Jump to content


Uticaj osigurača na zvuk


vdzele

Recommended Posts

23 minuta ranije, Krca44 said:

Vdzele, s obzirom da si dao otvoren poziv za dolazak, onima koji zele, mogli su i "tehnicari" da dodju i da sami cuju / ne cuju svojim ushima.

Sve najbolje, Krca   :)

Pa Nixie jeste konstruktor na sajtu samograditelja. I ovde je član ali sa drugim imenom, ovde je skroz neaktivan. Ab isto tako nešto pravi, i član je oba foruma.

Lens je isto samograditelj i serviser, član je samo onog foruma. Tamo je skroz neaktivan, samo za sebe je hteo da čuje, ne i da se uvlači u svađu. Kaže da ima jako kratak fitilj. Inače ovako jako fin čovek.

Inače valja znati da što si veći majstor, to je obično i veća sujeta. Mnogi od njih su upotrebili mnogo krupnih reči u osporavanju, sumnjam da im je interes da se sve ovo izloži do kraja. Ovako su oni to osporili i zatvorili temu. Tačka.

Link to comment
Share on other sites

Najradije htedoh da ocenim neku dobru domacu rakiju, ono malo da se opuste note ali ne probah - pa cu trezven pozdraviti svako druzenje i upoznavanje novih ljudi i sistema, makar i bez rakije. Al da ju je bilo moglo bi se ostati samo na toj temi i nadasve hvaliti domacina. :)

Ovako, ostalo samo zahvaliti na druzenju, zeleo sam da izrazim podrsku Vdzeletu i da upoznam Nixie-a koga sam ranije locirao meni kao interesantnog, a definitivno autenticnog po nixie lampama i onom zbog cega sam najvise prizeljkivao da cujem - njegov fantastican dac.

Odmah da kazem, nije mi stran uticaj osiguraca na zvuk (podrzavam da se upotrebi bolja/odgovarajuca komponenta ako donosi ono sto covek misli da mu pricinjava zadovoljstvo) i da mi nije namera bila nikakvo testiranje u tom pogledu. Test je ipak izveo Vdzele i on ce reci kako je protekao. Bez uvijanja, razlike ocigledne je bilo i svaki je nosio i odredjivao jasno drugaciji karakter zvuka. Jedan istice srednje i gura zvuk napred u lice, drugi daje bolji fokus a treci bolju pozornicu.

Meni licno nije bilo to upecatljivo, nego manjak energije koja je falila na pojedinim specificnim numerama gde sam je ocekivao, a bez koje nije moglo da se prenese ono sta ta numera nosi. Zamenili smo strujni koji sam ocenio da je krivac, na poziciji od same uticnice do str.filtera i imali smo vec bolju situaciju.

Prilicno sam bio siguran da tolike razlike na dac-u mogu upucivati na jos neke problemcice, pa smo imali realan uvid u to kada smo pustili Nixie-v dac da svira.

Posto taj dac nije ovde  tema, necu ga dodatno analizirati, ali moram napomenuti da je fascinantan i da je uz njega sistem napokon prosvirao i pokazao ociglednog krivca (nemamo nikakvih podataka o izvedbi Majdinog dac-a, vrlo verovatno da se moze poigrati sa izlaznim stepenom) ali i da je Bato MM u Majdinoj izvedbi odlican amp, preamp takodje i Yamahe su stvarno dobro zasvirale iako sam jednim delom pre Nixie-vog dac-a gledao u njih.

Eto toliKo, jos jednom da podrzim kolegu Vdzele-ta i apelujem da se ne staje u takav gard kada pojedine kolege zele da podele po neku informaciju o necemu sto ih u tom trenutku veseli. Moze se uvek izneti svoje misljenje, ali protivreciti do iznemoglosti svakako nema potrebe.

E da, Nixie-v dac je prosvirao od starta (naravno dato mu je prostora da se zagreje na 230V koliko mu je trebalo) bez da smo pomislili da mu zamenimo USB, strujni ili osigurac (mada je Nixie upotrebio upravo ono sto i kuci slusa), pa sam zamolio Nixie-a da pokusa kuci da izmeni neki osigurac - velike su verovatnoce da ce promene biti zanemarljive.

Nixie je bio spreman i poneo "premoscen" osigurac u ulozi koju bi radio kao da ga nema i bilo je razlike u korist BOLJE zvuceceg osiguraca u Vdzeletovom setup-u.

Nisam uspeo da cujem mac mini sa Nixie-vim dac-om sto mi je bila namera zbog svog buduceg dac-a, a ono sto se mora istaci je da je Aplayer superiorniji od Foobar-a visestruko. Ono sto sam cuo je i da ima i te kako rezona podesiti player na upsampling sto se tice ovog NOS dac-a i zbog toga mi je takodje zao sto ga nisam cuo i sa Mac Mini-jem.

pozdrav obojici sa kojima sam danas slusao muziku i porazgovarao. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Pa ja mogu sažetak sa sajta samograditelja:

1. Svako ko tvrdi da je proizveo osigurač koji doprinosi poboljšanju audio sistema i pokušava da vam proda tu priču je ništa drugo do prevarant koji se služi marketinškim trikovima i psihološkim placebo efektom kod krajnjeg korisnika da proda svoj prevarantski proizvod.

Drugi grlati samograditelj je ovo pisao:

2. To sto neke karme, nirvane i ostali quantni labovi remarkiraju nesto, nalupetaju se neke paranaucne price(nabacivanje naucnih termina upotrebljenih be veze sa realnoscu, word dropping), ne mogu da ih atestiraju, jerbo im promet nije opravdavajuci za cenu standardizacije, a moraju da imaju pre svega konkretnu PROIZVODNJU, a ne stampariju, ili garazu u kojoj ce ih kao nesto "tretirati" cudima, sledi da su firme za klepanje para, bazirane na pomodnosti i obicajima tzv audiofila. Mozda je bolji termin gadgetfila.

E sad, nekome treba neki butik guru, koji ce da nasoli pricu i magicnim dodirom osvesta kristal, gajtan, kupu, cilindar, osigurac ili mpingo drvce, da bi mu psihoakustika bila veca...to je vec treca prica...

------------------------

Što se tiče razlika u zvuku za mene već sam napisao gore. Stime da dodam da po meni ima dobrih strujnih i loših strujnih kablova.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, ab said:

Meni licno nije bilo to upecatljivo, nego manjak energije koja je falila na pojedinim specificnim numerama gde sam je ocekivao, a bez koje nije moglo da se prenese ono sta ta numera nosi. Zamenili smo strujni koji sam ocenio da je krivac, na poziciji od same uticnice do str.filtera i imali smo vec bolju situaciju.

Prilicno sam bio siguran da tolike razlike na dac-u mogu upucivati na jos neke problemcice, pa smo imali realan uvid u to kada smo pustili Nixie-v dac da svira.

Posto taj dac nije ovde  tema, necu ga dodatno analizirati, ali moram napomenuti da je fascinantan i da je uz njega sistem napokon prosvirao i pokazao ociglednog krivca (nemamo nikakvih podataka o izvedbi Majdinog dac-a, vrlo verovatno da se moze poigrati sa izlaznim stepenom) ali i da je Bato MM u Majdinoj izvedbi odlican amp, preamp takodje i Yamahe su stvarno dobro zasvirale iako sam jednim delom pre Nixie-vog dac-a gledao u njih.

Ne verujem u to da nije bilo energije sa tim dacom kod VDzeleta. Koliko se secam na merenjima nema nikakav pad na donjem delu spektra. Čak ima i jeko blago istaknut najnizi deo spektra za manje od oko 1db. Faza je takodje vrlo dobra u tom delu. Nije mi padalo na pamet da veštački dodajem basove i energiju kada je toga bilo i vise nego dovoljno... Takodje nema ni sound signature u donjim registrima, razlicite niske razlicito reprodukuje i sa logičnom vezom sa srednjima. To je balansirani dac, dual mono. Nezavisna napajanja kanala. posebno je i napajanje za interfejs koji ne koristi napajanje iz racunara. Interfejs je galvanski je izolovan od  DA sekcije. Analogni deo je balansirani jfet stepen. To je ujedno filter za HF deo i driver sa oko 40-50oma po poluperiodi pogoni transformator koji balansirani signal prevodi u single ended. Moze jako dugo da se slusa bez digitalnog zamora.

Vama se jednostsvno nije dopao i to je sve, :) ne znači da ima bilo kakv manjak energije ili skracen spektar, mozda drugi koji ste slušali ima imalo više istaknute donje registre.

Link to comment
Share on other sites

vdzele,

nemoj tako sad i ti biti isključiv pa citirati samo najglasnije i najbezobraznije.

Mislim da je ta isključivost u komšiluku naterala mnoge da odustanu od javnog pisanja ili iznošenja stava koji bi, ako je suprotan forumskoj zvaničnoj ideološkoj liniji povlačio za sobom kupku sa katranom i perjem ili tretman zvan panfekalizacija.

ako hifi shvatamo samo kao hobi i zabavu, i isključivo tako, onda nema mesta ostrašćenosti ni sa jedne ni sa druge strane. Da li vam se desilo da kupite cipele koje vas žuljaju ili košulju koja vam baš i ne stoji kao što ste očekivali ili se u njoj znojite posle 10 minuta nošenja? I? Može da na njoj stoji bog zna kakva etiketa, preplatili ste je, pa to ti je... što ne znači da nekom drugom ta ista stvar ne može stajati kao salivena i da će zahvaljujući dobrom osećaju i samopouzdanju zbog toga da konačno smuva školsku drugaricu kojoj nije smeo da priđe celih 10 godina?

šta hoću da kažem?

cipele, košulje, kablovi, osigurači, konfekcija i hajfaj nisu bogom dani da svakom odgovara isto. Bitno je da je to krojački/električno/obućarski korektno urađeno i ne pravi strujne udare/otpada peta/dugmad. Posle gde će to i pošto kupiti/ i od koga (proizvođača/zastupnika/ second hand) i gde će to nositi i kombinovati to je već od drugorazrednog značaja...

lepota je u oku posmatrača i u ušima slušaoca. Imamo pravo da se ljutimo samo ako nam se uvali pocepani džemper i neispravno pojačalo. Nema ljutiš ako to ne stoji/zvuči kao što si zamislio. De gustibus non disputandum...

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_very-funny-weird-ugly-pants-men-women-fun-humor-clothing-style-images-pictures-bajiroo-photos-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa OK, Lazare ti nađi neke umerene koji nisu koristili tako žestok rečnik, a bili su skeptici.

Ujedno, koliko se sećam, ako je neko slučajno bio umeren, a ne sećam se, nisam primetio da je smirivao ove grlate - što je u neku ruku znak odobravanja.

-----------

Pero - DAC spolja imaš u temi Z.Dimovski (koju ja inače nisam pokrenuo)

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Majda said:

Ne verujem u to da nije bilo energije sa tim dacom kod VDzeleta. Koliko se secam na merenjima nema nikakav pad na donjem delu spektra. Čak ima i jeko blago istaknut najnizi deo spektra za manje od oko 1db. Faza je takodje vrlo dobra u tom delu. Nije mi padalo na pamet da veštački dodajem basove i energiju kada je toga bilo i vise nego dovoljno... Takodje nema ni sound signature u donjim registrima, razlicite niske razlicito reprodukuje i sa logičnom vezom sa srednjima. To je balansirani dac, dual mono. Nezavisna napajanja kanala. posebno je i napajanje za interfejs koji ne koristi napajanje iz racunara. Interfejs je galvanski je izolovan od  DA sekcije. Analogni deo je balansirani jfet stepen. To je ujedno filter za HF deo i driver sa oko 40-50oma po poluperiodi pogoni transformator koji balansirani signal prevodi u single ended. Moze jako dugo da se slusa bez digitalnog zamora.

Vama se jednostsvno nije dopao i to je sve, :) ne znači da ima bilo kakv manjak energije ili skracen spektar, mozda drugi koji ste slušali ima imalo više istaknute donje registre.

Majda, hvala na javljanju. Nisi me dobro razumeo, za manjak energije je bio krivac strujni na poziciji zidni utikac/str.filter i to sam napisao.

Ukusi se naravno razlikuju, nama se svideo taj drugi dac koji jeste isao nize ali i vise/bio je otvoreniji i cvrsci u gornjem registru i sa vise fundamenta pruzao vise muzike.

Hvala za info o izlaznom stepenu, pretpostavka jeste bila da su upotrebljeni i transformatori.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, vdzele said:

Pa OK, Lazare ti nađi neke umerene koji nisu koristili tako žestok rečnik, a bili su skeptici.

Ujedno, koliko se sećam, ako je neko slučajno bio umeren, a ne sećam se, nisam primetio da je smirivao ove grlate - što je u neku ruku znak odobravanja.

iskreno, nisam se bavio likom i delom nikog ponaosob jedino mi je sve to ostavilo utisak jedne palanačke isključivosti. Koja može nekad da bude i dvosmerna ulica.

zato forsiram stav da treba pažljivo vagati i reči i komponente pre nego što one povrede bilo koga.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je najveći problem u ovoj našoj zabavi što svako ponese zvuk u svojoj glavi od kuće i svugde traži da se to ponovi. Misli da sve što je blisko tome da je to ispravno. Cenim da je iz tih razloga toliko različitih sistema.

Do ovog zaključka smo došli zajedno ja i jedan ovdašnji konstruktor (nije Majda).

Link to comment
Share on other sites

U selektivnu zamenu osigurača na komponentama - najpre na cd plejeru i izlaznom pojačalu - ušao sam pre otprilike tri godine. Završio sam sa tom pričom pre otprilike godinu i po dana, tako što sam na svim komponentama zamenio sve meni dostupne osigurače. Uz cd plejer i pojačalo snage u prvom koraku, zamena je sprovedena i na pretpojačalu, tjuneru kao i na napajanju/kvarcnom regulatoru brzine za gramofon (SME 10) u drugom i poslednjem koraku.

Osigurači su Hi-Fi Tuning, Furutech, Schurter i Bussmann. Bili su u igri i Littelfuse ali su otpali, jer u mom sistemu nisu doprineli značajnije u odnosu na prethodno navedene, kao i u odnosu na generičke, no name.

Što se mene tiče - radi, više nego samo diskretno. U zbiru, i uz odgovarajuće prilagođavanje osigurača određenog proizvođača i određene komponente, čak - veoma. Za raspravu bi ovde bilo korisnije da nam pokretač teme iznese na kojim pozicijama i u kojim vrednostima (osigurača) su sprovedene zamene, umesto krajnje nesuvislog pravdanja i ubeđivanja/natezanja oko toga da li "radi" ili "ne radi".

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ab said:

Ukusi se naravno razlikuju, nama se svideo taj drugi dac koji jeste isao nize ali i vise/bio je otvoreniji i cvrsci u gornjem registru i sa vise fundamenta pruzao vise muzike.

Sto se tiče frekventnog opsega evo pogledao sam merenja. Dac kod VDeleta je +0.8db@20Hz, -0.5db@20KHz (u odnosu na 1KHz). Tako da nema nikakvih skraćenja frekventnog opsega. :)

Ovo su samo informacije tehničke prirode i nemaju veze sa bilo čijim ličnim slušnim utiskom, ali poštujem, ako je efekat pri slušanji bilo takav kao sto navodiš...

(U principu neko moje iskustvo je to da ako je dac sa previše visokih onda ne moze da se dugo sluša. Digitalis ulazi duboko u čujni opseg i izaziva zamor. Jednostavno neophodan je neki oblik filtracije. A sa prenaglašenim basovima i fundamentom, oni snimci kod kojih stvarno postoji taj spektar, skoro da nisu slušljivi, i imaju jak zvucni potpis u tom mislu, da skoro da ne prave razliku izmedju različitih materijala...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...