Jump to content


Ground loop i brum kako pronaći uzrok ?


Borko

Recommended Posts

2 minuta ranije, Borko said:

Pa to je isto kao i kad ga priključim na običnu utičnicu. Ne povezujem kućište i masu računara sa uzemljenjem.

Да, али си решио проблем уземљених и не уземљених утичница.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

25 minuta ranije, zek said:

Ma ne to, nego druga šuko utičnica na odvojenoj liniji od šukoa gde je risiver.

Pa nemam u istoj sobi dve šuko utičnice na dve odvojene linije (osigurača). Morao bih računar da nosim u drugu sobu gde su šuko utičnice na drugoj liniji, a sa njim i receiver. Tamo im nije mesto.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Borko said:

Sad probao uključio sve navedeno u produžnu letvu koju sam spojio na običnu dvopolnu utičnicu i milina nema bruma.

To znači da kada imaš šuko sa uzemljenjem imaš i brum. Taj UPS bi trebao da ispegla ako ti je struja nešto lošija ili problem s uzemljenjem.

A da li si probao da uključiš komp i monitor direktno u produžni koji je uključen na šuko sa uzemljenjem? Da iznaciš UPS, možda on unosi nešto u uzemljenje???

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

To znači da kada imaš šuko sa uzemljenjem imaš i brum.

A da li si probao da uključiš komp i monitor direktno u produžni koji je uključen na šuko sa uzemljenjem? Da iznaciš UPS, možda on unosi nešto u uzemljenje???

"To znači da kada imaš šuko sa uzemljenjem imaš i brum".

Upravo tako

Ovo drugo nisam probao. Treba mi UPS.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Borko said:

Pa nemam u istoj sobi dve šuko utičnice na dve odvojene linije (osigurača). Morao bih računar da nosim u drugu sobu gde su šuko utičnice na drugoj liniji, a sa njim i receiver. Tamo im nije mesto.

Pa ako opet i računar i risiver budu na istoj liniji, ništa nisi uradio, poenta je razdvojiti linije (osigurače) za komp i za risiver.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Imaju li svoja napajanja? Uključena u produžni ispred UPS-a.

Možda sa njihovih usb-a dolazi neki loop mase

Pa naravno da imaju, 3.5 inchni diskovi ne mogu da se napajaju preko USB-a.

Probaću da odspojim njihove USB 3.0 kablove. Mada kada sam čuo brum oni su bili isključeni.

Link to comment
Share on other sites

Nema sa brumom ništa bez pipanja u mraku. To je vrlo nepredvidiva situacija.

A risiver ima šuko sa uzemljenjem, to ne pitah? Možda ako bi njega skinuo sa uzemljenja prestane brum. Komp je mnogo ranjiviji bez uzemljenja od risivera?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Nema sa brumom ništa bez pipanja u mraku. To je vrlo nepredvidiva situacija.

A risiver ima šuko sa uzemljenjem, to ne pitah? Možda ako bi njega skinuo sa uzemljenja prestane brum. Komp je mnogo ranjiviji bez uzemljenja od risivera?

Znam, ima mnogo probanja. Sad gledam utakmicu, pa ću probati sutra. Javljam. U svakom slučaju hvala na dosadašnjim sugestijama, nešto smo bar raščistili, spoj ploče i kućišta na primer.

Ne, receiver ima dvopolni utikač, tj. običan strujni kabl izlazi iz njega. Nema IEC utičnicu. Valjda ima dvostruku izolaciju. Ne znam da li ima smisla da, s obzirom na to, njega prebacujem na dvopolnu utičnicu. Probao sam obrtanje njegovog utikača za 180 stepeni i u oba slučaja imam brum.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Father said:

Komp mu je u drugoj sobi na drugoj utičnici. Zaboravih da kažem, kao možda važnu činjenicu.

Znači nisam jedini.  :thumbsup2

Moj DAC je povezan šes' sedam metara dugačkim coaxial kablom kupljenjim vrlo davno u Silkenu.

Jednom sam imao neprimeren šum koji je nestao kad sam komp uključio na drugi šteker. Ne znam da li su pre ili posle sistem i komp bili na istoj fazi. Nemam TV, niti štampače i slično. Ruter je na istoj letvi u kojoj je uboden i komp. Monitor je uključen u poseban šteker ali ni za njega ne znam na kojoj je fazi.

Drugar je pre mnogo vremena došao i poneo multimetar pa je na štekeru i na  strujnim kablovima (viljuškama) uredjaja merio ono nešto što ja ne znam više šta je pa smo shodno rezultatima orijentisali utikače. I nikakvog šuma ni bruma niti puckanja više nije bilo.Samo jedva čujni šumić kad se uvo nabije na kalotu visokotonca.

Ali, avaj, pre par+ godina sam se odselio odavde (ah, ljubav) a kad sam se vratio, saznao sam da su neki stanari idioti nešto petljali oko struje i raskupusali svašta u podrumu jer je neka voda počela da curi. Sad se sporadično čuju pucketanja kad neko nešto uključuje/isključuje a zidaju i neku zgradu u blizini pa kad aktiviraju neku besnu mašinu....

Ali ne brinem, kad završe zgradu, opet ću pozvati stručnjaka (jedan ćaletov drugar je imao ovlašćenje da izdaje sertifikate da su uzemljenje i instalacije OK, tako nešto) pa ću sve srediti 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Bujodrag said:

Sad se sporadično čuju pucketanja kad neko nešto uključuje/isključuje a zidaju i neku zgradu u blizini pa kad aktiviraju neku besnu mašinu....

To kad se cuju pucketanja od paljenja necega, pretpostavljam da su uredjaji na istoj fazi, kad leti zakacim ventilator negde u sobi, prilikom paljenja to se cuje samo tako kad je pot otvoren a nema muzike u tom trenu ( ventlator star cca 45 dina )

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, Borko said:

Pa problem je u tome što hoću da nemam brum i na šuko utičnici, onako kako je i predviđeno da se računari priključuju.

A da nabaviš kvalitetnije napajanje?

I da proveriš uzemljenje u tim šuko utičnicama (koje možda uopšte nisu šuko, već ih je neko, daleko bilo, nulovao (ma i toga kod nas u starijim zgradama)).

Takođe, proveri ima li bruma kada otkačiš monitor (tj. napajanje istog).

Dalje, koliko vidim, imaš i UPS koji insistiraš da koristiš. Čisto za probu, probaj sve bez UPS-a. UPS unosi dosta zbrke kada treba da se prate potencijali.

Još dalje,  da li je na AV receiver povezan još neki drugi uređaj koji inače ima IEC konektor. TN npr. Ako ima, mož' bit' da se imaš grund loop od  mase tog drugog uređaja, do mase računara. Probaj bez tog nekog drugog uređaja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

 

I da proveriš uzemljenje u tim šuko utičnicama (koje možda uopšte nisu šuko, već ih je neko, daleko bilo, nulovao (ma i toga kod nas u starijim zgradama)).

(.....)

A kako se proverava (meri) uzemljenje u šuko utičnicama? Pretpostavljam da je potreban neki multimetar. I kakve rezultate da očekujem? I može li se na osnovu tih merenja utvrditi da li je stan "nulovan" ili je neko ipak, kako Bog zapoveda, zakopao stari bojler i njime uzemljio zgradu?

Zgrada nije baš stara, za tri godine će navršiti tek sto godina.

Link to comment
Share on other sites

Izmeriš (nekim boljim multimetrom) napon između nule i uzemljenja u šuko utičnici. Ako ima ikakvog napona, tipa 1-2-5V, onda je ok, zemlja je zemlja a nula je nula. Ako je taj napon ono baš nula nula, ona sumnja pada na nulovanje.

Tada tražimo dalje. Nulovanje su nekada radili čak i u samoj utičnici, dovođenjem dvožilnog kabela u "šuko" utičnicu. To odmah vidimo otvaranjem utičnice. Ali bilo je varijanti i da sve to urade na tabli, recimo, kada rade novu instalaciju u stanu, a nema uzemljenja dovedenog do table. Tada najčešće instalaciju izvedu kao da zemlje ima, ali na tu šinu kobajagi zemlje vežu nulu. I to je srnj. ali tada se bar može relativno lako povezati diferencijalna zaštita (tzv. fid sklopka).

Treba dalje pregledati iza table sa osiguračima. Ako ima jasno vidljiva šina uzemljenja i šina nultog provodnika, one nisu povezane, dovodni kabel (od satova ili od razvodne table zgrade) je 5-to žilni sa žutozelenom žicom vezanom na tu neku šinu zemlje, onda nije nulovano. Ali ako je dovodni kabel 4-vorožilni, e onda jbg.

Na kraju krajeva, raspitaj se po komšiluku, pogotovo ako je neko skoro renovirao stan. Primete to majstori odmah.

Najveći deo stare Detelinare u Novom Sadu, nema uzemljenje po stanovima. Tamo je fabrički nulovano. To prolazilo u propisima tamo negde 60-ih kada su radili te zgrade. Danas je to veliko srnj, a nije lako za rešiti kada ste u stambenoj zgradi. :(

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NShappy said:

A da nabaviš kvalitetnije napajanje?

I da proveriš uzemljenje u tim šuko utičnicama (koje možda uopšte nisu šuko, već ih je neko, daleko bilo, nulovao (ma i toga kod nas u starijim zgradama)).

Takođe, proveri ima li bruma kada otkačiš monitor (tj. napajanje istog).

Dalje, koliko vidim, imaš i UPS koji insistiraš da koristiš. Čisto za probu, probaj sve bez UPS-a. UPS unosi dosta zbrke kada treba da se prate potencijali.

Još dalje,  da li je na AV receiver povezan još neki drugi uređaj koji inače ima IEC konektor. TN npr. Ako ima, mož' bit' da se imaš grund loop od  mase tog drugog uređaja, do mase računara. Probaj bez tog nekog drugog uređaja.

Ako misliš na napajanje u računaru, ono je solidno, Chieftec  CFT-650, 650 VA, daje stabilne napone i računar radi baš stabilno.

Ne znam kako se proverava uzmeljenje u šuko utičnicama. Čuo sam da postoji instrument kojim se meri otpor uzemljenja, ali ne znam kako se razlikuje pravom uzemljenje od nulovanja. Može li se nešto laički samo sa unimerom ?

Ima bruma i kad otkačim monitor. Već sam napisao da se brum na mahove pojača, a povremeno je tih i čuje se kad se prisloni uvo pored bas drivera. Baš danas u trenutku jakog bruma sam poisključivao sve USB kablove koji ulaze u PC i to nije imalo efekta. Onda sam uradio shut down i ni to nije pomoglo. Onda sam isključio napajanje računara na prekidaču na kućištu (da ploča ne bude pod naponom) i čak i tada se čuje brum ali mnogo slabiji. Znači pomaže samo ako ne postoji galvanska veza (preko mase chincha) između PC-a i receivera (na primer optički kabl umesto "Y" interkonekta) ili ako je PC priključen na utičnicu koja nema uzemljenje.

Na AV receiver nije ništa drugo povezano, samo par front zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, NShappy said:

Izmeriš (nekim boljim multimetrom) napon između nule i uzemljenja u šuko utičnici. Ako ima ikakvog napona, tipa 1-2-5V, onda je ok, zemlja je zemlja a nula je nula. Ako je taj napon ono baš nula nula, ona sumnja pada na nulovanje.

Tada tražimo dalje. Nulovanje su nekada radili čak i u samoj utičnici, dovođenjem dvožilnog kabela u "šuko" utičnicu. To odmah vidimo otvaranjem utičnice. Ali bilo je varijanti i da sve to urade na tabli, recimo, kada rade novu instalaciju u stanu, a nema uzemljenja dovedenog do table. Tada najčešće instalaciju izvedu kao da zemlje ima, ali na tu šinu kobajagi zemlje vežu nulu. I to je srnj. ali tada se bar može relativno lako povezati diferencijalna zaštita (tzv. fid sklopka).

Treba dalje pregledati iza table sa osiguračima. Ako ima jasno vidljiva šina uzemljenja i šina nultog provodnika, one nisu povezane, dovodni kabel (od satova ili od razvodne table zgrade) je 5-to žilni sa žutozelenom žicom vezanom na tu neku šinu zemlje, onda nije nulovano. Ali ako je dovodni kabel 4-vorožilni, e onda jbg.

Na kraju krajeva, raspitaj se po komšiluku, pogotovo ako je neko skoro renovirao stan. Primete to majstori odmah.

Najveći deo stare Detelinare u Novom Sadu, nema uzemljenje po stanovima. Tamo je fabrički nulovano. To prolazilo u propisima tamo negde 60-ih kada su radili te zgrade. Danas je to veliko srnj, a nije lako za rešiti kada ste u stambenoj zgradi. :(

E, hvala. 

Bukmarkovaću ovaj post da ga bolje proučim kad nadjem nekog dovoljno naivnog da mi donese multimetar ;) 

 

Bio je sistem skroz sredjen, tih, bez ikakvih artefakata. 

I onda su komšije, kad ja nisam bio tu, nešto petljale u podrumu. I kaže mi ćale (a on je rodjen u ovoj zgradi, da je zgrada verovatno bila uzemljena preko cevi, starih metalnih cevi. I verovatno su komšije taj neki problematični deo cevi zamenili plastičnim a nisu  ga premostili nečim. 

A ja, kad sam se vratio i priključio sistem, od tada imam povremena puckanja i šuštanja. Nisu strašna, ne smetaju mnogo ali moj još nerazvijeni OCD dobija na snazi.

Hvala i veselo ti bilo :) 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Borko said:

PC priključen na utičnicu koja nema uzemljenje.

Ako ti posle svega ovo najlakse resenje zasto ga ne izvedes kao onda kad si probao i nije bilo bruma ?

Onako kako si opisao brum meni deluje kao ozbiljan problem, npr. ono sto sam ja imao je nista.

Moguce je da neki aparat sa strani Hi Fija napravi ground loop koji se pojaca u racunaru, meni se skoro desilo kad sam pokusao neko snimanje signala sa ploce ( krivac gramofon sa lose uradjenim uzemljenjem ).   Mini jack na Y vezi mozda nije dobro konektovan unutra, pretpostvljam da je i to moguce ( ili RCA )

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Bujodrag said:

E, hvala. 

Bukmarkovaću ovaj post da ga bolje proučim kad nadjem nekog dovoljno naivnog da mi donese multimetar ;) 

 

Bio je sistem skroz sredjen, tih, bez ikakvih artefakata. 

I onda su komšije, kad ja nisam bio tu, nešto petljale u podrumu. I kaže mi ćale (a on je rodjen u ovoj zgradi, da je zgrada verovatno bila uzemljena preko cevi, starih metalnih cevi. I verovatno su komšije taj neki problematični deo cevi zamenili plastičnim a nisu  ga premostili nečim. 

A ja, kad sam se vratio i priključio sistem, od tada imam povremena puckanja i šuštanja. Nisu strašna, ne smetaju mnogo ali moj još nerazvijeni OCD dobija na snazi.

Hvala i veselo ti bilo :) 

http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/gradjevinarstvo/elektroinstalacije/struja-i-voda-uzemljenje

Rekao bih da su i mnogi učesnici u razgovoru nama poznati... ;)

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, NShappy said:

Izmeriš (nekim boljim multimetrom) napon između nule i uzemljenja u šuko utičnici. Ako ima ikakvog napona, tipa 1-2-5V, onda je ok, zemlja je zemlja a nula je nula. Ako je taj napon ono baš nula nula, ona sumnja pada na nulovanje.

 

Izmerio napon između nule i uzemljenja na toj šuko utičnici koja pravi brum. Rezultat 1.3 V. Napon između faze i nule 226 V.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zika said:

O, hvala. I to ću bukmarkovati.

Mis'im, ja ne moram znati ništa o uzemljenjima i naponima i fazama, samo sam korisnik te korisne tehnologije. Ali, zgrada je ipak stara, sazidana verovatno mnogo pre otkrića električne energije i tokom sporog milenijuma ko zna šta su ljudi čačkali  i kako su  priključivali struju za svoje stanove.

No, iz čisto audiofilske perspektive, moje zapažanje je prosto. Sve je bilo kako treba, čisto i tiho a onda, od jednog trenutka, više nije. Hoću da bude kao pre.  :order

 

A baš je šteta što ne postoji Služba Audiofilske Hitne Pomoći. <_<

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...