Jump to content


FM radio


Willi Studer

Recommended Posts

Sigurno je smanjena snaga  emitovanja UKT talasa. Sto kaze Damic, ja sam preko svoje UKT antene, hvatao pune signale jako daleko svojevremeno. 

 Neki podatak postoji za UKT je do 150 km. Koliko ja pamtim. Ja posto zivim na Vrsackom bregu, gde je slobodan prostor svuda.

Prijem je bio jako dobar i sa dalekih destinacija. Preko 300 km sam imao prijem.

Link to comment
Share on other sites

Ne Damic, na žalost jednostavnija i manja varijanta koju sam pre nekoliko godina kupio u Elementi SU.
Manja je i sa manje elemenata, ali sasvim upotrebljiva. Mislim da ću da izbrusim RB1 i RB2,3 do kraja. Ja sam osamdesetih godina hvatao RNS 1 i 2. Sada to nije moguće verovatno zbog smanjene snage emitovanja?
antena.JPG.50032e19ece43de00bdee28cb0fa748f.JPG
evo je:

caad20b8e2972796061e2d69fc6a40e7.jpg

a rezultat:

870f401aaf5dd449c569ee287c0b0c95.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Woland said:

a rezultat:

870f401aaf5dd449c569ee287c0b0c95.jpg
 

:) Da to je i moj cilj. Signal čista petica!!! Sada imam jaku četvorku tamo gde treba. AVR ovi u glavnom nemaju indikaciju jašine signala pa je to muka. Ponovo imam analogni tjuner, pa ću u milimetar da doteram.

 

1 sat ranije, Infidel said:

Dok sam koristio krovne fm antene, "postavljao" sam ih "vertikalno" (doduše, uglavnom bile "logaritamske") - zbog vertikalne polarizacije...

Znam za to, ali niko živi ih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka nije tako koristio. Prvi put sam to video u Rumuniji.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, ivanp said:

Znam za to, ali niko živi ih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka nije tako koristio. Prvi put sam to video u Rumuniji.

I dalje sam živ pa, znači, bejah i pomenutih godina... ;P Dakle, bilo je živih koji su to tako koristili...

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, ivanp said:

:) Da to je i moj cilj. Signal čista petica!!! Sada imam jaku četvorku tamo gde treba. AVR ovi u glavnom nemaju indikaciju jašine signala pa je to muka. Ponovo imam analogni tjuner, pa ću u milimetar da doteram.

 

Znam za to, ali niko živi ih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka nije tako koristio. Prvi put sam to video u Rumuniji.

Mađarska i Rumunska televizija su koristile vertikalnu polarizaciju, za razliku od JRT (i većine Evropskih) koji su korisitili horizontalnu. Tu smo mogli videti takve antene. I u pograničnim oblastima kod nas, ko je hteo da gleda Mađarsku TV, imao je takve antene. Takvom antenom, Mađarska TV se lepo mogla gledati sve do Fruške Gore. Temerin i sve severnije, svaka druga kuća je imala vertikalnu antenu, usmerenu na sever.

Radio je uglavnom išao na vertikalnu.

...negde u garaži imam neku Iskra veliku FM antenu, neraspakovanu. Još sa kraja '80-ih. Moram to iskopati pa dati na oglase.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, zika said:

I dalje sam živ pa, znači, bejah i pomenutih godina... ;P Dakle, bilo je živih koji su to tako koristili...

Živ ti bio još sto godina.:) Pa eto, poštapalica, stilska figura, metafora. Malo sam preterao.
Hteo sam da kažem da je ogromna većina bila postavljena horizontalno. Žebi ga.
E sad, interesantan sam znati da li su i slovenački FM predajnici koristili vertikalnu polarizaciju?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam baš hteo da pitam za FM - UKW antenu, imam problem sa prijemom, kod roditelja. Pozicija im je skroz bezveze, gledaju direktno u Aerodrom Beograd - Nikola Tesla a pogled ka gradu im je zaklonjen zgradama. I onda im se mešaju signali sa Čota, Cera i iz Beograda. 

Malo sam slušao neke starije drugare koji su se bavili FM om, pa sam po nešto i naučio i ako se dobro sećam, da bi signal bio dobar mora da postoji ili optička vidljivost između predajnika i prijema (to su koristili ako se dobro sećam za "linkovanje" i ispod 87,5MHz) ili da postoje predmeti od koji je moguće da se signal odbija. 

Jednu FM antenu (spoljnu) sam kupio negde kod mosta na Dušanovcu, privatno su pravili ljudi, ali ima tome 20 godina, sigurno, pitanje je da li to još uvek i postoji a same antene nigde nema (tavan, podrum, terasa :) )

A inače, prodaju se još uvek FM antene, samo je pitanje da li se to isplati...

FM antena.jpg

FM antena 1.jpg

FM antena 2.jpg

FM antena 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Koliko se ja sećam te kružne na valjaju ništa. Nemaju pojačanje. Imao sa HSR om! Uh baš davno.
Inače normalnom konzumentu HiFi ja se ništa ne isplati. Troše se pare. Još ako nisi neki trgovac i kalkulant :)tim gore.
E sad, zadovoljstvo petljanja je nemerljivo.
Koliko ja vidim Elementa još uvek prodaje Iskrine antene.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam običnu radijalnu,ali i vidim Čot sa prozora pa signal nije problem.Problem je zvuk koji je ko najgori mp3,tu ne pomaze ni najbolja antena.Inace ta radijalna koju sam uzeo od Dual-a je u onosu na onu obicnu zicu cudo.Signal mi je u proseku sa 40 porastao na 70.Tu kako u manualu za tjuner pise krece audiofilsko slusanje.Popravio se i zvuk.Bio mi je par meseci van funkcije tjuner,ponajvise  zbog izvanrednog  radia koji mi je u potpisu i delom Paradise radio na netu i sad krecem opet sa slusanjem,pojedinacne emisije.Primetio sam da se zvuk Play radia koji voli zena popravio.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam nedavno na prirucni stub izbacio Hirschmann fm30 antenu (sa gain-om od 5 dB), okrenuta je prema Cotu, za slusanje svih programa Radio Beograda i NS-a. Problem je sto postoji prepreka u vidu komsijine trospratnice. Posle sam na isti stub ispod prikacio i tu Dualovu kruznu (nemam sada fotku), obe antene sa svojim zasebnim koaksijalnim kablom (Televes T100 Plus za eksternu upotrebu) sproveo do tjunera, i radio A-B test, gde se Hirschmann antena pokazala znatno bolje od Duala, sa jacim i pre svega stabilnijim signalom. A svakako mi je plan da postavim jos ozbiljniju antenu, barem Hirschmann fm50, ili ako uspem i da dodjem i do necega tipa ra0207.

   

IMAG3724.jpg

Link to comment
Share on other sites

Moram reci da sam apsolutno bez terijskog znanja u svemu, ali sam se ovih dana igrao sa sobnom dipol antenom (od pomenutog Televes kabla), po nekim instrukcijama sa youtube, za mog Grundzu resivera u spavacoj sobi. Prijem sa tom antenom je fenomenalan, bukvalno na 100 khz hvala kojesta. Medjutim na Radio Beogradu 2 sam imao odredjenog suma (samo kod njega, od tih nacionalnih), i sum je nestajao kada sam rukom hvatao zavrsetak desnog dipola (koji je vodi do uzemljenja na 300 omskom ulazu). Posto nisam mogao da stojim i slusam, vezao sam zicu od par metara za kraj dipola, u ruci drzao drugi kraj zice, i kada mi je dodijalo da tako slusam, ubodem tu zicu u saksiju sa cvecem (u zemlju). Suma i dalje nije bilo. Shodno tome evo mog patenta dipola, sa dodatnom zicom do saksije zemlje, crnica sa pasnjaka je u pitanju. :)

   

IMAG3837.jpg

IMAG3839.jpg

IMAG3840.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...