Jump to content


Alternativa mrežnom strimeru


Stefan Denić

Recommended Posts

9 sati ranije, siroma said:

Šta če vam tolki digitalni kablovi? Pa mrežni plejer je zamišljen da mož da se odalji od servera i približi pojačalu.(DACu)

Kao sto vec rekoh, SB i slicne uredjaje je tesko nadmasiti kao paket, pri cemu taj paket cini i cinjenica da mreza omogucava da se izbegnu problemi sa kablovima upravo u ovakvim slucajevima. Sve ima svoje, pa postoji i razlog zasto su strimeri dobili na znacaju.

Medjutim, ovde ce se stvar resiti na razuman nacin i digitalnim kablom.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo par  meni bar interesantnih za taj Digitalni Koaksijalac od 8m?

http://www.netiks.rs/kablovi/koaksijalni-kablovi/75-omski-koaksijalni

http://www.netiks.rs/rg6-kabl-halogen-free

http://www.netiks.rs/rg6-antenski-kabl

https://www.shopmania.rs/kablovi-i-adapteri/p-rg6-cu-trishield-koaksijalni-kabl-bakar-2660423

Ja sam neki crni od ovih Netiksovih iskoristio za Video kabl od 10m kojim sam spojio SBB D3 i projektor. Znam da Video i Digital nisu isto, ali manje više koriste istu konstrukciju. Dodatno bih istakao trostruku EMI RF zaštitu što ističe činjenica "Trishield koaksijalni kabl".

Pre više od 10 godina sa njim sam zamenio postojeći 10m Video kabal napravljen od običnog koaksialca ali bakarnog u celosti i razlika u smislu kvaliteta slike je bila ne opisva.

Iako ne opisiva, odmah je bio uočljiv izostanak video zrna (šuma) i daleko bolji kontrast i kolor slike, što je u konačnom rezultatu dalo mnogo bolju oštrinu i jasnoću slike.

Nisam nikada probao kako bi taj izrazito debo i krut kabl radio kao digitalni na tim dužinama, ali ako Sondek ima nešto osnovno koaksialno na 10m i ne žali se, onda verujem da bi ovi trostruko šildovani uspešno završili posao.

Nije ni skupo da se proba nekih 500 din za 10 m + ozbiljni konektori još nekih 2500din je po meni ok cena za probu. Svakako se RCA mogu kasnije iskorititi i za nešto drugo.

Inače RCA koje sam ja koristio za taj Video je kupljen kod kanibala. 

v12205045.jpg Jak i moćan da nosi takvu gromadu od kabla.

585310a393a6c_Platno03.thumb.jpg.1168bcadc80297315eea75947982597c.jpg

Vidi se na slici da je provučen kroz crevo u plafonu do projektora.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

@Father, da nisi malo omasio temu?

Pa zar nisu problem digitalne veze od 8m-9m ili interkonekt analogne za istu daljinu.

Rekoh za koaksialni koji je pominjan, a kao druga opcija analogni RCA za tu daljinu.

Ja sam pravio 15m Y kabl 3.5mm na RCA stereo i radi odlično.

Mislim da nisam promašio temu? Čovek se u prvoj rečenici teme pita na temu USB, optike, pa sa se kasnije došlo Sondekovim iskustvom i do koaksijalaca.

Analognu vezu sam pomenuo jer je opcija i da dac bude bliže transportu pa da analogno vuče signal 8m....

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Father said:

Pa zar nisu problem digitalne veze od 8m-9m ili interkonekt analogne za istu daljinu.

Rekoh za koaksialni koji je pominjan, a kao druga opcija analogni RCA za tu daljinu.

Ja sam pravio 15m Y kabl 3.5mm na RCA stereo i radi odlično.

Mislim da nisam promašio temu? Čovek se u prvoj rečenici teme pita na temu USB, optike, pa sa se kasnije došlo Sondekovim iskustvom i do koaksijalaca.

Analognu vezu sam pomenuo jer je opcija i da dac bude bliže transportu pa da analogno vuče signal 8m....

Čovek ima elektroniku koja košta cca 2000 funti, ne ide tu baš svaki skarabudž...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mesec dana testiranja kasnije!

Pre svega, da se zahvalim svima za predloge i savete. Takodje, Father-u na detaljnom elaboriranju o sastavljanju DIY resenja; na zalost, usled nedostatka iskustva u samogradnji i relativno jeftinih digitalnih kablova, brzo sam odustao od te opcije.

 

Skvizbox je poslat u caletov sistem, poslusao sam savet, radi trenutno sa eksternim hard diskom. Formatiran je kao ext3, ne bih li dobio na performansama malo... Sa manjim delom muzicke kolekcije, oko 500gb, uspeva fino da se izbori, pod uslovom da se ne ucitava folder sa vise od dva (tri?) muzicka albuma. U protivnom, kaput. Ubrzo cu da prebacim i ostatak kolekcije na njega. U sustini, sortirano je po abecednom redu, za sada smo zadovoljni ishodom :D

 

Njegovo mesto je zamenio opticki kabal od 10 metara, citav luksuz je zahtevao da se izdvoji suma od oko 1000 dinara. Milina, "plug and play" - od muzike sa harda, strimovanja sa neta, do filmova i youtube-a.

Da budem iskren, nesto i nisam primetio razliku u kvalitetu zvuka, izgleda da se stvarno ne cuje na budzet sistemima. 

 

Pozdrav! B)

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, dennnic said:

Formatiran je kao ext3, ne bih li dobio na performansama malo...

Baš si me zagolicao sa ovom rečenicom.

Malo istražim u tom pravcu i naletim na exFAT file system i dodatno se zainteresujem.

Npr. USB Flash 4GB mi je bio formatiran kao NTFS i pri kopiranju na njega je postizao brzinu od max 2.5MB/s (write)  kada sam ga formatirao sa exFAT file system-om pri proveri brzine snimanja na njega je pokazao 7MB/s. Da ne govorim o manje oduzetom prostoru od diska za Fat tabele ili šta već NTFS oduzme od medije.

Čitanje sa njega uz kopiranje na SSD pokazuje 20MB/s sada kao exFAT. Nažalost sam zaboravio da proverim ranije stanje.

Nije loše da neko iznese svoja iskustva na ovu temu. Meni bi bilo interesantno da formatiram eksterni (magnetni) USB HDD od 1TB na kome mi je muzika. Da li bi to imalo smisla, obzirom da je exFAT file system dizajniran za memorijske kartice i flash diskove, možda i SSD opciju zapisivanja?

Da li se može izvući bolja performansa sa magnetnim (klasičnim) diskovima korišćenim kao eksternim USB HDD.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Baš si me zagolicao sa ovom rečenicom.

Malo istražim u tom pravcu i naletim na exFAT file system i dodatno se zainteresujem.

Npr. USB Flash 4GB mi je bio formatiran kao NTFS i pri kopiranju na njega je postizao brzinu od max 2.5MB/s (write)  kada sam ga formatirao sa exFAT file system-om pri proveri brzine snimanja na njega je pokazao 7MB/s. Da ne govorim o manje oduzetom prostoru od diska za Fat tabele ili šta već NTFS oduzme od medije.

Čitanje sa njega uz kopiranje na SSD pokazuje 20MB/s sada kao exFAT. Nažalost sam zaboravio da proverim ranije stanje.

Nije loše da neko iznese svoja iskustva na ovu temu. Meni bi bilo interesantno da formatiram eksterni (magnetni) USB HDD od 1TB na kome mi je muzika. Da li bi to imalo smisla, obzirom da je exFAT file system dizajniran za memorijske kartice i flash diskove, možda i SSD opciju zapisivanja?

Da li se može izvući bolja performansa sa magnetnim (klasičnim) diskovima korišćenim kao eksternim USB HDD.

Nema šanse da razlike budu tolike, osim za neke specifične veličine fajlova:

https://appuals.com/ntvs-vs-exfat/

Inače, exFAT je praktičan za situacije gde je potrebna razmena fajlova između Windows i OSX okruženja preko eksternih memorijskih uređaja, jer je jedini fajl format koji i PC i Mac računarima omogućava čitanje i upisivanje podataka bez potrebe za instalacijom dodatnih drajvera.

Link to comment
Share on other sites

Računao sam da ćeš mi ti odgovoriti. :thumbsup2

Testirao sam sa wav failovima veličine od 30-90MB. Uzeo ceo folder i gledao kako kopira na flash. Ispisivao je oko 7MB/s. Uradio je copy za čas, folder od 1.5GB.

Kada sam ga ranije kopirao na isti flah samo NTFS formatiran, kopirao je 2.5MB/s i trajalo je večnost.

Odlučio sam da preformatiram eksterni HDD od 1TB na exFAT pa probam. Inače sada mi je pristupanje ovom flash-u i otvaranje failova sa njega, slika i muzike kao sa HDD-a bez zadrške, ekstra brzo!!! :o

Nisam živ dok ne probam. Inače formatirao sam flash na 32K Allocation unit size. Možda bi i tu bilo nešto mikronskog poboljšanja u brzini da se uzme i veći...??

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, dennnic said:

Mesec dana testiranja kasnije!

Pre svega, da se zahvalim svima za predloge i savete. Takodje, Father-u na detaljnom elaboriranju o sastavljanju DIY resenja; na zalost, usled nedostatka iskustva u samogradnji i relativno jeftinih digitalnih kablova, brzo sam odustao od te opcije.

 

Skvizbox je poslat u caletov sistem, poslusao sam savet, radi trenutno sa eksternim hard diskom. Formatiran je kao ext3, ne bih li dobio na performansama malo... Sa manjim delom muzicke kolekcije, oko 500gb, uspeva fino da se izbori, pod uslovom da se ne ucitava folder sa vise od dva (tri?) muzicka albuma. U protivnom, kaput. Ubrzo cu da prebacim i ostatak kolekcije na njega. U sustini, sortirano je po abecednom redu, za sada smo zadovoljni ishodom :D

 

 

Mogao si da kažeš i očev a ne ćaletov! Deca

Link to comment
Share on other sites

Nakon višestrukog testiranja exFAT formatiranih diskova kapaciteta 350GB i 1TB konektovanih na USB priključke na Oppo 105 primetio sam da može da dođe do "zaglupljivanja" uređaja exFAT formatiranjem ako se koriste 128kb ili 256kb Allocation unit size.

Kao naj komplikovaniji test isprobavao sam čitljivost i manipulativnost sa DVD-A kopijama celih foldera i njihovim VOB failovima. Sa pomenutim dimenzijama se Oppo pre ili kasnije smrzne do te mere da mora da se restartuje.

Kada sam diskove formatirao kao exFAT 4096kb Allocation unit size čitljivost i navigacija kao i ukupna operativnost uređaja su postali daleko efikasniji, a kočenja ili smrzavanja se više nisu događala. Jedina negativna strana je neznatno veće zauzeće diska zbog veće alokacione jedinice na disku, ali se znatno dobija na bržem iščitavanju faila sa diska. Upisivanje na disk je takođe pzbiljno ubrzano.

Test eksternog diska 1TB vezanog na PC laptop. Nisam merio štopericom, ali vrlo upečatljiv utisak imam da je početak pesme od momenta stiska na play i početka unošenja u ram do početka zvuka kod dsd failova skoro trenutan, možda 1 sec pauze.

Toplo preporučujem da probate eventualno sa nekim manjim externim diskom format exFAT 4096kb.

Napunite ga sa raznoraznim formatima failova i istestirajte navigaciju, učitavanje, brzinu celokupnog setup-a i možda neke failove koji su umeli da stvaraju probleme pri reprodukciji...

Odmah da vam kažem da je zvuk isti kao i ranije, ali je moj utisak da je brzina pristupanja failovima daleko efikasnija od NTFS fail sistema.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nadam se da nije offtopic moje sledeće pitanje.

Da li Blu rej plejer ( sa mrežnom podrškom) može da se koristi kao muzičko rende. ( DNLA, Upnp renderer)?

Koje aplikacije, kako? Da li TV mora da bude uključen? Sa externim DACom to verovatno bar pristojno radi?

koje formate podržava? Da ne budem alav pa da očekujem DSD? ili ipak može?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...