Jump to content


Biwiring, jumperi i slicno


No1Livz4Ever

Recommended Posts

Proizvodjaci zvucnika stavljaju duple kontakte iskljucivo iz marketinskih razloga. Stvar je u tome sto zele da prodaju svoj proizvod najsirem krugu potrosaca, ukljucujuci i one koji veruju u bi-wiring ili bi-amping.

Bi-wiring je cist snake oil i bacanje novca na drugi par kablova (od cega jedinu korist imaju opet proizvodjaci) a bi-amping, tracenje snage dva pojacavaca koji na ulazu dobijaju pun frekventni signal, pojacavaju ga celog, da bi ga zatim u kutiji obradila pasivna skretnica, najcesce, sumnjivog kvaliteta.

Ako se vec ide na neko znatnije unapredjenje postojecih zvucnika, najbolji put je bi, tri ili quad-amping, uz zamenu pasivne skretnice aktivnom.

Link to comment
Share on other sites

I ja se slažem da je bi-wiring marketing ali kada su već napravili takve terminale i to nam je stanje predato sa zvučnikom, treba rešiti to kako valja.

Ovo oko pojačavanja kompletnog signala na pojačavaču ipak nije tačno, ako na kraju kola nema potrošača koji koristi signal određenih frekvencija (jer je skretnica samo ogromna impedansa za određene frekvencije) onda te frekvencije ne zatvaraju kolo i pojačavač nema šta da pojačava. Vraćamo se tu stalno na ono da struje ne teče kao voda pa da stane tek pred zavrnutom slavinom, ako nema gde da ode na kraju ona i ne kreće u žicu na početku.

Samo još jednom, ne zagovaram bi-wiring ni najmanje, koristim ga jer sam žice pleo sam po trošku kila kikirikija. Bi-amping nikada nisam čuo, ali verujem da jedan duplo bolji amp radi bolje od dve duplo lošija, kao i da bi-amping treba da ide u pravcu aktivne skretnice.   

Link to comment
Share on other sites

Iako verovatno realno bolje, meni je tu glavni (mentalni? :) ) problem, što bih kada bi imao aktivnu skretnicu i nezavisna pojačala za svaki opseg, večno nešto petljao, da li je bolje ovako, ili malo da pojačam ovo ili ono. Šta znam, tako mi deluje. 

Ovako imam preamp bez tonskih kontrola, snagaš, zvučnike i nemam št da diram, radi kako radi i slušam muziku :)  

(ok, imam sabvufer, ali to sam jednom podesio i zaboravio na njega, bar se trudim)

Link to comment
Share on other sites

To i nije da se čačka stalno,već da se u sobi formira pravilan frekventni opseg i umanji negativan uticaj sobe.To sa tonskim kontrolama nema nikakve veze.Naimove aktivne skretnice uopste ni nemaju spola bilo kakve kontrole,to se radi jednom u zivotu.Lazem,imaju jednu najlosiju koja ima potove od nazad.ko bi da se igra i farba zvuk za njega je nesto drugo,eqvilajzer, al to bas nema veze sa hifi mada je i to legitimno sredstvo za samozadovoljavanje-ima jako mnogo dobre muzike koja nije za hifi

Link to comment
Share on other sites

Ali zar iza svake aktivne skretnice ne ide pojačalo/snagaš za svaki opseg? :mellow: 

Onda treba podesiti nivoe da to sve radi zajedno, pa sam na to mislio. 

Ne osporavam ja ništa, samo mi se više sviđa što jednostavniji koncept inače uvek odlutam u igranje sa uređajima a ne korišćenje za ono za šta je oprema namenjena 

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa biwiringom: najbolji rezultati sa biwiring kablom. Ako se poseduje običan kaba, jumperi samo gola žica pun presek. Kako ćete priključiti kabal sve jedno, bilo koja kombinacija nema uticaja na zvuk. Biamping. aktivna skretnica bitno komplikuje stvari i poskupljuje priču.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, microfarad said:

Moje iskustvo sa biwiringom: najbolji rezultati sa biwiring kablom. Ako se poseduje običan kaba, jumperi samo gola žica pun presek. Kako ćete priključiti kabal sve jedno, bilo koja kombinacija nema uticaja na zvuk. Biamping. aktivna skretnica bitno komplikuje stvari i poskupljuje priču.

Netačno, itekako utiče na zvuk !

Link to comment
Share on other sites

Probao sve kombinacije: na HF, naLF, plus na LF minus na HF, plus na HF, minus na LF. Jumperi bakar pun presek. Zvuk indentičan!

Zvuk bio bolji samo sa biwiring kablom. Nameravam da probam sa dva različita kabla jedan na LF i drugi na HF, samo da vidim kako da dva kabla priključim na pojačavač.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, microfarad said:

Probao sve kombinacije: na HF, naLF, plus na LF minus na HF, plus na HF, minus na LF. Jumperi bakar pun presek. Zvuk indentičan!

Zvuk bio bolji samo sa biwiring kablom. Nameravam da probam sa dva različita kabla jedan na LF i drugi na HF, samo da vidim kako da dva kabla priključim na pojačavač.

Onda ti sistem na nekoj poziciji ima usko grlo pa "guta" te razlike. Moguće je i da ti džamperi ne valjaju, probao sam nešto slično od Neotech UPPOC bakarne žice, nije se proslavilo. 

Što ne znači da u nekom drugom setapu to neće da prosvira

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče izvora, aplifikacije i kutija, imam dobru sinergiju i kvalitet. Ne znam,  šta bi tu moglo da bude usko grlo. Džampere mi je napravio dragi kolega Father, od bakarne žice punog profila, i hvala mu. Pozajmio sam biwire kabal i to je sviralo u mom setapu najbolje. Moguće da džamperi nisu adekvatni? Ostaje još solucija da skinem džampere, da kabal koji koristim priključim na LF i nabavim kabal za HF. Da od dva kabla napravim biwire vezu.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, microfarad said:

Što se tiče izvora, aplifikacije i kutija, imam dobru sinergiju i kvalitet. Ne znam,  šta bi tu moglo da bude usko grlo. Džampere mi je napravio dragi kolega Father, od bakarne žice punog profila, i hvala mu. Pozajmio sam biwire kabal i to je sviralo u mom setapu najbolje. Moguće da džamperi nisu adekvatni? Ostaje još solucija da skinem džampere, da kabal koji koristim priključim na LF i nabavim kabal za HF. Da od dva kabla napravim biwire vezu.

Džamperi su adekvatni, ali nisu i najbolje rešenje. U tom mometnu jesu bili, zbog hitnosti intervencije. Za jumpere sam koristio namnski dimenzioniranu i savijanjem formiranu, dobro ispoliranu čistu solid core bakarnu žicu 6 kvadrata. Nije nikakva fancy UPOCC. Radi se o običnoj domaćoj žici kojoj je uklonjen PVC omotač, fino ispolirana i na licu mesta isečena na potrebne najktaće dužine od npr. 12cm pažljivo isavijana da legne u najkraćoj vezi tako da prođe kroz konektore i bezbedno se premoste.

Neka originalna opcija jumpera u vidu pozlaćenog bakra visoke čistoće bi svakako bilo bolje rešenje, ali mnogo teže nabavljiv. Ostaje i pitanje koliko bi i da li bi bakarna licna prefinjene čistoće u teflonskoj ili silikonskoj izolaciji, bolje radila na toj poziciji od sadašnje bakarne ultra kratke postavke. Možda uvesti posrebreni bakarni provodnik za jumper ...

Treba naknadno uraditi i slušne testove više tipova kablova, kao i materijala u konstrukciji. Selekcija je izrazito velika pa je zaista potrebno odvojiti dosta vremena za slušanje i upoređivanje. Naravno ako se odlučiš za Bi Wiring, postoji dodatna dilema koji kabl koristiti za bas, a koji za srednji/visoki i supertviter...

Ima tu igranke, samo je nebo granica. :)

Link to comment
Share on other sites

Znači, zaključak je, kao  što sam ranije napisao, menjaj džampere dok ne nađeš odgovarajući. Ta obična bakarna žica ima običaj da utupi i ćebuje zvuk i proguta detalje. Desilo se isto i sa pomenutom UPPOC žicom

Što manje teoretisanja to bolje, mora  da se eksperimentiše i proba. Nije nužno da skuplja žica radi bolje, niti to mora da bude, "fensi" što bi neki rekli. Ali mora da bude odgovarajuće i da se uklopi, a obična žica,  od "zaječarca" ili "jagodinca", teško da može da bude magično rešenje.

Uostalom evo ti moje najskorije iskustvo, imam džampere od Van Den Hul SC12, solidna žica dobrog preseka za interno ožičenje usilikonskoj izolaciji. Radi odlično svoj posao, cena oko 5E/m. 

Stavim VDH SCS12 još bolja i čuvenija žica ya ožičenje, koriste je ljudi i kao zvučnički kabl, teflonska izolacija itd, 22E/m, računam biće osetno bolje. A ono ne valja ni za šta, nije se uklopilo. Sem mene čulo još nekoliko ljudi.

Tako da nema pravila. Takođe Biwireing kabl probati a da se ne skidaju džamperi. SUštinski dobije se udvostručenje preseka kabla, vodovi su povezani paralelno. Probali smo sa Usher Rapport Zvučničkim kablom, tako radi bolje nego klasično biwireing.

Kolega Dubwise, je okačio sliku svoje situacije na terminalima zvučnika, ako je voljan neka ti iznese efekat kada je stavio ove džampere sa slike

Link to comment
Share on other sites

Моје искуство каже да се најбољи резутати добијају употребом пуног проводника и то из инсталационог кабла.

Neko (ko zna) kaže ovako ... a drugi, koji takođe znaju, kažu ništa ne valja ... očigledno je od sistema do sistema. Probaj a), pa B) varijantu, itd ...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

Bakar onako go bez neke izolacije nije trajno rešenje. Kako ga oksidacija napada sve više gubi na kvalitetu, ali pritajeno i ne primetno. Mislim da je slučaj i sa ovim savremenijim legurama bakra.

Treba definitivno pronaći neko parče kvalitetne izolovane žice, eventualno terminisane, kao što @SUROKVL kaže. Ali ni to nije jeftin sport i pitanje je mogućnosti uzimanja na slušanje više različitih proizvođača.

Ja bih najpre išao na Bi Wiring sa dva različita kabla, pa onda eventualno probao tu foru sa vezivanjem jumpera na takvo stanje stvari. Moguće je sasvim da se  na neki način prednosti jednog kabla prenesu na drugi driver i obrnuto...

Ništa bez proba i zafrkancije :cheers

Link to comment
Share on other sites

Kao sto kolega rece, kod mene je situacija malo drugacija.  

U pitanju su lagano uvijene dve licnaste zice za + i -.Mislim da je srebro a koje srebro ili njegova legura zna mozda bas kolega SUROKVL :rolleyes: 

Odmah po skidanju fabrickih limova, zvuk se otvorio u gornjem spektru, dobijeni su detalji a promena se cula jasno i na prve taktove.  Od tada vise ne razmisljam o kratkospojnicima. 

Pre par dana ponukan tekucom temom i promenama koje sam pravio u sistemu u poslednjih godinu, vratio sam fabricke limove sa RS5 iz ciste radoznalosti. U novoj postavci limovi ponovo mute zvuk i kradu informacije u sredini i visokima. 

Probao sam VDH SCS12,  kod mene se previse "dere" i unosi nervozu u zvuk. Slicno je SCS 12 ocenjena i od strane kolege kojem sam ih dao za Exposure 3010 -ATC kombinaciju. 

Edited by Dubwiser
Link to comment
Share on other sites

Biće malo ekstremno pa mejnstrimaši mogu da preskoče.

Prethodne dve godine borio sam se uglavnom s konektorima. Preskočiću zaključke nevezane za temu, ali ima jedan bitan koji se odnosi na zvučničke konektore. Konkretno, u konektoru je razrađena samo ona putanja koja je korišćena. Nakon prelaska sa, recimo, banane na viljušku ili golu žicu, struja, odnosno elektromagnetno polje, formira novu putanju, što znači novo usviravanje. Nekorišćenjem putanja gubi usviranost i nakon mesec dana, a verovatno i manje, to se svakako čuje. Drugi, uopšteni zaključak, ukazuje na konektore kao komponente koje se najduže usviravaju, i po nekoliko stotina sati.

Gornje sam napomenuo da se ne bi žurilo sa zaključcima.

Kod sebe koristim Transparent džampere, besmisleno skupe, ali u vreme kad sam ih kupovao nije mi bilo bitno. Ono što je bitno je da su najverovatnije od iste žice koja je u Transparent zvučničkim kablovima. Viljuške su bile možda čak i Furutek, ali nažalost su zamenjene jer su bile neprimenjive na Končertinima.

Dzamp.jpg

Ovo bez ikakve dileme bolje radi od Sonusovih džampera, ali dalje od toga se nisam igrao.

Link to comment
Share on other sites

Moguće je da ovi novi džamperi od VDH SCS 12 treba da se usviraju, radili su svega desetak sati, zato ih još nisam ni skinuo, hoću da im dam šansu da vidim šta će se desiti. Razlika u zvuku je osetna kada se zvučnički kabl priključi na terminale za LF ili HF sa bilo kojim džamperima

Na drugom paru zvučnika imam džampere od nekog Nanotec zvučničkog kabla, sa njima sam izuzetno zadovoljan, znatno bolji od prethodnih koji su bili od nekog Taralabz zvučničkog

Link to comment
Share on other sites

@SUROKVL

Kratkospojnici od SCS12 su svirali na bivsim B&W,  probani kasnije na Regama i nisu se zadrzali dugo.

Isti efekat daju zvuku na dva potpuno razlicita zvucnika po katakteru. Instrumenti zvuce preostro i suvo. Od ostatka sistema je zavisilo u kolikoj meri je ostrina bila izrazena. Bilo bi dobro da se usviravanjem umanje ovi negativni efekti.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Dubwiser said:

@SUROKVL

Kratkospojnici od SCS12 su svirali na bivsim B&W,  probani kasnije na Regama i nisu se zadrzali dugo.

Isti efekat daju zvuku na dva potpuno razlicita zvucnika po katakteru. Instrumenti zvuce preostro i suvo. Od ostatka sistema je zavisilo u kolikoj meri je ostrina bila izrazena. Bilo bi dobro da se usviravanjem umanje ovi negativni efekti.

Ja nešto nisam optimista, ali 'ajde da me ne grize savest da nisam probao :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...