Jump to content


Kupovina gramofona od cca 150 EUR


Jovan M.

Recommended Posts

Vraćam se na  Ortofon Concorde 10 glavu o kojoj se ovde napisa svašta, a za informaciju njenom novom vlasniku  nakon tvrdoglavog istraživanja na netu.

- Ortofon Concorde 10 je  glava proizvedena 1979 godine i  predviđena je za HiFi a ne DJ-ing. Ima masu od 6,5 grama i montirana čak i na  SME3009  ručice.

- Kako nisam mogao da pronađem specifikacije za Concorde 10 već za 30, utvrdio sam da su podaci (osim težine) potpuno indentični sa LM30 (1980g. ) glavom. Iz toga izvlačim zaključak da bi za Concorde 10, 20, i 30 trebale da budu zmenske igle ome koje su bile i na LM glavama.

- LM rezarvne igle se odavno ne prave,  a neki new od stock mislim da nije pametno koristiti zbog tokom vremena otvrdlog gumenog vešanja. A da lepo izgleda Concorde 10 onako integrisana, izgleda brate!

- Osnovna razlika između  LM serije i nešto kasnije nastale OM serije je u komplijansi koja je kod OM serije nešto viša i nešto niža gazna sila. Sledeća razlika je u tome da postoji mala ali ipak razlika u dimenzijama, tako da OM igla može da se montira na LM telo sa neznatnim zazorom koji ne smeta funkciji, ali ne i LM igla na OM telo - tesno za malo!

Zbog svega prethodno navedenog prodavci svi do jednog prodaju OM igle kao zamenske između ostalog i za LM kao i za Concorde 10-30 glave.

I za kraj, pridružujem se mišljenju da je mudrije nabaviti nekunovu OM glavu koja je samo malo skuplja od igle. Može se probati stavljanje igle na Concorde 10 koji je već na raspolaganju, a može i kao cela nova glava na neki šel pa na Jovicu.

Ono o čemu bih ja poveo računa pri izboru koji OM (ili nešto drugo) je efektivna masa ruičice koja je nepoznata, a na koju je u originalu išla JVC Z-1S glava sa komplijansom 10 na 100 hz, znači x 1,5-2 za 10Hz! Možda je komplijansa 25 koju ima OM10 malo viša nego što treba ,  OM5 ima komplijansu 20?

Drugo što me brine je pitanje dali Concorde 10 uopšte može valjano da odgovara ručici na gramofonu? Prema manualu je preporučeno odstojanje vrha igle do prihvatnika za šel potrebno odstojanje od 48 mm - kod Concorde je 51,5 mm što ukazuje na trackining error u sadašnjoj situaciji, i plašim se da cela priča sa Concorde 10 ovde biva prilično problematična.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, predragm said:

Prema manualu je preporučeno odstojanje vrha igle do prihvatnika za šel potrebno odstojanje od 48 mm

Isti / Slican slucaj sa mojim rezervnim ITT ( Mitsubishi / Sanyo ) gramofonom.   Video sam da ljudi pakuju na njegovu rucku DJ Concorde ali ja to nisam radio.   Slucajno sam probao suprotno : na 1210 sam stavio shell skinut sa ITTa na kojem je bila montirana ( Originalna ) glava AT12 na  50mm ( 50mm...2mm manje u odnosu na 1210 ).... to je bilo neslusljivo.

Kako radi JVC rucka sa montiranom glavom na 51,5mm umesto na 48mm ne znam ali moguce da zbog toga Jovan cuje nesto sto lici na ofucanu iglu.   Ipak ne bih da tvrdim ovo kao sigurno.

Ako JVC User manual tvrdi da vrh igle treba biti montiran na 48mm razdaljine onda bi resenje bilo kupiti shell i glavu/iglu.

Hvala za informacije o originalnim Concordima !

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Vraćam se na  Ortofon Concorde 10 glavu o kojoj se ovde napisa svašta, a za informaciju njenom novom vlasniku  nakon tvrdoglavog istraživanja na netu.
- Ortofon Concorde 10 je  glava proizvedena 1979 godine i  predviđena je za HiFi a ne DJ-ing. Ima masu od 6,5 grama i montirana čak i na  SME3009  ručice.
- Kako nisam mogao da pronađem specifikacije za Concorde 10 već za 30, utvrdio sam da su podaci (osim težine) potpuno indentični sa LM30 (1980g. ) glavom. Iz toga izvlačim zaključak da bi za Concorde 10, 20, i 30 trebale da budu zmenske igle ome koje su bile i na LM glavama.
- LM rezarvne igle se odavno ne prave,  a neki new od stock mislim da nije pametno koristiti zbog tokom vremena otvrdlog gumenog vešanja. A da lepo izgleda Concorde 10 onako integrisana, izgleda brate!
- Osnovna razlika između  LM serije i nešto kasnije nastale OM serije je u komplijansi koja je kod OM serije nešto viša i nešto niža gazna sila. Sledeća razlika je u tome da postoji mala ali ipak razlika u dimenzijama, tako da OM igla može da se montira na LM telo sa neznatnim zazorom koji ne smeta funkciji, ali ne i LM igla na OM telo - tesno za malo!
Zbog svega prethodno navedenog prodavci svi do jednog prodaju OM igle kao zamenske između ostalog i za LM kao i za Concorde 10-30 glave.
I za kraj, pridružujem se mišljenju da je mudrije nabaviti nekunovu OM glavu koja je samo malo skuplja od igle. Može se probati stavljanje igle na Concorde 10 koji je već na raspolaganju, a može i kao cela nova glava na neki šel pa na Jovicu.
Ono o čemu bih ja poveo računa pri izboru koji OM (ili nešto drugo) je efektivna masa ruičice koja je nepoznata, a na koju je u originalu išla JVC Z-1S glava sa komplijansom 10 na 100 hz, znači x 1,5-2 za 10Hz! Možda je komplijansa 25 koju ima OM10 malo viša nego što treba ,  OM5 ima komplijansu 20?
Drugo što me brine je pitanje dali Concorde 10 uopšte može valjano da odgovara ručici na gramofonu? Prema manualu je preporučeno odstojanje vrha igle do prihvatnika za šel potrebno odstojanje od 48 mm - kod Concorde je 51,5 mm što ukazuje na trackining error u sadašnjoj situaciji, i plašim se da cela priča sa Concorde 10 ovde biva prilično problematična.
WoW... ne razumem pola sta si napisao ali svaka cast na trudu !

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2018 at 3:48 PM, predragm said:

Drugo što me brine je pitanje dali Concorde 10 uopšte može valjano da odgovara ručici na gramofonu? Prema manualu je preporučeno odstojanje vrha igle do prihvatnika za šel potrebno odstojanje od 48 mm - kod Concorde je 51,5 mm što ukazuje na trackining error u sadašnjoj situaciji, i plašim se da cela priča sa Concorde 10 ovde biva prilično problematična

Ovo je glavna stavka,  vrh igle lezi na ploci 3,5mm dalje od mesta gde bi trebao biti.

U idealnom slucaju treba napraviti proracun kolike su ugaone greske i da li znatno odskacu od "normalnog" opsega  koji postoji sa originalnom postavkom ( teorijski mozda i ne pravi vecu ugaonu gresku ... dok se ne izvede proracun za datu rucku i situaciju ...  na 1210 gramofonu prema Baerwald podesavanju vrh igle je par milimetara udaljen od pozicije koju Technics preporucuje, ovo kao primer, pa ipak ta varijanta funkcionise )

Link to comment
Share on other sites

 

@jova.nedeljkovic

Kakav je protivteg na ručici tvog JVC-a?

Da li se ručica može izbalansirati sa tom Concorde zvučnicom?

Pitam, pošto je u pitanju originalni Concrode sa težinom od 6,5 grama.

Standardni kontrategovi koji su fabrički montirani na većini gramofonskih ručica su predviđeni za sabrane težine headshell-a i zvučnice.

Originalnu Concorde zvučnicu je bez headshell-a, zbog male težine najčešće bilo nemoguće izbalansirati, pa su u kompletu sa njom stizala dva dodatna tega:

Ortofon_Concorde_30.jpg.5ffb0e49b4b642fe112d55dad434b3a8.jpg

 

Jedan je lagani kontra teg koji se montirao umesto originalnog:

2a.thumb.jpg.65991eb333c876b10491083c39632205.jpg

 

 

... A u slučaju da se zbog specifičnosti ručice lagani Ortofon kontra teg nije mogao koristiti, postojao je mali teg koji se kačio na ručicu čija je uloga bila da fingira težinu nedostajućeg headshell-a:

5ab41e5594464_11gramslidingweight.jpg.fc4ca248ceec3c1902c7ff5bcc4e1ffa.jpg

 

 

 

Da li imaš neki (ili oba) od ovih originalnih tegova? 

Često su bili neophodni kako bi se ta Concorde zvučnica uopšte mogla koristiti.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2018 at 8:08 AM, Bato - hi - fi said:

Sto bih prvo uradio na polovan gramofon. to je zamjena originalne igle ili cak glave.Ako budes slusao sa postojecom iglom moze se lako desiti da unistis plocu.

zaustavio sam se na gaznoj 1,7 grama i zvuk je prilično jasan , ne kažem da neću kupiti novu iglu ( ili OM glavu ) samo mislim da ova postojeca igla nije mnogo trošena.

Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2018 at 3:48 PM, predragm said:

Prema manualu je preporučeno odstojanje vrha igle do prihvatnika za šel potrebno odstojanje od 48 mm - kod Concorde je 51,5 mm što ukazuje na trackining error u sadašnjoj situaciji, i plašim se da cela priča sa Concorde 10 ovde biva prilično problematična.

a kako ću znati da se dešava taj “ tracking error” ? 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Krca44 said:

Ovo je glavna stavka,  vrh igle lezi na ploci 3,5mm dalje od mesta gde bi trebao biti.

U idealnom slucaju treba napraviti proracun kolike su ugaone greske i da li znatno odskacu od "normalnog" opsega  koji postoji sa originalnom postavkom ( teorijski mozda i ne pravi vecu ugaonu gresku ... dok se ne izvede proracun za datu rucku i situaciju ...  na 1210 gramofonu prema Baerwald podesavanju vrh igle je par milimetara udaljen od pozicije koju Technics preporucuje, ovo kao primer, pa ipak ta varijanta funkcionise )

@Krca44 da li može pojasnjenje ? šta znaci “ vrh igle lezi 3,5 mm dalje “ ? kako dalje ? gde dalje ? 

Link to comment
Share on other sites

Ovo gore je primer za Technics 1210 sa plasticnim sablonom koji se koristi umesto protraktora za podesavanje gramofonske glave,  dakle ilustracije radi, kako to izgleda, zamisli u glavi u odnosu na gornju sliku koja prikazuje 52mm kod tebe treba 48mm.

Najlakse izvodljivo na dva nacina :

1. Naci odgovarajuci protraktor za tvoj gramofon ili iscrtati odgovarajuci, User Manual daje verovatno sve podatke, ko ume to da uradi moze, stampa najpreciznija iz ( Autocad ??? )

2. Improvizacija : uzeti Technics sablon koji ima duzinu sa donje strane 52mm, izmeriti tacno kolika je od ivice do ivice, ubaciti shell sa tvojom glavom i vratiti na 48mm uz pomoc providnog lenjira i strpljenja, moguce je.

Link to comment
Share on other sites

Gledajuci opet gornju sliku Concorde ima razdaljinu ne 52mm nego 51,5mm,  pa prema tome ako vrh igle kod tebe treba da bude na 48mm, razlika je 3,5mm od idealnog mesta.

Svaka igla ima ugaonu gresku / tracking error, pri citanju ploce, samo zavisi kolika je ta greska, da li je u graniciama prihvatljivosti ili je van nje, tj. hoce li ploce vise da se trose nego sto je normalno ( trosi se i igla naravno ).

E sad ne mogu da tvrdim sigurno ali moguce su dve situacije kod tebe : ili je sada sa Concordom igla van normalnog opsega ili ipak upada u normalni opseg,  ne mogu da kazem bez kalkulacije ( licno je nisam radio ).

Apsolutno najsigurnije resenje jeste kupiti headshell, kupiti glavu/iglu i montirati sve to tako da igla bude na toj razdaljini od 48mm.

Ovo sto sam pisao je maximalno razvodnjeno, postoje razlozi zasto igla treba da se nalazi na odredjenom mestu, za duzinu bilo koje rucke moze biti proracunato vise tih mesta, koja se mogu razlikovati po razdaljini gde stoji igla.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Krca44 said:

Gledajuci opet gornju sliku Concorde ima razdaljinu ne 52mm nego 51,5mm,  pa prema tome ako vrh igle kod tebe treba da bude na 48mm, razlika je 3,5mm od idealnog mesta.

Svaka igla ima ugaonu gresku / tracking error, pri citanju ploce, samo zavisi kolika je ta greska, da li je u graniciama prihvatljivosti ili je van nje, tj. hoce li ploce vise da se trose nego sto je normalno ( trosi se i igla naravno ).

E sad ne mogu da tvrdim sigurno ali moguce su dve situacije kod tebe : ili je sada sa Concordom igla van normalnog opsega ili ipak upada u normalni opseg,  ne mogu da kazem bez kalkulacije ( licno je nisam radio ).

Apsolutno najsigurnije resenje jeste kupiti headshell, kupiti glavu/iglu i montirati sve to tako da igla bude na toj razdaljini od 48mm.

Ovo sto sam pisao je maximalno razvodnjeno, postoje razlozi zasto igla treba da se nalazi na odredjenom mestu, za duzinu bilo koje rucke moze biti proracunato vise tih mesta, koja se mogu razlikovati po razdaljini gde stoji igla.

Hvala! Sada mi je jasnije!

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Kuršum said:

Mislim Kujo da se pogrešnom obraćaš, JVC gramofon ima @Jovan M., a jok @jova.nedeljkovic.

Vidi stvarno! Ja krenuo da kucam @ pa Jo... i softver foruma mi automatski ponudio na prvom mestu drugog Jovu i ja kliknuo. :)

 

 

Znači ovo je pitanje za @Jovan M.  :) :

2 sati ranije, 空也 said:

 

Kakav je protivteg na ručici tvog JVC-a?

Kako si izbalansirao ručicu sa tom Concorde zvučnicom?

Pitam, pošto je u pitanju originalni Concorde sa težinom od 6,5 grama.

Standardni kontrategovi koji su fabrički montirani na većini gramofonskih ručica su predviđeni za sabrane težine headshell-a i zvučnice.

Originalnu Concorde zvučnicu je bez headshell-a, zbog male težine najčešće bilo nemoguće izbalansirati, pa su u kompletu sa njom stizala dva dodatna tega:

Ortofon_Concorde_30.jpg.5ffb0e49b4b642fe112d55dad434b3a8.jpg

 

Jedan je lagani kontra teg koji se montirao umesto originalnog:

2a.thumb.jpg.65991eb333c876b10491083c39632205.jpg

 

 

... A u slučaju da se zbog specifičnosti ručice lagani Ortofon kontra teg nije mogao koristiti, postojao je mali teg koji se kačio na ručicu čija je uloga bila da fingira težinu nedostajućeg headshell-a:

5ab41e5594464_11gramslidingweight.jpg.fc4ca248ceec3c1902c7ff5bcc4e1ffa.jpg

 

 

 

Da li imaš neki (ili oba) od ovih originalnih tegova? 

Često su bili neophodni kako bi se ta Concorde zvučnica uopšte mogla koristiti.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na ovoj temi na dnu strane 8 Jovan je postavio slike, gledao, cini mi se da je kontra ( zadnji ) teg vise pozadi ali to mozda i nema veze ( ako nema dodatne tegove morao bi da navije kontrateg skroz napred mislim )... uglavnom nisam video neke dodatne,         pogledaj

Link to comment
Share on other sites

Jovan M, kada teg postaviš na nulu, da li ručka "lebdi", tj. da li stoji ravno, bez da se spušta na ploču, i bez da se podiže prema pokopcu?

Ako tako stoji, onda je sve ok, tj. podešavanje "gramaže" na tegu, odgovara stvarnoj gaznoj sili na vrhu igle. Ne odgovara 100%, ali je sasvim dovoljno da kažemo da je gazna sila odgovarajuća. Greške su tada manje o 0.1gr.

Vrlo vrlo često sam kod pojedinaca (totalnih početnika) nailazio da nešto kao vrte teg i gledaju šta piše na njemu, bez da su prvo podesili nulti položaj.

Antiscating, za sada, podeši isto kao i gaznu silu.

Za proveru položaja igle na vrhu ručke, potreban ti je protractor, ili za osnovnu proveru, treba da odstojanje vrha igle od konektora gde ti je utaknut Concorde, bude po preporuci proizvođača. Neko ti je gore napisao koliko je to za tvoj gramofon, i dao je primer sa Technics 1210 (kod njega je npr, preporučeno da bude 52mm, dok je Concorde fabrički na 51.5mm (to je neznatna greška)).

Zašto je ovo bitno, biće jasnije kada proučiš teme o protractorima, ali ukratko, pravilno podešenje igle (glave) je bitno da se minimizuje ugaona greška. A ugaona greška jeste...

...igla uvak mora biti tačno u pravcu tangente na ploču, u tački gde igla na ploču naleže. Svako odstupanje od ovog pravca se zove ugaona greška, i utiče na povećanje izobličenja u reprodukciji. Kod šestarskh ručki (to su uglavnom sve ove naše), ovo nije moguće na celoj ploči, već se podešava samo za dve tačke. Dakle, tokom slušanja ploče od početka do kraja, samo u dve tačke će igla biti idealno "u pravcu" sa tangentom na ploču. Ovim se ugaona greaška minimizuje tokom slušanja cele ploče.

Bla.bla.bla... Ovo sve se podešava spomenutim protractorom.

Zato klasičan headshell ima prednost nad Concord-om. Kod njega, glava može da se pomera napred/nazad u odnosu na headshell-ručku, može i da se neznatno zarotira u headshel-u, i time da se podesi idealno prema one dve tačke spomenute u prethodnom pasusu.

Ima još nekih podešenja, neka su moguća na tvom gramofonu, neka ne, ali za sada ovoliko.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NShappy said:

 

Jovan M, kada teg postaviš na nulu, da li ručka "lebdi", tj. da li stoji ravno, bez da se spušta na ploču, i bez da se podiže prema pokopcu?

Ako tako stoji, onda je sve ok, tj. podešavanje "gramaže" na tegu, odgovara stvarnoj gaznoj sili na vrhu igle. Ne odgovara 100%, ali je sasvim dovoljno da kažemo da je gazna sila odgovarajuća. Greške su tada manje o 0.1gr.

Vrlo vrlo često sam kod pojedinaca (totalnih početnika) nailazio da nešto kao vrte teg i gledaju šta piše na njemu, bez da su prvo podesili nulti položaj.

Antiscating, za sada, podeši isto kao i gaznu silu.

 

Da , ovde sam već pisao , da mi je rodjak koji se bavi audio tehnikom namestio gaznu silu na 1,25 i anti skejting na 1 . nisam napisao da je prvo “anulirao” to jest podesio nulu ali ako sam napisao da se čovek time bavi to se podrazumeva . posto sam se požalio ovde da zvuk nije jasan savetovano mi je da povecam gaznu na 2 i anti skejting na 1,5. sto je dalo mnogo bolji zvuk. nakon toga smanjio sam gaznu na 1,7 anti skejting sam ostavio na 1,5 . nije loše sada igla nije “kao nova “ ali poslužiće dok ne kupim iglu Stylus 10 ili kako mi je ovde savetovano celu OM 10 glavu za iste pare. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NShappy said:

Za proveru položaja igle na vrhu ručke, potreban ti je protractor, ili za osnovnu proveru, treba da odstojanje vrha igle od konektora gde ti je utaknut Concorde, bude po preporuci proizvođača. Neko ti je gore napisao koliko je to za tvoj gramofon, i dao je primer sa Technics 1210 (kod njega je npr, preporučeno da bude 52mm, dok je Concorde fabrički na 51.5mm (to je neznatna greška)).

Zašto je ovo bitno, biće jasnije kada proučiš teme o protractorima, ali ukratko, pravilno podešenje igle (glave) je bitno da se minimizuje ugaona greška. A ugaona greška jeste...

ovo nisam pitao da li je proveravano mogu da pitam . sada si me zbunio , ovde sam citao da je u User Manual za JVC 48mm , a da je sa Concorde 10 51,5 mm sto može da izazove tracking error i da ošteti ploče pa mi je savetovano da promenim celu glavu i headshell. Kako sam zadovoljan kako radi ovaj Concorde 10 , pre toga bih to sve još jednom proverio. Dakle videću da mi neko izmeri to rastojanje . 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NShappy said:

Zašto je ovo bitno, biće jasnije kada proučiš teme o protractorima, ali ukratko, pravilno podešenje igle (glave) je bitno da se minimizuje ugaona greška. A ugaona greška jeste...

...igla uvak mora biti tačno u pravcu tangente na ploču, u tački gde igla na ploču naleže. Svako odstupanje od ovog pravca se zove ugaona greška, i utiče na povećanje izobličenja u reprodukciji. Kod šestarskh ručki (to su uglavnom sve ove naše), ovo nije moguće na celoj ploči, već se podešava samo za dve tačke. Dakle, tokom slušanja ploče od početka do kraja, samo u dve tačke će igla biti idealno "u pravcu" sa tangentom na ploču. Ovim se ugaona greaška minimizuje tokom slušanja cele ploče.

Bla.bla.bla... Ovo sve se podešava spomenutim protractorom.

Zato klasičan headshell ima prednost nad Concord-om. Kod njega, glava može da se pomera napred/nazad u odnosu na headshell-ručku, može i da se neznatno zarotira u headshel-u, i time da se podesi idealno prema one dve tačke spomenute u prethodnom pasusu.

Ima još nekih podešenja, neka su moguća na tvom gramofonu, neka ne, ali za sada ovoliko.

Dakle ako sam razumeo ovde govoriš kako je kod tangencijalne ručke , a ovo je kako sam razumeo S ručka , dakle šta se tu dešava ? Kažem ja sam zadovoljan kako ovo radi i lako je za rukovanje , pre bilo kakve zamene dobro bih se raspitao da li to moram da radim. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NShappy said:

 

Jovan M, kada teg postaviš na nulu, da li ručka "lebdi", tj. da li stoji ravno, bez da se spušta na ploču, i bez da se podiže prema pokopcu?

Ako tako stoji, onda je sve ok, tj. podešavanje "gramaže" na tegu, odgovara stvarnoj gaznoj sili na vrhu igle. Ne odgovara 100%, ali je sasvim dovoljno da kažemo da je gazna sila odgovarajuća. Greške su tada manje o 0.1gr.

 

@NShappy  Dakle odgovor je ne. Možda nešto nisam uradio kako treba . izbacio sam ručku iz ležišta i vratio na nulu okretanjem i tega i ovog crnog točka zajedno. Da li nešto nisam uradio kako treba ili mi nije podešeno kako treba ? 

Kako tačno to treba da proverim ? 

D03B52F8-0C5C-4352-B132-602DF9AB831E.jpeg

3FDDFEE1-DE41-4BF5-A3C1-1C04D78A5EA0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Određenom ugaonom greškom nećeš oštetiti ploče. Ne brini za to. Ploče oštećuje loša i potrošena igla, i prevelika gazna sila.

Ne govorimo sada o tangecijalnoj ručki. Pogledaj šta su i kako rade tangecijalni ili drugog imena, linearni gramofoni.

Ovi "ostali", većina svih na svetu, i ovi naš, imaju šestarske ručke.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...