Jump to content


Viborg VR109 Rhodium konektori - RCA kabal


Alek5

Recommended Posts

Zdravo drugari.

Cuo sam od jednog gosta kod @ScepanBG u emisiji za Vibor firmu i resio da probam njihove konekcije. Ovom prilikom se zahvaljujem Scepu na trudu i radu, njegove emisije su svima od koristi. :)

Konekcije su stigle, model Viborg VR109 Rhodium, zica za izradu konektora je Auric ONHO (mono crystalline) hook-up 21AWG wire (Audience, made in USA).

 Porucio sam tinol iz Dayensa 9,5% srebra. Veoma ljubazni Zoran Dobrin mi je izasau u susret i poslao 1m tinola.

Zica + u ovom proektu ida sa 2 voda, mozda kasnije budem presao potpuno na balansirane uredjaje, pa je to bio jedan od razloga sto sam ostavio 3 zice ukupno.

Vod + se lako zalemio za konektor, ali - koji ide na stubu, nije prosto zalemiti.

Da li neko zna, klka je pozeljna temperatura za lemljenje rhodiumskog konektora?

Evo fotografija konekcija i koja je pasta koriscena:

 

Viborg 1.jpg

Viborg 3.jpg

Viborg 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Što samo ne zalemiš za taj tanji prsten mase. Kalaj sa srebrom, a bez olova traži, ako se ne varam 180-200 °C, da bi lem bio ispravan. Ako se meša sa običnim kalajem sa olovom lemovi budu mat. Ipak ti radiš iz početka pa verujem da si očistio vrh pre lemljenja od običnog olovnog kalaja. Nemoj da lemiš za taj masivni bok, ume lem da se ne "zapeče" kako treba pa se odspoji. Velika je masa za zagrevanje pa ne verujem da se bez ozbiljnijeg zagrevanja celog konektora ne može napraviti dobra veza.

Ja uvek umotam konektor papirnim ubrusom pa u stegu da mi ne beži i onda počnem sa lemljenjem, prethodno nakalaisanih vodova prvo + pa za tim i minus kontakt.

Viborg 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Father Hvala na javljanju. @zoranzu Hvala i vama Zoki. Iskreno, hteo sam Vam poslati danas kabal da zalemite. Konekcije su veoma kvalitetne a i zica je veoma dobra... Trebao sam Vas pitati pre nego sto ista uradim, ali sam ipak zeleo napraviti sam.. "Sto u prevodu znaci, ne diraj ono sto ne znas.." 
Povecao sam temperaturu lemljnja i uspesno sam zalemio zicu. Makar tako izgleda za sada.

Nadam se da Vam mogu naknadno poslati kabal ako primetim navedene promene. Ja sam pastu kupio za lemljnje zice a ne oluka, na zalost, to su mi dali u radnji gde sam kupio.. necu je vise koristiti.

Ako moze naziv paste koje kupiti i fotografija loptice od bakarne i mesingane zice, da ne bih cistio vrh olukom.. :)
 

Link to comment
Share on other sites

Zaboravio sam postaviti finalnu fotografiju proizvoda. :) Moja preporuka za zicu i Viborg konektore. Slusam par sati muziku i ne primecujem nikakve nedostatke ili promene.. Referentni kabal je Audiance Au24 XLR, verovatno po konstrukciji slican, jel nema primetne razlike, da kazem, na prvo slusanje.. u odnosu na Neotech NEMOI 1220, ima na prvom slusanju, totalno drugacija pozornica i karakter zvuka, vreovatno zbog razlicitosti materijala... bakar vs srebro.. i jedan i drugi kabal na svoj nacin sviraju veoma dobro.

 

Viborg 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala @zek na javljanju. Probacu prvo naci pastu kod nas... ono sto je Zoran predlozio. Lemilicu koristim veoma retko, ali cu nabaviti osnovne kvalitetne alate za upotrebu, da se ne bih nervirao prilikom lemljnja.. ili da ne bi lemilica zavrsila kao dekoracija na zidu.. :D

Link to comment
Share on other sites

@ZoranF Cena veoma povoljna.. imao sam ih na probu u sistemu, sa Mundorf zicom.. Onako.. bile su nalemljne zice bez neke izolacije, culo se malo zujanje, verovatno je bilo potrebno ipak staviti malo neke izolacije od smetnji.
Nemam vise zice, ali cu ih sigurno poruciti. Hvala za link. Mada cu preci na balansiranu vezu u potpunosti.. posto tezim na prelasku potpuno balansiranim uredjajima.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Nasao na netu:

https://www.ebay.com/itm/Gold-Plated-Tellurium-Copper-RCA-Connectors-Aeco-ARP-4045-Set-Of-4-/112456227814

deluje ista glava kao ovi StarLIne, samo telo od alluminijuma. I pise da moze kabl do 10mm. 

Pitam se dal je isti proizvodjac glave tj celog konektora. Naso sam i ovu stranu https://www.aeco.tw/en-arp-4045.html , kao da je tajwanska firma. Da le isplati zbog malo aluminijuma probati ovu skuplju varijantu (vise od duplo).. 
Planiram da je uparim sa novim Neotech NEMOI-3220...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...