Jump to content


Kupovina gramofona od cca 150 EUR


Jovan M.

Recommended Posts

Treba razmisliti o prioritetu gramofona,  prvo nabavka, phono, glava/igla,  pa zatim same ploce to nije bas jeftino,   dakle ako si se privremeno zagrejao onda je bolje ohladiti se ledenim tushem, ako si zaljubljenik, kao sto rece Kurshum onda je vec drugacija perspektiva.... ali i ovo su bitni faktori koje treba imati u vidu

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kuršum said:

Ako si zaljubljenik u gramofone i ploče, onda treba da prodaš to pojačalo i kupiš neko sa dobrom phono sekcijom. Ovako je to budženje koje na kraju ne rezultira dobrim zvukom. Lako ćemo naći gramofon za te novce, ali predpojačalo, a da iole vredi, teško.

Ja bih na tvom mestu zaboravio na dosadašnje iskustvo, rasprodao sve to, sabrao sa koliko para rapolažem i krenuo iz početka.

Ako su ti drugi izvori dominantniji, a gramofon puka želja, onda možeš ostati i na tom sadašnjem.

Važan mi je samo gramofon. Pošteno CD Player sam kupio tek pre neki dan za 20 EUR zato sto nemam šta da slušam. Pa znaš šta nema smisla da prodajem ovo pojačalo imam kome da ga poklonim, kupio sam ga na buvljaku za 30 EUR. Pa možda bih mogao da se potrudim da prosirim budžet na nekih 230-240 EUR pa ako bih našao pojačalo kao @pompi za 100 EUR možda bih mogao za resto para 130-140 EUR da nadjem i neki gramofon. Ko zna možda se i nadje...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Krca44 said:

Treba razmisliti o prioritetu gramofona,  prvo nabavka, phono, glava/igla,  pa zatim same ploce to nije bas jeftino,   dakle ako si se privremeno zagrejao onda je bolje ohladiti se ledenim tushem, ako si zaljubljenik, kao sto rece Kurshum onda je vec drugacija perspektiva.... ali i ovo su bitni faktori koje treba imati u vidu

ma nije privremeno razumem šta hoćeš da kažeš. Imam ja već dovoljno ploča, nemam gramofon.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pompi said:

Da, da. Pa kontra teg, gazna sila... Evo, ja sad, cini mi se mora stelujem zvucnicu. Kako se ploca blizi kraju sve se slabije cuje. Ma, muke, hahaha. Salu na stranu, znam coveka 30 godina, romantican je.

ja sve ovo kad slušam mogu da kažem , nisu ti novi automatski gramofoni tako loši ; ) ne stvarno ja sto se tiče onog gramofona nisam imao zamerke dok je radio ahahaha 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Krca44 said:

OK, videcemo sta ima ( bar ja )  pa cu javiti sta sam video, dan dva

Hvala! Da pitam još nešto , a kakva su iskustva sa tim novim gramofonima koji su automatski pa nema ovih muka koje spominje @pompi ? šta je tu fora da li su oni preskupi , ili se brzo kvare ili ne emituju kako treba u čemu je fora? da li kod svih tih starih postoje sve ove zezancije koje spominje ili ima nekih sa lakšim održavanjem?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Jovan M. said:

a kakva su iskustva sa tim novim gramofonima

E to stvarno ne znam, nisam licno cuo video nijedan ( a da mi sad pada na pamet ),  generalno se mislim mogu podeliti na dve grupe : kopije Technicsa 1210 jeftinije izrade i takozvane plastikance ( bas jeftine sa Amazona i robnih kuca, nekih tra la la marki )

Onaj tvoj Sony bi bar po ceni spadao u neku sredinu izmedju te dve grupe, stvarno ne znam kakav je.

Tebi bi teoretski cilj bio npr. uloviti neki bolji Technics koji nije 1210 ali je vrlo slican njemu i dobro napravljen,  mislim da su to ( naj uopstenije ) modeli 1300 do 1900 ( ima i tu nekih varijacija po pitanju kvaliteta ),  oni su verovatno malo skuplji od SL2, SLDD 33 ( imao ),  SL303 mozda je vec tu , nisam siguran, to je tema za istraziti po modelima, specifikacije, slike itd.  informisati se sta tacno traziti jer bi trebali da se uklapaju u fond koji si namenio za gramofon.

Vinyl Engine je dobar sajt, uclanis se i skidas User Manuale, na pocetku vidis kako izgleda, koliko je slican 1210ki a na kraju vidis koliko su mase skinuli / ostavili,  da li je motor identican ne znam tacno, mislim da kod nekih jeste a kod nekih vrlo slican.    To je jedna metoda,  druga su konkretne preporuke.

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Krca44 said:

E to stvarno ne znam, nisam licno cuo video nijedan ( a da mi sad pada na pamet ),  generalno se mislim mogu podeliti na dve grupe : kopije Technicsa 1210 jeftinije izrade i takozvane plastikance ( bas jeftine sa Amazona i robnih kuca, nekih tra la la marki )

Onaj tvoj Sony bi bar po ceni spadao u neku sredinu izmedju te dve grupe, stvarno ne znam kakav je.

Tebi bi teoretski cilj bio npr. uloviti neki bolji Technics koji nije 1210 ali je vrlo slican njemu i dobro napravljen,  mislim da su to ( naj uopstenije ) modeli 1300 do 1900 ( ima i tu nekih varijacija po pitanju kvaliteta ),  oni su verovatno malo skuplji od SL2, SLDD 33 ( imao ),  SL303 mozda je vec tu , nisam siguran, to je tema za istraziti po modelima, specifikacije, slike itd.  informisati se sta tacno traziti jer bi trebali da se uklapaju u fond koji si namenio za gramofon.

Vinyl Engine je dobar sajt, uclanis se i skidas User Manuale, na pocetku vidis kako izgleda, koliko je slican 1210ki a na kraju vidis koliko su mase skinuli / ostavili,  da li je motor identican ne znam tacno, mislim da kod nekih jeste a kod nekih vrlo slican.    To je jedna metoda,  druga su konkretne preporuke.

Hvala! Pa i ja pretpostavljam da je taj moj bio neka sredina, verovatno da postoje i ti neki novi koji su ok ali su sigurno preskupi. Možda se javi neko ko zna pa da vidimo kakva su iskustva ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Jovan M. said:

Da pitam još nešto , a kakva su iskustva sa tim novim gramofonima koji su automatski pa nema ovih muka koje spominje @pompi ?

Automatika ne znači, da gramofon sam podešava gaznu silu, antiskating, azimut, VTA, overheng i nulte tačke, to je i dalje "ručni rad".

Ne znam...ja bih na tvom mestu zadržao pojačalo i nabavio nov gramofon. Recimo ovako nešto (ima phono preamp i USB): http://project-audio.com/main.php?prod=elementalphonousb&cat=turntables&lang=en

Priključiš i uživaš - sve je podešeno. Jedino što bi trebao kod tog gramofona paziti, je na šta ćeš da ga staviš, pošto nije dampiran i nema nogice za štelovanje visine/nivelaciju vodoravnosti.

Edit:

Ako imaš nekoga u Austriji, Njemačkoj ili Sloveniji mogao bi jeftino proći...dobro, koliko bi te došla carina, ne znam....https://www.electronic4you.at/catalogsearch/result/?q=Pro-Ject+Elemental+phono+USB

Edited by borchee
Dopuna
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, borchee said:

Automatika ne znači, da gramofon sam podešava gaznu silu, antiskating, azimut, VTA, overheng i nulte tačke, to je i dalje "ručni rad".

Ne znam...ja bih na tvom mestu zadržao pojačalo i nabavio nov gramofon. Recimo ovako nešto (ima phono preamp i USB): http://project-audio.com/main.php?prod=elementalphonousb&cat=turntables&lang=en

Priključiš i uživaš - sve je podešeno. Jedino što bi trebao kod tog gramofona paziti, je na šta ćeš da ga staviš, pošto nije dampiran i nema nogice za štelovanje visine/nivelaciju vodoravnosti.

Hvala! Pa što kažeš priključiš i uživaš jedino ne znam od tih proizvodjača novih gramofona šta tu da se pogleda koji su ok proizvodjaci  , kada bi se javio neko ko ima iskustva sa tim... a sto se tiče tog usb meni to ne treba ja to nikad ne bih priključio garant ; ) 

Link to comment
Share on other sites

DD nije obaveza, to je samo zato sto su DD motori sami po sebi izdrzljivi duzi niz decenija.  S Druge strane moj drugar je nasledio Thorens 160 i samo menja kaish kad zatreba sto nije cesto.

Kod starih gramofona treba gledati i stanje osovine , da li tanjir seta gore dole, ako je to slucaj, onda preskociti.

Project ima uvoznika kod nas, ne znam napamet ko je i da li uvozi Elemental.

Ovde sa foruma kolega ima Rotel na kaish koji je skroz ok a mislim da ga nije puno platio.

Od proizvodjaca novih gramofona koji imaju solidnu reputaciju tu su taj Project i Rega,  mada mislim da njihovi osnovni modeli kostaju oko 200 do 300 Eu,  sa sve glavom i dobrom ruckom ( to su najprodavaniji gramofoni zadnje 3 decenije ).

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Krca44 said:

DD nije obaveza, to je samo zato sto su DD motori sami po sebi izdrzljivi duzi niz decenija.  S Druge strane moj drugar je nasledio Thorens 160 i samo menja kaish kad zatreba sto nije cesto.

Kod starih gramofona treba gledati i stanje osovine , da li tanjir seta gore dole, ako je to slucaj, onda preskociti.

Project ima uvoznika kod nas, ne znam napamet ko je i da li uvozi Elemental.

Ovde sa foruma kolega ima Rotel na kaish koji je skroz ok a mislim da ga nije puno platio.

Od proizvodjaca novih gramofona koji imaju solidnu reputaciju tu su taj Project i Rega,  mada mislim da njihovi osnovni modeli kostaju oko 200 do 300 Eu,  sa sve glavom i dobrom ruckom ( to su najprodavaniji gramofoni zadnje 3 decenije ).

Jasno.Ima i ova Audio Technica neke modele koji nisu tako skupi ...proverićemo šta od toga svega ima kod nas.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Jovan M. said:

Ima i ova Audio Technica neke modele koji nisu tako skupi

Ovo sad sto cu napisati je rekla kazala... znaci tekst sa neta... neki brit je poredio gramofone do 500eu nove , sta je jos bilo sem AT kopije 1210ke ne secam se ali tom liku se nesto bas nije svidelo, kao to je vise za diskace   (   ovde ne mogu da odolim Britnaci su pljuvali po DD gramofonima iz svojih razloga oduvek a i za 1210 je decenijama isla prica da on nije za hi fi.... trt mrt ).

Nadam se da ce neko da kaze i svoje misljenje a bilo je skoro prica i nabavki jeftinijih gramofona, pa mozda vredi da prevrtis par tema unazad... sekcija Pocetnicka Pitanja i Vinyl

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Krca44 said:

Ovo sad sto cu napisati je rekla kazala... znaci tekst sa neta... neki brit je poredio gramofone do 500eu nove , sta je jos bilo sem AT kopije 1210ke ne secam se ali tom liku se nesto bas nije svidelo, kao to je vise za diskace   (   ovde ne mogu da odolim Britnaci su pljuvali po DD gramofonima iz svojih razloga oduvek a i za 1210 je decenijama isla prica da on nije za hi fi.... trt mrt ).

Nadam se da ce neko da kaze i svoje misljenje a bilo je skoro prica i nabavki jeftinijih gramofona, pa mozda vredi da prevrtis par tema unazad... sekcija Pocetnicka Pitanja i Vinyl

Hvala , verujem da je tako. Pa ništa novo se ne pravi više kao nekad sto se pravilo. Opet sa druge strane @pompi me malo uplašio sa svim tim zezancijama oko starih gramofona, pa onda u tom svetlu novi izgledaju privlačniji. Sačekaću malo naravno. Da se razumemo nisam ja neki stručnjak niti očekujem ne znam šta, naravno da je cilj da uzme sto bolje za uložene pare...ali meni treba nešto prosto za rukovanje kako već neko reče ovde na početku teme. Verujem da i medju tim starim postoje prostiji za rukovanje. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, microfarad said:

Kuršumov predlog je meni apsolutno logičan. Jovane nećeš se naslušati muzike sa tvog risivera.

Prvo kupiš neko kršteno pojačalo sa dobrim phonom. Drugo popraviš te misteriozne zvučnike. Na kraju kupiš gramofon.

 

Verujem da je tako. Pogledao sam malo KP čisto da vidim šta se nudi ..ima raznih nekih pojačala za 100 EUR. Trebalo bi da mi neko kaže ili da probam da pronadjem ovde koje marke i koje serije uopšte da gledam...jer džabe gledam. Ima nekih Marantz ima HK .. e sad pitanje koje serije , na primer @pompi koliko se sećam ima HK 6500 pa sad postoje 6300 i 6200 u ponudi iz iste serije ..čisto da znam šta da gledam uopšte. 

Link to comment
Share on other sites

Na osnovu čega su stručnjaci ovde procenili da je krš pojačalo sa KP od pre 75 godina bolje od ovog Sonyja koji čovek ima?

 

 

Drugim rečima: ne bih menjao tog Sonyja.

Kompaktan uređaj sa dovoljnim brojem ulaza, vrlo lep, pristojne snage i malog THD. Još ako si ti kupovao nov i imaš daljinski, nema razloga da brineš dokle god ne budeš kupovao gramofon od 15000 €

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ras said:

Na osnovu čega su stručnjaci ovde procenili da je krš pojačalo sa KP od pre 75 godina bolje od ovog Sonyja koji čovek ima?

 

 

Drugim rečima: ne bih menjao tog Sonyja.

Kompaktan uređaj sa dovoljnim brojem ulaza, vrlo lep, pristojne snage i malog THD. Još ako si ti kupovao nov i imaš daljinski, nema razloga da brineš dokle god ne budeš kupovao gramofon od 15000 €

 

 

nije nov , kupio sam ga na buvljaku za 30 evra ali stvarno super radi . nemam daljinski dok sam ukapirao i vratio se da tražim od gospodje koja mi je prodala daljinski ona već otišla jer počela kiša ; ) 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ras said:

Before The Rain, znachi...:)

 

Baš! Znaš šta i ja bi bio najsrećniji kad bih mogao za jedno 200 evra da kupim neki nov gramofon i da to samo uključim i ćao. E sad da li je to moguće da se nadje neki iole pristojan... šta od tih novih da pogledam i gde to ne znam...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...