Jump to content


Popravka furnira na zvucnim kutijama


pera451

Recommended Posts

Koliko vidim sa slika, na nekim delovima nema futnira (gornja ploča) a na bočnim stranama se furnir podigao na ivicama. Ako je tako stanje onda kutije moraju da se srede pre nego se zalepi folija, to bi morao da uradi stolar da bi površine bile ravne i glatke, inače džaba onda lepiti foliju jer bi se sve ove neravnine još više videle i bilo bi još ružnije.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa ja sam u svakom slucaju mislio da se "stari" furnir ukloni, tako da ostane samo osnovni materijal, i da se osmirgla, tako da folija legne na ravno.

Nisam mislio da se lepi preko furnira.

Zato mi je prva asocijacija i bio stolar, a ne ovi za automobile, mada cemo videti kako ce se zavrsiti.

Link to comment
Share on other sites

Ova tema je krenula u lošem pravcu.

Namera vlasnika je da popravi izgled kutija da bi ih lakše prodao. Radi izvođenja bilo kojeg od predloženih načina neophodno je demontirati zvučnike i konektore.

Furniranje je po meni jedina ispravna varijanta, lepljenje folije je rešenje koje ne garantuje dugotrajnost novog finiša kutije. Nanošenje folije u fabričkim uslovima na kutiju zvučnika je jedna stvar a naknadni rad na staroj već furniranoj kutiji je nešto drugo. Sumnjam u kvalitet naknadnog nanošenja nove folije kod nekih tamo majstora.

Dobar stolar može da ukloni furnir sa kutija, da ih ponovo furnira bez stavljanja u presu, i da nanese površinsku zaštitu (lak, premaz uljem ili šta god drugo), ali ponavljam na kutiju bez zvučnika i konektora. Taj posao je mali a zametan, pa samim time ne može da bude neka niska cena takvog rada.

Zbog svega što sam naveo, sumnjam da se isplati takva investicija, odnosno da se povrati prodajom uloženi novac.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, RingeRaja said:

Ili ih oglasi takve, ko te zna, zna da ne uvaljuješ, pod br.1

(.....)

Ja ne bih kupio od njega!

 

Pre bih pozajmio pa onda godinama izbegavao da vratim. Znam da se neće buniti. ;)

 

:D 

 

Zezam se, naravno. Ono što znam sa sigurnošću je da ako pera451 nešto oglasi na prodaju onda ne juri grozničavo svaki dinar nego verovatno samo rasčišćava koješta što mu se vremenom nakupilo a više mu nije potrebno. Ali, ne treba zato ni da proda budzašto, kao što sam ja radio.

 

Link to comment
Share on other sites

@Spachek,
kako se pravi gornja povrsina kod univera, ako znas?

Nisam te bas najbolje razumeo, hteo sam teci da ce folija lepo prijanjati na glatke povrsine, koje su recimo lakirane ili ako je u pitanju oplemenjena iverica, tu nece biti problema sa lepljenjem i moze se racunati na dugotrajnost(pricam o kvalitetnim folijama), sve ostalo je kratkog daha ili bolje ne pokusavati.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ovde se baš svašta piše. Nije moguće bilo kakav lak naneti preko prethodno lakirane površine. Mora se znati sa kojm lakom je prethodno lakirana furnirana površina, u protivnom može da se dobije vrlo loš rezultat. Samo istim lakom, odnosno lakom na istoj bazi ili nekim manje tvrdoće može da se ide preko postojećeg laka.  Lakovi na vodenoj bazi, najčešće akrilni, su manje tvrdi lakovi i oni mogu da se nanesu preko recimo poliuretanskog laka, ali trajnost takvog nanosa u mnogome zavisi od njegovog kvaliteta. Kvalitetni lakovi si relativno skupi.

Pero 451 moj ti je savet mani se tog posla. Ja bih to radio samo u slučaju da su u pitanju dobri zvučnici koje želim da zadržm u svom posedu iz nekog razloga, pa da mi nije žao tog truda.

Link to comment
Share on other sites

Ma, jos je najjednostavnije ako kutije budu ostale kod mene.

Kao sto sam vec rekao, ja sam sa njima ovakvim ziveo godinama i nije mi taj izgled smetao, tako da zbog sebe ne moram nuzno da ih sredjujem.

Ideja je bila da ih prodam, posto su jedne od 5 pari u kuci. Ali, ako to ne bude islo, opet nije  problem - idu u sistem D :).

Link to comment
Share on other sites

Meni se čini Djoleksov predlog sasvim na mestu. Ako želiš da se rešiš zvučnika, da ih doteraš, uz dobru pripremu podloge i kvalitetnu boju nanetu prskanjem (naprimer belu koja se uz sve slaže) rezultat može biti odličan. Pretpstavljam da se Djoleks nudi zato što ume da uradi to kako treba. Ovo je do sada po meni najprimereniji predlog za konkretnu situaciju.

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2018 at 13:42, pera451 said:

3) da ih ofarbam u crni klavir-lak (takvi su im vec frontovi), sto zahteva odredjenu prethodnu estetsku analizu (Bela Lugosi-ju bi se verovatno svidele, ali na njega, iz objektivnih razloga, kao na kupca ne racunam)

Ja sam ovu mogucnost veo na pocetku predvideo.

Jedino i tu treba videti kojim se mogucnosti raspolaze.

Forumas kojeg sam pomenuo u jednom od prethodnih postova je, na primer, svoje kutije nosio van Beograda kod nekog ko ima posebnu komoru da bi to ispalo bas kako treba i u klavir-laku.

Morao bih malo da se edukujem (ili da Djoleks malo pojasni) koje su tehnike u igri, odnosno sta se kojim postupkom moze postici.

Link to comment
Share on other sites

Nebih da odajem svoje tajne ovde a i duga je prica,mora imati komora ili barem neko odeljenje koje je provetreno dobro,farba se pistoljom ne cetkom ili valjkom.Inace sam i stolar i farbar,pre svega ovo drugo,znaci nema igre i mora raditi ko to zna da radi,niko nema para za bacanje,meni je taj klavir lak lepsi kada iz njega izlazi braon boja,znaci nije crno crno,mogu slikati i poslati slike pa vidi sta zelis,meni sam farbao canton karat 40 kutije su bile u raspad sistemu veruj mi po pola ceske nisu imale UNAKAZENE ali da se srediti sve to i posle izgledaju bukvalno ko iz radnje da su izasle cak i lepse :) drug kad ih je video kaze sada barem 200e vrede.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Djoleks said:

... meni je taj klavir lak lepši kada iz njega izlazi braon boja, znači nije crno crno...

Kad mi je drug iz farbare objašnjavao koje nijanse crne imaju (ja hteo mat crnu za neko gvožđe) mislio sam da me zeza ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...