Jump to content


Chi-Fi


pera451

Recommended Posts

10 minuta ranije, Srecko said:

Mislio sam na polufabrikate npr. popunjene pločice na kojima bi bilo moguće zameniti bas uočljivo slabe komponente i eventualno dodati nove funkcije (mnoge sam video na Ali koje su mi se dopale i sa kojima bih znao šta bih ali neznam to sto želim da realizujem. Za razliku od mnogih, kako to reče g. Sima, ja to ni ne pokušavam jer znam da to nije u mom domenu znanja i struke i zato mi “fali” takva ponuda).
To i jeste posao za konstruktore da odaberu npr. pločice koje “imaju štofa” a koje se mogu i funkcionalno prilagođavati ( @IvanP ne bi prodao DAC da je imao tu mogućnost).
Pa tu bismo trebali da budemo konkurentni.
Bar je rad u Srbiji budzašto.
Nažalost g. Sima je lepo objasnio da to ovde u Srbiji i nije bas moguće i teško je naći kontra argumente.


Srećko

Onda to u stvari znaci da je ideja unapredjenje polufabrikata (?) + kutija + dizajn + kozmetoka + transportna kutij + .... pa to neki nasi DIY-eri vec rade za sebe citaj dalji prodaju, a koliko uspesno vidimo iz toga sto se ni jedsn nije na trzistu pokazao i dokazao.

Tek je ovaj pristup po mom misljenju “mission impossible”

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, vdzele said:

Znači zaključak je najbolje otići u AV Impuls i kupiti, ne lomiti puno mozak.

Ako mislis da si mnogo pametan ili duhovit , gresis.

Ovo je generalni stav i analiza koju ti ocigledno nisi uspeo da shvatis.

Treba svako da radi svoj posao, da plati i naplati. Tako sistem funkcionise.

Ja cipele npr kupujem u radnji, ne idem u fabriku u Italiji da kupim jeftinije. Em put kosta, em trosim na to svoje vreme koje boh inace potrosio na svom poslu. Iduci tano ja sustinski gubim. Comprende? (Ne verujem).

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Aleksandar75 said:

@vdzele
Koliko npr. kosta dac magic kao gotov proizvod i da li bi dorafa noname polufabrikata bila bolja a jeftinija?
Ko ce da ulozi novac u izradu takvog biznisplana?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 

Nemam pojma zašto me ovo pitaš.

Ja nisam zagovornik dorade polufabrikata, a ako već mora nešto da se radi bolje to nego prepravka gotovih

Link to comment
Share on other sites

Tek je ovaj pristup po mom misljenju “mission impossible”

Nadao sam se da je problem sto “konstruktori” diy-eri zovite ih kako god, “neznaju” Vaš deo posla (pa zato toga nema na tržištu) i da bi korektnom organizacijom to moglo da se “uveže” (neke A.D. firme “zastupnika” i “konstruktora”), ali očito da pogrešno razmišljam.
Jedno je sigurno, Kinezi uopšte nisu ni tehnološki ni proizvodno naiva, naprotiv. Da se osvrnem na nešto iz moje struke. Proizvode i prodaju (bilo je do skora strogo ograničeno kome se to može prodati) najslozenije svetske lab. uređaje poput Višeosnih simulatora leta, sto su do pre desetak godina mogli samo: USA, Francuska, Rusija i možda Japan.


Srećko
Link to comment
Share on other sites

Kinezi ce osvojiti svet, tu diskusije nema. Za sada su kanta. Promenice se to, svakako hoce.

Problem je u tome sto nasi konstruktori (vecina) hoce sve za sebe a prodavac da se nadogradi koiko moze. Pri tome vecina bi i da prodaje direktno i prodavcu pravi neojalnu konkurenciju.

Sa druge strsne, nisu u stanju da naprave pet identicnih uredjaja u seriji.

Sistem tako ne funkcionise.

Link to comment
Share on other sites

Problem je u tome sto nasi konstruktori (vecina) hoce sve za sebe a prodavac da se nadogradi koiko moze. Pri tome vecina bi i da prodaje direktno i prodavcu pravi neojalnu konkurenciju.

Shvatio sam, zato sam i rekao da izgleda pogrešno razmišljam.

Ceo život se bavim istraživanjem i razvojem i verujte da jako dobro znam šta znaci realizacija serijske proizvodnje (bilo malo serijske ili veliko serijske) i prijem po ISO standardima.

Zato bih jako voleo da u Srbiji nastane i u Hi-Fi oblasti neka visokotehnološka firma (svi rade sa polufabrikatima i ugrađuju “pamet” i najpametniji i najmoćniji), kao sto postoje u mojoj oblasti da ih ne navodim.

Ne mogu Vam opisati zadovoljstvo kada sam ušao u prezentacionu sobu g. Solaje i čuo njegove uređaje. Možda to i nije tako dobro kao sto ja mislim (nije ni bitno za ovu diskusiju) ali ne možete iz sebe istisnuti onaj navijacki stav da je to neko naš realizovao.

 

 

Srećko

Link to comment
Share on other sites

Dobro, nakon raznih lutanja ova je tema je (izgleda) ipak dala nekakav konkretan rezultat.

Ocekivao bih da ce se u nju ukljuciti i neki siri krug ljudi, buduci da je Sima u poslednjih nekoliko postova izneo tvrdnje (verovatno i cinjenice) koje direktno zadiru u biznis ne tako malog broja clanova foruma.

Oni, evidentno, nisu nasli za shodno da iznesu kontra-argumente i Sima je (po meni) osvojio znacajne poene.

Sa nekim od Siminih tvrdnji se i slazem, imao sam svojevremeno razgovore sa pojedinim domacim proizvodjacima o tome kako je tesko odrzati konsistentnu proizvodnju, pa cak i obezbediti adekvatno pakovanje za finalni proizvod. Ocigledno se stvar nije promenila nabolje.

Buduci da sam i sam organizovao proizvodnju i pakovanje jednog proizvoda (nebitnog za ovu pricu) znam iz licnog primera o kakvim se mukama radi.

Znaci, tu smo gde smo i moracemo (verovatno duze vreme) da se zadovoljimo onim sto nam je na raspolaganju.

Link to comment
Share on other sites

Ključno je ono što je ono što je Aca ribon rekao. Danas pojedinci sa parama iz drugih izvora ulažu u entuzijaste poput Šolaje i tako nastaje nešto. Solidno poznajem našu samograditeljsku scenu da znam da oni nemaju resurse za tako nešto.

Tako nekako je nastao recimo BFA.

Link to comment
Share on other sites

BFA uopste nije nastao po principu koji je Aca naveo. Ima samo naizgled dodirnih tacaka.

BFA je pre svegs proizvod inspirisan ljubavlju prema hifi a tek onda zeljom za profitom.

Znam Boska iz vremena kad je bio niko u svetskom audiu pa do sada kad ime BFA ipak nesto znaci.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, vdzele said:

Sonic - Shvatio sam ja dobro. Nego me nervira to tvoje potcenjivanje drugih.

Kao konačno ishodište tvojih malicioznih komentara normalan čitaoc bi trebao onda samo tebi da se obrati.

Ti od drveta ne vidis sumu.

Nemam zelju da budem maliiciozan, naprotiv samo iskren i direktan. Kome smeta neka se zapita zasto.

Daj mi nekikink gde ja podcenjujem druge. Uostalom koje druge? Opet generalizovanje , podmetanje i zamena teza.

Mnogi koji su se meni obratili zavrsili su na kraju na nekom drugom mestu a po mom savetu. Pisali su i po forumu o tome i zahvaljivali se javno ali mnog pa i ti to nisu hteli da vide. Vas problem, ne moj.

Link to comment
Share on other sites

Aca ribon je rekao jednu pravu stvar, a to je da proizvodnjom hifia ne treba da se bave ljudi kojima to nije struka, a pogotovo ne oni koji od toga ne zive.
Ucescem na ovom forumu i ponekad citanjem onog susednog, cesto sticem utisak da kod nas ima vise "strucnaka" i "proizvodjaca" nego konzumenata.
Ne mali broj puta sam bio zacudjen stavom "sta ces ti ovde kada nisi inzenjer?" ...

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites


Ocekivao bih da ce se u nju ukljuciti i neki siri krug ljudi, buduci da je Sima u poslednjih nekoliko postova izneo tvrdnje (verovatno i cinjenice) koje direktno zadiru u biznis ne tako malog broja clanova foruma.
Oni, evidentno, nisu nasli za shodno da iznesu kontra-argumente i Sima je (po meni) osvojio znacajne poene.

Saglasan!
To sto ste izneli upravo i potvrđuje koliko je situacija loša.


Srećko
Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Sonichammer said:

BFA uopste nije nastao po principu koji je Aca naveo. Ima samo naizgled dodirnih tacaka.

BFA je pre svegs proizvod inspirisan ljubavlju prema hifi a tek onda zeljom za profitom.

Znam Boska iz vrrmena kad je bio niko u Svetdkom audiu pa do sada kad ime BFA ipak nesto znaci.

A zar nije gospodin koji je bio u emisiji ispred BFA ustvari finansijer celog projekta, koji nema dodira sa projektovanjem BFA proizvoda?

Mislim da je pera451 na to mislio.

Aca je one man show, i idejni tvorac i vlasnik, bez nekog mecene koji ga je “pogurao” (što uopšte ne umanjuje uspeh BFA i nije apriori protiv načina kako su oni uspeli).

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio na BFA, ne znam ljude.

Mislio sam na nekog drugog, ko je uspeo da resi ove probleme i danas je uspesan izvan Srbije. Ali ga ne bih uvlacio u temu - covek je svoj uspeh zasluzio i to je to.

Inace, sto se finansiranja tice, koliko se secam i B&M je svojevremeno imao interesantan model. Dobro je bar to sto je iza njih ostao pristojan broj proizvoda...

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, RingeRaja said:

A zar nije gospodin koji je bio u emisiji ispred BFA ustvari finansijer celog projekta, koji nema dodira sa projektovanjem BFA proizvoda?

Prosto receno nije.

To je pogresna postavka stvari.

Bosko je idejni tvorac, audiofil, u neku ruku i vizionar (mada sad to ovako receno pateticno zvuci), osnivac firme, suvlasnik, koji u brend ulaze o o u cemu je najbolji. Radi u firmi svoj deo posla, drugi rade svoj.

Bosko nije neko ko iz senke vlada i rukovodi sa BFA. On jeste BFA

Pa nisu ni i vazduhoplovstvu svi piloti ali im to ne umanjuje znacaj.

Link to comment
Share on other sites

Svi (namjerno generalizujem :)) hoće DAC od 80€ da izgleda božanstveno i da još bolje svira. 

Pa nema. Ne može. Ni kod kineza ni bilo gdje drugo.

I ne može novi DAC od 80€ da "pojede" zvučno polovni cd plejer od 80€.

E to smo mi i to je za nas. Ni kinezi ni tajlanđani, ni ameri ni evtopljani, nego otpad evropski i prepotopski.

Link to comment
Share on other sites

Kada sam pokrenuo temu, nisam mislio eksplicitno na DAC-ove, a u svakom slucaju ne na ovaj rang cena.

Konkretno pitanje koje sam postavio RR odnosilo se na ovo:

https://elektro.bazos.sk/inzerat/83802716/Jungson-JA-88d.php

600 evrica polovno.

Prilicno daleko od 80 novo.

Zbog DAC-ova od 80 evra ne bih ni pokretao temu.

KP je pun SMSL-ova i FX Audio-a, koga zanima moze da proba bez ikakve teme, toga ovde vec ima. Meni je bilo zanimljivije nesto cega nema, ili ga vise nema.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, RingeRaja said:

@Sonichammer

Eto, citiraš samo deo, pa onda uobličiš kako tebi odgovara.

A posle se čudom čudiš...

Procitao sve sto si napisao i odgovorio na napisano. Ako sa tvoje strane napisano ne odgovara onome sto si zeleo da kazes nije moj problem. Ja da citam tudje misli ne umem.

Isto nastupas kao onda kad si hteo da vratis kupljeni hiface jer si mislio da je neispravan jer ga dac “vidi” a nema zvuka. Dok ti nisam “otkrio tajnu” da ti je preklopnik na preampu u poziciji “speakers off” nisi znao gde ces dalje.

Posle tog dogadjaja od tebe me nista ne moze iznenaditi. 

Toliko o tvom znamju i zdravom rasudjivanju.

Izvini, sam si trazio.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...