Jump to content


BBC Monitori


Kapone

Recommended Posts

12 sati ranije, Zexx said:

Predlažem da ovde postavimo slike svakog bogovetnog zvučnika koga možete da se setite, a da vas bar malo podseća na neki BBC monitor, osnovni uslov je da ima drvenu kutiju i najmanje dve ugrađene zvučne jedinice...:rolleyes:

 

 

faljen isus da se s tobom ovde slozim

neki bi se slogirali da znaju sta su danas glavni monitori po bbc-ju

Link to comment
Share on other sites

51 minuta ranije, sondek said:

Pa slogiraj ako znas

do 2004 izbaceni su poslednji ostaci ovoga o cemu pisete ovde

u radio i filmske studije, rezijska kola i slicno ubacen uglavnom Dynaudio BM5, AIR6 i AIR15. kad su oni kupljeni radjena je cost/performance analiza ukupno 10 pro brendova o kojoj se tada dosta pisalo upravo zato sto je ova instalacija oznacila kraj jedne ere u BBC.

u zahtevnijim studijima za snimanje - Genelec a sada ce se sa toga prelaziti na Neumann (ovaj zvucnik sto ga je ovde kacio Marjanov drug iz Skopja)

jos 1991 "BBC monitori" izbaceni iz njihovog najpoznatijeg studija za snimanje Maida Vale, stavljen PMC flagship zvucnik BB5 XBD. PMC-ja isto ima dosta po BBC-ju po Engleskoj, Radio pozoriste u Londonu, veci deo BBC Wales, od nedavno BBC Manchester itd.

itd itd

"BBC monitor" je deo audiofilske nostalgije i marketinski pojam. da li znate da bilo ko od vas moze da kupi licencu na koriscenje, bez obzira sto, kao na primer Graham Audio, nemate nikakve veze niti ste ikada bili deo BBC sistema?

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Srecko said:

Da li neko zna da li Spendor: BC1, BC2 i BC3 “spadaju” u BBC monitore ili je to potpuno posebna linija Spendora?

 

Svasta sto ste izlistali ovde ne spada u BBC monitore, pa se tako i BC1 cesto tretira kao deo tog nasledja samo zato sto ga je radio Spendor.

Postoji aktivna verzija BC1 koja je bila popularna u nemackim studijima (razni Deutche Rundfunk).

Postojao je klon BC1 koji su razni radili po narudzbi BBC a to je LS3/6. Rogers ga je prekrstio u Export Monitor (da ne bi placali BBC licencu) i kasnije u Studio 1.

Spendor je BC1 zamenio sa SP1, audiofilski zvucnik, nikakva pro namena. Uz razna ogranicenja uslovljena tim vremenom i ogranicenjima koncepta, jako dobra kutija. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, milovan1963 said:

bas tako ...Jos 80 - ih cuh u Trstu sl 600 i nikad ne zaboravih kako je to sviralo .

SL 6 Si sam imao osamnaest godina.

SL 600 mi je nedosanjani san. Oni su neverovatni, klasa za sebe  tata, mama, deda baba i ostala rodbina svih malih vrhunskih zvučnika, domaći zadatak za sve proizvođače i dan danas...

Link to comment
Share on other sites

 
Svasta sto ste izlistali ovde ne spada u BBC monitore, pa se tako i BC1 cesto tretira kao deo tog nasledja samo zato sto ga je radio Spendor.
Postoji aktivna verzija BC1 koja je bila popularna u nemackim studijima (razni Deutche Rundfunk).
Postojao je klon BC1 koji su razni radili po narudzbi BBC a to je LS3/6. Rogers ga je prekrstio u Export Monitor (da ne bi placali BBC licencu) i kasnije u Studio 1.
Spendor je BC1 zamenio sa SP1, audiofilski zvucnik, nikakva pro namena. Uz razna ogranicenja uslovljena tim vremenom i ogranicenjima koncepta, jako dobra kutija. 
 
 
 
 

Gde ste do sada.
Treba da Vas molimo da se oglasite.
Ja reaktivirah temu upravo zato sto sam hteo nešto da naucim o BBC monitorima. Rekoh generalno volim taj zvuk a nažalost nemam: prefinjen ukus, iskustvo niti sam audiofil od formata da bi mi sigurno inferiorniji zvuk BBC monitora, u odnosu na sadasnje monitorske zvezde, zadavao problem.
Neznam za druge ali se meni u glavi formira sasvim korektna slika o značajnom delu istorije zvuka koji mi prija-BBC monitori.
Link to comment
Share on other sites

ne bih rekao da je inferiorniji nego drugaciji. i promenili su se zahtevi, zvucnici ovog tipa iz tog vremena pre svega ne mogu da se nose sa dinamickim zahtevima koje nosi danasnja produkcija. nisu mi pri ruci papiri ali power handling i max SPL ovakvih zvucnika iz tog vremena zaista ne prolazi danasnje testove.

evo ovde dobar prikaz tih veza BC1 sa drugim zvucnicima, doduse ovde vremenski lociraju Rogers Export Monitor u vreme pre LS3/6, verovatno je onda tako, ja sam stajao sa strane i gledao

https://www.remusic.it/EN/Stirling-Broadcast-BBC-LS36-loudspeakers-009ac800

Link to comment
Share on other sites

  Svasta sto ste izlistali ovde ne spada u BBC monitore.    

 

Ja mislim da nisam. Šta više molio bih članove da ne dodaju u temu materijal koji nema dodirnih tačaka sa BBC monitorima jer to samo može zbuniti čitaoca pogotovo ako nije znalac (kao što ni sam nisam znalac). Naročito to može biti problem za onoga ko bude kreirao “ZAVRŠNI POST”-esenciju teme.

Našao sam tu tabelu sa pobrojanim BBC monitorima, u članku iz linka, i po njoj sam tražio slike sa neta da ih “prikrpim” kao vizuelni dodatak nekoj budućoj tabeli.

Harbeth, Spendor (neki modeli) a i drugi poput Stirlinga, Grahama ....... koreliraju sa gamom BBC monitora zato sto su proizvedeni po licenci (poput Graham-a ako ne grešim) ili su bazirani na projektnim zahtevima i standardima koje je BBC uspostavio.

Allan Shaw to i potencira stavom da mu Harbeth-i moraju biti takvi-kockasti i tih dimenzija jer se nauka-fizika ne menja i ista je kao što je i bila kada su R&D timovi vrhunskih GB univerziteta zajedno sa inženjerima BBC stvorili istoriju ali očito i sadašnjost.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, anubisgrau said:

ta tabela sadrzi jednu netacnost a to je prisustvo BC1. on jeste bitan kao prethodnik LS3/6 (vidi link koji sam stavio) ali on nije BBC monitor.

Nije BBC monitor, ali je prema rečima Spensera Hjuza, autora ovog modela, od cca 2000 komada koji su isporučeni pro tržištu, oko 600 završilo u raznim BBC studijima, dok model LS3/6 maltene nije mogao da se nađe bilo gde u eksploataciji.

Link to comment
Share on other sites

E sad nije mogao da se nadje, ali ajd, tako nekako. BBC DNK jeste u BC1 i  ostaje misterija zasto je ostao uskracen za BBC monitor tag, ja mislim da BBC nije hteo nista sto se ne uklapa u njihovu strejt inzenjersku nomenklaturu. Ako se ne zove LS... onda nije zvanicni BBC monitor.

Evo kompletno pismo sa onog Stirling linka gore

https://www.markhennessy.co.uk/rogers/spencer_hughes.htm

 

Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da je Spendor plaćao licencu za svaki proizvedeni BC1 bez obzira što nije nosio oznaku prema oficijelnoj BBC nomenklaturi, iz prostog razloga što je Hjuz bio zvanično zaposlen kao tehničar na razvoju studijskih monitora u BBC-ju dok je paralelno razvijao BC1.

Link to comment
Share on other sites

ja se slazem sa tobom

drugar mi ima Chartwellov odgovor na temu velikog zvucnika inspirisanog BBC modelima, poput BC3, Chartwell PM400

isto ogroman kult dan danas. slusao ga pre jedno 3-4 nedelje u vrlo solidnom sistemu i bio u fazonu what da fuck, bezveze

po meni je tu glavni problem sto su vremenom osetno promenjeni TS parametri drajvera koji naizgled izgledaju neunistivo pa to zavara. vesanja su citava ali su izgubila elasticnost, sto je posebno bitno za bekstren ili poliprop predampirane drajvere. na mid bas ili bas drajverima to vrlo upadljivo rezultira "vunenim" i sporim zvukom. a zamena vesanja nije moguca ili je prekomplikovana tako da je po meni kupovina ovakvih sprava besmislena. mnogo ima vise smisla, ako hoces vintage, juriti zvucnike sa sundjer ili slicnim vesanjem koje vremenom propada ali se moze zameniti, ne nuzno originalnim, ali se zvucnik moze privesti originalnoj nameni, na primer vintage cabasse.

od tih vintage sprave iz UK samo su tannoyi DC  i ESL57 preziveli test vremena (IMHO, pricamo licno), naravno refreshovani. u originalno stanju isto sr*nje, pomenuti ortak je pre ovoga imao tannoy chatsworth sa gold 12 drajverima u netaknutom stanju, qrac od ovce.

Link to comment
Share on other sites

Nedavno sam slusao Celestion sl6, ako je to model o kom govorite. Moj utisak je da je mid segment, donji i centralni, predampiran a da se to pokusava nadomestiti visokotoncem u gornjem mid-u. Isti utisak i sa Tanoy D700 i jos dosta brit modela iz te epohe sa tako tretiranim drajverima. Ovo govorim u apsolutnom smislu, u poredjenju sa konkurencijom jako dobro stoje. Da se nadovezem, meni se vise dopada Cabasse iz tog perioda premda i tu ima odredjenih nedostataka ali druge prirode.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Niste vi to uparili kako treba, pod uslovom da je vremešni zvučnik još uvek u iole ispravnom i neizmenjenom stanju

Tamo gde sam slusao je postojao veliki izbor pojacala. Bilo je tu i izvanrednih i veoma skupih. Malo je simptomaticno i to sto je slican utisak i sa drugim zvucnima koje sam naveo. Inace promena parametara usled vremesnosti bi se prvobitno odrazila na bas segment a ovde je to bilo bas dobro, narocito kod Tanoya.

Mislim da ti primedba nije na mestu. Takodje mislim i da su ovi zvucnici pravljeni da traju.

Link to comment
Share on other sites

Prvo preporuka, ko želi iz bilo kog razloga da nabavi ovaj legendarni, ali ipak jako star zvučnik, da nađe primerak u originalnom stanju.

Bilo je u zadnjih godinu dana na KP više komada na prodaju, većina je bila budžena, tj, nešto je rađeno oko basa ili bas nije bio originalan za tu verziju. Vešanja na tim basovima su prilično osetljiva, naročito na Si verziji, iako gumena propadala su a zamene nema, isto kao i za većinu sunđernih(mada za ove postoje makar pristojna zamenska vešanja)

Ja sam moj SL6 sticajem okolnosti pogonio sa ROTEL RA-870BX, to je dobra ali ne idealna kombinacija, zvuči malo laid back, zato me je i začudilo Prophetovo iskustvo. Probali smo mi kod mene svojevremeno razna pojačala, Audioinovation, Atilina razna pojačala, Cambridge Audio itd, sve je to uz određene varijacije u karakteru i kvalitetu sviralo slično.

Odlična kombinacija je sa CyrusII+ PSX (obavezno) nisam slušao kod sebe. Najbolje što sam probao je Lynx Nebula, to zvuči fantastično....

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, SUROKVL said:

 

Bilo je u zadnjih godinu dana na KP više komada na prodaju, većina je bila budžena, tj, nešto je rađeno oko basa ili bas nije bio originalan za tu verziju. Vešanja na tim basovima su prilično osetljiva, naročito na Si verziji, iako gumena propadala su a zamene nema, isto kao i za većinu sunđernih(mada za ove postoje makar pristojna zamenska vešanja)

Drugar je imao Celestion 300 i Legend 5 i posle zamene vesanja, zvucnik nije svirao ni upola kako je radio sa starim gumenim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...