Jump to content


BBC Monitori


Kapone

Recommended Posts

Btw.Slucajno ili ne ali Ljubo cestitam za tajming u hifi vestima sa tekstom za Graham.Verujem da ce mnogi uzivati.Ne moze valjda hifi forum samo Koronom i teorijama zavere da se bakce. 

Graham je imao jedan izvanredan zvuk na HFS show i vrlo se lepo mogao cuti zvuk te "skole zvuka".Svideo se mnogima.

Ameri i Kanađani vidim poludese za Stirling BBC monitorima.

Naročito pominju LS 3/6.

Na izgled, sa 3 zvučnika (osim pretpostavljam dimenzija i pozicije bas refleks otvora), koncepcijski liči upravo na Harbet HL5 koga svrstavaju (na netu) u inkarnaciju LS 5/9.

Eto na primeru zašto te BBC monitore ne mogu da uhvatim ni za glavu ni za rep.

Link to comment
Share on other sites

mislis da su tako izgledale kad su bile nove?

Tek to verujem da niko od nas nezna (niko ne izađe sa ni sa definicijom šta su to uopšte BBC monitori ili pobroja BBC monitore, to je ipak neki konačan broj zvučnih kutija) kao sto sam ubeđen da Vi znate mnogo više od nas svih zajedno o svemu ovome.
Link to comment
Share on other sites

Proizvođač sme da nazove svoj zvučnik prema nekom od BBC modela samo ukoliko poseduje odgovarajuću licencu, i to je garancija da je proizvod prošao detaljne testove u BBC-jevoj laboratoriji, kao i da su karakteristike ugrađenih zvučnih jedinica potpuno iste kao originalni zvučnici koje je pravio KEF. Moderne inkarnacije BBC monitora ne zvuče bolje, nego ISTO kao originali, a ko hoće bolje, kupuje različite “varijacije na temu” koje se oslanjaju na originalni BBC dizajn, gde je Harbeth je samo jedan od proizvođača koji imaju takve modele u ponudi.

Link to comment
Share on other sites

Puno sam čitao o tome g. [mention=9977]Zexx[/mention] .

Posebno sam impresioniran načinom kako je BBC realizovao ceo taj projekat (ne samo zvučnih kutija već i ostalih broadcasting komponenti poput ampova ......) počev od projektnih zahteva do angažovanja naučno-istraživačkih kapaciteta najpoznatijih univerziteta GB za R&D, proizvodnje komponenata (takmičarske) od strane raznih firmi pa sve do verifikacije rezultata na potpuno naučno zasnovanim tada najsavremenijim metodama, koje se u poslednje vreme potiskuju svuda (moj utisak) zarad pseudo naučnog pristupa (nesavrseno čulo i kognitivni sistem pojedinca kao jedini validan kriterijum umesto jedan od kriterijuma).

Fasciniran sam Allan Shaw-om (vlasnikom i konstruktorom Harbeth) upravo zato sto je imao hrabrost da na pitanje zašto mu Harbethi-i izgledaju tako staromodno (cetvrtaste kutije ......) odgovori “Zato sto se nauka-fizika nije promenila (jer se naučni principi ne menjaju) i zato sto se tim proračunima na kojima počiva BBC standard nema šta dodati; upravo stoga” (parafraza a ne citat).

Možda i preterujem (verovatno) sa tom svojom fasciniranoscu BBC monitorima koliko god da mi se taj zvuk dopada a i pristup dizajnu, iz sledećeg razloga.

Kada sam stavio “Harbeth Super HL5 Plus” u sistem umesto “Quad ESL 63” blago rečeno bio sam razočaran.

Sve se dešavalo u kasnim večernjim satima da sam od muke (za šta dadoh novac) odmah iskljucio uređaje i počeo da se pripremam za spavanje. Supruga, videći da sam potpuno konsterniran, da bi me utesila reče “Ne sviraju HL5 uopšte loše samo Quad ESL 63 nekako ima više zvuka i kao da taj zvuk dolazi sa celog zida”.

Ta recenica osobe potpuno nezainteresovane za HiFi, surovo iskrena, me je totalno dotukla.

Celu noć oka nisam sklopio i od 6 sam već bio na nogama pokušavajući sve i svašta, ne bih li video šta se dešava.

Neznam više šta sam sve menjao (čini mi se da je HL5 jako osetljiv na poziciju i to da čovek ne poveruje santimetarska pomeranja utiču znacajno na zvuk) uglavnom posle jedno sat vremena, odjednom, “Harbeth Super HL5 Plus” prosvira “za sve pare”.

I supruga i ja u momentu konstatovasmo istog momenta da to zvuči jako lepo.

Rezultat svega je da su “Harbeth Super HL5 Plus” i dalje u tzv. “A” sistemu a “Quad ESL 63” u drugoj sobi u tzv. “B” sistemu (prvenstveno zbog prostora koji zauzimaju ako ih korektno pozicionirate).

Da se razumemo, za moj ukus, “Quad ESL 63” bolje svira sigurno a i sama zvučna kutija deluje kao da je iz više lige.

To čak primećuje i moja supruga, no nije to neka dramatična razlika.

S druge strane “Harbeth Super HL5 Plus” slušam mnogo više nego sto sam slušao “Quad ESL 63” (igrao sam tenis i radio druge stvari u kojima podjednako uživam) između ostalog i zbog svega ovoga sto se poslednjih mesec dana dešava.

Prelepo je sto ni posle mesec dana intenzivnog celodnevnog slušanja, nisam osetio ni trunku zamora a ni ne nedostaje mi “Quad ESL 63” iako sam i dalje svestan njegovog kvaliteta.

Jednostavno rekao bih, mogu da živim sa “Harbeth Super HL5 Plus” i ne nedostaju mi “Quad ESL 63”, koliko god da su bolji.

Uzmite u obzir, pri razmatranju mojih utisaka i donošenju zaključaka, da ja i nisam neki audiofil.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dacho said:

Ovo zuto posvuda je originalno ljepilo. Ovjes je od platna tretiran kaučukom ili sto vec, sve je to bilo vrlo meko i elasticno.

Da su ruzne jesu...;)

mozda nekmpletne bez pripadajucih maski? Ali tako ih nisu prodavali vec normalno sa platnom...

https://www.hifianswers.com/2020/02/goodmans-double-maxim-recent-images/

Meni izgledaju kao i vecina drugih kabineta. Inace redji model od pocetnog Maxima-a. I tacno je da je Mali Max bio prototip za sve ostale. Sa tim sto misim da ostali nisu imali alnico magnet i ta sofisticitana vesanja nego cenovno pristupacnija. Ali prvi mali Maxim je imao i papirni visokotonac. Double Max kalotni koliko mi se cini?

 Za solidan zvuk iz BBC clanka obratiti paznju na na to kako je izvedena atenuacija za visoke L elementom a ne kako se inace danas radi. To je osnovna razlika. i solidno koncipiran filter za LF koji ima potrebne i ne previse komplikovane segmente. Mada je visoka totlna impednsa na centralnom delu i ide i do 40oma. Mislim da su to mogli i bolje, amp bi im bio zahvalan. Kao bubreg kada poijets casu vode....

Mali Maxim-i se jos uvek mogu naci u odlicnom stanju ali jednostavno ljudima to deluje staro, lose. bezvredno... I tu naravno prave klucnu gresku :)

Hvala na clanku

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Majda said:

mozda nekmpletne bez pripadajucih maski? Ali tako ih nisu prodavali vec normalno sa platnom...

https://www.hifianswers.com/2020/02/goodmans-double-maxim-recent-images/

Meni izgledaju kao i vecina drugih kabineta. Inace redji model od pocetnog Maxima-a. I tacno je da je Mali Max bio prototip za sve ostale. Sa tim sto misim da ostali nisu imali alnico magnet i ta sofisticitana vesanja nego cenovno pristupacnija. Ali prvi mali Maxim je imao i papirni visokotonac. Double Max kalotni koliko mi se cini?

 Za solidan zvuk iz BBC clanka obratiti paznju na na to kako je izvedena atenuacija za visoke L elementom a ne kako se inace danas radi. To je osnovna razlika. i solidno koncipiran filter za LF koji ima potrebne i ne previse komplikovane segmente. Mada je visoka totlna impednsa na centralnom delu i ide i do 40oma. Mislim da su to mogli i bolje, amp bi im bio zahvalan. Kao bubreg kada poijets casu vode....

Mali Maxim-i se jos uvek mogu naci u odlicnom stanju ali jednostavno ljudima to deluje staro, lose. bezvredno... I tu naravno prave klucnu gresku :)

Hvala na clanku

Naravno da je postojala maska, i ja sam ju imao. Ti zvučnici su bili čudljivi u zvuku, na tihom radu su cak imali i dosta basa. Visokotonac izgleda kao tipicni Philipsov iz tog doba sa onim damping materijalom ispod membrane. 

Obicni mali Maxim je znatno lošiji zvucnik od Double Maxima. Driveri i cijela konstrukcija je jeftina pa tako i zaostaju po zvuku. Moji Double M su prodani na ebayu za 1350$ i zaista su rijetki. Ali ako ih usporedimo sa Rogers LS 3/5 , ipak su losiji.

Link to comment
Share on other sites

Generalno gledano svasta se trpa pod BBC monitore. Vecinu zvucnika koji imaju slican design malog zvucnika i vintage izgleda odmah se svrstava pod neku reinkarnaciju BBC monitora. Nekih posebnih standarda oni i nisu imali osim sto je bila situacija kako se BBC razvijao tako su se i njihove potrebe mijenjale pa su mijenjali i zvucnike. Oni modeli koji su bili odobreni su onda uzeti za upotrebu pa su proglaseni BBC zvucnici po njihovom standardu.

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2018 at 10:01 AM, Bujodrag said:

Kupio sam Rogers LS 7 samo da bih na kratko čuo BBC zvuk i evo, imam ih već godiama, izlečili me od hifilitisa. 

Doduše, nije to išlo baš tako jednostavno  niti su samo oni krivi.

Rasu, naprimer, se nisu svideli. Smatrao je da su korak nazad u odnosu na moje horne koje sam pravio tada,

I bio je u pravu.

Ali, me je  već tada smorio Hifi, jbg. Rogesrsi su bili samo tačka na i.

Dva opisa odgovaraju BBC zvuku uvek: sredina i smireno.

Dodoše, Yamaha NS 1000 i (sad se ne sećam koji) A klasa snagaš su zvučali smireno i tri puta detaljnije i moćnije.

Oni su bili kao smireni kao pobednički bokser dok su moji Rogersi zvučali kao smireni stariji čika koji ne maltretira decu.

To je zvuk bez ikakve audiofilske pirotehnike. Skoro pa dosadan. Osamdesete.To je takodje i vreme začetka britanske hifi industrije koja je vremenom stvorila najizahajpovanije uredjaje na planeti. Dobro su počeli a onda još bolje naučili da zaradjuju.

Izuzetno dobri zvucnici ali sam to ukapirao vrlo kasno. Prvi put sam ih cuo pre nekih 35 godina ali mi se nisu mnogo svideli jer "nisu imali dubok bas"? Nisam znao da uzivam u zvuku nego samo da udara. Zato sam i kupio Pioneer S1010 koje i danas imam. Juce sam slusao JBL Synthesis 4319 monitore......i to nije bio onaj klasican JBL zvuk. Mozda i zbog Hegela 180. Verujem da bi daleko bolje svirali sa lampasem.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dacho said:

Obicni mali Maxim je znatno lošiji zvucnik od Double Maxima. Driveri i cijela konstrukcija je jeftina pa tako i zaostaju po zvuku. Moji Double M su prodani na ebayu za 1350$ i zaista su rijetki. Ali ako ih usporedimo sa Rogers LS 3/5 , ipak su losiji.

Kod obicnog Goodmans Maxim-a su postojale 2 verzije. Sa mdriverima na metalnj ploci i normalno montiranim driverima u kutiji. Ovaj model sa driverima na metalnoj ploci ima nesto bolju HF jedinicu. Alnico, je materijal magneta i za bas jedinicu. Druga verzija ima drugacji visokotonac ali isto mali bas sa ogromnim alnico magnetom.

Medjutim Double Maxim-a ima optimizovane jedinice koje su ustvari jeftinije. Basovi su sa jeftinijim keramickim magnetima umesto sa skuplim alnico magnetima kao sto je slucaj kod Maxima-a, a visokotonac je klasicni kalotni i isto sa keramickim magnetom. I to je znatno veci kabinet od Maxima kojem je osnovni dizajnerski cilj bio da bude izuzetno malih dimenzija. :) Tako da su to ustvari kabineti iz razlicitih klasa. Cena je bila visoka na ebay ali ne zbog cene komponenti koje su ugradjene vec zbog kolekcionarske vrednosti i malog broja prmeraka.

 

Goodmans double maxim LF unit.jpg

goodmans maxim metal plate.jpg

goodmans maxim wood plate.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Canyon7 said:

Izuzetno dobri zvucnici ali sam to ukapirao vrlo kasno. Prvi put sam ih cuo pre nekih 35 godina ali mi se nisu mnogo svideli jer "nisu imali dubok bas"? Nisam znao da uzivam u zvuku nego samo da udara. Zato sam i kupio Pioneer S1010 koje i danas imam. Juce sam slusao JBL Synthesis 4319 monitore......i to nije bio onaj klasican JBL zvuk. Mozda i zbog Hegela 180. Verujem da bi daleko bolje svirali sa lampasem.

Prije jedno 15 god sam se i ja dokopao Ls7, bili tjedan dana na probi kod mene. Okacio na neku lampu sto sam tada imao, ili je mozda bio Musical Fidelity 220, ne sjecam se ali bili su poprilicno nezanimljivi. Vjerovatno sam napravio gresku pa im nisam dao sto treba.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Majda said:

Kod obicnog Goodmans Maxim-a su postojale 2 verzije. Sa mdriverima na metalnj ploci i normalno montiranim driverima u kutiji. Ovaj model sa driverima na metalnoj ploci ima nesto bolju HF jedinicu. Alnico, je materijal magneta i za bas jedinicu. Druga verzija ima drugacji visokotonac ali isto mali bas sa ogromnim alnico magnetom.

Medjutim Double Maxim-a ima optimizovane jedinice koje su ustvari jeftinije. Basovi su sa jeftinijim keramickim magnetima umesto sa skuplim alnico magnetima kao sto je slucaj kod Maxima-a, a visokotonac je klasicni kalotni i isto sa keramickim magnetom. I to je znatno veci kabinet od Maxima kojem je osnovni dizajnerski cilj bio da bude izuzetno malih dimenzija. :) Tako da su to ustvari kabineti iz razlicitih klasa. Cena je bila visoka na ebay ali ne zbog cene komponenti koje su ugradjene vec zbog kolekcionarske vrednosti i malog broja prmeraka.

 

Goodmans double maxim LF unit.jpg

goodmans maxim metal plate.jpg

goodmans maxim wood plate.jpg

Moja greska, ja sam slusao Maxim 2 koji bas i nisu neko cvijece, nisam niti proucavao da je bilo vise verzija.

65125_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...