Jump to content


Kupovina gramofona od cca 150 EUR


Jovan M.

Recommended Posts

Evo, sada ću malo ja da kvarim zabavu, ali temu možda čitaju i oni koji tek planiraju neku nabavku...

Po meni, ovaj JVC je primer gramofona koji NE treba kupiti.

Isporučen je sa neoriginalnim matom, bez headshell-a, sa zamenskom iglom, i sa neoriginalnim tegom, koji kao takav, bez vagice, ne može da se koristi za balansiranje ručke. Bez headshell-a i tega, ne može se ni glava zamenuti, bez još troškova i dodatnih budženja.:(

Da je prodavac bar dao originalni teg i neki headshell uz gramofon, možda bi i bila korektna kupovina. Ovako, ne baš.

Na kraju je ipak ispao happy end, gramofon radi dobro, ali eto, ne mora uvek tako da bude.

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2018 at 9:18 AM, NShappy said:

Isporučen je sa neoriginalnim matom, bez headshell-a, sa zamenskom iglom, i sa neoriginalnim tegom, koji kao takav, bez vagice, ne može da se koristi za balansiranje ručke. Bez headshell-a i tega, ne može se ni glava zamenuti, bez još troškova i dodatnih budženja.:(

Da je prodavac bar dao originalni teg i neki headshell uz gramofon, možda bi i bila korektna kupovina. Ovako, ne baš.

dakle redom- ne vidim da mu to smeta sto ovaj mat nije originalan ? možda je i bolji nego sto je išao uz orginalni.

sto se tega tiče slazem se ali svaki gramofondžija valjda treba da ima vagu ;)

i trece - ovde se vodila rasprava kako po user manualu dužina od igle do spoja glave i ručke (zaboravio sam kako ste to rekli da se zove ) treba za taj gramofon da bude 48mm pa je neko rekao kako ako se stavi glava Concorde 10 to je onda 51.5mm i desiće se tracking error. Dakle da ponovim kod @Kuršum smo merili tu dužinu i tačno je 48mm kako ne znam,  ali tako je. Neko je tu izveo neki pogrešan zakljucak . Dakle tačno koliko treba da bude ni mm više . Takodje je merio uglove ili šta se već meri protaktorom ako sam dobro upamtio kako se to zove i sve je ok. 

Gramofon super radi, igla je kao nova. Dakle ja nisam rekao da je igla zamenska rekao sam da je menjana ali to možda znaci da je menjana kada i cela ručka tj. dosla sa Concorde 10 glavom. Napomenuto mi je da je čovek prodao gramofon jer ga ne sluša dakle nije korišćen. 

Gramofon  super radi , igla je kao nova nema nikakve smetnje , dakle nikakvu zamerku osim tog tega nema ako se to može svrstati u zamerku. Ja stvarno ne znam šta neko da ocekuje da kupi za 100 evra pa to je kafanski račun za 6 osoba ako nisu alkosi u prosečnoj kafani ne baš level “ibarska “ ali da kažemo level “ put za Mladenovac “ ili za 2-4 alkosa . 

Da ne kažem dva rezervoara i to od juga ne može dva rezervoara od stojadina.Mada mislim da su i dva rezervoara od juga više od 100 evra.

Pa 4-5 ploča Floyda ili Crimsona i to 12-to Nemačko izdanje u stanju very good plus  košta toliko sa carinom i pdv ili ti na berzi kod nas. 

Samo  ta glava sa iglom i to bez ručke košta skoro 50 evra . 

Dakle što se mene tiče više nego dobra kupovina. Ja sam više nego zadovoljan i još jednom hvala @Kuršum :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2018 at 12:10 PM, microfarad said:

Ovo je dobar primer, da uvek treba povesti nekog iskusnog drugara, koji bi te nedostatke primetio.

Pa i taj drugar ima da te košta bar 20-30 evra ručak da platiš i još gorivo ako je gramofon van Beograda. 

Dakle ne slažem se da sve to može baš tako jeftino da se prodje . 

Ovde se svi prave pametni preporučuju neke ljude koji se kao bave time 30 godina a te ljude kad pozoveš nemaju 3 cela gramofona na stanju da ponude.

Tako da mislim da sam odlično prošao. 

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam ovakav gramofon pre neki dan za sitne pare,doduse u neispitanom stanju, bez belta,nosaca glave i glave sa iglom.Puno sam citao na netu o ovom gramofonu i uzeo ga cisto iz radoznalosti.Posto vec imam Philips-ov gramofon i njegov shell isao sam na rizik i ispostavilo se da je na gramofonu samo prekidac pokvaren i da sve ostalo radi...Sta da kazem...odusevljen sam zvukom,radii sa JVC Z1s glavom fenomenalno...zovu ga jos i thorens za sirotinju...Ko hoce dobar gram za pocetak i ulazak u vinil vode za male pare,evo preporuke...cena mu se krece od 50-70e

https://www.kupujemprodajem.com/Philips-212-58455979-oglas.htm

Link to comment
Share on other sites

Concorde 10  i danasnji Concordi...tu je verovatno nastala razlika izmedju 48mm i 51,5mm ( koliko imaju danassnji za DJejeve ).

U svakom slucaju lako je posle kupovine sporiti sta ne valja, treba se pre kupovine snaci u moru djubreta na KP a to uopste nije lako ma kakvi se ovde saveti davali.

Posto je Jovan kupio gramofon a Kurshum proverio i sve radi ok, onda je to ok kupovina.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Krca44 said:

Concorde 10  i danasnji Concordi...tu je verovatno nastala razlika izmedju 48mm i 51,5mm ( koliko imaju danassnji za DJejeve ).

U svakom slucaju lako je posle kupovine sporiti sta ne valja, treba se pre kupovine snaci u moru djubreta na KP a to uopste nije lako ma kakvi se ovde saveti davali.

Posto je Jovan kupio gramofon a Kurshum proverio i sve radi ok, onda je to ok kupovina.

Baš tako ! 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Jovan M. said:

i trece - ovde se vodila rasprava kako po user manualu dužina od igle do spoja glave i ručke (zaboravio sam kako ste to rekli da se zove ) treba za taj gramofon da bude 48mm pa je neko rekao kako ako se stavi glava Concorde 10 to je onda 51.5mm i desiće se tracking error. Dakle da ponovim kod @Kuršum smo merili tu dužinu i tačno je 48mm kako ne znam,  ali tako je. Neko je tu izveo neki pogrešan zakljucak . Dakle tačno koliko treba da bude ni mm više . Takodje je merio uglove ili šta se već meri protaktorom ako sam dobro upamtio kako se to zove i sve je ok. 

Nije pogrešan zaključak već je razlog jedna opcija koju Concorde 10 ima za razliku od svih ostslih Concorde, a to je mogeće podešavanje overhenge, što se može videti iz priloga dole.

There was a lightweight, overhang-adjustable, non-DJ Concorde years ago, back in the '80s. It used an LM (predecessor of OM) series body with the slightly smaller-than-OM LM styli. OM styli will fit and work but are just a bit loose.

How do you tell whether it's the old-school Concorde (below)? Look for the smaller ring around the body where the fingerlift attaches, and compare it to current Concordes.

image.jpeg.74aa538a13688ee907c7c412b78502b6.jpeg

Also look for the tiny setscrew hole on top of the fingerlift ring. This lets you adjust the overhang. Also note that the hifi Concorde is so light that you may need the auxiliary counterweight Ortofon supplied, seen at far left.

image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2018 at 3:48 PM, predragm said:

Drugo što me brine je pitanje dali Concorde 10 uopšte može valjano da odgovara ručici na gramofonu? Prema manualu je preporučeno odstojanje vrha igle do prihvatnika za šel potrebno odstojanje od 48 mm - kod Concorde je 51,5 mm što ukazuje na trackining error u sadašnjoj situaciji, i plašim se da cela priča sa Concorde 10 ovde biva prilično problematična.

Pazi sad ovde si napisao sjajan clanak o Concorde 10 seriji ali si ti sam na kraju clanka ( str. 13 ) napisao sta preporucuje User Manual ( 48mm ) i koja je dimenzija modernih DJ Concorda ( 51,5mm ).

Znaci izostavio si podatak koji si upravo dao, da Concorde 10 ima mogucnost promene overhanga, pa smo malo diskutovali na ovu temu ( razlike 48/51,5 ).

P.S. Molim te nemoj ovo da shvatis kao neku prozivku, posto te citiram iz posta od pre tri strane ( 3,4 dana ) , samo zelim reci da si ti ukazao na crva sumnje ( pravilno ), i da se na kraju sve dobro zavrsi.

Pozdrav, Krca  :)

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Ma i ja sam  danas konačno utvrdio da postoji ta mogućnost. Mada da priznam, i samom mi se motala po glavi misao da sam negde ranije to video, ali kako nisam uspeo da nađem gde, pomislio sam da sam utripovao. Nakon svega zainatio sam se kopao celo posle podne i pronašao. Očigledno da je prethodni vlasnik znao za  mogućnost podešavanja overhenga i to primenio, a tako ga i Jovan preuzeo.

U svakom slučaju, sada znamo za sigurno nešto korisno. Šteta da se više ne rade, sigurno bi i danas imale prođu. Evo gde sam to najzad pronašao.

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=93419

Link to comment
Share on other sites

Ma dobro je da si primetio, to sto je prethodni vlasnik znao za caku je plus, ima ih koji ne znaju, vidjao sam gramofone sa takvom ruckom sa DJ Concordima na oglasima, nije cesta pojava ali je ima, ja sam sasvim slucajno saznao da ta razlika postoji kad sam AT glavu podesenu kako treba za takvu rucku stavio na 1210, pa zvucalo uzasno... stavio u plasticni Gauge i onda tek video da ima razlike.

Ono sto priznajem nisam tacno znao ( nisam racunao ) to je kolika je razlika , tj da li je 48, 49 ili 50mm u mom slucaju  ( zadnji put montirao na 50mm i bilo ok ) , svakako ne samo da Jovan ima podesen gramofon , sada i ja znam kolika treba biti razdaljina.

:)

Link to comment
Share on other sites

Da ne bude zabune, tih 48 mm je iz manuala  za taj model JVC gramofona , odnosno konkretne ručice na njemu. Za svaki model se treba dobro informisati pa pristupiti podešavanju ( u slučaju Concorde 10, 20 i 30),  a za ostale Concorde, odgovara li uopšte svojim dimenzijama i težinom ručici na koju želimo da montiramo.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, predragm said:

Da ne bude zabune, tih 48 mm je iz manuala  za taj model JVC gramofona

Skinuo sam manual da vidim, JVC je odlicno uradio taj deo, kod mene ITT manual ne kaze nista a Mitsubishi daje kao i JVC podatke za razdaljinu ( ITT i Mitsubishi su isti, JVC ipak nije ).

Interesantno da rucka na slici izgleda isto, razlikuje se deo sa lagerima ali zapravo izgleda da nije potpuno identicna, bar gledajuci podatke koje daju proizvodjaci ( oblik cevi od pocetka do kraja je isti samo je cev malo kraca kod JVCa ).

Vrlo zanimljivo da JVC daje kod Anti Skate tocka razlicito uputstvo kako ga koristiti ako je vrh sfera/konus i malo drugacije za Shibatu ( Elipse ? )

Moderni Concordi odgovaraju tezinom ali ne i razdaljinom vrha ( manual kaze 12,5 do 18,5 gr including headshell weight ).

Pozdrav, Krca

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Pozdrav svima. Hteo bih da kupim gramofon. Nasao sam 2 koji mi se svidjaju. Uredaj mi treba za povremeno slusanje. Molim vas za pomoc oko izbora izmedju; Marantz superscope tt-4 i Jvc JLA 40. Oba gramofona su jako lepo ocuvana i cena im je identicna (200 evra). Hvala na pomoci i svaki savet ili neka druga preporuka je dobro dosla. Hvala.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...