Jump to content


Kupovina gramofona od cca 150 EUR


Jovan M.

Recommended Posts

23 minuta ranije, Jovan M. said:

Kako sam zadovoljan kako radi ovaj Concorde 10 , pre toga bih to sve još jednom proverio. Dakle videću da mi neko izmeri to rastojanje . 

To rastojanje je uvek bolje da bude veće nego manje. Nije u tome stvar, nego u korekciji ugla zakošenja cantiliver-a i celokupne glave kada je povećana ta daljina.

Povećavanjem tog rastojanja može se postići bolji tracking, ali je neophodno nekakvo rotiranje glave koja nosi iglu i samim tim korekcije u pravcu bolje tangencijalnosti na brazde.

Uzmimo samo kao predpostavku da je preporuka proizvođača da igla bude apsolutno u osi/pravcu ručke kada joj je vrh na 48mm od bajoneta sa kontaktima. Takvu poravnatost omogućava taj Concord ali je nesreća sa njom što maši preporuku za 3.5mm pa je shodno tome van te idealne pozicije gde i samo gde igla može biti u osi sa ručkom.

Svako povlačenje u napred ili nazad iziskuje korekciju, rotaciju glave u headshellu da se dodatno poravna sa najoptimalnijim Offset uglom za taj novi overhanging.

Taj concord to ne dozvoljava jer je izliven iz bajoneta i nema mrdanja a nije na pravoj poziviji, što 3.5mm u gramofonskom smislu iznosi kao 3.5m u realnom svetu. Omašićete trotoar i završiti na ulici gde će da vas pregazi automobil. U prevodu KATASTROFA.

Moja preporuka je ili da te sve to ne zanima i da oreš ploče i trpiš distorzije ili da kupiš odgovarajući headshell i glavu po svom izboru ili poslušanom savetu i sve podesiš sam  ili da neko sve podesi lepo za tebe. Imaš tog rođaka pa daj njemu nek se zanima, čovek to sigurno voli. Ali da je i on znao za sve to, verujem da ne bi naboo Concord u samom startu.

Samo bez sikiracije i polako istraži celu tematiku i vidi koliko želiš u sve to da se zapetljaš. Ako si pedantan čovek, onda si u problemu jer ima mnogo stvari koje treba da dube na glavi i uneće ti izvesnu dozu nemira u daljem periodu korišćenja. Ma koliko se svi trudili da kažu da je sve to samo spustiš ploču i pustiš mjuzu, dug je to i frustrirajući put do takvog stanja stavri. Svakako se mora imati nekakvo predznanje i mir za vinile. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Jovane, kod tebe, po JVC uputstvu (nisam ja proveravao, pozivam se na druge postove u ovoj temi) vrh igle treba da je na 48mm od konektora na ručki. Concorde je 51.5mm. Dakle, igla ti je 3.5mm "dalje" od "korena" ručke nego što bi trebalo. Concorde po pravilu paše na Technics ručke kod kojih je 52mm fabričko podešenje.

Kod normalnih headshell-a i obične glave, glavu možeš mrdati napred/nazad u headshell-u.  To im je prednost u odnosu na Concorde.

Link to comment
Share on other sites

Doneo je gramofon podešen na 1.25g vagicom. Podesio mu rođak. Onda je on dodao još pola grama na tegu, koji je i bio tačno na 1.25, dakle ručka je bila dovedena u balans pre toga i nulovan teg, i okrenuo ga na 1.7.

E sad kad ga je razdesio da proverava balans,  biće veselo. :)

Link to comment
Share on other sites

Sad lepo izpočetka da nauči kako se ručka dovodi u balans položaj i kako namešta gazna sila.

Antiskejting stavi na "0". Ručku pomeri sa lifta da može da pada na ploču, okretanjem kontratega dovedi da ručica lebdi, leluja levo - desno ali niti pada dole, niti se diže - da bude horizontalna u odnosu na ploču. Sada onaj crni prsten lagano namesti na "0" a da pri tome ne pomeriš kontrateg, znači i dalje ručica mora da lebdi. Nakon toga kontrateg zajedno sa crnim prstenom okreneš na gaznu silu (recimo 1,7gr) i to je to. Sada antiskejting stavi na istu vrednost kao što je gazna sila i završio si posao.

Link to comment
Share on other sites

Meni samo nije jasno kako je ručicu uspeo da izbalansira u početni neutralni "lebdeći" položaj sa laganim Concorde-om, uz korišćenje standardnog kontratega (barem tako izgleda na slikama) koji je pride odrvrnut dosta daleko pozadi, kao da je u pitanju dosta teža zvučnica sa sve šelom kojeg ovde nema.

Zato i postoje oni specijalni Ortofonovi lagani kontrategovi, čije sam slike postavio na prethodnoj stranici, i koji su se isporučivali uz Concorde zvučnice.

Bez njih bi balansiranje u slučaju većine standardnih ručica bilo nemoguće.

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kuršum said:

Doneo je gramofon podešen na 1.25g vagicom. Podesio mu rođak. Onda je on dodao još pola grama na tegu, koji je i bio tačno na 1.25, dakle ručka je bila dovedena u balans pre toga i nulovan teg, i okrenuo ga na 1.7.

E sad kad ga je razdesio da proverava balans,  biće veselo. :)

@NShappy tako je . upravo sam to uradio. sad mogu da ga odnesem u kontejner. 

ne znam zašto sam dirao kada je bilo dobro nisam sam sebi jasan...

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, aaa zmaju! said:

Ne izgleda kao originalna duzina tega, izgleda kao da je odradjen na strugu. Imao sam la55 pa mi sa slika izgleda kao da je skracen.
 

Upravo tako! 

Sada sam i ja pronašao sliku sa originalnim kontrategom:

82805364832861.jpg

 

 

...Što znači da je Jovan sa ovim skraćenim kontrategom za sada osuđen na Concorde!

Za zvučnicu sa klasičnim headshell-om bi mu trebao originalni ili neki teži kompatibilni kontrateg.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Jovan M. said:

@NShappy tako je . upravo sam to uradio. sad mogu da ga odnesem u kontejner. 

ne znam zašto sam dirao kada je bilo dobro nisam sam sebi jasan...

Ne moraš ga nositi u kontejner. To se  bre ponovo podesi za 2-3 minuta. Nađi YT tutorijale za podešavanje gazne sile.

A čačkao si, zato što je 1.25gr malo za stulys 10. I sam kažeš da se zvuk popravio nakon dodavanja gazne sile. Jel?

Ako imaš "skraćeni/smanjeni" teg, to onda komplikuje priču oko zamene zvučnice. But, jbg... HiFi, pa još gramofoni/vinili, jeste hobi za entuzijaste koji vole da se bave ovakvim pojmovima koje ovde spominjem, jel?

Oni koji ne vole, slušaju CD, FLAC, MP3...

...ili kupe fabrički setovan gramofon (mada, i njih čeka cela ova priča, kad' tad...) :P

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, NShappy said:

Proverite i kako se menja gazna sila u funkciji obrtanja tega. Tako se može i odrediti i neko buduće baždarenje tega.

Da, ako je skraćen teg (a sva je prilika da jeste), onda treba videti da li je na njegovoj skali 1g sad 0.5 ili 0.7. :)

Pa nek preračunava posle. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Svako povlačenje u napred ili nazad iziskuje korekciju, rotaciju glave u headshellu da se dodatno poravna sa najoptimalnijim Offset uglom za taj novi overhanging.

Taj concord to ne dozvoljava jer je izliven iz bajoneta i nema mrdanja a nije na pravoj poziviji, što 3.5mm u gramofonskom smislu iznosi kao 3.5m u realnom svetu.

Ovo nije klasican Konkord kakav se i danas moze kupiti. Kod ovih prvih kertridža tog tipa postoji ovo podesavanje. Baš suprotno nije izliven iz jednog dela, na gornjoj strani se nalazi minijaturni imbus šraf cijim se otpustanjem omogucava rotacija glave, u kompletu sa kertridžom se dobijao i sablon pomoću koga se vrši korekcija, takodje i minijaturna vagica za podesavanje gazne sile, pomenuti tegovi i imbus ključ sve je bilo u kompletu sa zvučnicom.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, aaa zmaju! said:

imbus šraf cijim se otpustanjem omogucava rotacija glave

Pod tim: rotacija glave, se misli na horizonlano rotiranje za potrebe štelovaja po protraktoru ili po pitanju vertikalnosti vrha, odnosno rotacija oko ose bajoneta?

Link to comment
Share on other sites

Premala gazna sila jos vise ostecuje ploce od prevelike gazne sile.  Razlog je jasan : igla ne lezi u brazdi pod odgovarajucim pritiskom zvanim gazna sila tj. sa premalon gaznom silom nije u stanju da prati brazdu kako treba..

Tangencijalna rucka nosi glavu/iglu tako da je igla uvek pod uglom od 90 stepeni u odnosu na brazdu. Kod "S, J , I" rucki tj. "shestarskih" kako ih popularno nazivamo igla je pod uglom od 90 steoeni u odnosu na brazdu samo u 2 tacke na celoj ploci.  Na svim drugim tackama ima ugaonu gresku i to je normalno,  tj. normalno je da ta ugaona greska bude relativno mala sto se postize pomocu protraktora i pomeranjem napred nazad glave/igle u shellu, dok se ne nadje odgovarajuci polozaj.   Concorde je napravljen tako da su headshell i glava/igla jedna integrisana celina.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 空也 said:

Sada sam i ja pronašao sliku sa originalnim kontrategom:

82805364832861.jpg

Moj ITT ima istu ovakvu rucku , isti ovakav duzi kontra teg i isti tockic za anti skate, samo je on postavljen blize lagerima.

Ako nesto znaci pokusajte naci metalo strugara koji bi napravio kontra teg a ja cu donirati moj za referencu prema kojoj moze da se napravi novi kontra teg

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Podešeno na 1.55g, teg je neupotrebljiv sa svojom skalom, morao bi algoritam da ima pa da može skalu da koristi.

Doveli ručku u balans, stavimo na 0 skalu, onda je okrenem na 1.5, vaga meri 0.35. Da bi na vagici pokazalo 1.55, teg smo morali na 3.5 da okrenemo, dakle pun krug i jos pola podeoka.

Pošto je ovo zamenska igla, a ne originalna, ja bih ovo ostavio na 1.55 g po vagici, ne bih na 1.7 što je optimalna težina za originalnu iglu. Za zamensku je 1.5 mislim.

Rastojanje je tačno 48mm od spoja šela i ručke do vrha igle.

p.s. inače jako lepo radi gramofon sad, probali ga kod mene u sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...