Jump to content


Ortofon MC 10 Super Cantiliver SERVICE


Father

Recommended Posts

 

19 sati ranije, Krca44 said:

  Druga glava je 2M Blue za koju na kraju ipak nije jasno da li je vrh ofucan ili nije, mora pod mnogo jaci mikroskop od 800x, da se vidi bas sam vrh ( mada ja mislim da jeste ipak pocelo ofucavanje, blizu je 500h ).

 

LP Gear je tad bio najjeftiniji. Salsu mislim da nisu ni imali pa sam je kupio kod IglaDoce.

 

Al' ajd' da nastavim kad sam već krenuo da te davim. Vidim da si aktivan na mnogim topicima a ja nemam volje da čitam sve; kad svratim na forum, obično upadnem na topik za koji ocenim da ću na njemu moći uspešnije da glumim pametnjakovića.

Elem, mikroskop ti, verovatno, ne treba. Istrošenost koja se vidi na njemu mi neće reći kolika je, neće mi reći koliko zvučnica još ima života. Sem, naravno, ako se ne vidi da se pretvorila u škrbavo dleto a to bi verovatno moglo da se vidi i običnom lupom i znak je da je za bacanje. Možda kad bih mikroskopom pregledavao iglu svakih nedelju dana i imao pride istu takvu novu zvučnicu  da služi za uporedjivanje pa da iz toga steknem neku predstavu o brzini trošenja. Istrošenost zvučnice procenjujem zvukom na meni poznatim pločama. A imao sam i važno iskustvo. Slušao sam Salsu vrlo aktivno dve ili tri godine kad sam nabavio istu, novu. Stara Salsa je bila pedantno podešena po protraktoru koji se dobije uz ploču HiFi News. Nije bilo nikakvih uobičajenih problema, sve je lepo radilo ali sam znao da sam je žestoko rabio i da bi bilo pametno da kupim novu. I kad sam namontirao novu, jedina primetna razlika je bila to što su se visoki (činelice i tako to) malo bolje čuli i sve je bilo za jednu mikro nijansu konkretnije. Mogao sam još da sačekam sa nabavkom nove. Ali mi se moglo da se bahatim s novcem pa nisam ostavio staru. Još malo sam ih uporedjivao i primetio da se stara sad ipak malo teže snalazi na zahtevnijim deonicama na kraju ploče, da kao da je zvuk malo zrnastiji. No to su bile stvarno male razlike, mogao sam da ih primetim samo u poredjenju sa skroz novom zvučnicom. Koliko bi još trajala stara? Ne znam, mojim tempom slušanja (nekoliko ili više ploča skoro svaki dan) računao sam još godinu ili dve jer sam smatrao da je već prešla pola životnog veka. Zvučnicu čiju istoriju trošenja nisam znao, mogao sam lako da ocenim slušanjem tih istih poznatih ploča. Ako imaju ozbilnijje i veće  teškoće da pročitaju gušće zapisane deonice na kraju ploče nego na početku, to znači da je već pri kraju života. To se jasno čulo kad sam slušao stare Ortofon MC 10 i  Supex. Ako bi na tim delovima još nastajala distorzija pri dinamičkim skokovima, to je znak da je zvučnica gotova.

E sad, tu su Kuja i Zbrujić, oni su strpljivi i pedantni i iskusni, oni bi iz pregledanja vrha mikroskopom svakako zaključili više nego ja.

19 sati ranije, sondek said:

...e da je nama sa 0,2mV o,5 bila bi nam žurka u kući :lol:

Salsa je 0,38 mV, dakle taman za neku osrednju polovičnu žurku  ;) 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Bujodrag said:

Al' ajd' da nastavim kad sam već krenuo da te davim

Hvala, Bujo, ne davis me, svaka razmena iskustva i informacija je korisna i dobra i ja to cenim sto si uopste odlucio da napises tekst.   HVALA !

Moje iskustvo generalno je znatno manjeg od tvog, a dodatno iskustvo sa istrosenim vrhovima na boljim iglama , ajde da kazemo da nemam.

Ono sto imam to je steceno sa DJ glavama Concorde i njihovim Elipsa vrhovima koji su znatno vecih dimenzija u odnosu na Elipse za hi fi.   Ono sto sam primetio u ovom slucaju jeste da sa iglom koja je prosla cca 400 do 500h i sa novom iglom ( isti tip ) na novoj ploci,  redovno prilikom probe dobijem istu stvar : sa koriscenom iglom ploca pucketa, sa novom iglom ploca ne pucketa uopste ( tip : shtih test ).

Konus Hi Fi vrhovi... mislim da tu cujem bez problema kad treba menjati ( mutniji zvuk i pucketanje, kupim nov, proverim, svira cistije i bez puca )

Ovo opisano su efekti koji se cuju odmah na pocetku i u ovom slucaju odmah menjam.

2M Blue... snimao je Father sa USB mirkoskopom, boljim, 800x uvecanje mislim, ........ vrlo diskutabilan slucaj........

Trenutno mi se cini da ne reprodukuje cinele kako bi mogla, ali secanje je vrlo podlozno promeni, mislim da u sredini svira ok, u visini takodje ume da bude ok sa odgovarajucim plocama.   Ja se ponasam kao da je ok, dok ne kupim nesto novo sredinom leta.

Benz smo snimali i vrh izgleda kao nov ( cca. 78h, pre mene satnica nepoznata, receno mi je da ima jos 400/500h max ).

Imam jos ne ostvarenu mogucnost da odem na Tehnolosko Metalurski Fakultet da tamo pogledam mikroskopom, tumacenje na stranu, ovaj kontakt zelim da uspostavim za buducnost, naravno da vidim kakvu oni tehniku imaju.

Drugi deo tvog pisanija tj. iskustva sa ponasanjem na poznatim plocama i zahtevnim deonicama, pa razumem sta pises, samo nisam siguran da cujem,  zvucnici su mi limit, nacin na koji slusam, nekada nije pogodan za ovakav test ( navikao sam da slusam total zvucnu sliku ) dakle sigurno da mi same usi nisu izvezbane za neke finije nijanse slusanja ( primetio sam da cesto nesto cujem ali kao da ne registrujem dok mi neko ne skrene paznju, koji instrument konkretno poslusati npr. )

Distorzija na dinamickim skokovima pri kraju ploce....hmmm... mislim da sam to cuo, ali ne bih da tvrdim sada dok ne proverim.

Izvini za skribomaniju u ovom postu i jos jednom hvala !

Pozdrav, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

USB mikroskopom sa Alija ili KP nije moguće ustanoviti potrošenost. 

Ja ga isključivo koristim za uvid u zaprljanost vrha, proverim centriranost kantilivera, ili vetrikalnost vrha i tavkve neke lake vizuelne kontrole.

Za čišćenje je nezamenjiva alatka zajedno sa magičnim sundjerom. 

Dakle ne treba se zavaravati sve senke koje se i primete na samom vrhu nisu isključivo i vesnici kraja nekog vrha.

Ne retko i novi vrhovi loše trackuju zadnji deo ploče i to nije uzrok samo istrošenosti već loše podešenosti sa neodgovarajućim protraktorom. To je najčešći uzrok prebrzog trošenja vrha a ne samo slušanje vinila na pravilno podešenom gramofonu. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Bujodrag said:

Edit: greška, nezavršen post

Počeo ovo da pišem još juče pa onda otišao na probu nekih drugara pa se onda zapio k'o dupe, onako...pošteno, baš dobro, muzičarski. A jutros me probudio i banuo drugar pa sam u mamurluku pogrešno kliknuo a htedoh samo da sejvujem napisano. A prsti me više ne slušaju kao pre pa mnogo sporije kucam <_<

12 sati ranije, Krca44 said:

Moje iskustvo generalno je znatno manjeg od tvog

Vid' ovako, iskustvo i nije toliko bitno, svaka budala može da stekne iskustvo. Ali kakvi se zaključci izvode iz iskustva, e to je bitno. Sećam se nekog matorca na nekom audiofilskom okupljanju i on je drvio, pametovao nam, skoro da je ruku na grudima držao pogleda uperenog u beskonačnost govorivši: "Znam, jer ja se ovim sportom bavim više od četrdeset godina!" Svoje misli sam zadržao za sebe jer nisam poznavao tog starijeg čoveka a verovatno bi delovalo uvredljivo  kad bih mu rekao ono što sam mislio: "Brte, jbt, zar ti je toliko vremena trebalo za takve zaključke, čak jednim delom pogrešne?" Nije bio nepristojan, samo je smarao pa nisam hteo da ga uznemiravam.

Elem,

ovo što kažeš za zvučnice posle petstotonjak sati, to je već dovoljno da se razumno pretpostavi da su istrošene. Nije mi jasno ovo za pucketanje, ono je, čini mi se, isto ali moguće je da na to ne obraćam pažnju. Pucketanje nije problem ako ploča nije izlizana/istrošena, izorana potrošenom iglom. Takva ploča zvuči kao prilično prljava ploča. To sam naučio kad sam se naložio na lepkiranje. Brazde se popune štrokom, odatle distorzija, loš zvuk pa i pucketanje. Ako lepkiranje ne pomogne, onda je ploča za bacanje, nma joj spasa. 

Imam Innervisions Steve Wonder-a. Pošteno američko izdanje, na stranu kvalitet, ali njihove ploče koje sam čuo su uvek bile dobro rezane. E, ova ploča ne samo što je pomalo kriva/talasasta nego je i izgrebana, zvuči kao da je snimana na ratištu. Ali, ako apstrahuješ pucketanje, što meni nije teško jer sam zadrti gramofondžija, ploča zvuči odlično, nigde nije izlizana, zvuk je velik i pun. Nema distorzije.

E, ta distorzija .... prepoznaćeš je čim je čuješ. Ona je upravo to što joj ime kaže, izobličenje. Tu nema pomoći, zvuk koji bi trebalo da se čuje je izobličen. Menjam kilo distorzije za deset kila pucketanja, anytime. 

Zvučaće, na nekim pločama, kao nekakvo zujanje, krčanje, ne znam kako preciznije da ga opišem. U svakom slučaju, smetaće. Kad dobra ploča pucketa, čuješ dva  različita zvuka, čuješ muziku i  čuješ pucketanje. Ako muzika dobro i precizno zvuči, to je to, samo treba da izdržiš pucketanje, koje se, takodje, dobro čuje, onoliko dobro koliko ti je dobar sistem. Mada, što bolji sistem, to psihoakustika snažnije deluje, pucketanje ćemo manje primećivati ako su glavni zvuci tj. muika, dobro definisani.Ali, kad je distorzija u pitanju čuješ samo jedan zvuk: izobličen zvuk muzike.

Prva ploča na kojoj sam shvatio važnost čišćenja je album Complete, Mike Oldfield-a. Ploča je, mislio sam, za bacanje jer je krčala i krljala, gomila distorzije na sve strane. A izgledala je odlično, nikakvih ogrebotina nije bilo. Onda sam je izlepkirao. Posle toga je zvučala čisto kao CD. 

Nažalost, susretao sam se sa pločama koje su isto izgledale i zvučale, distorzija curi iz zvučnika a ploča lepa, bez ogrebotina, sija se kao nova.. Njima lepkiranje nije pomoglo, nisu bile prljave nego izlizane, istrošene. Završile su u kanti. Istrošena igla, loše rezana ploča, to sve zvuči, manje više, isto tako. Izobličenje, neprijatno, u zvuku.

Distorziju želiš samo ako si gitarista. Hendriks, Pejdž i ostali su i smislili te gitarske efekte jer im se svideo zvuk koji su dobijali kad bi pojačalo pojačali preko bilo kakve razumne granice, do izobličenja, do distorzije. 

No, svakako, nisu želeli tu distorziju na gramofonu i pločama iz svoje kolekcije.  (Btw, Pejdž je poznati gramofondžija i ima veliku i odličnu kolekciju) 

 

Jefine zvučnice (AT 95E je legitiman primer) su generalno lošije napravljene jer kontrola kvaliteta košta. Njihovo trajanje je nepredvidivo. Na AudioSarmi je neki lik vrlo argumentovano  izneo tezu ( ne mogu sad više da je nadjem) da su te famozne razlike izmedju različitih vrhova igle u teoriji mnogo manje bitne nego što mi mislimo. Prosto, i obična sverična je dobra.

Ali, ove bolje igle, FineLine i slično su po pravilu kvalitetnije napravljene, bolje i preciznije ispolirane, više pažljivog truda je uloženo u njih, hence the price. Njegova teza je: da su u pravljenje neke sferične uložili isti trud i precitnost koji su uložili u pravljenje neke shibata igle i kantilevera, zvučale bi dovoljno dobro. Ja mu ne verujem ali mu razne i vrlo popularne sverične Denonke idu u prilog.

Na kraju se sve svodi na konkretnu situaciju konkretnog čoveka, njegove sobe i njegovog novčanika. Šta ja mogu, u mojoj konkretnoj situaciji, obogaćen razumnim poznavanjem teorije, da uradim e da bih poboljšao svoju konkretnu situaciju.

Ja mogu da se bahatim jer imam sobu koja služi samo za slušanje muzike. U njoj je sve podredjeno položaju fotelje a ona se nalazi u sweet spot-u. Nema ormana, šporeta, vešmašina niti televizora. Samo police za knjige i ploče a to su odlični demferi. OK, tu je i krevet, sa strane, jer se mora spavati. 

Silno ulaganje novca u HIFi nema smisla ako prostor za slušanje nije barem  adekvatan. Pametnije je preći na slušalice.

A bitno je i na koji način želiš da slušaš muziku. Želiš li da se tome potpuno, kao neka zabludela budaletina, zarad muzičkog plezira,  potpuno posvetiš svakkom tonu koji izlazi iz zvučnika ( ja sam od te fele) ili prosto hoćeš da imaš lep zvuk u životnom prostoru da ga povremeno slušaš sam ali i kad ti dodje društvo? U svit spotu ima mesta samo za jednu fotelju, dakle, moja soba je sebična, nameštena samo za mene.

A gramofoni su jako vezani za prostoriju, položaj, sve što ima veze sa vibracijama.

Poznavanje stanja zvučnice je bitno, naravno, ali tek kad su mnogo važniji i naizgled prozaični problemi rešeni.

Pozdrav, Mamurlukodrag :) 

Link to comment
Share on other sites

Bujo hvala na poucnom odgovoru  :)

2 hours ago, Bujodrag said:

Nije mi jasno ovo za pucketanje,

Nije ni meni, imam neku teoriju ali ne bih da je iznosim, da ne lupam gluposti,  uglavnom samo pojava koju sam primetio pri promeni elipsa na dj glavi, sa novom plocom, bas onako kako sam napisao, zasto, zbog cega, nemam pojma.

Elipsa vs Konus, pa pravo da ti kazem licno nije mi bitno sta je dok svira dobro i traje.  Naravno kad gledam proizvodjaceve slicke kako brazdu citaju konus, elipsa i fine line tipovi... onda mi je bitno  :D

Na Tosinom Bunaru, kod Chikice koji prodaje zamenske igle, 10 min mi je objasnjavao zasto meni ne treba Elipsa i zasto da kupim jeftiniji Konus vrh.  Njegova prica se svodila uglavnom na sledece : da Elipsa cita frekeventni opseg u visinu bolje od konusa, al da ja to sa 44 godine  vise ne cujem,  i stavka dva : koliko mi je kvalitetan sistem, ako koristim lampe, pa bla bla bla o tome, opet necu cuti razliku.

E sad radio i ja neke "testove", dodushe sa Concordom, dakle u startu te njihove sfere/konus i elipse su mnogo vece od onih koje se ugradjuju za hi fi, ...pa tu elipsa svira malo cistije, sa produzenim tranzijentom, razlika uopste nije velika.

Za hi fi, pa sad tu nisam na istu glavu mogao stavljati razlicite vrhove, ono sto sam slusao jesu glave koje se po ceni i sveopstoj izradi razlikuju i imaju bolje vrhove,  naravno te bolje su sveukupno svirale kvalitetnije.

Uglavnom, slazem se sa tvojim zaklucima vezanim za iskustvo i generalno a pogotovo za misljenje izneseno u zadnjim pasusima.

Pozdrav, Krca   :)

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Krca44 said:

Nije ni meni, imam neku teoriju ali ne bih da je iznosim, da ne lupam gluposti

 

Jedini ispravan način da proveriš da li lupetaš gluposti je da svoju teoriju objaviš, pustiš je u (život) javnost  da se ukrsti s drugim teorijama pa kom opanci kom patike...ili beše odbojnici u toj staroj izreci? unsure.gif        whistle.gif

 

Što se igala tiče, ja sam se davno odlučio: hoću neku od onih hipereliptičnih, kako god da ih zovu, MicroLinear, FineLine, Gyger II, Shibata, šta god, ne pravim pitanje.

Pa pogledaj, kod svih zvučnica do nekih hiljadu evra, cena raste sa kvalitetom igle. I kod MM zvučnica, zamenska igla je barem sedamdeset posto cene. Motor zvučnice je naravno vrlo bitan, pisao sam, Ortofon Rondo Red se nije obrukao pred Salsom iako ima slabiju iglu. Ali, Rondo Bronze je bio mnogo skuplji nego Rondo Red a ima samo bolju iglu od Red-a, isti je endžin.

Kakav je odnos kod onih stvarno skupih zvučnica, onih što su po par hiljada evra, to ne znam i prilično sam uveren da nikad neću saznati.

 

Ali, ne mogu reći da mnogo patim što to neću saznati. nobles.gif

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Bujodrag said:

Što se igala tiče, ja sam se davno odlučio: hoću neku od onih hipereliptičnih, kako god da ih zovu, MicroLinear, FineLine, Gyger II, Shibata, šta god, ne pravim pitanje.

Kad malo razmislim i podsetim se, zapravo jesam cuo razlicite vrhove na istom motoru, Father ima tri Ortofonke sa razlicitim vrhovima 10, 20, 40, mislim da je Super OM serija, bila je tu razlika koliko vise informacija procita svaka od njih u odnosu na prethodnu, na istoj pesmi.

Moj neki uopsten zakljucak, na osnovu toga, i jos nekih slusanja, je bio da ti vrhovi, finiji od obicne elipse, kako god se zovu, sviraju ipak bolje i da to vredi za bilo koga ko je ozbiljno "na plocama"   :D

P.S. Teorija kad jos razmislim, pucketanje meni ne smeta, sem ako je bas preterano ( otisla ploca ? )

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Krca44 said:

Kad malo razmislim i podsetim se, zapravo jesam cuo razlicite vrhove na istom motoru, Father ima tri Ortofonke sa razlicitim vrhovima 10, 20, 40, mislim da je Super OM serija,

Pa to je sve što ti treba, to je ta razlika.

Voleo bih da čujem/imam OM 40. OM 30 je FineLine.

Nisu mi se nešto mnogo svidele OM zvučnice ali to je prosta lična preferencija. Više mi se svidjala adekvatna Audiotechnica serija. No, za dan dva bih se navikao na OM i zaboravio da sam ranije više voleo AT. Ma, imao sam jedno od najružnijih pojačala: Audiolab 8000A. I bilo mi je gadno da gledam onaj pot kao sa nekog šporeta.. Ali, par meseci kasnije, počeo sam da pričam ovde na vorumu, iskreno, da je taj minimalistički izgled skroz kul, i da mi se baš svidja. A ranije sam se ložio na izgled kao što je Marantz 1152 :D 

Toliko o subjektivnosti, doslednosti i "Uživaj u muzici" izreci.

Kuja, na primer, prilično voli OM seriju i, što je mnogo važnije, dobro ih poznaje, rekao bih, bolje nego ja AT. Pitaj njega za mišljenje i savet.

Link to comment
Share on other sites

Hajde ovde, kad sam već počeo da serem davim. O ukusima se ne raspravlja. Je l' tako? Zar ne? To je jedna od omiljenih izreka na ovakvim forumima a i šire. To je, doduše, pogrešan prevod starogrčke izreke koja glasi: Oko ukusa se ne svadja.

A ja ću reći: Ima vrlo malo stvari u životu koje su važnije od raspravljanja o ukusima. Razmena mišljanja, rasprava, pa i svadja ako baš mora, to je jedan od malog broja ozbiljnih načina da sopstvene ukuse razvijemo, unapredimo, usavršimo i, volim da kažem, rafiniramo.

Link to comment
Share on other sites

Sto se mene tice moze se o ukusima diskutovati, kad je jasno da o njima pricamo, da se ta prica ne mesa u pricu o kvalitetu.      Meni AT nije po ukusu al' nikad ne bih rekao da je losa, imao sam staru AT12 sa originalnom iglom (Vrh?) i svirala je ona jako dobro.

Ortofon OM... ne svidja mi se

Ort Super OM... kvalitetnije od OM, po ukusu... pa onako,   Onaj vrh koji Father ima je VDHII, svira jako dobro/izuzetno....  znaci tu sad vec ukus gubi trku u odnosu na kvalitet, sto rece navikao bih se

Shure 95... kvalitativno pun ozbiljnih mana, al' meni se svidja ono sto radi dobro, pa kazem lezi mi

AT 760, cuo na kratko, mislim da je karakterno AT grupa, svira izuzetno dobro

Ortofon 2M Blue... OK moze al' posle 7,8 meseci fali mi malo strasti u muzici koju slusam

2M Bronze, cuo na kratko, mislim da je ona znatno bolja od Blue, bas po pitanju zivotnosti

Benz MC Gold, posto je ovo tema za MC (  :D  ),   svira jako cisto, neutralno,  za jazz, pa sad u ovom slucaju zanemario bih ukus,   Benz kaze da je vrh Elipsa ali koliko smo videli mislim da to nije obicna Elipsa, neki razvijen tip, mozda prelaz prema onima koji imaju svoja imena ( FineLine, Gyger, VDH...)

Ortofon MC... cuo jedan, izuzetno dobar, al' ne znam koji  ( Ako neko sem Igora zna sta je sviralo na sajmu kad je izlozio svoja dva gramofona... druga je 2M Black )

Goldring, Nagaoka, Grado... meni licno nepoznanice, sem komentara ovde

Ukus igra ulogu ali je prilagodljiv u odnosu na kvalitet,  ili ja bar tako zelim da mislim  :)

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Shure 95 i/ili 97, te neke jeftinije, to mi se nije svidelo, isuviše muljavo i neprecizno za moje skupocene uši ali kontam da je to OK za one koji vole Grateful dead i tako to. A možda (verovatno) je to bilo do nepodešenosti.

2M Red i Blue, ok je to, kao neki začinjeniji OM. Nije mi se mnogo svidelo, ali, kao što rekoh, navikao bih se.

Bio je ovde na forumu jedan sjajan i vrlo elokventan forumaš, načitan i pametan pride, mislim da mu je nik bio ssrdjan. Ne znam gde je sad ali, ako se dobro sećam, on je imao Technics-a, kao i ja i Ortofon 2M Bronze ili Black pa smo se dogovarali da donesem Salsu kod njega da ih uporedimo (moj phono je setovan  samo za MC). Nismo se uspeli dogovoriti, negde u to vreme smo se obojica udaljili sa foruma.

Nagaoku mislim da nikad nisam čuo.

Benz Gold ili nešto slično sam slušao na nekoj pijanci s društvom kod nekoga posle svirke. Mislim da sam ja bio jedini koji je uopšte primetio da svira gramofon. Sviralo je to lepo ali, naravno, to je bilo nedovoljno za bilo kakav zaključak.

Grado zvučniče prilično ne volim, kod svake, od proste Black pa do najskuplje MI, mislim da je Gold, sam čuo nekakvu zrnastost, kao neku grubo nametnutu farbu koja treba da ih učini toplijim i prijatnijim uhu. Ne znam kakve su im one skuplje, Sonata i slično, voleo bih da ih čujem.

Ali, za Grado mi je vezana jedna lepa priča koju neću nikad zaboraviti a tiče se i ovog foruma.

Bio sam tad nov na Forumu, imao svega par desetina postova i raspitivao sam se oko nekih jeftinih zvučnica, nisam čak uspevao da prepoznam koja je ona koju sam imao a poželeo sam drugu i, eventualno bolju. I, naravno, kao i svi, otvorio sam topik. Medju drugima koji su se javili, javio se jedan divan forumaš, kojeg sam vremenom mnogo zavoleo, koji mi je rekao: Imam kod kuće Grado Black pa, ako hoćeš, doneču ti je da je poslušamo.

Valjda je iz mojih postova zaključio da nisam, bar ne previše, kreten a bio je voljan da pomogne nepoznatom čoveku. I došao je kod mene, slušali smo zvučnicu, pričali o svemu i svačemu, upoznavali se i bilo je super. Čak  mi je ostavio Grado na par dana da je pažljivije preslušam.

Ja sam stekao zaključak da mi se Grado ne svidja, zaključak koji sam kasnije potvrdio slušanjem i drugih modela, ali sam stekao i nešto mnogo više: upoznao sam sjajnog čoveka. To vredi više nego ceo HiFi.

On je stekao...pa to on sam bolje zna. Nadam se da je stekao isto što i ja.

To je jedna od prednosti ovakvih foruma: spremnost nekih ljudi da činjenjem pomognu, ne samo da kače slike i linkove. A još ako se ispostavi da su neki od njih ljudi vredni upoznavanja, tim bolje.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Bujodrag said:

Shure 95 i/ili 97, te neke jeftinije, to mi se nije svidelo, isuviše muljavo i neprecizno za moje skupocene uši ali kontam da je to OK za one koji vole Grateful dead i tako to. A možda (verovatno) je to bilo do nepodešenosti.

He he he ... nije do nepodesenosti , tako svira 95, izbaci sredinu napred za pun zvuk ( kod mene bar tako radi ) a ostalo... pa tu su mane   :D

Za neke muzicke zanrove ( pop 80ih ) , sa boljom iglom, meni bi bila idealna

32 minutes ago, Bujodrag said:

To je jedna od prednosti ovakvih foruma: spremnost nekih ljudi da činjenjem pomognu, ne samo da kače slike i linkove. A još ako se ispostavi da su neki od njih ljudi vredni upoznavanja, tim bolje.

Nekoliko dobrih ljudi sam upoznao a mnogi su mi pomogli i pisanjem   :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Krca44 said:

He he he ... nije do nepodesenosti , tako svira 95, izbaci sredinu napred za pun zvuk ( kod mene bar tako radi ) a ostalo... pa tu su mane   :D

:D 
Verujem.  To se poklapa sa onim što sam i ja čuo mada se više ne sećam koji su modeli bili.

Doduše, taj moj komentar za Shure je, u stvari, bio iskosa upućen jednom dobrom forumašu koji, ako se dobro sećam, voli Šurke i Grejpfrut Ded a svakako je izvanredan gramofondžija. Ima i iskustvo i sposobnost da izvodi zaključke.

Nisam ga video u ovom svom kratkom povratku ali, ako pročita, verovatno će skapirati peckanje.

 

Pozdrav svima, svi da se vole i ljube, veselo vam bilo, odoh ja konačno da namontiram novi hard disk.

Link to comment
Share on other sites

da ne otvaram novu temu: 

da li neko ima iskustva sa kombinacijom Supex SD 900 Super + Supex SDT 1000 SUT?

 

ima jedna takva kombinacija u Zagrebu na HR Njuškalu, pa ajde da pitam (i) ovde...

https://www.njuskalo.hr/gramofoni/supex-sd-900-sdt-1000-mc-step-up-trafo-oglas-25107652

edit: pitam da li neko zna nešto o navedenoj kombinaciji jer vidim da je SUT u dosta higijenski problematičnom stanju a da se on sam može naći u Japanu za oko 500EUR https://www.ebay.com/itm/263073915623?rmvSB=true

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam koristio sdx1000 i sad koristim supex made Linn Troiku.Za phono sekciju nisam isao na supex već naim phono sekcije rađene po preciznim specifikacijama za supex,sad imam ugradnu u gramofon i to mi je jedna od dve najbolje stvari kupljene u zadnjih 30g.Ko nije eliminisao gramofonski kabl ne zna koje je to zlo.Obzirom da si Diyer uradi sebi takvu uslugu u zivotu,eliminisi to đubre i montiraj fono sekciju u plinth ispod ručke.Sve u svemu supex bi ti legao na sistem,mogu da ti donesem svoj da probas na kratko ali nije za duze slusanje i ne daje pravu sliku onog kakva je ali se moze naslutiti,treba da se reparira.Moja sadasnja glava je rađena u expert stylusu i tamo će opet kad dođe vreme.Ne planiram da menjam narednih 30g.

Btw.rizik je kupiti "repariranu" glavu.Ja sam povukao takav potez i posrećilo mi se.U Esc sam je poslao,oni su mi glavu pregledali,centrirali iglu premerili i rekli da je u perfektnom stanju i poslali mi merenja.Nisu naplatili svojih 330£ koje sam spremio i tazio da urade reparaciju...kakvi lafovi,kupili me za ceo život.Preko Vandenhul je reparacija bila 400€,na to ipak računaj.

Link to comment
Share on other sites

Treba znati da Supex 900 Super ima poprilično tanke kontaktne pinove, pa je potrebno dodatno sabiti konektore na žičicama na njenoj strani.

Treba biti jako pažljiv tom prilikom, jer mali pritisak neće suziti konektor, a nešto jači ih može trajno oštetiti i spljoštiti. Samo da kažem, da se to proveri pre monatže i pažljivo dotera, ako dođe do kupovine.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

eliminisi to đubre i montiraj fono sekciju u plinth ispod ručke

onu njegovu lampašku, sa odvojenim napajanjem i sa sve Cotter MC stepupom?! pa jes ono - najbolje je da sve to baci, pa da zbrčka nešto opamp bazirano, da bi mogao to da udene u blizini ručke :P

postoje načini kako se efikasno može izboriti sa zlom od kabla - imao priliku da kod @zflazar slušam Ortofon SL15E mk 2 koja ima izlaz od 0,015 mV, sa nekim zlim kablom između ručke i stepupa, i još po metra kablova potom, pa još dosta kablova kasnije.. odlično je to radilo, bez bruma, šuma i ostalih neželjenih manifestacija..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...