Jump to content


CD za testiranje HiFi sistema


KorteZ

Recommended Posts

Dragi drugari, 

Treba mi predlog za pravljenje kompilacije na CD-u koja bi služila za testiranje uređaja prilikom kupovine. Jedan CD pa koliko pesama stane. 

Bio bih zahvalan da pored pesme koju predložite date i komentar šta i kako "testira". 

Nisam ljubitelj izdanja a la "Antonio Foricone" i sličnih (meni je to dosadnjikavo). Više bih voleo nešto tipa "Pretty Vacant" od SP.  Rock, Blues, Jazz, Klasika,... 

Hvala unapred na odvojenom vremenu. 

Pozdrav

Aleksandar

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

53 minutes ago, KorteZ said:

Nisam ljubitelj izdanja a la "Antonio Foricone" i sličnih (meni je to dosadnjikavo). Više bih voleo nešto tipa "Pretty Vacant" od SP.  Rock, Blues, Jazz, Klasika,... 

Pa najbolje snimis i jedan takav da vidis odmah kako ce da svira to sto volis i muzika koju ces slusati

Link to comment
Share on other sites

Ali, na stranu legende, Deveta je super za testiranje. Sam početak prvog stava je odličan za početno testiranje dinamike sistema. Na početku drugog stava je jedan nagli i brz rif i snažni i kratki udarci u velike timpane. To je dobar test za brzinu i opseg sistema. (naravno, Betovena uvek valja slušati glasno. To valjda jer je bio gluv).

Treći stav je opet dobar za dinamiku.

E, ali četvrti stav je ludilo. Tu ima svega, i dinamike i brzine ali i složenosti. Ako je teško razlikovati glasove kad krene gužva, onda je sistem slab.

Link to comment
Share on other sites

Just now, thezox said:

qRFJrmV.jpg

Danas sam odgledao po ko zna koji put pa se setih :)

:D 

My point exactly.

Just now, vdzele said:

Ja testiram promene u mom sistemu uz pomoć pesama koje volim da slušam. Izbegavam audiofilske test diskove.

To mi nikad neće biti jasno. Zašto bi neko testirao bilo šta uzorcima koji mu nisu (saznajno dostupni) poznati. 

Al' dobro, metodologija je krupna reč, neki se uplaše pa je ignorišu, sablaženi.

Link to comment
Share on other sites

Da li vam se desilo da kada radite ispravku sopstvenog teksta čitate ono što mislite da je napisano, a ne ono što piše?  Najbolja ilustracija su "progutana" slova koja ne vidite. 

Zar ne mislite da se taj efekat može javiti i kod pesme koju slušate godinama. Da čujete ono što želite, a ne ono što je zapisano. 

@BujodragHvala na konkretnom predlogu i objašnjenjima.

Pozdrav

Aleksandar

Link to comment
Share on other sites

Sto se ovog sa ispravljanjem teksta tice, to je jako cesta pojava.

Zato moje kolege i ja obicno pokusavamo da kroz neke tekstove prodjemo "nezavisno". Neverovatno sta sve covek uspe da previdi.

Sto se muzike tice, problem postoji na obe strane, i ako se slusa nepoznat i ako se slusa "suvise" poznat materijal.

Zato je i potrebna koncentracija, da se covek potrudi da cuje bas ono sto se reprodukuje, ni vise, ni manje.

Ja sam, ipak, vise za poznati materijal.

Recimo, kada smo kod mene grupno slusali neke DAC-ove, Kuja je izabrao jednu stvar Charles-a Mingus-a ("Ysabel's Table Dance", sa albuma "Tijuana Moods"). Nju je dobro poznavao, znao je da je teska za reprodukciju, pogotovo jedan njen deo, koji je na velikom broju sistema zvucao prilicno haoticno. Naime, taj deo je ritmicki prilicno slozen, i ako sistem bas nije "utegnut", sve pocinje da se "razliva" i prelazi u haos.

Ako napravis takav svoj test CD, sa muzikom za koju znas da lako otkriva ogranicenja sistema, mislim da neces imati problema da postignes zeljeni rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Poznate i :thumbsup2pesme po licnom izboru da testiranje ne bi bilo dosadno i mucenje.

Ako se pojavi neki novi detalj ili bude bolji uvid u sadrzaj,lakse se primeti.

Cak bi bilo pozeljno da nisu previse tehnicki upeglane,tek toliko da zvuce pristojno.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, KorteZ said:

Da li vam se desilo da kada radite ispravku sopstvenog teksta čitate ono što mislite da je napisano, a ne ono što piše?  Najbolja ilustracija su "progutana" slova koja ne vidite. 

Zar ne mislite da se taj efekat može javiti i kod pesme koju slušate godinama. Da čujete ono što želite, a ne ono što je zapisano. 

 

 

2 sati ranije, pera451 said:

Sto se ovog sa ispravljanjem teksta tice, to je jako cesta pojava.

To je kod mene vrlo česta pojava. U svemu, celog života, svaki pogled unazad.

2 sati ranije, pera451 said:

Recimo, kada smo kod mene grupno slusali neke DAC-ove, Kuja je izabrao jednu stvar Charles-a Mingus-a ("Ysabel's Table Dance", sa albuma "Tijuana Moods").

E da. Pomislio sam na tu pesmu ali nisam mogao da  se setim imena.

 

No, Betomena sam naveo jer kad simfonijski orkestar, odlukom kompozitora, treba da grune ceo, onda baš grune. Bude mnogo glasno. Simfonijski orkestar je najglasniji  (i najprecizniji) akustični instrument. Ne može moćnije od toga. I on je to znao, možda još bolje, jer je ogluveo.

I pre i posle (naročito posle) Betomena su kompozitori koristili voluminoznost i snagu zvuka simfonijskog orkestra da slikaju atmosfere i teksture i napetost i suptilnost.

A Devetu spomenuh prosto zato što je volim i smatram je toliko dobrom da kad bi Vogoni došli i u jednom potezu uništili Zemlju i sve nas zarad izgradnje kosmičkog autoputa, to i ne bi bilo mnogo strašno ako bi negde, u nekoj galaktičkoj arhivi, Deveta ostala sačuvana.

Link to comment
Share on other sites

Svima od srca preporucujem knjigu:

http://www.delfi.rs/knjige/66986_kako_radi_muzika_knjiga_delfi_knjizare.html

Meni je, recimo, sjajan deo u kome je opisano u kojoj je meri muzika bila oblikovana okruzenjem u kome se izvodila.

Recimo, sta su Bahu diktirale refleksije zvuka u crkvama.

Sta je africkim narodima bilo vazno kod izvodjenja na otvorenom.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, pera451 said:

Svima od srce preporucujem knjigu:

http://www.delfi.rs/knjige/66986_kako_radi_muzika_knjiga_delfi_knjizare.html

Meni je, recimo, sjajan deo u kome je opisano u kojoj je meri muzika bila oblikovana okruzenjem u kome se izvodila.

Recimo, sta su Bahu diktirale refleksije zvuka u crkvama.

Sta je africkim narodima bilo vazno kod izvodjenja na otvorenom.

Autor knjige objasnjava razloge nastanka konkretne muzike na takav nacin da na momente sve malo podseca na seciranje zabe.

Nesto kao citanje predgovora pre citanja samog dela.

Link to comment
Share on other sites

Ja osobno kad "testiram" sustav koristim dvije snimke :  "Iglsi"  Hotel Kalifornija Live izvedba  i ? Parni valjak  Live in ZKM . -" Ljubavna " naslov pjesme     Tu se  odmah na početku  čuje  kako bas i "noga" rade , pa onda odaziv dvorane   -stadiona   (prostor - dubina - širina  - visina ) pa pljesak publike  ( visoki ) ne smije zvučati  kao kad pada kiša :) Pa srednji  (gitara i vokal) odmah se čuje  jesu li  tu pokraj  nas ? .  Inače  postoji  cd medij koji je izdao časopis HI FI  Media  prije puno godina   koji je  sigurno  najbolji uvid u elementarne postavke vašeg sustava .  Tipa :  test  lijevi kanal - pa desni kanal , pa mono  pa  preko nekolilo vrsta glazbe ?  itd . Vjerujem da netko iz "našeg  govornog područja  :) ) ima narezan taj cd . Ja ga  zbog poznanstva sa  G .Čurkovićem i G. Gažijem  ( i kaj ne znam) ne morem  objaviti . Eto :)

Link to comment
Share on other sites

Драги другари, свима који славе срећан Ускрс. Христос воскресе! 

Као и што сами знате за све у животу је потребна вежба. Тако мислим да је потребно убежбати своје "уши" како би чуле и препознале/увиделе предности и мане система. 

На основу ваших предлога ја, а вероватно и још неко може стећи "знање" шта поједина нумера носи и шта треба у систему очекивати. Када то постигнемо "лако" ћемо изабрати неку песму из групе наших омиљених са сличним "карактеристикама". 

Поздрав

Александар

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, vdzele said:

Ja testiram promene u mom sistemu uz pomoć pesama koje volim da slušam. Izbegavam audiofilske test diskove.

Podržavam 100%.

Sistem kupuješ za sebe i za puštanje muzike koju ti voliš. Onda ga testiraj na muzici koju poznaješ i koju će reprodukovati.

Negde sam već drobio ovde po forumu da su tzv Audiofilski diskovi takvi da se svuda dobro čuju i izazivaju taj WOW efekat pa ih i masovno reprodukuju na sajmovima. Obično su to snimci singl mikrofona i glasa (Diana, Stimela)ili singl mikrofona i instrumenta. To je vrlo čisto, kristalno, detaljno, sugestivno. I čuje se tako i na manje kvalitetnim sistemima. Pogotovo rock muzika kojoj odgovaraju distorzije i "cepanje"

Ali pravi test sistema je složeni muzički sadržaj. Simfonijski orkestar sa mnogo zvukova, mnogo snimljenih kanala. Tu se poznaju junaci,(sistemi). Kvalitetni otsviraju i reprodukuju i prirodnost instrumenta (timber) i prostor i dinamiku a nekvalitetni se raspu i unište ugodjaj.

Zato se i dogadja da sistem namesten da oduševi na sajmu sa muzikom koju demonstrator pušta, naprosto se sruši kao kula od karata kad zamoliš da ti pusdte neku simfoniju a taj isti neoprezni demonstrator pristane.

Sistem koji verno reprodukuje muziku je teško napraviti, teško sastaviti i skupo košta.

Sistem koji svira muziku na način koji ti se svidja je mnogo lakše odabrati i nabaviti.

Link to comment
Share on other sites

Да не буде забуне ја сам мој систем, или барем његову основу изабрао. Неверујем да ћу то мењати. Приликом куповине и избора појединих елемената носио сам пар "својих" нумера и бирао оно што ми се свиђа. Без улажења у техничке детаље, што значи да имам систем који за мене има одличан звук, али не мора да нужно значи да и одговара неким устаљеним нормама хифија. Систем намерно не помињем. 

Само сам желео да проширим своја знања и да то покушам да тестирам у свом окружењу. 

Некоме другом би то добро дошло. И вама је вероватно требало доста времена да из групе омиљених одаберете поједине. 

Поздрав

Александар

П. С. Овим путем се још једном захваљујем члановима на несебичној помоћи и едукацији. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zoranzu said:

Poznate i :thumbsup2pesme po licnom izboru da testiranje ne bi bilo dosadno i mucenje.

Ako se pojavi neki novi detalj ili bude bolji uvid u sadrzaj,lakse se primeti.

Cak bi bilo pozeljno da nisu previse tehnicki upeglane,tek toliko da zvuce pristojno.

Sa ovim se, iako se vdzele apsolutno slaže, ne bih u potpunosti složio.

Zavisi koja klasa uređaja se testira.

Na višoj klasi uređaja te neupeglane uopšte ne zvuče pristojno. Naprotiv, takve stvari mnogo bolje zvuče na budžet uređajima.

Edit: možda u smislu da li testirani uređaj lako prepoznaje kvalitet produkcije. 

Link to comment
Share on other sites

Ono kako ja zamišljam testiranje je svega nekoliko numera, u stvari fragmenata u kojima se dešavaju interesantne stvari, prostornost i pozicioniranje, dinamika i mikrodinamika, ritmička struktura, timbar i veličina instrumenata, solo klavir, kontrabas i bubnjevi su obavezni i to sve u meni poznatim numerama. To je za neku brzinsku probu.

Za ozbiljno testiranje je višednevno slušanje na različitim glasnoćama i u različitim raspoloženjima ono što mi se sluša u tom trenutku.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...