Jump to content


Uticaj osigurača na zvuk


vdzele

Recommended Posts

Da budemo malo ozbiljni, proizvođači tih osigurača navode da oni imaju značajno manji DC otpor i da je pad napona preko njih manji u odnosu na obične osigurače (da zanemarimo ostale navodne prednosti). Ako se gleda funkcija osigurača i to da ta žica treba da se samozapali i izgori upravo usled tog adekvatno podešenog otpora (pretvaranja električne u toplotnu energiju) pri određenoj vrednosti struje a da bi se to desilo za određeni materijal mora postojati taj otpor u tim uslovima (dali brzi dali tromi osigurači), ja bi sa velikim zrnom soli uzeo rejting tog osigurača i potražio zvanični sertifikat i usklađenost sa normom tog osigurača (budući da dosta audiofilskih strujnih kablova to nema...) pre njegove upotrebe, pogotovo u skupim uređajima.
Link ka članku gde se navodi i do 8x manji DC otpor https://positive-feedback.com/Issue51/hifi_tuning.htm
Ako je sve ok i ako gore pri deklarisanim vrednostima struje, sve je ok, ako ne, postoji verovatnoća da ćete oštetiti skup uređaj...
Naravno da razumem da su drugačiji materijali u upotrebi ali smatram da treba biti obazriv pre guranja bilo čega u zaštitni sklop skupih uređaja.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
14 minuta ranije, vdzele said:

Da li si ih malo usviravao, barem 200 sati?

*etablirani poznavaoci dobrog zvuka prevrću očima nad ovakvom opaskom*

Sviraju već 3-4 dana i svirat ce jos dok ne nadjem neke odgovarujće , nego se trgovina zakucala ništa od pošiljki ne stiže . Porucio sam schurter smd spt za probu , kad će i dali ce da stigne pitanje . Ni onaj sr jos nije stigao :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Dakle , da spomenem za nevjernike i za one koji vjeruju . Osigurači prave razliku i to jako dobro . Sad kada je sistem maksimalno prodisao punim plucima , bez uskih grla zahvaljujuci Andreju , njegovim konektorima , zicama na interkonekt vezi itd itd , ta razlika je uočljivija  . Sr 20 sa promjenom smjera je legao zvučno i vise čačkanja oko izvora nema . Pored sr 20 kojeg ima i viška ( jedan je na oglasu ) probao sam i na pojačalu schurter i tu je razlika ogromna al nije po mom ukusu . 

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, nkrgovic said:

 Cemu sluzi non-current limiting osigurac? Je'l ovo neki vic?

 Ozbiljno pitam, osigurac je po definiciji current limiting uredjaj....

Naravno da je zezanje. To je bilo u stilu rešavanja uređaja bez osigurača, al da se kaže da ga ima.

To mi prvo naletelo u pretrazi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...