Jump to content


Ground loop i brum kako pronaći uzrok ?


Borko

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, Bujodrag said:

O, hvala. I to ću bukmarkovati.

Mis'im, ja ne moram znati ništa o uzemljenjima i naponima i fazama, samo sam korisnik te korisne tehnologije. Ali, zgrada je ipak stara, sazidana verovatno mnogo pre otkrića električne energije i tokom sporog milenijuma ko zna šta su ljudi čačkali  i kako su  priključivali struju za svoje stanove.

No, iz čisto audiofilske perspektive, moje zapažanje je prosto. Sve je bilo kako treba, čisto i tiho a onda, od jednog trenutka, više nije. Hoću da bude kao pre.  :order

 

A baš je šteta što ne postoji Služba Audiofilske Hitne Pomoći. <_<

 

Nije to nedostižno. Vaš otac, ako se dobro sećam, zna da su neke cevi menjane. Nađite to mesto i povežite (bilo kakvim) cable-om i dve steznice ta dva kraja plastic cevi koja je umetnuta. Ako ste dobro vremenski ustanovili podudaranje, skoro sam uveren da ćete rešiti i pojavu koja Vas ometa...

Ili, prosto, bacite cable koji počinje kod neke cevi u Vašem stanu (često su povezana uzemljenja kod zatvarača u WC-u...) kroz prozor do vodomera...

Disclaimer: ne tvrdim da je ovo pravilan način uzemljivanja, nit' da sam stručnjak, naprotiv, zatečeno stanje je nešto drugo... Kao prva pomoć... ;)

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, jmiodrag said:

A što jednostavno ne prikljuciš tamo gde nema bruma i rešio si problem. Ti imaš očigledno ground loop

Nebi bio prvi koji je odspoijo uzemljenje ? iako je protiv svih pravila električarske struke ! . Ja sam osobno odspojio uzemljenje na  ulazu u  " ulaz "  jer moja " baka " od pojačala ima zalivene i fixne  kabele ! . Imam sličnu zlošesioču  sa  jednim Philipsovim  uradkom ? . Ima a . posle  garancije  0naj  đentli   bbbbb  ? :)

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Borko said:

Izmerio napon između nule i uzemljenja na toj šuko utičnici koja pravi brum. Rezultat 1.3 V. Napon između faze i nule 226 V.

Ako sam dobro ispratio, i dalje se računar napaja preko UPS-a. I još nisi probao bez UPS-a, sa računarom direktno prikačenim u zid.

PROBAJ BEZ UPS-a! Ne zato što ti savetujemo da batališ UPS (za koji tvrdiš da moraš da ga imaš), već zato da se determiniše problem brujanja.

...mada, mislim da će ti brujati i bez UPS-a. :(

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zika said:

Nije to nedostižno. Vaš otac, ako se dobro sećam, zna da su neke cevi menjane. Nađite to mesto i povežite (bilo kakvim) cable-om i dve steznice ta dva kraja plastic cevi koja je umetnuta. Ako ste dobro vremenski ustanovili podudaranje, skoro sam uveren da ćete rešiti i pojavu koja Vas ometa...

Ili, prosto, bacite cable koji počinje kod neke cevi u Vašem stanu (često su povezana uzemljenja kod zatvarača u WC-u...) kroz prozor do vodomera...

Disclaimer: ne tvrdim da je ovo pravilan način uzemljivanja, nit' da sam stručnjak, naprotiv, zatečeno stanje je nešto drugo... Kao prva pomoć... ;)

Verujem da su baš tu i problem i rešenje. No, sačekaću prvo da stavim šapu na multimer pa ću se  tek onda  hrabro baciti u potragu za izgubljenim delom cevi.

A moram priznati, na sopstvenu sramotu, trenutno sam isuviše lenj za takvu avanturu.

Ipak, siguran sam da ću se okuražiti, pre ili kasnije :) 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Bujodrag said:

A moram priznati, na sopstvenu sramotu, trenutno sam isuviše lenj za takvu avanturu.

Ih, da mi je € za svaki čas kada sam bio i jesam tog raspoloženja, gde bi mi bio kraj...

Polako... Volja dođe iznenada, kada joj se najmanje nadamo...

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, NShappy said:

Ako sam dobro ispratio, i dalje se računar napaja preko UPS-a. I još nisi probao bez UPS-a, sa računarom direktno prikačenim u zid.

PROBAJ BEZ UPS-a! Ne zato što ti savetujemo da batališ UPS (za koji tvrdiš da moraš da ga imaš), već zato da se determiniše problem brujanja.

...mada, mislim da će ti brujati i bez UPS-a. :(

Bruji i bez UPS-a.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Borko said:

Bruji i bez UPS-a.

Koliko šuko utičnica imaš na mestu gde su ti pojačalo i kompjuter?

Da li pripadaju istom osiguraču (strujnom krugu), ako imaš više utičnica i da li su oba sa uzemljenjem?

Da li su pojačalo, napajanja za eksterne HDD i UPS pa kroz njega i komp i monitor, na istom produžnom kablu (letvi)?

Da li produžni ima neku tinjalicu na prekidaču, ako uopšte ima prekidač ili neki osigurač?

Da li eventualno, ako imaš mogućnost da proveriš, imaš neku neonsku lampu instalaciju na istoj fazi na kojoj je sistem priključen?

Izvini ako sam previše inkviziciono nagrnuo sa pitanjima, ali potrošili smo sve neke početne ideje pa da krenemo u dalje pretpostavke. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ja bih i dalje ovde sumnjao na loše izvedeno uzemljenje zgrade, ili neku  drugu brljotinu sa uzemljenjem.

Ako sam dobro ispratio, računar je jedino mesto gde ceo audio video sistem dolazi na potencijal zemlje. Dakle, vrlo teško da može biti neki ground loop, jer je na ground-u samo jedna tačka, a to je PC. A u PC-ju, samo je jedna veza mase je prema zemlji, i to u napajanju.

AV receiver, ako nema IEC konektor (dakle, ništa nije uzemljeno), elektronika bi trebalo da je galvanski odvojena od el. mreže. Dakle, njegova masa je floating potencijal. U PC napajanju, takođe treba da postoji galvansko odvajanje el. mreže od elektronike, ali masa elektronike jeste na potencijalu uzemljenja.

Dalje, preko Y kabela, masa računara (na zemlji) i masa AV receivera (floating) jesu povezane, te je time i masa AV receivera na zemlji (preko Y kabela na masu računara i dalje, uzemljenja računara). Dakle, zajednička masa je na zemlji, u jednoj tački, preko napajanja računara. Zbog galvanskih razdvajanja, ne bi smelo da problem pravi to što se uređaji napajaju iz različitih faza.

Dakle, mož' bit' da je neki problem sa tom zemljom. Nije redak slučaj da je neki brljavi komšija, povezao neki potrošač (najčešće 3F šporet), tako da potrošači rade na fazu i zemlju, umesto na fazu i nulu. Ako taj komšija nema FID sklopku (koja u ovakvom slučaju izbacuje trenutno), ovo se uopšte ne primeti, ali stvara određeni napon na uzemljenju koji osete svi koji su na istom uzemljivaču.

Ono što bih ja sada probao, jeste da izmerim napon te zemlje u šuko utilaču prema referentnoj zemlji. E sada, problem jeste, gde ti je referentna zemlja?!? :(

Probaj izmeriti napon zemlje iz šuko utikača, prema npr. radijatoru (ako imaš centralno grejanje zgrade sa metalnim cevima (nađi tačku gde nema farbe, ventil npr.)) i prema metalnim vodovodnim cevima, ako su takve. Takođe, ako zgrada ima gromobransku instalaciju, probaj napon šuko zemlje prema njoj. Možda možeš da je dohvatiš sa prozora. Između zemlje u šuko, i referentne zemlje, ne smeju postojati nikakvi naponi.

I još jedna proba, izmeri napon kućišta računara prema masi AV receivera dok su povezani Y kabelom. Masu receivera, ako nije na kućištu (ne mora da bude) imaš pozadi na RCA konektorima, na spoljašnjem kontaktu (onaj "kružni" deo koaksijalnog konektora). Ni tu ne sme postojati nikakav napon. Ako postoji, problem ti je vrv u Y kabelu.

Sve ovo treba raditi sa nekim iole solidnijim multimetrom. Oni kinezi od 600din ne vrede mnogo.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, NShappy said:

Ako postoji, problem ti je vrv u Y kabelu

Nemam nikakav mulitmetar ali imam pristojan Y kabl ( nista posebno al' radi ),  ako je potrebna stih proba sa promenom Y kabla, mogu da dodjem tokom sledece nedelje ( kabl minijack/2xRCA pravljen u Kanibalu cca. 7m, valjda neka tanka Neotech zica i neki metalni konektori )

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, NShappy said:

Zbog galvanskih razdvajanja, ne bi smelo da problem pravi to što se uređaji napajaju iz različitih faza.

I još jedna proba, izmeri napon kućišta računara prema masi AV receivera dok su povezani Y kabelom. Masu receivera, ako nije na kućištu (ne mora da bude) imaš pozadi na RCA konektorima, na spoljašnjem kontaktu (onaj "kružni" deo koaksijalnog konektora). Ni tu ne sme postojati nikakav napon. Ako postoji, problem ti je vrv u Y kabelu.

 

PC i sve ostalo se napaja iz jedne šuko utičnice, u koji dolazi jedna faza ??

Na AV receiveru ima onaj šraf za masu phono kabla, može li izmeću toga i kučišta PC-a ? Da li to raditi kada su uključeni i PC i receiver ?

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Krca44 said:

Nemam nikakav mulitmetar ali imam pristojan Y kabl ( nista posebno al' radi ),  ako je potrebna stih proba sa promenom Y kabla, mogu da dodjem tokom sledece nedelje ( kabl minijack/2xRCA pravljen u Kanibalu cca. 7m, valjda neka tanka Neotech zica i neki metalni konektori )

Probao sa dva Y kabla, isto je.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, NShappy said:

Ako sam dobro ispratio, računar je jedino mesto gde ceo audio video sistem dolazi na potencijal zemlje. Dakle, vrlo teško da može biti neki ground loop, jer je na ground-u samo jedna tačka, a to je PC. A u PC-ju, samo je jedna veza mase je prema zemlji, i to u napajanju.

 

 

Kablovska ulazi u AV receiver i kablovski modem. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, NShappy said:

Kablovska bi morala da ima galvansko razdvajanje na ulazu u stan.

Valjda je tako, ali ono što znam je da pri ušrafljivanju F konektora u splitter zna dobro da pecne.Verovatno je to galvansko razdvajanje u splitteru koji deli signal na grane za ppoedine stanove.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Father said:

Koliko šuko utičnica imaš na mestu gde su ti pojačalo i kompjuter?

Da li pripadaju istom osiguraču (strujnom krugu), ako imaš više utičnica i da li su oba sa uzemljenjem?

Da li su pojačalo, napajanja za eksterne HDD i UPS pa kroz njega i komp i monitor, na istom produžnom kablu (letvi)?

Da li produžni ima neku tinjalicu na prekidaču, ako uopšte ima prekidač ili neki osigurač?

Da li eventualno, ako imaš mogućnost da proveriš, imaš neku neonsku lampu instalaciju na istoj fazi na kojoj je sistem priključen?

Izvini ako sam previše inkviziciono nagrnuo sa pitanjima, ali potrošili smo sve neke početne ideje pa da krenemo u dalje pretpostavke. :thumbsup2

A ako je povremeno može bit i "dimer" za svjetla ? ma  puno toga more bit ?  Po meni  uživaj kad riješiš problem . Teško je detektirati problem preko neta - samo možemo predpostaviti i na osnovu osobnih iskustava zdravom logikom i poznavanjem materije predložiti "varijacije na temu" :( . Banalne stvari   tipa neki kabel je "loš" - neispravan u nekom smislu ? pa do nekompatibilnost uređaja između sebe . pa ko bi ga Bog znal ? . Jednostavno je najbolje ? . Pođi od kabela ? "Imam osjećaj za filing " ;)  da  tu problem .

Link to comment
Share on other sites

On 13/04/2018 at 22:21, Borko said:

Probao baš za vreme jakog bruma i nije pomoglo.

Ako je broom povremeni, može biti baš ono što spominjem (i što sam već sreo). Nekome je neki potrošač povezan na fazu i zemlju, umesto na fazu i nulu. Najćešće se dešava u trofaznim potrošačima, šporetu npr. Brum imaš kada taj šporet u komšiluku radi.

A ta greška je najčešća baš u šporetima, jer je u onom glupavom 3F utikaču ili čak utičnici, vrlo lako pomešati nulu i zemlju. Takođe, šporeti se isporučuju bez fabrički povazanog kabela, korisniku je prepušteno da poveže 3F ili 1F kabel, pa tu i bude najviše cirkusa oko povezivanja.

Najlakši način da tome uđeš u trag je da izmeriš napon između zemlje u utičnici, i neke referentne zemlje (spominjao sam već), a možeš i da izmeriš napon između zemlje i nule u tvojoj utičnici (to si već radio, jel?), ali proveri da li se taj napon razlikuje kada imaš jak brum, i kada je slab.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, NShappy said:

Najlakši način da tome uđeš u trag je da izmeriš napon između zemlje u utičnici, i neke referentne zemlje (spominjao sam već), a možeš i da izmeriš napon između zemlje i nule u tvojoj utičnici (to si već radio, jel?), ali proveri da li se taj napon razlikuje kada imaš jak brum, i kada je slab.

Jesam merio napon između nule i uzemljenja na samoj utičnici. Bio je 1.3 V. Pratiću kako se kreće i da li se menja sa jačinom bruma. Problem mi je da izmerim napon između uzemljenja u šuko utičnici u zidu i ventila na radijatoru. Dužina kablova koji idu u unimer nije dovoljna da dohvati istovremeno i utičnicu u zidu i radijator. Da li je isto ako sa jednom produžnom šuko letvom povežem tu uičnicu u zidu, a letvu približim radijatoru ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...