Jump to content


Kupovina gramofona od cca 150 EUR


Jovan M.

Recommended Posts

Jbt.postavimo linkove neispravnih pojacala,sa isečenim poklopcima na hifi forumu,poredimo ih sa ocuvanim uređajima od prvih vlasnika na domaćem terenu, jeftinijim od cena napolju za takvo stanje...pa dobre nam još krševe i donose sa zapadnih đubrista.Moje saučešće svakom ko ovde nesto normalno pokusa da proda.Kolega na nasim oglasima oglasio legendarne AE1 po extra ceni i niko nista,poslao mi link sa ebay aukcijom u toku, sa već dobrano prešišanom cenom i 17bidova.Ma raj smo za krševe i preprodavce,normalne sprave samo kod njih zavrsavaju ili ih kupuju ljudi iz inostranstva.Posle kukamo kako ne mozes doći do sprave od vlasnika,pa popricajte sa nekim od njih,pogledajte realno stanje,pregledajte hifi shark...ali ne uređaje sa pola poklopca i pola kanala u radu.

Isključujem se,za ovu temu predložih sasvim dosta Nad i thorens za tačno trazeni budžet,i sad Mission od prvoga vlasnika...kanda pogrešno razmišljam,nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari poslovica je koja kod nas ne važi.Bolje prolazi vozala "baba do pijace".Opasan problem sa životnim stavom za ovo podeblje imam,sorry folks.

P.S. Ne generalizujem,znam da nije opšti stav to sto kritikujem i ne razumem i da ima ljudi koji vole da imaju "krštenu" spravu

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sondek said:

Konačno,čestitam ne na gramofonu,on je nebitan iovako će nekad da se menja, već na početku.Svi smo na početku najvise uzivali,a sve dalje su promene sprava da bi se zadovoljstvo odrzalo,ponekad hobi liči na naziv prvog albuma Steely Dan.Nadam se da će ulazna droga da uradi svoje i da ćeš da postaneš pravi vinil narkoman kome nazad nema.Ono sto je najbitnije da ga dobro podesiš i staviš sto pre novu iglu.Jedina stvar u ovom sportu koja vremenom ne moze da se popravlja su shebane ploče.

Lep stari vinildžijski amp je mission cyrus one,zbog fine phono sekcije.Da pozelim da naleti neki povoljan i jos vaznije ispravan.

Hvala puno @sondek !

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 空也 said:

Za ovog iz NS ne znam.

Navodno je jedini (prvi?) vlasnik od 1985. 

... a primerak koji prodaje je model koji se proizvodio od 1989. do 1992. :)

Meni se čini da je model identičan mom, kupljenom 1986. Po čemu zaključuješ ovo o godištu?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Jbt.postavimo linkove neispravnih pojacala,sa isečenim poklopcima na hifi forumu,poredimo ih sa ocuvanim uređajima od prvih vlasnika na domaćem terenu, jeftinijim od cena napolju za takvo stanje.

Daj ne izmotavaj se keve ti, taj amp se do pre par meseci mogao kupiti na KP za 100-120€ i to u dobrom stanju. Sad si se tu uhvatio za linkove koje sam ja na brzinu postavio sinoć da bi tebi dokazao da ima normalnoj cena, a ne da bi nekom preporučio kupovinu baš tih komada. Od tri linka jedan je problematičan, i to onaj najskuplji. I ti ćeš sad da jašeš na tome? Hoćeš da ti svaki dan postavljam linkove da to pojačalo košta 100€? Suštona je da za te pare može da se kupi kršten Cyrus.

Počeo si da zastupaš ovde na forumu tu priču o preplaćivanju već neko vreme. Stalno ubeđuješ ljude da nešto treba više da plate. Tako si reklamirao one oštećene Energy (i to nekoliko puta) kutije za 110 evra, koje kad su mint koštaju 100. Eno ih još po ogasima variraju od 110 do 80 za praznike na popust. A plaćene 5000 dinara na Limundu. Bile na KP mesecima za 6000 dinara, niko ih nije hteo, kao što ih ni sad neće.

Stalno bi ti da se nešto preplati, al' po mogućstvu iz tuđeg džepa.

Link to comment
Share on other sites

može jedno pitanje , vezano za nabavku igle za Concorde 10 glavu ; vidim ovde 

https://www.pickupnaalden.com/english/turntable_needles.asp?M=Ortofon_Concorde-10__4252

original €40 , a ove zamenske po cca €20 šta je pametnije da kupim jednu original ili dve ove zamenske i ako je odgovor zamenske šta da uzmem ovaj Tonar ili Budgetline?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Kuršum said:

Daj ne izmotavaj se keve ti, taj amp se do pre par meseci mogao kupiti na KP za 100-120€ i to u dobrom stanju. Sad si se tu uhvatio za linkove koje sam ja na brzinu postavio sinoć da bi tebi dokazao da ima normalnoj cena, a ne da bi nekom preporučio kupovinu baš tih komada. Od tri linka jedan je problematičan, i to onaj najskuplji. I ti ćeš sad da jašeš na tome? Hoćeš da ti svaki dan postavljam linkove da to pojačalo košta 100€? Suštona je da za te pare može da se kupi kršten Cyrus.

Počeo si da zastupaš ovde na forumu tu priču o preplaćivanju već neko vreme. Stalno ubeđuješ ljude da nešto treba više da plate. Tako si reklamirao one oštećene Energy (i to nekoliko puta) kutije za 110 evra, koje kad su mint koštaju 100. Eno ih još po ogasima variraju od 110 do 80 za praznike na popust. A plaćene 5000 dinara na Limundu. Bile na KP mesecima za 6000 dinara, niko ih nije hteo, kao što ih ni sad neće.

Stalno bi ti da se nešto preplati, al' po mogućstvu iz tuđeg džepa.

Nije mi jasan taj trend poskupljivanja,evo pratio sam jedan Denon dek,45 Eura je tražio čovek,stajao je mislim 2,3 meseca.Nije prodao.pre neki dan osvanuo oglas 50 Eura fiksno. I nije to jedini slučaj.Onom drugom isteklo nedelju dana popusta ,pa vratio na veću cenu.Jbt ko da se uredjaji prodaju novi iz radnje.

Link to comment
Share on other sites

Ma to za 10€ podizanje i spuštanje o blagdanima je ništa, uobičajena trgovačka fora. Ali su generalno prolupali sa cenama. Recimo Denon DCD-1500mk2 CD plejer koji je vazda bio 80-90€ (koliko i vredi) sad se na dva oglasa na KP prodaje za 170 i 180€. I slična ludila.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Kuršum said:

Ma to za 10€ podizanje i spuštanje o blagdanima je ništa, uobičajena trgovačka fora. Ali su generalno prolupali sa cenama. Recimo Denon DCD-1500mk2 CD plejer koji je vazda bio 80-90€ (koliko i vredi) sad se na dva oglasa na KP prodaje za 170 i 180€. I slična ludila.

Čovek se ,prostim rečima zajebava. Prodao je uredjaj,dobio i ocenu ali je vratio oglas sa većom cenom.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, zbrujic said:

Meni se čini da je model identičan mom, kupljenom 1986. Po čemu zaključuješ ovo o godištu?

Ovaj sa .tzv "toggle" power prekidačem se proizvodio od 1989 do 1992. Tako piše i u originalnom service manual-u u kojem su detaljno objašnjene razlike između generacija.

Ja sam moj, koji je isti kao ovaj u oglasu, kupio 1990. u Beogradu u Yugoslavia Commerce-u. Koliko se (maglovito) sećam, cena je bila negde oko 900 do 1.000 DM.

Link to comment
Share on other sites

Jovo, crni Jovo, uz'o si to što si uz'o, jel, a sada,  e sada ko ti je kriv. Jel?!?

Sada moraš da naučiš šta je komplijansa kantilevera, masa, rezonantna frekvencija, azimut, VTA, gazna sila, antiscating, da izabereš između Barvald-a i Stivensona, ili možda Logfren (a postoji i UNI-DIN), da napraviš ili nabaviš protractor,  vagicu, ogledalce, stroboskop, gauge...

Dok to sve ne savladaš, najbolje ne prilazi gramofonu. Moguće su velike štete po opremu ili korisnika.

:P:P:D:lol:

 

.

.

.

 

Nego...    ;)

On 18/03/2018 at 10:48, Jovan M. said:

original €40 , a ove zamenske po cca €20 šta je pametnije da kupim jednu original ili dve ove zamenske i ako je odgovor zamenske šta da uzmem ovaj Tonar ili Budgetline?

Ortofon, obavezno uzmi original iglu. Zamenske ima smisla uzimati samo ako originalne uopšte ne postoje, ili ako su zamenske neke sa n'd'kanim vrhovima, pravili ih monasi na tibetu ili japanski majstori u pauzi između dve katane, ili bar švajcarski časovničari  :P (ali takve igle i koštaju proporcionalno).

Ako ćeš malo jeftinije, kod tebe će pasovati i Ortofon 5E igla koja je jeftinija od 10-ke, a sigurno je bolja od tih zamenskih za 10-20€.

Razmisli i da zameniš celu glavu. Sama nova igla je uglavnom tek nešto jeftinija od kompletne zvučnice sa istom iglom. Na KP je bila kompletna nova Ortofon OM10 glava za 40E.

Međutim, to što si dobio Concorde glavu je u stvari mana, jer nisi dobio headshell za kačenje nekih drugih glava, bilo kojih sem konkorda. Al' ok, ima i jeftinih shell-ova da se kupi.

Ne moraš kupovati više igala. Ortofon će biti da se nabavi još decenijama.

Bez obzira na moju uvodnu rečenicu ovog posta, svakako gledaj da što pre promeniš iglu, i da gaznu silu i antiscating podesiš ili bar proveriš ali sad' odmah. Nije neka nauka, googlaj turntable tracking force. Ima tutorijala koliko hoćeš. Podešavanje traje max 10 min za neiskusnog korisnika.

.

.

.

edit: Trebaće ti i karbonska četka, a razmisli i o 2-3kg lepka za drvo. :P

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NShappy said:

Jovo, crni Jovo, uz'o si to što si uz'o, jel, a sada,  e sada ko ti je kriv. Jel?!?

Sada moraš da naučiš šta je komplijansa kantilevera, masa, rezonantna frekvencija, azimut, VTA, gazna sila, antiscating, da izabereš između Barvald-a i Stivensona, ili možda Logfren (a postoji i UNI-DIN), da napraviš ili nabaviš protractor,  vagicu, ogledalce, stroboskop, gauge...

Dok to sve ne savladaš, najbolje ne prilazi gramofonu. Moguće su velike štete po opremu ili korisnika.

:P:P:D:lol:

 

.

.

.

 

Nego...    ;)

Ortofon, obavezno uzmi original iglu. Zamenske ima smisla uzimati samo ako originalne uopšte ne postoje, ili ako su zamenske neke sa n'd'kanim vrhovima, pravili ih monasi na tibetu ili japanski majstori u pauzi između dve katane, ili bar švajcarski časovničari  :P (ali takve igle i koštaju proporcionalno).

Ako ćeš malo jeftinije, kod tebe će pasovati i Ortofon 5E igla koja je jeftinija od 10-ke, a sigurno je bolja od tih zamenskih za 10-20€.

Razmisli i da zameniš celu glavu. Sama nova igla je uglavnom tek nešto jeftinija od kompletne zvučnice sa istom iglom. Na KP je bila kompletna nova Ortofon OM10 glava za 40E.

Međutim, to što si dobio Concorde glavu je u stvari mana, jer nisi dobio headshell za kačenje nekih drugih glava, bilo kojih sem konkorda. Al' ok, ima i jeftinih shell-ova da se kupi.

Ne moraš kupovati više igala. Ortofon će biti da se nabavi još decenijama.

Bez obzira na moju uvodnu rečenicu ovog posta, svakako gledaj da što pre promeniš iglu, i da gaznu silu i antiscating podesiš ili bar proveriš ali sad' odmah. Nije neka nauka, googlaj turntable tracking force. Ima tutorijala koliko hoćeš. Podešavanje traje max 10 min za neiskusnog korisnika.

.

.

.

edit: Trebaće ti i karbonska četka, a razmisli i o 2-3kg lepka za drvo. :P

Hvala na svim ovim savetima ! 

Gramofon sam kupio preko čoveka koji se već preko 40 godina bavi audio tehnikom u vidu zanata , koji mi je rodjak. Trebao sam još mnogo ranije da se posavetujem sa njim kada sam kupovao zvučnike itd..ali ja volim da se pravim pametan i da plaćam školu.Podesio mi je anti-skating i gaznu silu i pokazao mi kako radi stroboskopska lampa ( već ima ) , pokazao mi je kako se skida glava ,menja igla ,  gde da zakacim masu..itd. Gramofon ok radi, a za iglu znam da treba da promenim kada sam pustio ploče primetio sam blaga izobličenja na glasu i nekim instrumentima nije baš kristalno jasno , narucicu iglu danas . Za četkicu mi je rekao da kupim, a lepak za drvo mogu da napravim sam . 

Ako si mislio da lepkom za drvo čistim ploče to neću da radim i ne savetujem nikome da to radi ( a čuo sam da to rade ) zbog drugih sastojaka koji se osim PVA dodaju u lepkove koji se kod nas prodaju  , napraviću rastvor sa izopropanolom ili ću već nešto drugo da smućkam  izgooglaću šta je najbolje.

Ako imaš neki savet gde je najbolje da narucim iglu ..mislio sam preko onog pickupanaalden ili kako se već zove pogledaću možda imaju i četkicu pa da narucim na istom mestu. 

Kažem ovaj gramofon je više nego dobar za mene i nisam se pokajao ni jednog trenutka. Nisam ja neki stručnjak kada je muzika u pitanju , znam nešto pomalo.. 

Link to comment
Share on other sites

Što se lepka za drvo tiče: 

Takođe, već dugo postoji neki sada već usaglašen stav, alkohol nikako na ploče.

Što se Ortofon igala tiče, kod nas je zvanični uvoznik Korato. Oni sigurno imaju sve od Ortofona.

Ali cene su najbolje kod par prodavaca ne KP. Ima jedan iz BG koji ima (skoro) sve od Ortofona, a cene su  ponekad bolje nego kod Korata.

Uglavnom, iglu uzmi minimum Ortofon 5E. Možda tako i najbolje za početak.

Ili menjaj celu glavu (ali ti onda treba i neki headshell)

Link to comment
Share on other sites

jovan-m

Mijenjaj iglu pod hitno ili cak kompletnu glavu.Poslusaj savjete i izbjegavaj zamjenske igle koje nijesu original.Koliko se sjecam cijena nove originalne igle, nekad , a ti provjeri kako sad stoje stvari je oko 80% cijene nove glave govorim u okviru istog modela.

Cestitke za kupovinu naslusaces se ti fino muzike,samo polako!

Uzivaj i sretno!:banana

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bato - hi - fi said:

jovan-m

Mijenjaj iglu pod hitno ili cak kompletnu glavu.Poslusaj savjete i izbjegavaj zamjenske igle koje nijesu original.Koliko se sjecam cijena nove originalne igle, nekad , a ti provjeri kako sad stoje stvari je oko 80% cijene nove glave govorim u okviru istog modela.

Cestitke za kupovinu naslusaces se ti fino muzike,samo polako!

Uzivaj i sretno!:banana

Hvala na lepim željama ! 

Mapa za sada sam najjeftinije našao ovde 

https://www.pickupnaalden.com/english/turntable_needles.asp?M=Ortofon_Concorde-10__4252

oko €40 , piše da je original. 

Link to comment
Share on other sites

Odlično, Jovane...prijatno slušanje.

Nemoj mnogo da brineš o podešavanjima (VTA, antiskejting, azimut, protraktor/nulte točke, rezonantna frekvencija....), pošto se diskusija o tome vodi više nego pola veka i NIKO!!! nema eksplicitnog odgovora - ni fizičko-matematičkog, kamoli šta se zvuka tiče.

Uživaj u vinilu.

Četka za čiščenje prašine sa ploča je više-manje neophodna, a što se tiče lepka/čiščenja ploča...i o tome diskusija decenijama. Da "opereš" stare ploče je svakako preporučljivo - manje smetnji i manje habanja igle.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, borchee said:

Odlično, Jovane...prijatno slušanje.

Nemoj mnogo da brineš o podešavanjima (VTA, antiskejting, azimut, protraktor/nulte točke, rezonantna frekvencija....), pošto se diskusija o tome vodi više nego pola veka i NIKO!!! nema eksplicitnog odgovora - ni fizičko-matematičkog, kamoli šta se zvuka tiče.

Uživaj u vinilu.

Četka za čiščenje prašine sa ploča je više-manje neophodna, a što se tiče lepka/čiščenja ploča...i o tome diskusija decenijama. Da "opereš" stare ploče je svakako preporučljivo - manje smetnji i manje habanja igle.

 

za sada sam ih prao samo toplom vodom. 

Kao sto rekoh napravicu rastvor sa izopropanolom. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...