Jump to content


Ortofon MC 10 Super Cantiliver SERVICE


Father

Recommended Posts

1 sat ranije, Woland said:

onu njegovu lampašku, sa odvojenim napajanjem i sa sve Cotter MC stepupom?! pa jes ono - najbolje je da sve to baci, pa da zbrčka nešto opamp bazirano, da bi mogao to da udene u blizini ručke :P

postoje načini kako se efikasno može izboriti sa zlom od kabla - imao priliku da kod @zflazar slušam Ortofon SL15E mk 2 koja ima izlaz od 0,015 mV, sa nekim zlim kablom između ručke i stepupa, i još po metra kablova potom, pa još dosta kablova kasnije.. odlično je to radilo, bez bruma, šuma i ostalih neželjenih manifestacija..

ma jok -mislio sam na onaj supex preamp,deluje mi malesan.Btw nema kod mene op(s) ampova i sl. gluposti.doduse nije to cela f.sekcija ima još trafojčić od 500va i ostatak napajanja van gramofona,on je i bolje da je sto dalje.al da ne davim,iovako nikog ne zanima.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam one pomninjane  Supexe ubo bez razmišljanja u moj phono (mis'im, šta sad, kao treba i phono da prilagodjavam zvučnicama? Šta je sledeće? Nisu mi audiofilski dovoljno dobre tapete? Oh, wait, ni nemam tapete.) 

Moj phono je DIY Leach koji sam kupio od zloglasnog VuleJohna. Šta smo mu kasnije radili, verovatno ni Zeon više ne zna. Ja se sećam da smo dodali unutra neke od onih malih ljudi kao i da smo malo  smanjili izlazni signal jer je phono bio glasniji od DAC-a.

 

Link to comment
Share on other sites

Kad već spomenuh tapete. I nije baš zezanje. Kad sam renovirao gajbu, uporedio sam sobu po sećanju, pre i posle. Majstori su poskidali sve, ogolili zidove do cigala, jbg, stara je zgrada, 2021.  će imati sto godina. I slušao sam sistem u praznoj sobi sa tapetama i slušao sam isti sistem u istoj sobi, ali bez tapeta, sada lepo ozidanoj i okrečenoj bojama po mom izboru.

Uveren sam da je značajno bolje zvučala dok su na zidovima  bile te stare, debele i prašnjave tapete.

A naučio sam, na svirkama, da udarcem dlanom o dlan  ocenim  zvučne kvalitete nepoznatog kluba u kom treba da sviramo pa da shodno tome pokušam da modifikujem bubnjave.

Naravno, kad sam vratio police sa knjižurinama, police sa pločama, tepihe i tako to, ta razlika se izgubila. :) 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Bujodrag said:

Ja sam one pomninjane  Supexe ubo bez razmišljanja u moj phono (mis'im, šta sad, kao treba i phono da prilagodjavam zvučnicama? Šta je sledeće? Nisu mi audiofilski dovoljno dobre tapete? Oh, wait, ni nemam tapete.) 

Moj phono je DIY Leach koji sam kupio od zloglasnog VuleJohna. Šta smo mu kasnije radili, verovatno ni Zeon više ne zna. Ja se sećam da smo dodali unutra neke od onih malih ljudi kao i da smo malo  smanjili izlazni signal jer je phono bio glasniji od DAC-a.

 

Ma moze Supex da se ubode i na tape ulaz :D Naravno da mogu na svako krsteno mc predpojacalo,samo naravno sa promenjivim uspehom.

 Naim proizvodi mc fono ulaze sa tri nivoa,manje vise prema naponu glave.Jedan od njih je K,on vodi poreklo od Linn Karma,sto je isto sto i Troika a i jedno i drugo se radilo u supex-u,i on je prilagodjen za te supex varijante od 0.2,a da se radi o maksimalno prilagodjenim sistemima je davno poznato.Linn je inace bio i distributer za Supex i Grace tih veselih 70-80tih i promoteri u UK tih fantasticnih japanaca,i Ittok rucka koju koristim je Made in Japan.Ako ste citali slucajno tekst Virtuozi crnih ploca tamo je vec pisalo da te glave ipak najbolje rade u prilagodjenim sistemima.Inace imali su i phono ulaze sa oznakom S (standard) i jos jednu za mc viseg napona koje su po pravilu tihe za MM jer budu oko 2mV.To su uglavnom bile izmenjive plocice,za razliku od nekih podesivih fono sekcija drugih proizvodjaca,ovde su se one menjale,nisu preskupe oko 100 funti i bile su iste od integralca do najskupljeg preampa.

Ja koristim Prefix sekciju sa Teddy Pardo napajanjem.Obzirom da imam trenutno obe fono sekcije u svakom momentu mogu da vratim gramofonski kabl kad se zazelim losijeg i prljavijeg zvuka.I najkvalitetniji kabl na svetu unosi negativne promene zvuka,kao i dodatni konektori...na temama o njima se moze videti kako varira zvuk od konektora do konektora.Dok ne cujes,ne verujes koliko cistiji zvuk moze da bude.Efekat je da imas osecaj da mozes da pojacas do daske i da ti apsolutno nista ne zasmeta.Ubedjen sam da se uopste nisu puno trudili ,samo smestili fono sekciju u gramofon izbacili kabl viska i naravno napravili bolje regulisano napajanje daleko od fono sekcije.

Linn danas takodje u svom najskupljem sondeku koristi ugradnu fono sekciju(Urika se zove,kosta ko djavo),ocigledno inspirisanu ovom koju ja koristim,pritom je jos i balansirana pa i pojacan signal ide do preampa provereno najboljom vezom, sa najmanje gubitaka.

 

E sad ,da se vratim na to zasto sam sve ovo napisao...zbog DIYera kakav je Lazar kome sam se obratio, koji ovde nesto pokusavaju da naprave,medjuostalom i plinthove za gramofone.Njima je i lakse da tako nesto odrade,tesko je za komercijalnu upotrebu napraviti nesto ugradno,bez obzira sto cista logika govori drugacije,ali tu para nema.Zato i jesu retka resenja.Znam da ova L i N nisu jedina.Nije nekad lose cuti,uporediti druga iskustva,nesto nauciti,iskoristiti kao inspiraciju pa sto da ne i napraviti bolje ako se moze.Svakako mnogo jeftinije.Zbog mene ponajmanje,meni je mnogo lakse da iskoristim slobodan izlaz napajanja i kupim polovnu fono sekciju.Ne bih je za te novce ni napravio.Preneo sam svoje iskustvo,pa kom je do citanja nek cita,kom je volja nek iskoristi,a kom smeta ima ignore.

 

Link to comment
Share on other sites

Licno mislim da ima smisla imati phono sekciju sto blice izlazu iz rucke, ako ne u shasiji a onda ako je moguce pored, sto blize, puno puta sam procitao da se korisnici MC trafoa zale da oni mogu pokupiti shum ( i slicne pojave ) u zavisnosti gde se nalaze i ovako laiku pada mi na pamet drvena kutija unutra oblozena bakrom za faradejev kavez ( dal' njega treba na masu ne znam ), ali sa te dve opcije trebalo bi da je izolacija najveca.    To su neka moja razmisljanja ako bih krenuo u pravcu da na Benz stavim MC trafoe.   A kad jednog dana dodjem do stavke posebna polica za gramofon i tehniku, pa gledao bih da phono stavim jednu policu ispod i isecem pola metra kabla viska od gramofona.

MC glava, MC Trafoi i Phono sa lampama, pa ajde MC trafoe u drvenu shasiju gramofona a phono van blizu a pogotovo napajanje sto dalje,   mislim da je dovoljno tesko napraviti phono sa lampama koji ima malo shuma, treba im prostor za ventilaciju, nisu te konstrukcije male cak i kad se izbaci napajanje u drugu kutiju.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, sondek said:

Nije nekad lose cuti,uporediti druga iskustva,nesto nauciti,iskoristiti kao inspiraciju pa sto da ne i napraviti bolje ako se moze

pa i ja sam izneo iskustvo, sopstveno a i ono što sam čuo i video kod @zflazar i ono je: da, kablovi u phono lancu jesu najslabija karika, ali je moguće preduprediti probleme koje stvaraju.. phono setup se naposletku svede na kompromis: u njegovom slučaju  MC trafo i lampaška phono sekcija sa odvojenim napajanjem, su konstanta, a kablovi kompromisno rešenje.. rešenje koje zagovaraš je naravno legitimno i logično - eliminiše uticaj kabla, ali uslovljava kompromis vezan za MC SUT i lampaški Phono - ne vidim način da se lampe uguraju u plinth i da to bude bezbedno i bez iterakcije sa elektronikom u gramofonu, dakle MC - Phono lanac bi se morao bazirati na nekakvim Fetovima, Opampima i sličnim rešenjima, koja bi mogla da opstanu u plinthu.. takva rešenja smo @zflazar i ja probali (Benz Micro PP1 MC Phono, je respektabilan preamp, koji bi mogao da otprati ideju što manjih kablova), ali ona zvučno nije mogla da parira "klasici" MC SUT - Phono preamp.. ko je ovlaš pratio @zflazar temu, mogao je da nasluti sa kakvom pažnjom je komponovao isključivo gramofonski sistem - trajalo je to par godina, i na kraju dalo sjajan rezultat.. dakle @zflazar nema baš nikakav problem u phono lancu, da podsetim, pitao je za mišljenje o Supex MC sekciji, a dobio odgovor da trebalo da strpa phono u plint.. to sam iskomentarisao smajlijem na kraju, jasno je da ti nisam implicirao lošu nameru.. ne vidim potrebe za pominjanjem ignore tastera, niko ovde nikom ne nameće ništa.. i ovo što sam napisao je plod sopstvenog iskustva, i naravno kompromisa.. nekom je MC sa SUT i lampama Sveti Gral, nekom nije, dakle samo opušteno :)

 

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, traumatolog said:

@zflazar

Ja bih ovaj oglas, tj. konkretno ovu Supex kombinaciju zaobisao u velikom luku.

Da li je ova tvrdnja dobila svoj epilog preko PP ili je potrebno dodatno pojasniti, barem meni.

Da li se misli na samu kombinaciju kao loše rešenje od strane Supex-a, u šta moram da kažem da sumnjam, ili se konkretno misli na oglas i prodavca i eventualno poznavanje istorije konkretne glave koja se prodaje? Hvala

Link to comment
Share on other sites

opušteno momci,

pitao sam čisto iz rekreativnih razloga. Taj Supex SUT koji se prodaje u bratskoj prestonici je u vizuelno katastrofalnom stanju u poređenju sa primerkom koji se prodaje u Japanu za oko 500€ koji izgleda kao da je sad izašao iz fabrike.

btw. Cotter je Cotter, a ako aktiviram i 2. gramofon, i na njemu će verovatno biti MC glava tipa Koetsu black ili Ortofon SPU-NE a just for fun, No2 SUT (ako ga bude) biće ili još jedan Cotter ili Tango ili pak Fidelity Researh, fascinantan SUT za normalne pare...

https://m.ebay.com/itm/Fidelity-Research-FR-FRT-5-MC-Step-Up-Toroidal-Transformer-/262751903245

sorry, ne bih dalje da trujem temu...

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2018 at 23:43, sondek said:

Ma moze Supex da se ubode i na tape ulaz :D Naravno da mogu na svako krsteno mc predpojacalo,samo naravno sa promenjivim uspehom.

 

Pa, na to sam i mislio. Uključio sam Supex na uobičajeno, praktično generičko no nonsense phono pretpojačalo a zvučnice su zvučale odlično. Dakle, nije im trebalo nešto posebno ugadjati. To je plus za njih, ne za moj phono. I kontam da bi se tako pokazale i na drugim takvim običnim phono-ima.

 

Kad na audiofilskim forumima pročitam: ovo je u stvari super uredjaj ali moraš da mu obezbediš ovo i ono i ono treće....ne čitam dalje, imam pametnija posla.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Bujodrag said:

ovo je u stvari super uredjaj ali moraš da mu obezbediš ovo i ono i ono treće.

znaš već da su audiofilski pridevi i atributi prenaglašeni :) ali, stvar oko "obezbeđivanja" se svede na tek malo prošireno poznavanje fizike, a ne titranje ili stavljanje podloga od ebanovine ispod SUT :) prosto se usklade parametri MC i SUT (izabere odgovarajući par) i tada dobiješ najbolji rezultat.. e, sad pitanje je kako se ta stvar prikazuje po forumima, seti se samo ekstatičnih opisa strujnih kablova :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2018 at 8:16, Father said:

Da li je ova tvrdnja dobila svoj epilog preko PP ili je potrebno dodatno pojasniti, barem meni.

. . .

Evo pojašnjenja :

- prvo i osnovno cena ( cca. 800+ eura ) ukazuje da se momentalno zaboravi na ovaj oglas kao potencijalno interesantan

- Supex zvučnica - bolje da je bez igle, skršena, istrošena etc., nego reparirana sto je opet dilema za poznavaoce. Za primerak sa oštećenim vrhom bilo koje MC zvučnice ne treba dati više od 100-150 eura. IMHO.

- Supex SUT - ima na google-u. Neka orijentaciona cena je bila 250 GBP,  sto može biti nekakva polazna tačka u formiranju cene.

Zaključak : preskupo

Dalje - može i na PP :)

Link to comment
Share on other sites

Najlepše hvala!

Samo sam bio znatiželjan za detaljniju informaciju. Mislio sam da imate saznanja iz prve ruke o žitiju predmetne zvučnice.

Ako je trafo 300e onda je zvučnica procenjena na 500e što je donekle ok cena za ispravnu zvučnicu kako god da joj je vrh očuvan ili retipovan. Ne bih polemisao o ceni, svako ume da je opravda sebi na 100 načina.

Nije ni važno. Više me je zanimao trač momenat, koji je mogao da malo začini celu stvar. :D

Još jednom hvala na pojašnjenju. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

500-600€ jeste ok cena za retipovan Supex.Ali retipovan sad i za tebe od strane ozbiljne firme poput Vandenhul, Soundsmith, Expert stylus sa računom i zvanično, sa 0 sati rada...a ne da ti prodaje neko mooda za bubrege.Doduše ogradio se covek u oglasu oko sati rada,ali mu cena nema veze s realnosti.Znači ovako na pr.: Kupite Supex za 150-200€ i odete u Korato i oni vam uzmu 400€ i urade reparaciju kod Vandenhul kao njegovi zastupnici, pa znate sta imate u kući za 550-600€.Ovako imate mačku u džaku,sto je isto legitimno,ali ne za ovu cenu.

Link to comment
Share on other sites

Zato sam se ja i okrenuo MM sekti i rešio se muke tog tipa.

Lepo kad se istroši ili zalomi izvadim 150 za Shibaticu i lagano nazad u Groove.

Za MC zaista treba vrlo ozbiljno pojačanje i vrhunski kvalitet MC sekcije što iz mog ugla ne opravdava toliko ulaganje. To je naravno moje iskustvo sa MC stranom medalje.

Izbor je,  razume se individualan, pa se ne treba ubedjivati.

Za mene je naprimer VDH vrh daleko najkomletniji u muzičkom smislu da mi je teško uopšte da ga poredim sa Fine line ili ne daj Bože Micro line koga manje cenim od bonded elipse. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Woland said:

znaš već da su audiofilski pridevi i atributi prenaglašeni :) ali, stvar oko "obezbeđivanja" se svede na tek malo prošireno poznavanje fizike, a ne titranje ili stavljanje podloga od ebanovine ispod SUT :) prosto se usklade parametri MC i SUT (izabere odgovarajući par) i tada dobiješ najbolji rezultat.. e, sad pitanje je kako se ta stvar prikazuje po forumima, seti se samo ekstatičnih opisa strujnih kablova :)

 

Ma jasno, slažemo se.

Ali čitao sam na par mesta na AudioSarmi a čini mi se i ovde priče: Ovo je stvarno dobar, vrhunski uredjaj, treba samo da mu titraš jajca i dubiš na trepavicama i zvučaće super, majke mi.

 

A sećam se i one karikature gde lik sedi u fotelji a glavu mu komplikovani sistem gvoždjurije drži fiksiranom u jednom mestu i koji kaže: Sweet spot je mali ali sistem stvarno zvuči fenomenalno.

Link to comment
Share on other sites

Price o malo slusanim glavama iz oglasa su za one sto veruju u "vozala baba do pijace".Pricamo o 30 godina starim vrlo potrosnim stvarima.Cak mislim da je "vozala baba auto do pijace" ostvarivija priča.Kako Traumatolog reče: Zaobići u sirokom luku...dok cena ne padne na pola.Inace ima super priču tip.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

(....)vozala baba do pijace

 

 

Ali..... Ali....

Moj gitarista je davno kupio Fiću (voleo Fiće, jbg, šta da se radi) za tada vrlo preteranih 1500 maraka. jbt, za te pare si tada mogao da odeš u Ameriku i započneš novi život. I mi smo mu se smejali. (ok, ja nikad nisam pokazao interesovanje za kola pa moj podsmeh nije bio bitan, kao kad bih se sad smejao nekom ko kupuje CD plejere). Ali ostali iz društva su mu se podsmevali. A on nije izlazio iz tog sirotog Fiće, stalno ga je vozio: tad, klinac još uvek, kod roditelja nije imao zasebno sobu pa je 'ono'  vreme sa devojkama provodio u Fići. I  mi smo s njim prešli mnogo kilometara. Čak smo par puta išli na svirke, uspeli da unutra spakujemo dve gitare, doboš i činele. Panduri su ga zaustavljali i hteli da ga kazne što se nije vezao a on bi im pokazao da njegov Fića nema pojaseve a da je dozvoljeno voziti ga takvog. Za Fićoku je rečeno da je u trenutku kupovine imao predjenih 16 000 kilometara jer ga je vozila baba samo na pijacu. (u stvari, neki lik da obidje bolesno dete u bolnici sve dok ono nije umrlo ili ozdravilo, ne sećam se). Prvi ozbiljni servis (kako se to već zove) je napravio posle šest godina. Do tad je samo menjao gume, benzin i ulje. Još šest godina ga je vozio a onda prodao u nekoj državnoj transakciji i kupio neka nova kola.

Eto, Supex koji je star, baš star ali je doslovno nov i nikad nije korišćen, takav Supex je moguć.

Ali, za sve te godine dok je drugar maksimalno forsirao svog Fiću, niko iz prilično širokog društva nije naišao ni na približno sličnu ponudu.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, Bujodrag said:

I  mi smo s njim prešli mnogo kilometara. Čak smo par puta išli na svirke, uspeli da unutra spakujemo dve gitare, doboš i činele. 

24 minuta ranije, Bujodrag said:

Suvozačice, koliko ga ja znam ;) 

Бујодраже?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...