Jump to content


Uticaj osigurača na zvuk


vdzele

Recommended Posts

20 minuta ranije, siroma said:

I tesla coil TC

i tesla coil speaker TCS

 

 

PS Osigurače nisam (is)probavao (kablove jesam pa mi na nos izašlo :D) a verujem da utiču. Prosto ako napojni kabl utiče, a osigurač možemo smatrati delom ili produžetkom napojnog kabla, onda ima logika da i osigurač utiče.

BTW jedan lokalni audiofil sa sistemom čija je cena reda veličine dvosobnog stana mi reče da je probao osigurače i da utiču. Verujem mu.

Lično se uverih, @vdzele me prosvetlio. Stvarno nisam tu tematiku do sada razmatrao, ali uvek ima nešto novo, nije dosadno.

Link to comment
Share on other sites

Moram još nešto primetiti, :) verovatno nisam jedini

Ovde ustvari uopste nije bio motiv da se "isprobaju" osigurači. Nego da se "isprobaju uredjaji". To sa osiguračima je bio samo prigodan i deklarativni motiv.

Da je namera i motiv bio da se isprobaju osigurači ljudi bi došli bez uredjaja i sopstvenih osigurača?

Kao što i jeste bila namera i početna ideja.

Pa tamo da posvedoče lično. Medjutim svi su poneli svoje "sprave". I moj drugar Kuja, koga poznajem skoro 20 i više godina, je insistirao da donese svoj dac. Tu informaciju nije tako podreobno opisao, kao druge... Poneo je samo osigurač...

Jedino je Lens došao bez nekog svog dela opreme, da samo sopstvrnim ušima i ličnim integritetom posvedoči o promeni osigurača... Ali zato nije propusteno da se kaze kako je Lens izabrao da čuje pesmu hotel kalifornija... I kako ima samo jedan post itd... Kao da su to informacije koje imaju nekakvu relevantnost u celoj temi...

Ako ste hteli da uporedjujete uredjaje ja bih vam dao jedan primerak pa slusajte i poredite? To bi bilo neuporedivo iskrenije i jednostavnije.

Ovo je ispalo jako glupo i mislim da je ustvari ovakvim sledom dogadja zloupotrebljen VDzeletov otvoreni stav prema pocetnoj temi iz naslova... Uvek je tako.

Meni lično odgovara ova vrsta pažnje i mogu reći komplimenta - da neko zeli svoje uredjaje da uporedi sa onim koji sam ja napravio? :)

Medjutim takva praksa (govorim to zbog toga sto se ova matrica stalno ponavlja) možda ne odgovara drugima koji nešto rade i prave. Tako da mislim da je to i jedan od osnovnih uzroka koji je oterao većinu domaćih priozvodjača sa foruma. Ludi su otišli ili su jako retko na forumima...

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Zexx said:

Hvala, našao u međuvremenu kad mi je Majda skrenuo pažnju. Ja ne vidim tu ništa neobično, možda samo malo nejasno sročen tekst uz rezultat merenja, ali u specifikaciji lepo piše da je maksimalni bandwidth 96 kHz, a maksimalna sampling frekvencija 192 kHz, što je potpuno u skladu sa sampling teoremom.

Napisali su SR 96KHz i dali merenja za -3db na 96KHz - to je nemoguće (zato sam i rekao da je najverovatnije posredi neka greška...). again, never mind :)

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Majda said:

Moram još nešto primetiti, :) verovatno nisam jedini

Ovde ustvari uopste nije bio motiv da se "isprobaju" osigurači. Nego da se "isprobaju uredjaji". To sa osiguračima je bio samo prigodan i deklarativni motiv.

Da je namera i motiv bio da se isprobaju osigurači ljudi bi došli bez uredjaja i sopstvenih osigurača?

Kao što i jeste bila namera i početna ideja.

Pa tamo da posvedoče lično. Medjutim svi su poneli svoje "sprave". I moj drugar Kuja, koga poznajem skoro 20 i više godina, je insistirao da donese svoj dac. Tu informaciju nije tako podreobno opisao, kao druge... Poneo je samo osigurač...

Jedino je Lens došao bez nekog svog dela opreme, da samo sopstvrnim ušima i ličnim integritetom posvedoči o promeni osigurača... Ali zato nije propusteno da se kaze kako je Lens izabrao da čuje pesmu hotel kalifornija... I kako ima samo jedan post itd...

Ako ste hteli da uporedjujete uredjaje ja bih vam dao jedan primerak pa slusajte i poredite? To bi bilo neuporedivo iskrenije i jednostavnije.

Ovo je ispalo jako glupo i mislim da je ustvari ovakvim sledom dogadja zloupotrebljen VDzeletov otvoreni stav prema pocetnoj temi iz naslova... Uvek je tako.

Meni lično odgovara ova vrsta pažnje i mogu reći komplimenta - da neko zeli svoje uredjaje da uporedi sa onim koji sam ja napravio? :)

Medjutim takva praksa (govorim to zbog toga sto se ova matrica stalno ponavlja) možda ne odgovara drugima koji nešto rade i prave. Tako da mislim da je to i jedan od osnovnih uzroka koji je oterao većinu domaćih priozvodjača sa foruma. Ludi su otišli ili su jako retko na forumima...

 

 

Sve je zanimalo da čuju dddac, uključujući i domaćina, ja ne naturam ljudima ono što ne žele. Još pre ove priče sa osiguračima @vdzeleje izrazio želju da čuje kako je rekao "disco dac", to možeš da proveriš u mojoj temi. Odavno smo planirali da idemo da čujemo njegov sistem, ja nisam mogao od obaveza na poslu. Meni je normalno da kad idem kod nekog slušam sve uređaje, i skoro obavezno ponesem nešto svoje za upoređivanje i do sada nisam imao negativnih iskustava, ukjučujući i ovo. Moj DAC smo stavili na kraju, kad smo prošli svu proceduru sa osiguračima od barem 3 sata. Slušali smo svega par numera, njemu se nije dopalo, a meni je leglo ko dupe na nošu u tom sistemu.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Majda said:

Jedino je Lens došao bez nekog svog dela opreme, da samo sopstvrnim ušima i ličnim integritetom posvedoči o promeni osigurača... Ali zato nije propusteno da se kaze kako je Lens izabrao da čuje pesmu hotel kalifornija... I kako ima samo jedan post itd... Kao da su to informacije koje imaju nekakvu relevantnost u celoj temi...

Ovo je ispalo jako glupo i mislim da je ustvari ovakvim sledom dogadja zloupotrebljen VDzeletov otvoreni stav prema pocetnoj temi iz naslova... Uvek je tako.

Meni lično odgovara ova vrsta pažnje i mogu reći komplimenta - da neko zeli svoje uredjaje da uporedi sa onim koji sam ja napravio? :)

Upravo je tvoj dac pao na toj pesmi, samo da se zna - bila je domacinov izbor.

Imas temu zvanu po tebi, sada trpi teret slave i ne anonimnosti :)

I da dodam, pre mog dolaska u telefonskom razgovoru sa domacinom sam mu jasno objasnio moj razlog dolaska i da mi nije namera test osiguraca jer mi je vec poznata ta pojava, a svakako sam zeleo da izrazim podrsku kolegi.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, ab said:

Upravo je tvoj dac pao na toj pesmi, samo da se zna - bila je domacinov izbor.

Imas temu zvanu po tebi, sada trpi teret slave i ne anonimnosti :)

U kombinaciji dddac sa ostatkom sistema, zvuk je bio vrhunski, barem za mene. Malo drugačiji od mog kućnog zvuka, ali vrhunski. Što bi se reklo, nestaše zvučnici osta samo muzika.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Nixie said:

U kombinaciji dddac sa ostatkom sistema, zvuk je bio vrhunski, barem za mene. Malo drugačiji od mog kućnog zvuka, ali vrhunski. Što bi se reklo, nestaše zvučnici osta samo muzika.

Saglasan :thumbsup2

Rekao sam da su Majdini mono blokovi i preamp odlicni, a i Napijalove Yamahe - trebao samo dobar dac da sve to zajedno prosvira. I da, jako lepo se sve to zajedno uklopilo.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Moram još nešto primetiti, :) verovatno nisam jedini

Ovde ustvari uopste nije bio motiv da se "isprobaju" osigurači. Nego da se "isprobaju uredjaji". To sa osiguračima je bio samo prigodan i deklarativni motiv.

Da je namera i motiv bio da se isprobaju osigurači ljudi bi došli bez uredjaja i sopstvenih osigurača?

 

1 sat ranije, Majda said:

To bi bilo neuporedivo iskrenije

 

Uhhh! odakle početi! :)

 

51 minuta ranije, Majda said:

Medjutim svi su poneli svoje "sprave". I moj drugar Kuja, koga poznajem skoro 20 i više godina, je insistirao da donese svoj dac. Tu informaciju nije tako podreobno opisao, kao druge... Poneo je samo osigurač...

Ako misliš da u svemu ovome postoje neka neiskrenost i zavera, mogu odgovorim u svoje ime. 

Želeo sam da ponesem svoj DAC, upravo (i jedino!) iz razloga zato što sam bio pozvan na međusobno poređenje osigurača.

Zvuk svog DAC-a dobro poznajem, tako da bi mi bilo mnogo lakše da čujem eventualne razlike koje bi drugi osigurač doneo.

Čak sam iz tog razloga vdzeletu predlagao da test obavimo kod mene.

Bilo bi mi mnogo lakše.

Manje "nepoznatih" u jednačini (osigurač, DAC, amplifikacija, kutije) = lakše poređenje sitnica kao što su osigurači.

To si mogao da zaključiš iz ovog mog posta:

On 4/28/2018 at 23:09, 空也 said:

Ovde je bitno napomenuti da smo u test krenuli odmah, "na suvo" :) , što je predstavljalo problem pošto nismo poznavali zvuk sistema.

Meni je tokom početnog slušanja svaki "prolaz" različito zvučao, pošto sam se tek upoznavao sa zvukom sistema i u svakom ponovljenom slušanju iste pesme sam otkrivao nove detalje, čas u činelama, čas u trubi, čas u udarcu bubnja, itd, itd.

Čas mi je sve zvučalo isto a čas različito, pošto sam se naizmenično fokusirao na različite instrumente i aspekte reprodukcije.

U slučaju poređenja zvuka različitih kombinacija osigurač/DAC, fokus bi bio utvrđivanje da li neki faktor van kvantne strukture žice u osiguraču utiče na krajnji zvučni rezultat. Možda i ležište osigurača, čvrstoća kontakta, itd. :) 

Vdzele-u sam u poruci napisao: 

Realno, opet poredimo osigurače samo na jednom uređaju, što i nije neki test koji definitivno dokazuje nešto.
Kada se neki lek klinički testira, testira se na većem broju pacijenata.
Više testiranih uređaja daje validniji rezultat od nekog unikatnog scenarija.

 

51 minuta ranije, Majda said:

Jedino je Lens došao bez nekog svog dela opreme, da samo sopstvrnim ušima i ličnim integritetom posvedoči o promeni osigurača...

Da li ćeš se razočarati u Lensov lični integritet, ako ti kažem da je i on želeo da ponese svoj DAC ali mu vdzele nije dao? :)

 

43 minuta ranije, Nixie said:

Ali zato nije propusteno da se kaze kako je Lens izabrao da čuje pesmu hotel kalifornija... I kako ima samo jedan post itd...

Kakve veze ima to što je navedeno šta je Lens želeo da čuje?

Čitaj postove pažljivije, i to u kontekstu tuđih postova na koje su dati kao odgovori! :)

Naveo sam da Lens ima samo jedan post, tek posle višestrukih provokativnih bockanja i teorija zavera oko toga zašto se Lens ne oglašava na forumu.

Poenta je bila da čovek ne želi da piše po forumima, za šta je navođenje tog jednog (i jedinog) posta za šest godina bio slikoviti primer i ništa više.

Evo pročitaj ponovo:

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, impuls said:

mali komentar na izvodjenje izlaza dac-a pomocu trafoa. mislim da je to spomenuto na temi Zoran Dimovski. Najbolji bas sam cuo iz TWin Dac plus d/a konvertera. Bio je kod mene neko vreme u pokusaju da mu uradim izlaz sa pojacanjem i nisam uspeo. Sve varijante, a probao sam ih mnogo su nakon pojacanja zvucale kao da zvuk izlazi iz elektronike a ne da je tu u sobi. Jedino varijanta sa samim trafoom kako je to uradjeno u dac-u je zvucala prirodno i relaksirano. Sto bi rekli PRAT ili kako mi prevedemo noga cupka i ne mozes da je zaustavis. Izvori koji imaju trafo na izlazu su osetljivi na sledeci stepen i u zavisnosti od kablova i ulazne impedanse sledeceg stepena znaju da zvuce razlicito. na takve izlaze lampaski sledeci stepen odlicno legne. zato nam se desava da kod nekog uredjaj radi savrseno a mi ga donesemo kuci i ne mozemo da izvucemo iz njega ni 10 posto onog sto smo culi.

Meni se takođe dopao TwinDac. Njegov tvorac Mirko Weizig je prema nekim mojim saznanjima  radio u Analog Devices, te me ne čudi što su njegovi konverteri bazirani na njihovom čipu. Zaista radi dobro sa lampama, doduše meni sve bolje radi sa lampama.:) Sećam se korespondencije između Dimovskog i Weizig-a vezano za unapređenje tog koncepta, tačnije predloga koje je Dimovski uputio Weizig-u. Nešto od toga je implementirano u kasnijim verzijama Weizig-ovih DAC-ova, ali ne u kompletu, nažalost. Uprkos svemu,  reč je o odličnom konverteru i jedan je od retkih fabričkih koji mi se dopao, uz Weiss i još poneke. Koristio je Sowther trafoe koliko me pamćenje služi. Radili smo svojevremeno dosta ozbiljna slušanja, ima negde na forumu i nekih mojih zapažanja i utisaka na tu temu.

Link to comment
Share on other sites

Stvarno nije bilo nikave zavere, prvo nisam ni očekivao neke bog zna kakve razlike između ovog i onog DAC-a, a ispade drugačije. Možda te razlike nisu ni do DAC-a, možda je u pitanju IC kabal DAC-preamp ili nešto treće.

Moj DAC sam spojio isključivo sa mojim DIY kablovima za 220V, USB, SPDIF i IC, nismo se igrali kablovima, i onako je to bilo već pri kraju slušanja kad smo se zasitili testiranja osigurača. Prvenstveno je bilo bitno da se testiraju osigurači, jer je to bilo nešto novo za mene i @ab, i ispalo je vrlo korisno. DAC je bio onako, usput.

Hteo sam i AIKIDO da ponesem, ali @vdzele je bio protiv tako da je to otpalo. Poneo sam Marantz CD63 kao transport jer mi se čini da bolje svira sa  dddac preko SPDIF nego sa laptopa preko USB, što je u ovom slučaju ispalo obrnuto, da je sa laptopa bolje. Laptop sam nosio da ne bi kod domaćina gubili vreme i instalirali WaveIO driver-e i Album plejer, kad već kod mene ima sve podešeno, samo plug and play. 

Link to comment
Share on other sites

Krenuli tetki po lekove???  Hijackovali ste totalno temu,u detalje opisali svoj proizvod,napravili "uporedni" test sa razlicitim kablovima ("Možda te razlike nisu ni do DAC-a, možda je u pitanju IC kabal DAC-preamp ili nešto treće".) ,pohvalili malo konstruktora,usput malo onako mu i "pomogli" savetima koji mu ne trebaju.Napravili uvod za temu,Pomenuli onako malo i Hiragu....Poenta je bila da se napise "eto mi smo culi da nas Dac radi bolje",kao da to nesto znaci naspram misljenja respektabilnih clanova foruma kojima se DAC izuzetno dopao.Jos ste i domacinu rekli "nesto mi se cini da vise neces praviti poredjenja sa svojim Dac-om"...onako umesto hvala na gostoprimstvu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

opisali svoj proizvod

Moja tetka ne živi ni blizu našeg mesta druženja.

Ja nemam nikakav "svoj proizvod", mi smo se prvi put tada sreli sva trojica tako da ni ostali  nemaju nikakve "svoje proizvode".  Pomešao si me izgleda sa nekima ovde  koji imaju nekakve proizvode. Hvala bogu imam svoj posao od koga lepo živim, od pravljenja uređaja leba nema.

Nisam koristio različite kablove za DAC, samo svoje koje sam poneo uz moj DAC.

Domaćinov IC kabal je bio nedodirnut sve vreme dok je svirao njegov DAC. Posle smo ga isključili zbog povezivanja "mog proizvoda".

Nisam opisivao ni svoj ni tuđe "proizvode", samo sam odgovarao na pitanja.

Rekao sam da može cela priča da se prebaci u novootvorenu temu koja možda nekog i zanima, nebitno. Nisam nikome otimao temu.

Jel zabranjeno reći šta sam čuo, nije mi jasno? Jel može to da se razlikuje od onoga što su drugi čuli? Da li si ti čuo taj DAC, pošto znam da ovaj drugi nisi?

Mislim da je @vdzele jasno rekao da mu se nije svideo DDDAC, i meni je to ok.

Šta su to "respektabilni članovi", zar ima i "nerespektabilnih".

Link to comment
Share on other sites

Uvek kada se nadju dva uredjaja na slusanju,to pocinje da lici na dva jarca na balvanu iznad potoka...

Kad vec postoje takvi uredjaji,i spremnost da se cuju,to je neprocenjiva informacija za svakog od vlasnika uredjaja i vrlo korisna kako sistem moze da mu zvuci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...