Jump to content


Kupovina gramofona od cca 150 EUR


Jovan M.

Recommended Posts

1 sat ranije, Jovan M. said:

...ali meni treba nešto prosto za rukovanje kako već neko reče ovde na početku teme. Verujem da i medju tim starim postoje prostiji za rukovanje. 

Nisi razumeo - rukovanje/puštanje ploča nije nužno da se razlikuje kod novih i starih gramofona...to ne treba, da te brine.

Pošto (još) nemaš pojma o gramofonskoj tematici (i kod znalaca su mišljenja toliko različita, da je nemoguće sa sigurnošču utvrditi koje je pravo) ja bih na tvom mestu zaobišao polovnjake jer:

- počeće priča u smislu koja zamenska igla ili zvučnica, pa možda hedšel, pa phono preamp, pa kablovi, pa mat, pa polica...bićeš bombardovan informacijama/predlozima i izgubićeš se!...o podešavanju da i ne govorim. U tom grmu leži zec, a ne u rukovanju.

- zadovoljan si risiverom, pa zašto bi ga onda menjao za opet polovno pojačalo sa phono preampom i polovni gramofon

- novo je novo...iako se može dobiti bolji polovni gramofon za cenu novog...samo zašto? bio si zadovoljan i onim koji je crko, pa bi ga tako prekrštenih palčeva mogao uzeti još jednom, a pare koje ostanu nameniti za bolje zvučnike recimo.

Nije ti lako, znam.

 

Pozrav

Borut

 

Link to comment
Share on other sites

Hajde i ja javno da ti kazem sta mislim a ne samo da se zezam. Pod pretpostavkom da ti ljudi nadju polovan gramofon koji ce da radi, od proverenog coveka koji nije mufijuz tebi ce da treba igla. Nadjes i porucis odmah 2-3 kom. da ne razmisljas. Pretpostavimo da zvucnica nece da bude extra klase ali za tvoje a i moje potrebe i osrednja vrsi posao sa dobrim pojacalom i zvucnicima. Ostaje ti to podesavanje. U Beogradu si. Ima servisera, ljudi ce ti preporuciti proverenog, mozda neko i sa foruma to radi. Takav gramofon ce bolje da radi od novog. Naravno, na tebi je ali ja bih trazio gramofon do max 100e. Licno mislim da kupovina pretpojacala nije dobitna kombinacija za tebe. Dobro polovno pojacalo sa phono sekcijom upareno sa kutijama! Ovo je moje dobronamerno ali laicko misljenje.

I moram da kazem jos i to, da bi ti ljudi nasli to sto trazis trebalo bi konkretnije da kazes "Ja trazim to i to"! Ok, za sada ti poznavaoci daju neke sugestije i objasnjenja sta i kako ali koliko sam razumeo ni ti nisi sasvim siguran sta bi. Ova objasnjenja i sugestije ce ti sigurno pomoci u odluci.

Uz duzno postovanje prema tebi i svima ostalima, ziveli!

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ras said:

Na osnovu čega su stručnjaci ovde procenili da je krš pojačalo sa KP od pre 75 godina bolje od ovog Sonyja koji čovek ima?

 

 

Drugim rečima: ne bih menjao tog Sonyja.

Kompaktan uređaj sa dovoljnim brojem ulaza, vrlo lep, pristojne snage i malog THD. Još ako si ti kupovao nov i imaš daljinski, nema razloga da brineš dokle god ne budeš kupovao gramofon od 15000 €

 

 

Prestani da vređaš i ponašaj se kulturno!!!!

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, ras said:

2.Tangencijalni gramofon (poput Technics SL5) i odgovarajuća 4P zvučnica poput AT311P (zaboravio sam koja je bolja od ta dva tri dostupna modela), cena je 35 do 45 €.

Uzimajuci u obzir sve sto je Jovan naveo ovo je najbolje resenje za pocetnika, nemas nikakva podesavanja, nabodes tu zvucnicu i slusas, naravno ako prethodno resis predpojacalo.

https://www.kupujemprodajem.com/Technics-SL-J3-Direct-Drive-57240174-oglas.htm?filter_id=182621563

ako je stvarno sve ispravno, sto bi trebalo naravno proveriti, za otprilike 100e sa novom zvucnicom.

http://www.hifi-advice.com/blog/review/analog-reviews/analog-source-reviews/technics-linear-tracking-turntables-part-1/

Link to comment
Share on other sites

https://www.kupujemprodajem.com/Rotel-RP-1000-Direct-drive-57969746-oglas.htm?filter_id=132

Nije neko cudo, ali 65 evrica direkt drive kupis mu jos glavu AT 95 za 35 evrica.Naravno cenkanje je obavezno!

ili ovo jos bolje ocuvano rekao bih

https://www.kupujemprodajem.com/Pioneer-PL-300-57749014-oglas.htm?filter_id=132

Pogledaj i ovu ponudu nije DD, ali od ovog prodavca,Tome sam ljetos kupio gramofon Sony dd, za prijatelja kao nov,samo sam kupio novu glavu.Preporucujem ti ga jer je korektan ima ponudu i vecu nego sto je u oglasima.Forumasi ga znaju .

Moj savjet ti je da kakav god gramofon kupio, pogotovo preprodavaca kupis novu glavu i da ti je neko namontira ko to zna, jer od toga zavisi i zvuk a i trenje, tacnije habanje ploca .

https://www.kupujemprodajem.com/AKAI-AP-B1-auto-return-belt-drive-36995390-oglas.htm?filter_id=65259

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav pokretacu teme, posto sam pomenut u vise navrata evo da izadjem i ja sa svojim predlozima, konacni izbor ce naravno biti samo tvoj.

https://m.kupujemprodajem.com/Kenwood-TP-93S-57131890-oglas.htm#mhs0-1520504870444
https://m.kupujemprodajem.com/Sony-PS-1350-57560172-oglas.htm#mhs0-1520504889262


Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Jovan M. said:

Baš! Znaš šta i ja bi bio najsrećniji kad bih mogao za jedno 200 evra da kupim neki nov gramofon i da to samo uključim i ćao. E sad da li je to moguće da se nadje neki iole pristojan... šta od tih novih da pogledam i gde to ne znam...

Kapiram da si iz BG. Otiđi u 4 audio imaju Thorense za mali novac. Idi pa pogledaj i pitaj šta te zanima .Ima tamo načitanih ljudi koji će ti objasniti sve. Skoro sam bio kod njih i samo ssm na brzinu preleteo pogledom preko jednog gramofona a cena mu je tu 200 i neki evrić. Kako svira,ne znam. Neka svira kao polovan Tecs. Od 100 i ti si na konju. Verujem da može i da se proba.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Peter said:

Kapiram da si iz BG. Otiđi u 4 audio imaju Thorense za mali novac. Idi pa pogledaj i pitaj šta te zanima .Ima tamo načitanih ljudi koji će ti objasniti sve. Skoro sam bio kod njih i samo ssm na brzinu preleteo pogledom preko jednog gramofona a cena mu je tu 200 i neki evrić. Kako svira,ne znam. Neka svira kao polovan Tecs. Od 100 i ti si na konju. Verujem da može i da se proba.

Što bi bacao pare na taj Thorens, inače Dual OEM, kad praktično isti takav Dual ima da se kupi na KP sa sve zvučnicom za manje para...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Peter said:

Kapiram da si iz BG. Otiđi u 4 audio imaju Thorense za mali novac. Idi pa pogledaj i pitaj šta te zanima .Ima tamo načitanih ljudi koji će ti objasniti sve. Skoro sam bio kod njih i samo ssm na brzinu preleteo pogledom preko jednog gramofona a cena mu je tu 200 i neki evrić. Kako svira,ne znam. Neka svira kao polovan Tecs. Od 100 i ti si na konju. Verujem da može i da se proba.

Kolega šalješ ga u bazen pun ajkula:D

Link to comment
Share on other sites

Na teme slične ovoj, uvek bude gomila kontraverznih postova. Onima koji se razumeju, lako je da tu plivaju. Ali početniku je teško da nešto razabre. :(

Ja bih ti savetovao da pogledaš onaj all-in-one Pro-Ject, i da završiš sa izborom, do daljnjeg. Doduše, ne znam koja mu je stvarna nabavna cena. Do 200-220€, sasvim ok, obzirom na količinu NEcimanja kasnije.

Tačno je da polovnjaka koji nešto bolje svira, možeš naći za manje para. Ali je isto tako tačno da je vrlo lako čeprkati po KP sajtu i skretati pažnju na potencijalno dobre kupovine, ali je jako teško tamo prepoznati gramofon koji nije previše raubovan, sa rasklimanom ručkom, tanjirom, motorom, pa onda otići pogledati (ili uzeti na slepo) , cimati sa sobom nekog ko se razume, bla.bla.bla...

Dalje, kupiš polovnjaka, neka sve navedeno valja, ostaje zamena igle ili cele glave kao obavezna (često je jako mala razlika u ceni samo igle vs cela glava). Izjave KP prodavaca "igla u dobrom stanju" obesi mačku o rep, osim ako ne nađeg gramofon ovde na forumu, i prodavac koji nije trgovac/nakupac ti kaže "igla radila toliko i toliko". Jedino kome bih verovao na reč za stanje igle je nekome od renomiranih članova foruma koji prodaje svoj gramofon.

Javiće se sada i neko ko će ti reći "iglu možeš proveriti mikroskopom". Cool? Jel? Eto, vidiš koliko je gramofondžijski hobi zabavan. :P

Za starije gramofone, nema novih originalnih igala. Moraš kupovati zamenske. Zamenske su uglavnom lošijeg kvaliteta od originala, ili su mačka u džaku, ili su nedoslednog kvalita (jedna iz iste porudžbine dobra, druga manje dobra), osim za vrlo skupe zamene sa specijalnim vrhovima.

Neki minimum za novu glavu je AT-95 od 35€, a ni ona nije baš da je  neka dobra glava. Meni se ič nije svidela kada sam je slušao. Na onom Pro-Ject dobijaš Ortofon OM-5E koja je bolja glava.

Dalje, kupiš polovnjaka, treba ti phono-preamp. Ili ćeš vijati polovnjake, ili kupiti valjan novi. Najjeftiniji novi da valja je npr. Rega Fono Mini, a on je preko 100eur. Jeftiniji od toga a novi su uglavnom kršine. Tačno da su pojedina starija pojačala imala veoma dobre phono preamp-e, ali je isto tako tačno da su brojna od njih imala sasvim prosečna, ili čak loša gramofonska pojačala.

Ja sam uvek pristalica odvojenog a solidnog phono-preamp-a, jer tada nisi ograničen kasnijim izborom pojačala. Nova pojačala uglavnom nemaju phono-preamp, ili imaju njanjav (moje iskustvo sa inače solidnim Onkyo 8050), osim ako nisu iz vrlo visoke klase (mislim na nova pojačala sa phono ulazom).

Dakle, nešto slično Pro-Ject Elemental je ok za početak. Ako ne postaneš veoma zahtevan korisnik, imaćeš gramofon kojim ćeš dugo biti zadovoljan (plus, taj Pro-Ject i zanimljivo izgleda, atrakcija je u kući :P ). Ako postaneš zahtevniji korisnik, imaj na umu da se bar 95% tih zahtevnijih korisnika, namenjalo gramofona i gramofona. Prvi je gotovo nikad prst-u-pekmez (za (pre)zahtevne korisnike, jel?), pa nije strašno ni ako Ti posle Pro-Ject-a kreneš dalje (Sony ne računamo, jel?).

BTW, kako ti se čuo onaj Sony pre nego što je crk'o? I šta je to na njemu crklo da ne može da se popravi ni u ovlaštenom servisu?!?  :huh:

Link to comment
Share on other sites

Tačno je da polovnjaka koji nešto bolje svira, možeš naći za manje para. Ali je isto tako tačno da je vrlo lako čeprkati po KP sajtu i skretati pažnju na potencijalno dobre kupovine, ali je jako teško tamo prepoznati gramofon koji nije previše raubovan, sa rasklimanom ručkom, tanjirom, motorom, pa onda otići pogledati (ili uzeti na slepo) , cimati sa sobom nekog ko se razume, bla.bla.bla..

Slazem se, zato sam i preporucio Tomu koji ga nece zeznuti, obavezno nova glava i nema glava da ga boli.E sad phono pream je druga prica, neka kupi neki jeftini za pocetak , pa kako budu rasli zahtjevi neka mijenja.

Link to comment
Share on other sites

SL-7 je ozbiljnija prica. Cesto sam ga predlagao, secam se da je na kp uglavnom bio oko 90 eur.

 

Uopste uzev a vezano za temu, gramofon ne treba kupovati reda radi.

 

Ne rade svi zvucnici dobro sa gramofonom.

 

Osim samih podesavanja treba gledati i da se izabere odgovarajuca glava u odnosu na rucku. Potom odgovarajuca phono sekcija prema glavi itd. Tu je pomenuti SL-7 no brainer za pocetnike kao i gomila Duala u kombinaciji sa Shure 75. To svira dobro.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Imao sam nekada SL DD 33, imam jos uvek ITT 8013 koji je u svoje vreme kostao blize 1210ki i ti stari Technics DD gramofoni nisu losi ali uvek sam se pitao koliko su dobri u odnosu na nove do recimo 300 Eu ?    ( sto blize 1210ki je ok mislim )

Onaj Project nisam slusao ali sve ono drugo ( sem Ortofon OM5, stvar ukusa ) sto je rekao NSHappy stoji.

Sa novim gramofonom neces bar da razmisljas da li je ovo ili ono u dobrom stanju...

Mislim da bi se tebi isplatilo i da nadjes misljenja ljudi koji imaju Project / Rega pocetne modele pa da vidis i sta oni kazu  

P.S.  Kada sam u prvim postovima pravio razliku izmedju kopija Technicsa i plastikanaca nisam mislio pod time na Project / Rega gramofone

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NShappy said:

Na teme slične ovoj, uvek bude gomila kontraverznih postova. Onima koji se razumeju, lako je da tu plivaju. Ali početniku je teško da nešto razabre. :(

Ja bih ti savetovao da pogledaš onaj all-in-one Pro-Ject, i da završiš sa izborom, do daljnjeg. Doduše, ne znam koja mu je stvarna nabavna cena. Do 200-220€, sasvim ok, obzirom na količinu NEcimanja kasnije.

Tačno je da polovnjaka koji nešto bolje svira, možeš naći za manje para. Ali je isto tako tačno da je vrlo lako čeprkati po KP sajtu i skretati pažnju na potencijalno dobre kupovine, ali je jako teško tamo prepoznati gramofon koji nije previše raubovan, sa rasklimanom ručkom, tanjirom, motorom, pa onda otići pogledati (ili uzeti na slepo) , cimati sa sobom nekog ko se razume, bla.bla.bla...

Dalje, kupiš polovnjaka, neka sve navedeno valja, ostaje zamena igle ili cele glave kao obavezna (često je jako mala razlika u ceni samo igle vs cela glava). Izjave KP prodavaca "igla u dobrom stanju" obesi mačku o rep, osim ako ne nađeg gramofon ovde na forumu, i prodavac koji nije trgovac/nakupac ti kaže "igla radila toliko i toliko". Jedino kome bih verovao na reč za stanje igle je nekome od renomiranih članova foruma koji prodaje svoj gramofon.

Javiće se sada i neko ko će ti reći "iglu možeš proveriti mikroskopom". Cool? Jel? Eto, vidiš koliko je gramofondžijski hobi zabavan. :P

Za starije gramofone, nema novih originalnih igala. Moraš kupovati zamenske. Zamenske su uglavnom lošijeg kvaliteta od originala, ili su mačka u džaku, ili su nedoslednog kvalita (jedna iz iste porudžbine dobra, druga manje dobra), osim za vrlo skupe zamene sa specijalnim vrhovima.

Neki minimum za novu glavu je AT-95 od 35€, a ni ona nije baš da je  neka dobra glava. Meni se ič nije svidela kada sam je slušao. Na onom Pro-Ject dobijaš Ortofon OM-5E koja je bolja glava.

Dalje, kupiš polovnjaka, treba ti phono-preamp. Ili ćeš vijati polovnjake, ili kupiti valjan novi. Najjeftiniji novi da valja je npr. Rega Fono Mini, a on je preko 100eur. Jeftiniji od toga a novi su uglavnom kršine. Tačno da su pojedina starija pojačala imala veoma dobre phono preamp-e, ali je isto tako tačno da su brojna od njih imala sasvim prosečna, ili čak loša gramofonska pojačala.

Ja sam uvek pristalica odvojenog a solidnog phono-preamp-a, jer tada nisi ograničen kasnijim izborom pojačala. Nova pojačala uglavnom nemaju phono-preamp, ili imaju njanjav (moje iskustvo sa inače solidnim Onkyo 8050), osim ako nisu iz vrlo visoke klase (mislim na nova pojačala sa phono ulazom).

Dakle, nešto slično Pro-Ject Elemental je ok za početak. Ako ne postaneš veoma zahtevan korisnik, imaćeš gramofon kojim ćeš dugo biti zadovoljan (plus, taj Pro-Ject i zanimljivo izgleda, atrakcija je u kući :P ). Ako postaneš zahtevniji korisnik, imaj na umu da se bar 95% tih zahtevnijih korisnika, namenjalo gramofona i gramofona. Prvi je gotovo nikad prst-u-pekmez (za (pre)zahtevne korisnike, jel?), pa nije strašno ni ako Ti posle Pro-Ject-a kreneš dalje (Sony ne računamo, jel?).

BTW, kako ti se čuo onaj Sony pre nego što je crk'o? I šta je to na njemu crklo da ne može da se popravi ni u ovlaštenom servisu?!?  :huh:

Zahvaljujem se na opsirnom postu i tebi , a i svima pre tebe. Nisam očekivao ovoliko predloga stvarno hvala svima! Moraću veceras kada budem imao malo više vremena sve ovo da pročitam pa da odgovorim i razmislim . Pitao si me za Sony, on je dobro radio. Mislim da ovde ljudi malo preteruju kada ocenjuju tu novu tehniku sigurno nije kao stara ali neka neko pogleda specifikaciju , ima tu dosta stvari koje su uradjene pogotovu u eliminaciji šuma.To je jedna pozitivna strana , negativna je naravno sto ne traje dugo ili sam ja baksuz . Ima i onoga sto ljudi kada podignu gramofon i on ima kilo i po ili manje kao ovaj odmah kazu da ne valja . On je imao par problema prvi je bio greska u ploči davao je duplo manji signal 0,6 umesto 1,2 V , a drugi je bio distorzija zvuka koja se kasnije javila. Mislim da su mi vratili pare više zato sto sam ja pobesneo posto se pokvario za 3-4 meseca i slao im mejlove u kojima sam im se “nakršio” sto bi se reklo pa su samo gledali da se oslobode mene sto pre...Ali dok je radio , nije loše radio. 

Link to comment
Share on other sites

@Jovan M. Бирај простији грамофон јер компликовани су за оне који се баш и не разумеју ноћна мора.

Не заборави да су предложени грамофони и по 20-30 година матори.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

SL-7 je ozbiljnija prica. Cesto sam ga predlagao, secam se da je na kp uglavnom bio oko 90 eur.

 

Uopste uzev a vezano za temu, gramofon ne treba kupovati reda radi.

 

Ne rade svi zvucnici dobro sa gramofonom.

 

Osim samih podesavanja treba gledati i da se izabere odgovarajuca glava u odnosu na rucku. Potom odgovarajuca phono sekcija prema glavi itd. Tu je pomenuti SL-7 no brainer za pocetnike kao i gomila Duala u kombinaciji sa Shure 75. To svira dobro.

mene je pre 2godine izasao 120e,jako cesto se slusa pouzdan,nikakav problem,

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...