Jump to content


Zvučnički kablovi kao zamjena za strujni?


dias

Recommended Posts

Zašto nije dobro?

Obično zato što zvučničkim kablovima ne teče 230V. To znači da im izolacija nije odgovarajuća. Ako je testirana na probojni napon oko 600V, onda je odgovarajuća pa može da se proba. Ako je, uobičajeno za zvučničke, testirana izolacija na probojni napon do 300V, ja ne bih probavao, a vi na sopstvenu odgovornost.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Toza said:

Drugo, a vezano za ono gore, prvo, savremeni izolacioni materijali na zvučničkim kablovima su poprilično osjetljivi na povišene temperature i vrlo lako se tope tako da i to treba uzeti u obzir.

Na koliko stepeni se topi teflon i koja je normalna radna temperatura strujnog kabla ?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

 Ako je testirana na probojni napon oko 600V, onda je odgovarajuća pa može da se proba. Ako je, uobičajeno za zvučničke, testirana izolacija na probojni napon do 300V, ja ne bih probavao, a vi na sopstvenu odgovornost.

Слажем се што се тиче изолације а то само код правих фирми.

13zvq05.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, alI_Zée said:

Слажем се што се тиче изолације а то само код правих фирми.

13zvq05.jpg

Slagao se ili ne tako je kako je. Nije teško izguglati potrebne informacije. U svakom slučaju je bolje nego naknadno zaključiti da izolacija nije odgovarajuća posle kratkog spoja. :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SUROKVL said:

Na koliko stepeni se topi teflon i koja je normalna radna temperatura strujnog kabla ?

Što se praviš lud? A možda se i ne praviš....

Nije svaka izolacija zvučničkih kablova teflon. To vrlo dobro znaš kao i ja. A pitanje osim provokacije nema upotrebnu svrhu.

Link to comment
Share on other sites

Nadao sam se da ima ''entuzijasta'' koji su to, ako ni zbog čega bar iz znatiželje probali. Ja sam probao nekoliko njih (kao što sam naveo IXOS a onda i KIMBER, AUDIOQUEST,OEHLBACH...) Zaključak (kod mene) je bio da se kabal kao power cord ponaša isto kao i kad je priključen na zvučnike. Otprilike npr. KIMBER je ima naglašen i bas i visoke ,kao i kad sam ga slušao na kutijama...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Kuršum said:

Zato što je bespotrebno uvećanje troškova. 

Obratno je jeftinije:

http://www.6moons.com/audioreviews/whitelightning/moonshine.html

 

11 minuta ranije, dias said:

Iz prostog razloga-što je jeftinije...

Različito vidimo stvari.

Ali me svakako zanima koji je to zvučnički, a da će poslužiti za dobar strujni, jeftiniji od strujnog?

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Toza said:

Što se praviš lud? A možda se i ne praviš....

Nije svaka izolacija zvučničkih kablova teflon. To vrlo dobro znaš kao i ja. A pitanje osim provokacije nema upotrebnu svrhu.

Kao prvo nemoj da si bezobrazan, drugo lepo odgovori kad ti se postavi pitanje. Ti si izvršio generalizaciju a ne ja,  da potsetim, napisao si: 

"savremeni izolacioni materijali na zvučničkim kablovima su poprilično osjetljivi na povišene temperature i vrlo lako se tope "

Pretpostavljam da teflon spada u moderne izolacione materijale, kao i još neki drugi, pa bih te molio da objasnim koje su to visoke temperature i gde će ti materijali biti izloženi tim temperaturama, pričamo o HI FIju  a ne o napojnim kablovima za TA peć peglu ili visoku peć. 

Kabl na kome se jave temperature topljenja bilo čega je neispravan i u ozbiljnom problemu

Tako da moje pitanje itekako ima smisla, pošto si se po običaju izlupetao za medalju, a što se tiče ludila, tu znam da si kompetentan.

Baš me živo interesuje koju NASA tehnologiju izolatora ti koristiš u svojim strujnim kablovima

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...