Jump to content


Neobavezna caskanja sa obaveznim ljudima!


pompi

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Iz mog iskustva, ako oprema nije vrhunska - ripovanje vinila nema nikakvog smisla. Tu mora svaka karika da bude top.

Ja razumem da se želi prebaciti magija vinila na drugi nosač, ali ona se veoma lako izgubi u ovom procesu. Prvo mora ploča da bude u top stanju. Znači original ploča koja nije mnogo rabljena i onda pošteno očišćena. Pa posle igla, pa ručka, pa plint, pa tanjir, .... sve podešeno top, izolacija od vibracija, vrhunski AD konverter, žice top, preamp top,.....

95% vinil ripova koje sam ja čuo na internetu su loši. Po meni je bolje pretraživati ovih 5% nego sam ići u pokušaje ripovanja na prosečnoj opremi. Ali pronaći i ovih 5% na internetu je takođe težak zadatak i iziskuje mnoooogo vremena.

Takođe, veliko razočarenje može biti i ako se nađe vrhunski rip - kako da se on reprodukuje na prosečnom sistemu a da se pri tom izbegne zvuk digitalisa koji on emituje a stavi u prvi plan zvuk analogije. To je problem podjednako težak kao i samo ripovanje.

I na kraju, ni današnji vinili nisu dobri. To ti je CD prebačen na vinil. Ovo važi za komercijalnu muziku.

Tako da, ako bi ripovao današnji vinil, imao bi - cd na vinil pa na hd pa na DA konverter

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, vdzele said:

Ja razumem da se želi prebaciti magija vinila na drugi nosač, ali ona se veoma lako izgubi u ovom procesu

Prvo, hvala na interesovanju. Ja u stvari ne zelim da ripujem vinile vec da pravim krace reklamne klipove za naslove koje prodajem. Probao sam da snimam telefonom ali.. ipak bi to trebalo bolje da se cuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...

Hmm.. izgleda da je, zbog aktuelne situacije, moje pitanje pogresno shvaceno iako nije bilo nikakvih skrivenih motiva. U svakom slucaju odgovor sam dobio. Necu kupovati diskove vec cu ih rezati. Primetio sam da se neki narezani cuju vise nego odlicno a neki ne, verovatno zavisi od toga kako je original ripovan. 

Inace, sto se tice krize, mi smo odrasli u krizi tako da normalnom coveku ni ova nece tesko pasti. Smatram da  bi trebalo izbegavati svaku informaciju koja unosi nemir, druziti se sa dragim ljudima i naci srecu u malim stvarima.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 20.3.2022. at 17:50, Spachek said:

Pretpostavljam da je više u pitanju gušt korišćenja cd plejera...

Sa malim zakasnjenjem.. pa, iskusio sam ono "imacete sve vise a bice te sve gladniji". Jedno vreme sam u kompu imao muziku po folderima drzava a narezanih diskova, sto mp3, kasnije lossless, ni sam ne znam koliko. Poenta, slabo se slusalo. Resio sam da narezem 50ak albuma, napravio im omote u boji, napravio i malu policu sve iz razloga da bi ih slusao! Ja slusam ploce ali ne moze se sve imati na plocama a cesto mi se prislusa. Eto, nadam se da sam objasnio.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...
On 16. 2. 2023. at 17:48, somilenko said:

@ab jesi li na kraju uradio neki low pass filter na fr (koliko sam shvatio 64-10 si rezao na 3 kHz) i koji?

овде је ОТ, па да не кваримо тамо човеку тему о његовом систему...

Fostex-у (изворно је иначе био coax драјвер из про студијског сегмента минулих дана, одстрањена је tweeter хорница уместо које је уграђен phase plug-in) није додат low pass filter, дакле без скретнице. 

Овако прилагођени су обезбедили идеалан roll-off за додатак RAAL 64-10 уз 12dB hi pass filter.

Звучи заиста сјајно уклопљено без обзира што није конвенционално. Тебе то свакако неће задовољити, можеш ми веровати или не - мени све једно. Ја их слушам, не и ти.

И да, извињавам се покретачу ове теме на упаду.

Link to comment
Share on other sites

@ab

Naravno da ih ti slušaš i da je tebi bitno da odgovara, pitam čisto informativno, ima zvučnika koji su tako rađeni. Ništa ne komentarišem dok ne čujem, u audiju svaki koncept može dobro i loše da radi, tj, do dobrog zvuka uvek ima više od jednog puta.

Ne shvati moje pitanje maliciozno, nije to namera, čisto znatiželja, bilo je reči o tome u temi za Raal ali je nekako ostalo nedorečeno...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...