Jump to content


Kupovina gramofona od cca 150 EUR


Jovan M.

Recommended Posts

Pozdrav svima. 

Pre 4 meseca sam kupio gramofon Sony PS-LX300USB , koji se pokvario pre dve nedelje. Odneo sam ga u Sony servis Input gde su rekli da ne mogu da ga poprave u garantnom roku. Kako u Tehnomaniji gde sam kupio nije bilo drugog da zamene vratili su mi pare. Ovde su me pre nedelju dana  pitali koliko sam platio to “sokoćalo” pa kada sam rekao da sam platio 21.000 rekoše mi da sam za te pare mogao da kupim “polovnjak kao bombona” @Spachek i “da sam za te pare mogao da kupim i gramofon” @Kuršum Ne razumem se u audio tehniku, sto ne bi bilo tako strasno samo po sebi kada u paru sa tim ne bi išlo i to sto sam po prirodi svojeglav i često nemam strpljenja pa neretko plaćam cene svojih pogrešnih izbora i odluka . Pada mi teško to sto me ljudi često prevare i sto me to košta finansijski , a ove dobronamerne drugarske opaske i pošalice mi ne padaju teško. Elem, kako sada imam pare, a nemam gramofon želeo bih da zamolim da me neko uputi šta bih na ovom forumu mogao korisno da pročitam što bi mi pomoglo u izboru gramofona od cca 150 EUR. Pojačalo je Sony STR-DH 100 2-Channel Audio Receiver,i nema phono ulaz sto bi značilo da gramofon treba da ima predpojacalo-ako ne grešim. 

Hvala unapred na odgovorima ako neko odgovori , ako ne hvala unapred na čitanju ako neko uopšte pročita. Ako se ne desi ni jedno ni drugo, hvala onda u svakom slučaju svima što održavate ovaj forum gde ću pokušati onda da pronadjem odgovore sam.

Pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

Lako je tuđim q gloginje mlatiti!

Pošteno bi bilo da ti @Spacheki @Kuršum nađu gram za te pare.

 

Najeftinije gramofonsko pretpojačalo koje mi pada na pamet je ono Analogis na KP (35€).

1. Klasična gramofonska baza i ruka (videćemo koja) i zvučnica AT91, ili AT3600(KP 25-30€).

2.Tangencijalni gramofon (poput Technics SL5) i odgovarajuća 4P zvučnica poput AT311P (zaboravio sam koja je bolja od ta dva tri dostupna modela), cena je 35 do 45 €.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, microfarad said:

Neki Technics DD lak za rukovanje. Moja preporuka Technics SL-Q2 odličan gramofon. Može da se kupi za 150eura. Jedino moraš povesti nekog ko se razume, kada kreneš u kupovinu. Sam nikako!!!

Hvala ! Izvinjavam se, a šta znaci to DD?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ras said:

Lako je tuđim q gloginje mlatiti!

Pošteno bi bilo da ti @Spacheki @Kuršum nađu gram za te pare.

 

Najeftinije gramofonsko pretpojačalo koje mi pada na pamet je ono Analogis na KP (35€).

1. Klasična gramofonska baza i ruka (videćemo koja) i zvučnica AT91, ili AT3600(KP 25-30€).

2.Tangencijalni gramofon (poput Technics SL5) i odgovarajuća 4P zvučnica poput AT311P (zaboravio sam koja je bolja od ta dva tri dostupna modela), cena je 35 do 45 €.

Hvala. Pretpostavljam da ti stari gramofoni obično idu bez pretpojacala, tako da bih u svakom slučaju morao da kupim pretpojacalo ukoliko želim da koristim gramofon koji već imam?

Link to comment
Share on other sites

Direct Drive, tanjir ispod ima magnet a okolo osovine su namotaji.   druga varijanta i najrasirenija je pogon na kaish, gumeni ili neku zicu, dakle generalno pogon na kaish.   treca grupa je idlerski pogon kao prastare Tosce i Garradi ( sa tanjirom od 10" ).

Ves masina takodje ima DD pogon   :D

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Jovan M. said:

Hvala. Pretpostavljam da ti stari gramofoni obično idu bez pretpojacala, tako da bih u svakom slučaju morao da kupim pretpojacalo ukoliko želim da koristim gramofon koji već imam?

Gramofoni su uglavnom bez pretpojačala, zato sam ga naveo izdvojeno gore u svom postu.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Krca44 said:

Direct Drive, tanjir ispod ima magnet a okolo osovine su namotaji.   druga varijanta i najrasirenija je pogon na kaish, gumeni ili neku zicu, dakle generalno pogon na kaish.   treca grupa je idlerski pogon kao prastare Tosce i Garradi ( sa tanjirom od 10" ).

Ves masina takodje ima DD pogon   :D

Hvala! Vidi se da Vi ljudi ovde stvarno volite hi fi tehniku čim imate toliko volje da objasnjavate iznova ljudima koji se pojavljuju , a nemaju veze kao ja. 

P.S. Sto se ves masine tiče mislim da kako koja ; ) 

Link to comment
Share on other sites

Svakako bi u cifru za kupovinu trebao racunati lovu za nekakvo phono predpojacalo ( ako ga nemas u glavnom pojacivacu / risiveru ),  stari gramofoni svi od reda nemaju u sebi pretpojacala, to je ugradjivano nekada samo u gramofone za radio stanice i danas u ove nove, kao taj Sony ili Audio Technica.

Takodje racunaj da ces gramofon kupiti sa nekom gramofonskom glavom/zvucnicom koja ima iglu u ko zna kakvom stanju i koju ces trebati promeniti ( iglu ) sto pre.   Moze igla da bude i dobra ali to je jednostavno nepoznanica, pa se preporucuje kupovina nove igle od prvih sledecih fondova da se ne ostecuju ploce.

Technics DD i BD ( Belt Drive, niza klasa ) gramofona kod nas ima puno, prodavali su se nekada legalno i uvozili & bili generalno mega popularni,  sasvim solidni ( imao SL DD 33 sa T4P montazom glave ).

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ras said:

Lako je tuđim q gloginje mlatiti!

Pošteno bi bilo da ti @Spacheki @Kuršum nađu gram za te pare.

 

Najeftinije gramofonsko pretpojačalo koje mi pada na pamet je ono Analogis na KP (35€).

1. Klasična gramofonska baza i ruka (videćemo koja) i zvučnica AT91, ili AT3600(KP 25-30€).

2.Tangencijalni gramofon (poput Technics SL5) i odgovarajuća 4P zvučnica poput AT311P (zaboravio sam koja je bolja od ta dva tri dostupna modela), cena je 35 do 45 €.

Ma ništa strasno to sto su me malo zezali, prethodno sam se ja pozajmio malo , mada nesvesno. Ali kako god valjda je sada sve u redu , sto bi klinci rekli 1:1 ; )

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Krca44 said:

Svakako bi u cifru za kupovinu trebao racunati lovu za nekakvo phono predpojacalo ( ako ga nemas u glavnom pojacivacu / risiveru ),  stari gramofoni svi od reda nemaju u sebi pretpojacala, to je ugradjivano nekada samo u gramofone za radio stanice i danas u ove nove, kao taj Sony ili Audio Technica.

Takodje racunaj da ces gramofon kupiti sa nekom gramofonskom glavom/zvucnicom koja ima iglu u ko zna kakvom stanju i koju ces trebati promeniti ( iglu ) sto pre.   Moze igla da bude i dobra ali to je jednostavno nepoznanica, pa se preporucuje kupovina nove igle od prvih sledecih fondova da se ne ostecuju ploce.

Technics DD i BD ( Belt Drive, niza klasa ) gramofona kod nas ima puno, prodavali su se nekada legalno i uvozili & bili generalno mega popularni,  sasvim solidni ( imao SL DD 33 sa T4P montazom glave ).

Da , pretpostavio sam za pretpojacalo , nadam se da se to lako priključuje , tj. da to mogu sam , pošteno ne znam kako to izgleda. Sto se tiče igle , podrazumeva se da ne bih puštao ništa dok ne stavim novu iglu. Na prvu loptu , vidim iz ovih preporuka ovde da je Technics prva preporuka!

Link to comment
Share on other sites

Phono preamp je obicna kutijica sa ulazom, nekom navrtkom za zicu uzemljenja i sa izlazima, nista drugo ( on/off prekidac ),  to su jeftinije varijante a vala i skuplje,  poneke imaju neka podesavanja unutra ili spolja ali mislim da je to van opsega fondova,  dakle uglavnom kao sto sam napisao, obicna kutijica.

Technics jeste prva preporuka i zato mozda na oglasima ima cini mi se 10 do 20% jacu cenu u odnosu na konkurente.

Jedino pametno mogu da ti kazem da se ne zaleces.  I da ides sa nekim ako je moguce.

Link to comment
Share on other sites

Jovane, ovde dok se ne nasale ne pritiska se "on"! Dok su odredjena gospoda pomagala meni, svasta sam morao da istrpim. Pominjala mi se cak i tasta! Kad sam se usinuo konstatacija je bila da sam dobio "utegnut zvuk". Pominjale se moje godine, da sam "svilen", neko mi je poslao sliku fakira na iglama, e, ta je bila dobra, priznajem, a sto mi je stigao klip, pesma sa zeljama za oporavak! Ne mogu da se setim numere ali tamo neki zdravi, razvijeni, gipki ko gumifleks i pevaju mi nesto kao "hajde na noge", a ja, "svileni", prikovan za krevet! I, eto... sta mi sad fali, hahaha... Naravno, sve sam ovo pomenuo u pozitivnom kontekstu. Ne sumljam da ce ti ljudi pomoci. Srecno!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Krca44 said:

Phono preamp je obicna kutijica sa ulazom, nekom navrtkom za zicu uzemljenja i sa izlazima, nista drugo ( on/off prekidac ),  to su jeftinije varijante a vala i skuplje,  poneke imaju neka podesavanja unutra ili spolja ali mislim da je to van opsega fondova,  dakle uglavnom kao sto sam napisao, obicna kutijica.

Technics jeste prva preporuka i zato mozda na oglasima ima cini mi se 10 do 20% jacu cenu u odnosu na konkurente.

Jedino pametno mogu da ti kazem da se ne zaleces.  I da ides sa nekim ako je moguce.

Da jasno mi je. Hvala! 

Link to comment
Share on other sites

Ako si zaljubljenik u gramofone i ploče, onda treba da prodaš to pojačalo i kupiš neko sa dobrom phono sekcijom. Ovako je to budženje koje na kraju ne rezultira dobrim zvukom. Lako ćemo naći gramofon za te novce, ali predpojačalo, a da iole vredi, teško.

Ja bih na tvom mestu zaboravio na dosadašnje iskustvo, rasprodao sve to, sabrao sa koliko para rapolažem i krenuo iz početka.

Ako su ti drugi izvori dominantniji, a gramofon puka želja, onda možeš ostati i na tom sadašnjem.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pompi said:

Jovane, ovde dok se ne nasale ne pritiska se "on"! Dok su odredjena gospoda pomagala meni, svasta sam morao da istrpim. Pominjala mi se cak i tasta! Kad sam se usinuo konstatacija je bila da sam dobio "utegnut zvuk". Pominjale se moje godine, da sam "svilen", neko mi je poslao sliku fakira na iglama, e, ta je bila dobra, priznajem, a sto mi je stigao klip, pesma sa zeljama za oporavak! Ne mogu da se setim numere ali tamo neki zdravi, razvijeni, gipki ko gumifleks i pevaju mi nesto kao "hajde na noge", a ja, "svileni", prikovan za krevet! I, eto... sta mi sad fali, hahaha... Naravno, sve sam ovo pomenuo u pozitivnom kontekstu. Ne sumljam da ce ti ljudi pomoci. Srecno!

Ni ja ne sumnjam! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...