Jump to content


Poredjenje nekih UK-made DAC-ova


pera451

Recommended Posts



Hteo sam da u startu izbegnem skretanje teme u izvesnom pravcu, ali ocigledno necu moci. Zato cu biti malo precizniji.
Zanimaju me iskljucivo DAC-ovi sa balansiranim (XLR) izlazom, a po mogucstvu i XLR AES/EBU ulazom.
Zasto, nije od veceg znacaja za temu - neke buduce projekcije.
Mogucnost rada kao preamp (volume control) je takodje potencijalno interesantna.
Vise ulaza je takodje pozeljno.


Ako vec imas te uslove, a posebno vezano za xlr output, zasto onda gledas u pogresno dvoriste (hifi)? Sto ne razmatras pro/studijske uredjaje? Sve sto si naveo ima ovaj model:

http://www.rme-audio.de/en/products/adi_2-dac.php



Nova sprava, nedavno na trzistu! Cena 1000€. Pro uredjem, u drugom pakovanju, sa par izmena. Sve sto ti treba, a ima i daljinski :).

Ono sto sam slusao od rme po studijima opasno zvuci i bilo kojoj varijanti.
Link to comment
Share on other sites

Mozda bi, za pocetak, Engleska mogla da vrati u Indiju i Egipat sve sto je odande odnela, pa da onda pricamo o zastiti intelektualne svojine...

Bio sam u fabrici turbina u Dejan-u (kako mi rekose neinteresantna varos, samo dva miliona stanovnika) blizu Cendua, pokrajina Sicuan.

Postoje jos neki vertikalni strugovi za velike dimenzije koje jos nisu sami napravili, ostalo jesu...

Link to comment
Share on other sites

Just now, pera451 said:

Mozda bi, za pocetak, Engleska mogla da vrati u Indiju i Egipat sve sto je odande odnela, pa da onda pricamo o zastiti intelektualne svojine...

Bio sam u fabrici turbina u Dejan-u (kako mi rekose neinteresantna varos, samo dva miliona stanovnika) blizu Cendua, pokrajina Sicuan.

Postoje jos neki vertikalni strugovi za velike dimenzije koje jos nisu sami napravili, ostalo jesu...

Ode tema u...:lol: Moram da ti kažem da prvi muzej u Londonu koji sam posetio nisu ni British Museum ni National Gallery, nego muzej nauke i tehnologije, jer me mnogo više zanimalo šta je izašlo iz nečijih mozgova, a ne šta je ukradeno iz bivših kolonija... I nije mi bilo dobro, jer sam shvatio da ni za sto godina nećemo biti tamo gde su oni...

Link to comment
Share on other sites

Ne treba da brinemo gde cemo biti za 100 godina, sa prosecnom staroscu od 42 godine i ovakvom demografskom statistikom nedostizni su nam i manji ciljevi.

Cisto kazem, lopove ne zanima zakon (koji stiti tudju imovinu) dok se ne obogate, onda lobiraju za sto stroze zakone da bi zastitili svoju.

Najveci deo savremenog audio-a izasao je iz Fraunhofer Institut-a, ne iz engleskih mozgova :).

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, pera451 said:

Najveci deo savremenog audio-a izasao je iz Fraunhofer Institut-a, ne iz engleskih mozgova :).

Nešto se ne sećam da su Shannon, Niquist, Whittaker i Kotelnikov tamo bili zaposleni...;) A to što su na Fraunhofer institutu izmislili MP3, 'fala im onoliko na tome...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Shannon i Nyquist su odavno otisli u istoriju, zajedno sa Kotelnikovim, Whittaker-om i ostalima. I nisu radili u ostrvskoj audio industriji. Mislim da cak nisu uzeli ni postovanja vredne parice...

Nisam odustao od Pi-a, naravno, trenutno sam radio nesto sa drugim malim masinama (Thin Client, USFF), doci ce i on na red. Malo sam trapav kada je narucivanje izvana u pitanju...

Intelektualna svojina... Srpski (indijski, kineski...) naucnik pise radove u stranom casopisu da bi sa projekta Ministarstva za nauku dobio neverovatnih 40 tisuca dinara mesecno. Od trenutka objavljivanja sva prava na rad ima casopis koji ga je objavio. Zapadni proizvodjac cita rad i uz pomoc vestih advokata patentira resenja iz njega.

Ispod koje od ove tri sibice je loptica od celofana?

 

Link to comment
Share on other sites

DAC uređaji sa fabričkim konverterima čak i najnovije generacije jedva drže korak, da ne govorimo da su uređaji predloženi u prvom postu uglavnom bazirani na čipovima i tehnologijama starim desetak godina i njihovim iteracijama.



To su pre svega lose konstruisani uredjaji gledano sa zvucnog aspekta, sto svakako ima i odgovarajucu tehnicku podlogu. Dobro implementirani cipovi zvuce jako dobro, cak i najstariji TDA1540 koji evo u Beogradu radi na 384 kHz. Dakle nije do tehnologije i prevazidjenosti vec do umeca i implementacije tj izvedbe. Ili recimo cuveni Zanden filter. Ovo samo kao osvrt i ne odnosi se na nove tehnologije koje si naveo.
Link to comment
Share on other sites

@RR,

cucemo se uskoro :).

@Zexx,

moze.

Ljudi o kojima govoris su nesumnjivo dali veliki doprinos oblasti telekomunikacija, odnosu prenosu signala.

Nyquist je, na primer, radio u Bell Labs.

Naravno, forum je jedno od mesta gde se njihov rad ne ceni (ceni se samo "uvo").

Danas razvoj ne izgleda nuzno onako kako je izgledao u njihovo vreme. U svakom slucaju nisam siguran da se velika istrazivanja obavljaju u laboratorijama engleskih audio-proizvodjaca. Za njih sam siguran da dobro zaradjuju, ali nisam siguran da je njihov doprinos nauci/tehnici znacajan.

Odredjen broj proizvodjaca ima neki know-how, i neka rade. Ali ostaje pitanje koliko je to njihovo njihovo. I koliko ce to predstavljati napredak koji je predstavljao rad ljudi koje si naveo.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Ode tema u...:lol: Moram da ti kažem da prvi muzej u Londonu koji sam posetio nisu ni British Museum ni National Gallery, nego muzej nauke i tehnologije, jer me mnogo više zanimalo šta je izašlo iz nečijih mozgova, a ne šta je ukradeno iz bivših kolonija... I nije mi bilo dobro, jer sam shvatio da ni za sto godina nećemo biti tamo gde su oni...

Kad idemo na drugu stranu

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, pera451 said:

@RR,

cucemo se uskoro :).

@Zexx,

moze.

Ljudi o kojima govoris su nesumnjivo dali veliki doprinos oblasti telekomunikacija, odnosu prenosu signala.

Nyquist je, na primer, radio u Bell Labs.

Naravno, forum je jedno od mesta gde se njihov rad ne ceni (ceni se samo "uvo").

Danas razvoj ne izgleda nuzno onako kako je izgledao u njihovo vreme. U svakom slucaju nisam siguran da se velika istrazivanja obavljaju u laboratorijama engleskih audio-proizvodjaca. Za njih sam siguran da dobro zaradjuju, ali nisam siguran da je njihov doprinos nauci/tehnici znacajan.

Odredjen broj proizvodjaca ima neki know-how, i neka rade. Ali ostaje pitanje koliko je to njihovo njihovo. I koliko ce to predstavljati napredak koji je predstavljao rad ljudi koje si naveo.

Poenta je da ne može dovoljno da se istakne koliko su pomenuti zaslužni za postojanje nečega što danas poznajemo kao digitalni audio, kao i niz drugih izuma modernog doba. Ono što si rekao moglo je nekome zazvučati kao da su njihova istraživanja i naučna dostignuća na neki način prevaziđena, što je naravno daleko od svake istine, ali ti svakako nisi neko kome to treba objašnjavati...;)

Link to comment
Share on other sites

@Prophet,
ne sporim nista od recenog - pre svega zasto sto nemam usko strucna znanja potreba za kvalifikovanu diskusiju.
Predlozi nesto onda u tom cenovnom rangu i sa pomenutim karakteristikama.


Evo razmisljam i ne znam sta da preporucim. Koji je gornji prag cene? Pretpostavljam da su u igri i polovni uredjaji.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...