Jump to content


Ground loop i brum kako pronaći uzrok ?


Borko

Recommended Posts

Oće čovek da izmeri napon između uzemljenja i nule, pa da proveri sa još nekim uzemljenjem (radijator). Postavio pitanje da li može da primakne produžni do radijatora pa izmeri te tri tačke međusobno.

Naravno da može da izmeri!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nisam se odmah javio jer sam merio i pratio rezultate merenja.

1. Između uzemljenja na utičnici i "referentne zemlje" (mesinganog ventila na radijatoru) definitivno postoji napon. Izmnerio sam najčešće u opsegu 1.2 do 1.7 V, jedanput 15.9 V ? Napon varira.

2. Između nule u utičnici i ventila na radijatoru praktično nema napona. Ponekad pokaže 0.1 V.

3. Između nule u utičnici i uzemljenja na utičnici merio sam od 1.3 do 1.8 V. I ovde napon varira u navedenom opsegu.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je problem jednostavniji , al aj barem sredi

12 sati ranije, Borko said:

Nisam se odmah javio jer sam merio i pratio rezultate merenja.

1. Između uzemljenja na utičnici i "referentne zemlje" (mesinganog ventila na radijatoru) definitivno postoji napon. Izmnerio sam najčešće u opsegu 1.2 do 1.7 V, jedanput 15.9 V ? Napon varira.

2. Između nule u utičnici i ventila na radijatoru praktično nema napona. Ponekad pokaže 0.1 V.

3. Između nule u utičnici i uzemljenja na utičnici merio sam od 1.3 do 1.8 V. I ovde napon varira u navedenom opsegu.

15,9  je anomalija  koju proizvodi neki od uređaja na toj fazi . Aha  to nije između zemlje i  0 . jer bi FIT zaštita izbacila. Ne bi smilo biti razlike između "zamlje i zemlje" . Tu otpor mora biti 0 što znači kraiki spoj ! . Mislim da je problem jednostavniji  , al barem češ sredit uzemljenje  . Imam sličan glupi problem  sa  jednom Philipsovim  midi linijom sa lampama u predpojačalu , najednom od kad sam novi televizor spojio sa hdmi  kabelom  pojavio se brum  podnošljiv famijiji , al mene iritira . A čak napajački kabel nema uzemljenje ? . Znači   sa starim televizorom je radilo besprijekotno , a sa novim ? :( . Ground  lopovi  :)  su čodnovaie biljke ? i  čak  sve znanje o problematici ne pomaže . oni navek zmisle nešto novo . Kao da cu živi ?  brrrrrrrrrrr ?  :)

 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Borko said:

Nisam se odmah javio jer sam merio i pratio rezultate merenja.

1. Između uzemljenja na utičnici i "referentne zemlje" (mesinganog ventila na radijatoru) definitivno postoji napon. Izmnerio sam najčešće u opsegu 1.2 do 1.7 V, jedanput 15.9 V ? Napon varira.

2. Između nule u utičnici i ventila na radijatoru praktično nema napona. Ponekad pokaže 0.1 V.

3. Između nule u utičnici i uzemljenja na utičnici merio sam od 1.3 do 1.8 V. I ovde napon varira u navedenom opsegu.

Hm!

Da li uopšte imate FID sklopke u zgradi? Vrv. nemate, jel bi već odavno nekome izbacivala.

...

Za početak, da li si siguran da kod tebe nisu pobrkane nula i zemlja u utičnici, ili u nekoj od razvodih kutija? Možeš da uporediš napone između zemalja pojedinih utičnica. Ako tu ima razlika, definitivno su ti u nekoj utičnici pobrkane nula i zemlja.

...

Ako je kod tebe sve ok, a zemlja utičnice ima neki napon prema radijatoru, to indicira da neko u zgradi koristi zemlju umesto nule (k'o što  pisah u ranijim postovima, to je česta greška kod trofaznih potrošača, najčešće u šporetima, ali bude pomešano i u trofaznim utičnicama). Time vam je taj neko, svima doveo neki napon na zajedničko uzemljenje, i to je verovatni uzrok problema.

Dalje, može biti i da je uzemljenje ok, ali da zapravo radijatori imaju neki napon prema zemlji, što dalje znači da je neko nešto glupirao i vezivao radijator kao zemlju. Dešava se, rade to ljudi kod starih zgrada koje nemaju uzemljenje (npr. naselje stara Detelinara u Novom Sadu). Međutim, tada ne bi trebalo da imaš brum (ako je kod tebe pravo uzemljenje).

Ali ja najviše tipujem na pomešanu nulu i zemlju, kod tebe ili kod nekog komšije.

 

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, NShappy said:

Hm!

Da li uopšte imate FID sklopke u zgradi? Vrv. nemate, jel bi već odavno nekome izbacivala.

...

Za početak, da li si siguran da kod tebe nisu pobrkane nula i zemlja u utičnici, ili u nekoj od razvodih kutija? Možeš da uporediš napone između zemalja pojedinih utičnica. Ako tu ima razlika, definitivno su ti u nekoj utičnici pobrkane nula i zemlja.

...

Ako je kod tebe sve ok, a zemlja utičnice ima neki napon prema radijatoru, to indicira da neko u zgradi koristi zemlju umesto nule (k'o što  pisah u ranijim postovima, to je česta greška kod trofaznih potrošača, najčešće u šporetima, ali bude pomešano i u trofaznim utičnicama). Time vam je taj neko, svima doveo neki napon na zajedničko uzemljenje, i to je verovatni uzrok problema.

Dalje, može biti i da je uzemljenje ok, ali da zapravo radijatori imaju neki napon prema zemlji, što dalje znači da je neko nešto glupirao i vezivao radijator kao zemlju. Dešava se, rade to ljudi kod starih zgrada koje nemaju uzemljenje (npr. naselje stara Detelinara u Novom Sadu). Međutim, tada ne bi trebalo da imaš brum (ako je kod tebe pravo uzemljenje).

Ali ja najviše tipujem na pomešanu nulu i zemlju, kod tebe ili kod nekog komšije.

 

Kakva crna FID sklopka. Zgrada je iz 1967, i instalacija je sa Al žicama. Valjda je te godine menjan standard na Cu. Prilažem slike utičnice. Kao što se vidi vezane su tri žice. Crna (desno) je faza. Siva (levo) je nula. Crvena je uzemljenje. Ne znam zašto ove boje, kolio ja znam, uzemljenje je žuto-zelena žica. Ta utičnica je pomerena 10 cm, naviše (štemovan je kabl u zidu) jer je smetala nekoj fioci koja je udarala u nju. Radio je neki električar.

Kako ja sad da znam da li je crvena žica stvarno uzemljenje, a siva nula ? Proverom sa glinericom, crna jeste faza.

DSC_0463.JPG

DSC_0464.JPG

DSC_0465.JPG

DSC_0466.JPG

Link to comment
Share on other sites

Baci ti pogled na još neku šuko utičnicu u kući kako je spojeno. To što između sive i radijatora nemaš napon ili je 0.1V meni najviše liči da je siva uzemljenje.

E sada zašto je crvena nula (ako je uopšte) a nije Faza nisam živ dok ne javiš..

Taj električar što je štemovao malo da pomeri utičnicu nije čačkao na razvodnoj kutiji ništa osim što je odvio i zavio osigurač.....????

Proveri na drugom šukou kako je spojeno pa ako ima razlike zovi majstora da sredi to kako treba.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Borko said:

Kakva crna FID sklopka. Zgrada je iz 1967, i instalacija je sa Al žicama. Valjda je te godine menjan standard na Cu. Prilažem slike utičnice. Kao što se vidi vezane su tri žice. Crna (desno) je faza. Siva (levo) je nula. Crvena je uzemljenje.

Kako ja sad da znam da li je crvena žica stvarno uzemljenje, a siva nula ? Proverom sa glinericom, crna jeste faza.

QQLeLe! Aluminijumske žice. Čuo sam za to, ali video nisam. :P

I dalje tipujem:

v1.0, neko u zgradi pobrk'o nulu i zemlju.

v2.0, kod tebe u utičnici pobrkana nula i zemlja.

E sada, ako se dobro sećam priča starih majstora, crvena se i jeste nekada davno koristila kao zemlja.

Za dalju detekciju problema, izmeri napon između zemlje u različitim šuko utičnicama kod sebe u stanu. Dakle, napon između zemlje iz jedne šuko utičnice i zemlje druge šuko utičnice. Ako imaš dovoljan produžni kabel, uporedi više utičnica. Takođe, uporedi i nule različitih utičnica.

Kod tako starih zgrada, jako su česti problemi sa uzemljenjem. Tamo negde do početka '70-ih, nulovanje je bilo dozvoljeno u individualnim objektima (sada je strogo zabranjeno). Od tada se u takvim zgradama vuku problemi koje je tu i tamo poneko rešavao na svoj način. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...