Jump to content


Nove Jelco rucke


nkrgovic

Recommended Posts

 Naleteh na vest:

http://www.monoandstereo.com/2017/08/new-jelco-knife-edge-type-tonearm.html#more

 Vest je stara vec preko mesec dana, zvanicni Jelco sajt je u nekom "We are coming soon" stanju, ali ovde ima dosta toga. 

 Ne znam ima li zastupnika kod nas (nema?), ali deluju prelepo. Verujem da bi na neki Soulines legle kao budali samar..... i da bi mogao da bude stvarno vrhunski combo. Ne znam zasto, nisam neki ljubitelj S rucki, ali vizuelno mi kombinacija izgleda neverovatno mocno... 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Naleteh na vest:

http://www.monoandstereo.com/2017/08/new-jelco-knife-edge-type-tonearm.html#more

 Vest je stara vec preko mesec dana, zvanicni Jelco sajt je u nekom "We are coming soon" stanju, ali ovde ima dosta toga. 

 Ne znam ima li zastupnika kod nas (nema?), ali deluju prelepo. Verujem da bi na neki Soulines legle kao budali samar..... i da bi mogao da bude stvarno vrhunski combo. Ne znam zasto, nisam neki ljubitelj S rucki, ali vizuelno mi kombinacija izgleda neverovatno mocno... 

jeste, izgledaju mocno, ali im je i cena "mocna" - stari popularni modeli su 3x jeftiniji...Sad su u cenovnoj grupi gde je i izbor malo jaci, ko se ne gadi polovnog ima na raspolaganju enorman izbor extra kvalitetnih rucica za te pare.

Link to comment
Share on other sites

 Ne znam koliko si u pravu, koliko sam ja razumeo (mehanika meni nije jaca strana) potpuno je promenjen spoj rucice, tj. nacin na koji se "wand" spaja sa osnovom. Nije "kao" unapredjena - vec je bas dosta toga izmenjeno. 

 E sad, da li je izmena nesto unapredila jeste odvojeno pitanje, ja sam samo video da je izmena bilo... 

 Ne rece niko, ima li uopste distributera kod nas? Cisto pitam... 

Link to comment
Share on other sites

Taj Jelco pravi rucke jedno 50 godina, da predju sa jednog sistema vesanja rucke na neki drugi ( koji su mozda i radili ranije, oni ili bilo ko drugi ), njima je najmanji problem, jedino ako menjaju kompletan alat za proizvodnju pa to kosta 3x vise nego dosad, samo ne mislim da je to jedini razlog.

 

Link to comment
Share on other sites

 

Knife edge, sam po sebi, se ne bi trebao smatrati unapređenjem, već samo alternativnim izborom u okviru Jelco game ručica?

Jelcov knife edge:

Screen+Shot+2017-08-17+at+17.20.05.png

 

Daleko od toga da je stvar nova, tu konstrukciju su jako dugo koristili mnogi proizvođači kao na primer SME:

IMG_4983.jpg

sme_bearing2.jpg

s-l1600.jpg

5630696_orig.jpg

 

 

 

Meni je u ovom "povampirenju" starog koncepta,  jako zanimljivo da je ta konstrukcija do nedavno bila u "nemilosti" audiofilske javnosti! :)

Stare knife edge SME ručice su kritikovane zbog ležaja koji nije fiksiran, što može dovesti do toga da vibracije, koje moderne zvučnice zbog niže komplijanse u većoj meri šalju nazad u ručicu, čine da ista poskakuje u ležištu.

...A sada je to ponovo OK, i za matori princip (koji laički posmatrano čak deluje lakši za proizvodnju) sada Jelco uzima više nego duplo veće pare. :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, nkrgovic said:

 Ne znam koliko si u pravu, ....(....)

Oh, vrlo se nadam da nisam u pravu. 

Ne verujem da ću ikada imati para (i želju) da proverim.

Samo kontam da je to firma kao i druge. Ako su nekad i imali audiofilske motive, sada sumnjam, iz iskustva, u bilo koga ko bi tvrdio da je nepromenjen preživeo izazov profita,

Link to comment
Share on other sites

Као што већ написах концепт је матор онолико и ништа ново није смишљено само употреба нечега да се мало јавност пробуди.

Принцип код Ленка тз. В блокови и ножасти део који се налази на цевки.

t7y1d3.jpg

2h3ahza.jpg

Сансуи СР 929 такође поседује тај тип вешања:  

2ci8vp4.jpg

2yovcqs.jpg

24nekxt.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2018 at 18:19, 空也 said:

Daleko od toga da je stvar nova, tu konstrukciju su jako dugo koristili mnogi proizvođači kao na primer SME:

....

Meni je u ovom "povampirenju" starog koncepta,  jako zanimljivo da je ta konstrukcija do nedavno bila u "nemilosti" audiofilske javnosti! :)

Stare knife edge SME ručice su kritikovane zbog ležaja koji nije fiksiran, što može dovesti do toga da vibracije, koje moderne zvučnice zbog niže komplijanse u većoj meri šalju nazad u ručicu, čine da ista poskakuje u ležištu.

 Hmm... 

 OK, sustinu si objasnio. Pitanje je kako su to resili, ocigledno treba videti. Ima neki kratak tekst da su menjali celik, koristili neki super-fancy.... ali pitanje je kako to radi. Morace da se vidi/cuje. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Тужно, али потпуно очекивано.

И Jelco цитира у писму "матора радна снага" али питам се да није већи проблем смањење тржишта.

Задња дешавања само забили финални ексер.

Link to comment
Share on other sites

Ima Jelco rucki po raznim lagerima i u Aziji a i na drugim tržištima. Kome treba snaći će se. 

Veći je problem za Jelco OEM korisnike tipa Ortofona i slično, mada nikada nisam uspeo da saznam ko radi one najbolje Ortofon ručice, one koje su dinamički balansirane - RS212D i RS309D. Ne znam zašto ali sam uvek mislio da nije Jelco.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, InSides said:

Задња дешавања само забили финални ексер.

 Neki online dealers kazu da je sad svaki dan cyber monday.... On-line prodaja se ubija od posla. Moguce da je samo stara firma i stari metodi, ali prodaje ima... Ali to je za drugu pricu i drugu temu.

 Sta da kazem, krivo mi je.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...