Jump to content


Alternativa mrežnom strimeru


Stefan Denić

Recommended Posts

Poštovanje,

Da li je neko imao pređašnja iskustva u upotrebi USB/optičkog kabela na veće distance? 

 

Postavio sam svoj Squeezebox u oglase i pokušavam da ga zamenim jednostavnijim rešenjem, koje neće zahtevati upotrebu strimera ili već kakvih alatki za wireless prenos podataka. D/A konverter podržava sve moguće ulaze (optički, digitalni koaksijalni i usb), a tražim rešenje za povezivanje sa računarom (optički i usb izlaz). 

Razdaljina između računara i D/A konvertera je oko 8 metara (+/- 1m). USB konekciji dajem malu prednost, s obzirom da D/A konverter podržava 192KHz fajlove jedino prilikom upotrebe usb porta, međutim, količina ovih fajlova koje posedujem je vrlo mala (preživeo bih i bez nje). Na žalost, usb kabal je limitiran svojom prirodom na 3-5 metara i zahteva neke aktivne kablove, produžne, šta mu već znam još... Sa optičkim kabelom nemam nikakvih iskustva.

 

Ako je neko bio već u mojoj situaciji, ili ima neku ideju/savet, neka se oglasi!

 

Hvala unapred!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja koristim produžni USB plus ostatak da dobacim do 5 metara  i nikad, doslovce: nikad nisam imao problema sa prekidima u reprodukciji. Čak ni kad puštam DSD128. Dakle, pričam o protoku koji je bez problema, za kvalitet sa tim boljim USB kablovima ne znam. Probao sam i suprotno, DAC na stolu, USB od 30-tak cm a interkonekt od 5m. Zvučne razlike nije bilo ali je mačor presudio jer je stalno prčkao oko uređaja.
 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, WTF said:

Ja koristim produžni USB plus ostatak da dobacim do 5 metara  i nikad, doslovce: nikad nisam imao problema sa prekidima u reprodukciji. Čak ni kad puštam DSD128. Dakle, pričam o protoku koji je bez problema, za kvalitet sa tim boljim USB kablovima ne znam. Probao sam i suprotno, DAC na stolu, USB od 30-tak cm a interkonekt od 5m. Zvučne razlike nije bilo ali je mačor presudio jer je stalno prčkao oko uređaja.
 

Produžni u obliku nekog aktivnog usb kabela, ili? Oko 5 metara kažu da je neka granica za drugu generaciju usb kablova.. ne znam gde da ukradem jos ona 3 metra :D 
Interesantno da nije bilo ni razlike kad se koristi toliko dugačak analogni kabel...

Link to comment
Share on other sites

Ne konzumiran dsd, barem ne za sad :D

Optički mi deluje najzahvalnije. Koliko je bitno uzeti firmirani kabal, u nekoj od naših audiofilskih radnji, tačnije, da li će taj prilično skuplji kabal imati prednosti u odnosu na masovno proizvedene kablove iz računarskih radnji? Moram da pitam, s obzirom na dužinu koja mi treba, kabal je malo bogatstvo. 

Davnih dana sam upoređivao Hifi hdmi i usb kablove sa redovnim (crnim :D), ne videh nikakve razlike, makar ne sa svojom opremom.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, dennnic said:

Ne konzumiran dsd, barem ne za sad :D

Optički mi deluje najzahvalnije. Koliko je bitno uzeti firmirani kabal, u nekoj od naših audiofilskih radnji, tačnije, da li će taj prilično skuplji kabal imati prednosti u odnosu na masovno proizvedene kablove iz računarskih radnji? Moram da pitam, s obzirom na dužinu koja mi treba, kabal je malo bogatstvo. 

Davnih dana sam upoređivao Hifi hdmi i usb kablove sa redovnim (crnim :D), ne videh nikakve razlike, makar ne sa svojom opremom.

Već imaš uređaj koji može da radi sve što treba bez ikakvog računara, ne razumem potrebu za komplikovanjem?

Link to comment
Share on other sites

USB kabl koji koristim je najobičniji produžni, doduše 3.0, ostatak do DAC-a je drugi USB, dobijen uz E-MU 0404 USB. Da ponovim: ni pomenuta E-MU ni sadašnji DSD DAC nikad nisu imali problema sa reprodukcijom. Kačio sam DAC i na hub, i tada je radilo. Jednom jeste bilo seckanja, bacio sam produžni i uzeo ovaj sadašnji i sve je OK. Što me je uverilo da je ipak tačno ono "ili ima ili nema digitalnog signala" i da ovi fancy USB kablovi ne utiču na kvalitet zvuka već samo na pouzdanost prenosa signala (ako i to).
 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Zexx said:

Već imaš uređaj koji može da radi sve što treba bez ikakvog računara, ne razumem potrebu za komplikovanjem?

Ne razumem. Squeezebox je vezan za računar ili uređaj koji koristi njegovu bazu. Bez njega, eventualno radio da pusti. S druge strane, izbacivanje logitecha iz konfiguracije je sve, samo ne komplikovanje. Onaj koji je imao čast da ga koristi, to i razume. Treće, dobro dolazi razlika u novcu, a muzika nije striktno više vezana za logitech server. 

 

12 sati ranije, WTF said:

USB kabl koji koristim je najobičniji produžni, doduše 3.0, ostatak do DAC-a je drugi USB, dobijen uz E-MU 0404 USB. Da ponovim: ni pomenuta E-MU ni sadašnji DSD DAC nikad nisu imali problema sa reprodukcijom. Kačio sam DAC i na hub, i tada je radilo. Jednom jeste bilo seckanja, bacio sam produžni i uzeo ovaj sadašnji i sve je OK. Što me je uverilo da je ipak tačno ono "ili ima ili nema digitalnog signala" i da ovi fancy USB kablovi ne utiču na kvalitet zvuka već samo na pouzdanost prenosa signala (ako i to).
 

4 sati ranije, patason said:

cim propusta signal mora i da je najbolji tj isti kao i svaki drugi.....koji takodje lockuje signal.

koji je ostatatak sistema,mozda i jeste najvaznije da samo radi.

To mi drago da čujem. Ima kablova za po 500 dinara, da li da probam sa nekim od njih? Da ne bih dodavao novca na cenu strimera, sto reče.

Ostatak sistema je Naim V-dac i Naim NAP 100, povezan na Usher kutije, V-601.

 

2 sati ranije, vladastevic said:

Jel moze u taj Squeezebox da se ubode externi hard sa muzikom? 

Možda bi nekako i moglo, ima usb ulaz/izlaz. Nisam probavao, uvek mi preko tog usb-a bio povezan sa dac-om.

Zahteva svoj logitech server da bude instaliran, kako bi preko njega znao gde je muzika locirana, to ga i limitira samo na par operativnih sistema, čak ni sa telefona/youtubea i sličnog ne može da strimuje. Međutim, ako bi se hard formatirao kao fat16/32, možda bi i mogao da ga čita kao eksternu memoriju. Pitanje je samo, do koje veličine u tom slučaju... Vredi probati.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, dennnic said:

Ne razumem. Squeezebox je vezan za računar ili uređaj koji koristi njegovu bazu. Bez njega, eventualno radio da pusti. S druge strane, izbacivanje logitecha iz konfiguracije je sve, samo ne komplikovanje. Onaj koji je imao čast da ga koristi, to i razume. Treće, dobro dolazi razlika u novcu, a muzika nije striktno više vezana za logitech server. 

 

To mi drago da čujem. Ima kablova za po 500 dinara, da li da probam sa nekim od njih? Da ne bih dodavao novca na cenu strimera, sto reče.

Ostatak sistema je Naim V-dac i Naim NAP 100, povezan na Usher kutije, V-601.

 

Možda bi nekako i moglo, ima usb ulaz/izlaz. Nisam probavao, uvek mi preko tog usb-a bio povezan sa dac-om.

Zahteva svoj logitech server da bude instaliran, kako bi preko njega znao gde je muzika locirana, to ga i limitira samo na par operativnih sistema, čak ni sa telefona/youtubea i sličnog ne može da strimuje. Međutim, ako bi se hard formatirao kao fat16/32, možda bi i mogao da ga čita kao eksternu memoriju. Pitanje je samo, do koje veličine u tom slučaju... Vredi probati.

 

Vidim, pročitao si uputstvo za SB...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, dennnic said:

Ne razumem. Squeezebox je vezan za računar ili uređaj koji koristi njegovu bazu. Bez njega, eventualno radio da pusti. S druge strane, izbacivanje logitecha iz konfiguracije je sve, samo ne komplikovanje. Onaj koji je imao čast da ga koristi, to i razume. Treće, dobro dolazi razlika u novcu, a muzika nije striktno više vezana za logitech server. 

Bez zelje da te ubedjujem, smatram da je SB ipak jedno od boljih resenja, osim ako nemas veoma skup sistem u kome je SB postao usko grlo u smislu kvaliteta.

Kazem to kao neko ko ima SB (tacnije 3 komada, 1 x Touch + 2 x Classic), a probao je svasta (Thin Client-e, namenske ITX masine, pasivne ploce sa eksternim napajanjem, namenske OS-ove  itd.).

Touch je prakticno samostalan, i mislim da je to ono o cemu Zexx govori.

Ti i ovako planiras da ostavis jedan racunar, to ti ne gine. Da li ce ti biti prakticnije pustanje muzike sa njega, ili SB (za koji postoje daljinski i mobilni-kao-daljinski varijante), to ces videti.

Dosta ljudi je "prelazilo" sa SB na nesto drugo, pa se onda vracalo (imao sam i ja takve epizode), ili je na kraju ostalo jos nesrecnije nego ranije, jer je krenulo u optimizacije preostalog racunara, beskrajne muke oko izbora softverskog plejera i godine tweak-ovanja Foobar-a i slicnog.

SB je uredjaj po kome je lako urinirati, ali ga nije tako lako nadmasiti kao paket.

Ljudi su pokusavali razne stvari, ali su uvek postojala neka ogranicenja. Ili uredjaj ispadne preskup (nekoliko hiljada evra), ili se napravi all-in-one kutijica u kojoj HDD ne moze propisno da se hladi, ili nesto trece.

Ali, ako ga ne volis - nije potrebna dalja prica.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, vladastevic said:

Probaj externi od 2tb,ako moze onda si resio posao, a coax vezom u konverter. 

Tako će i biti za početak, ako uspe, onda i za trajno. Čak, mislim da imam i neki fancy coax negde okolo.

2 sati ranije, pera451 said:

Bez zelje da te ubedjujem, smatram da je SB ipak jedno od boljih resenja, osim ako nemas veoma skup sistem u kome je SB postao usko grlo u smislu kvaliteta.

Kazem to kao neko ko ima SB (tacnije 3 komada, 1 x Touch + 2 x Classic), a probao je svasta (Thin Client-e, namenske ITX masine, pasivne ploce sa eksternim napajanjem, namenske OS-ove  itd.).

Touch je prakticno samostalan, i mislim da je to ono o cemu Zexx govori.

Ti i ovako planiras da ostavis jedan racunar, to ti ne gine. Da li ce ti biti prakticnije pustanje muzike sa njega, ili SB (za koji postoje daljinski i mobilni-kao-daljinski varijante), to ces videti.

Dosta ljudi je "prelazilo" sa SB na nesto drugo, pa se onda vracalo (imao sam i ja takve epizode), ili je na kraju ostalo jos nesrecnije nego ranije, jer je krenulo u optimizacije preostalog racunara, beskrajne muke oko izbora softverskog plejera i godine tweak-ovanja Foobar-a i slicnog.

SB je uredjaj po kome je lako urinirati, ali ga nije tako lako nadmasiti kao paket.

Ljudi su pokusavali razne stvari, ali su uvek postojala neka ogranicenja. Ili uredjaj ispadne preskup (nekoliko hiljada evra), ili se napravi all-in-one kutijica u kojoj HDD ne moze propisno da se hladi, ili nesto trece.

Ali, ako ga ne volis - nije potrebna dalja prica.

Nije usko grlo, funlcioniše čisto kao streamer, zaobilazim upotrebu njegovog internog dac-a. Ne bih unosio dodatne troškove. Gledao sam Naim servere, streamere sa hardovima, ono je čist luksuz, kao da prave šasiju od čistog zlata.

S druge strane, diretno kabelom bih imao mogućnost prenosa kompletnog windows/linux audia na zvučni sistem, muzika, filmovi, youtube, mislim da bih mnogo češće koristio svoj audio sistem, što mi jeste cilj. Jednostavno, primetio sam da ne koristim ništa od ostalih funkcija SB-a, nije mi potreban, osim za čist streaming.

Nisam rekao da je SB loš uređaj (osim, nekad softwerskih začkuljica), već je samo pitanje lične upotrebe.

 

Ima li neke druge mane direktnog povezivanja, koju sam prevideo, osim tweekovanje Foobara?

Link to comment
Share on other sites

Pre svega je potrebno da definises kvalitet reprodukcije koji ocekujes. DAC je tu samo deo price.

Ako treba da reprodukujes materijal sa YouTube-a, tu su odredjene granice postavljene vec unapred. I kod filmova je, zavisno od kvaliteta, stvar potencijalno slicna.

Ne znam raspored u sobi - mozda bi tebi bilo resenje da ne produzujes samo USB kabl, nego malo njega, malo interkonekte, pogotovo ako ne insistiras da budu neki skupi i sa fabrickom terminacijom. WTF ti je vec opisao svoj pristup.

Na osnovu izlozenog mi resenje sa optickim kablom deluje kao najmanje problematicno.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne koristim standardne interkonekte, već naim snaic kablove, koji su dužine od metra, a poprilično je skupa zanimacija kupovati kvalitetan analogni kabal. Takođe, izbegao bih i razmeštaj po sobi, jer neće ni na šta ličiti :D

Flacove koristim, standardno oko 1000kbps, što se najčešće može i naći po internetu. Po koji wav, ništa drugo od fajlova. Svestan sam da i taj youtube neće biti ko zna šta, ali dobar deo stvari koje nekad poželim da čujem, s obzirom da ih nema u kvalitetnom formatu, završi na zvučnicima televizora/monitora...

Čini se i meni da je optički najjednostavniji, čekam samo da neko još potvrdi, postoji li razlika u jeftinim i skupljim kablovima, pa bih rado probao.

Link to comment
Share on other sites

Onda se stvari polako kristalizuju - izbor se prakticno sveo na  optiku (dobar coax kabl nije nista jeftiniji od dobrog interkonekta po duznom metru, jedino sto je potreban samo jedan. 8 m i takvog opet kosta solidno). Doduse, ni 8 m vdH optickog itd.

Svaka rasprava o kvalitetu i uticaju kablova znaci potencijalno skretanje sa teme, ali da vidimo sta kazu kolege-forumasi...

 

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim koax kabl za spdif duzine 9-10m.Mislio sam da to ne moze da valja nikako,medjutim kad sam ga uporedio sa "pravim" digitalnim kablom od 1 m stavivsi ga izmedju daca i cd-a da ga proverim video sam da je ustvari odlican .Pun presek i dosta gust sirm.Mislim da je to neki malo bolji antenski kabl koji se koristi u televiziji,dobio sam ga na poklon od nekog ko radi u rtv.75ohm-ski je naravno.Interesantno da se medju digitalnim kablovima u sistemu cula razlika,medjutim ovaj fercera sasvim korektno.Tako da ne mora da bude skup kabl i nije neka glavobolja financijska probati tako nesto bez predrasuda.

Takodje,vidim da si pomenuo naim snaic kablove...za upola manje novaca flashback premiere ga presvira znacajno i to je solidan apgrejd za bilo koji naim sistem.Ja sam njima eliminisao sve naim kablove osim zvucnickih koje koristim zbog specificnog dizajna pojacala i koji su se pokazali zaista boljim od nekoliko kablova koje sam probao,nazalost sve od te firme je postalo sa neverovatno niskim value for money,pa i kablovi.

Link to comment
Share on other sites

Just now, pera451 said:

Onda se stvari polako kristalizuju - izbor se prakticno sveo na  optiku (dobar coax kabl nije nista jeftiniji od dobrog interkonekta po duznom metru, jedino sto je potreban samo jedan. 8 m i takvog opet kosta solidno). Doduse, ni 8 m vdH optickog itd.

Svaka rasprava o kvalitetu i uticaju kablova znaci potencijalno skretanje sa teme, ali da vidimo sta kazu kolege-forumasi...

 

Nije jeftiniji, ali pitanje je, donosi li išta poboljšanja. Teorija nalaže za digitalne izvore, ili je prenešen signal, ili nije. Mada jesi u pravu, ima reči sigurno u drugim temama, potražiću.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sondek said:

Ja koristim koax kabl za spdif duzine 9-10m.Mislio sam da to ne moze da valja nikako,medjutim kad sam ga uporedio sa "pravim" digitalnim kablom od 1 m stavivsi ga izmedju daca i cd-a da ga proverim video sam da je ustvari odlican .Pun presek i dosta gust sirm.Mislim da je to neki malo bolji antenski kabl koji se koristi u televiziji,dobio sam ga na poklon od nekog ko radi u rtv.75ohm-ski je naravno.Interesantno da se medju digitalnim kablovima u sistemu cula razlika,medjutim ovaj fercera sasvim korektno.Tako da ne mora da bude skup kabl i nije neka glavobolja financijska probati tako nesto bez predrasuda.

Takodje,vidim da si pomenuo naim snaic kablove...za upola manje novaca flashback premiere ga presvira znacajno i to je solidan apgrejd za bilo koji naim sistem.Ja sam njima eliminisao sve naim kablove osim zvucnickih koje koristim zbog specificnog dizajna pojacala i koji su se pokazali zaista boljim od nekoliko kablova koje sam probao,nazalost sve od te firme je postalo sa neverovatno niskim value for money,pa i kablovi.

Eto moje teorije... :D nisam probao na optičkom kabelu, ali mogu da garantujem da viša serija fancy hdmi/usb ne donosi poboljšanje u kvalitetu, barem lično nisam zapazio na oprobanoj opremi.

Gde se mogu pronaći ti kablovi i po kojoj ceni? Jeste, naimove zvučničke kablove imam i ja, poprilično je iznenađujuća razlika u zvuku, pogotovo kad se uzme u obzir tužan izgled kablova i onih zakački za pojačalo. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...