanje pa mogu više termina da napravim. Što više ljudi čuje manje natezanja.

Pera451 - A šta nekog motiviše da prati temu za koju smatra da je šarlatanstvo? Ja takve teme ne pratim.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, pera451 said:

Ovde je, koliko razumem, ostalo da se resi osigurac i tu je kraj daljim unapredjenjima?

Ili je ostalo nesto ciji je uticaj manji od uticaja osiguraca?

Nemam bas najjasniju predstavu sta bi to moglo da bude, a posto necu da izgledam zajedljivo (nije mi namera), necu ni da pokusam da pogadjam.

Nije zajedljivost ni sprdanje, već osnovna logika - glavna komponenta osigurača je 2 cm tanke žice koja treba da se istopi ako dođe do nekog problema.

Proizvođač kaže da je u ovom osiguraču ta žica od 2 cm "kvantno tunelovana" munjama od milion volti iz Teslinog kalema i da joj to daje te neke specijalne osobine.

Ali ostatak putanje na kojoj se taj osigurač nalazi, nije prošao taj "kvantni" tretman, kao ni ostale putanje na PCB-u uređaja, vodovi na komponentama, itd.

Eto prostora za dalja unapređenja.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...