Jump to content


Neobavezna caskanja sa obaveznim ljudima!


pompi

Recommended Posts

Ne'am pojma, valjda prvi pre svega. Imam ploču drugog i zaista, koliko se skromno razumem u produkciju i tadašnje snimačke mogućnosti, čini mi se da je to moglo bolje, verovatno ne mnogo bolje. To je nešto što sam pročitao na nekom sajtu, verovatno ozbiljnom kao i ovaj forum i pod tim svetlom gledam. Drugi album, ploča je moderni remaster i zvuči istorodno kao i digitalni izvor. Octopus imam staru ploču, ima više mesa ali kad mi se GG slušaju, uglavnom mi je mrsko da ustajem i tražim ploču pa slušam sa kompa. Neka italijanska kompilacija koju imam....pa, teško je znati s kojih mastera su pravili ploču, to je i tada bio opskuran bend.

 

Svakako, već ''75. ili malo kasnije,  svi su bendovi bolje snimali.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav ljudi!

Da se pohvalim, napravih stalke za zvucnike!

Razlika u odnosu na prethodne:

- vislji su za 10 cm, (37 cm),

- od iverice su, (prethodne su cinile monte u kartonskoj kutiji),

- stavio sam im siljke, (prethodni su na dnu imali stiropor i lezali direktno na podu),

- duplo su laksi od prethodnih.

Stabilni su, sedeo sam na njima, iznivelisao sam ih pod blagim uglom.

Sto se tice zvucnog utiska ne bih na prvu loptu nista. Poslusacu par dana, malo ih zaokretati i onda podeliti utiske.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Da li je moguce da 10 cm visine toliko smanji bas?

Siljci? Stari stalak, (monte u kutiji sa stiroporom na dnu), ih nije imao. Da li je moguce da sam imao neki neprirodni bas koji je meni odgovarao a sa siljcima je nestao?

Jednom je @Kuršum pomenuo da JBL l16 na visini gubi bas, mada stalci su 37 cm.

Dobro bi mi dosla neka sugestija iskusnih. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, pompi said:

Da li je moguce da 10 cm visine toliko smanji bas?

Siljci? Stari stalak, (monte u kutiji sa stiroporom na dnu), ih nije imao. Da li je moguce da sam imao neki neprirodni bas koji je meni odgovarao a sa siljcima je nestao?

Jednom je @Kuršum pomenuo da JBL l16 na visini gubi bas, mada stalci su 37 cm.

Dobro bi mi dosla neka sugestija iskusnih. Hvala.

Prije si slušao zvučlike +stalci +pod . Sad slušaš zvučnici +stalci , al bez poda ? jer si ih šiljcima odvojio od poda .Ima basa dosta sam ti fali "masa" koju je dodavao pod ....  Imaš podosta elaborata o tome ? Ocijeni kvalitetu basa , a ne količinu . :)

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Kuršum said:

Probaj bez šiljaka. Mada ti ni ti stalci nisu najsrećnije konstrukcije.

Zdravo zivo! Pa, kad se pravim pametan, rekoh da probam da napravim te stalke. Zasto mi je konstrukcija stalaka nesrecna? Razmisljam da ih skratim za 10 cm a ako ni tada ne nadjem zadovoljstvo onog prijatnog i punog basa koji je grejao vracam "monte".

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, pompi said:

Da li ce tezi stalak povecati kolicinu basa?

Hvala na pomoci.

Težina stalaka je predmet mnogih rasprava , al na kraju su se sve svele na zajenički nazavnik . To je : hoćemu li slušat kako nam sviraju samo zvučnici ili oni u kombinaciji sa stalsima i podom . u tvojoj kombinaciji bi trebali postojati još i šiljci između zvučnika i stalaka . "I TO JOŠ NIJE SVE "  :) Položaj šiljaka ( gore  ili dolje vrhovi) , što će što od čega odvojiti ili spojiti :) igranka samo takva ? , a el i ovo nisu igračke za velku djecu ? . :) .Znači sad za istač ! ne reagiraj na svaku promjenu iste sekunde nego strpjivo "izvjesno vrijeme " poslušaj  "dok se ne usvira" i onda odluči na koju stranu hoćeš . Da sad ne pišem koje kakve usporedbe . Znači  ovo što si posložio poslušaj barem 15 dana i zapiši u tekicu , pod obavezno ono što čuješ . Nakon 15 dana ponovo tekica ? . Mi sam mislimo da pamtimo . Lijepo pročitaš razlike ? Onaj ko hoće vidjeti razlike tako postupa , ai jeftinije je neg kupovat i mandrljet sa drugim uređajima ? . NHF  Al ovo je iskustvo , a ne , ili zašto ne glasno razmišljanje ? .

Link to comment
Share on other sites

Obziv basa najvise zavisi od pozicije vufera u prostoriji. Podizanjem na stalke, promenio si polozaj sobnih modova i "izgubio" bas. Da uzmes mikrofon i odradis par merenja sve bi ti bilo jasno u roku od 5 minuta. 

Al ko ce jos da meri....

Tezina stalaka nema veze sa basom.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, damic said:

Obziv basa najvise zavisi od pozicije vufera u prostoriji. Podizanjem na stalke, promenio si polozaj sobnih modova i "izgubio" bas. Da uzmes mikrofon i odradis par merenja sve bi ti bilo jasno u roku od 5 minuta. 

Al ko ce jos da meri....

Tezina stalaka nema veze sa basom.

 

 

G.Damiću  . Prvo neakav temelj , pa onda egzibicije . ovo nije za tvoj  nivo znanja , al ok je ak  očeč pomoč  !.  Pa ajmo to obavit na sreču  postavljenog pitanja.  Viš da je ovo sipl is d best ? ,pa  ?  nek prvo proba vako il nako , pa onda korak po korak ? NHF!

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, pompi said:

Da li ce tezi stalak povecati kolicinu basa?

Hvala na pomoci.

Ni teži ni lakši nego taman. Uvek radi čitav mehanički sistem.

Neke stvari, izgleda, ne vredi ponoviti ni trista puta. Stalci su važni koliko i zvučnici. Moguće je ubosti i kljucanjem, ali možda je ipak bolje videti šta je ubo neko ko je kljucao otvorenih očiju. Na netu sigurno ima uzoraka za kopiranje, mada ni kopiranje bez razumevanja ne daje rezultat. Bitni su i materijal i oblik i dimenzije i način spajanja.

Bas još kako zavisi od stalaka, kao i kompletan zvuk. Poigraj se kontaktom zvučnika i stalaka, što ti i predlažu. Ako ne uspe, razmisli o jednom razumnom ulaganju, isplatilo bi se.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, black coffe said:

To je : hoćemu li slušat kako nam sviraju samo zvučnici ili oni u kombinaciji sa stalsima i podom

Pa, ja bih slusao muziku :). Ne kazem da je na "montama" zvuk bio vrhunski, iako mi se svidjao, vec da sada ima manje basa. S' druge strane cini mi se da sam dobio na detaljima i da zvuk lepse seta. Ipak cu to ja da slusam pa ako zakljucim da mi je lepse da slusam pod, slusacu ga :). Cisto sam zeleo da cujem i neka tudja iskustva na cemu sam zahvalan.

3 sati ranije, black coffe said:

igranka samo takva

Da, primetio sam to jos kada sam se uclanio na forum. Svako bi trebalo da radi onako kako misli a obzirom da stvarno volim tu muziku zanima me i sta drugi misle.

3 sati ranije, black coffe said:

strpjivo "izvjesno vrijeme " poslušaj  "dok se ne usvira" i onda odluči na koju stranu hoćeš . Da sad ne pišem koje kakve usporedbe . Znači  ovo što si posložio poslušaj barem 15 dana i zapiši u tekicu , pod obavezno ono što čuješ . Nakon 15 dana ponovo tekica ? . Mi sam mislimo da pamtimo . Lijepo pročitaš razlike ?

Poslusacu ovaj savet.

3 sati ranije, black coffe said:

Al ovo je iskustvo , a ne , ili zašto ne glasno razmišljanje ?

Naravno, hvala.

3 sati ranije, Kuršum said:

Više liče na fioke (ladice što bi reko @black coffe), nego na stalke. Mada, ako skineš šiljke, možeš da vežbaš da ubacuješ lopticu za golf u njih. :ph34r:

E, opravi me sad. A ja sam se bas potrudio, gledao neke slike, mozgao, radio na stabilnosti. Srednji deo im je u oblika latinicnog H.:cheers

3 sati ranije, damic said:

Podizanjem na stalke, promenio si polozaj sobnih modova i "izgubio" bas

Dignuti sa na 37 cm, (za 10 cm vislji nego pre). Moje laicko misljenje je da 37 cm nije neka visina da se bas izgubi, ponavljam, laicko misljenje. Ako pak jeste, skraticu stalke, ali mene vise brinu ti siljci. Da nisu oni uticali na smanjenje basa koji mi se svidjao a koji je dolazio od poda?

3 sati ranije, black coffe said:

Viš da je ovo sipl is d best ? ,pa  ?  nek prvo proba vako il nako , pa onda korak po korak ? NHF!

Pa, jeste. A, sta znaci ovo "NHF"? Da nije nearly Hi-Fi? :lol:

41 minuta ranije, TurboMaximus said:

Neke stvari, izgleda, ne vredi ponoviti ni trista puta. Stalci su važni koliko i zvučnici. Moguće je ubosti i kljucanjem, ali možda je ipak bolje videti šta je ubo neko ko je kljucao otvorenih očiju. Na netu sigurno ima uzoraka za kopiranje, mada ni kopiranje bez razumevanja ne daje rezultat. Bitni su i materijal i oblik i dimenzije i način spajanja.

Pa, jeste. Trazio sam po netu ali nema mnogo toga o stalcima za ove zvucnike. Potrazicu nesto generalno o stalcima pa cu videti.

Zahvalio bih se svima na dobroj volji, konkretnim savetima i naravno sali!

U zdravlje! :cheers

Link to comment
Share on other sites

 .... da JBL l16 na visini gubi bas, mada stalci su 37 cm.
Dobro bi mi dosla neka sugestija iskusnih. Hvala.


Nisam iskusan ali probaj da u bas reflex gurnes sundjer, ja sam eksperimentisao sa tim i ima razlike, sad, ako ti odgovara zadrzis, ako ne-makar si probao


Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 @pompi.... da JBL l16 na visini gubi bas, mada stalci su 37 cm.
Dobro bi mi dosla neka sugestija iskusnih. Hvala.


Nisam iskusan ali probaj da u bas reflex gurnes sundjer, ja sam eksperimentisao sa tim i ima razlike, sad, ako ti odgovara zadrzis, ako ne-makar si probao


Sent from my SM-A500FU using Tapatalk





Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Kuršum said:

Njemu fali bas, nema višak. :D

 

3 sati ranije, Spachek said:

Neka on prvo proba, pa ce znati da li mu odgovara ili ne.

Bez sumlje u Spachekovu dobronamernost ne bih to radio jer sam kao bubnjar denfovao bas bubanj i to carsavom uvijenim u kiflu sto je po meni davalo najbolji rezultat. Tako da znam sta to radi zvuku. Drugo, istrazujuci malo dosao sam do saznanja da su ovi zvucnici vrlo cenjeni, (zvucno). Tako da ja tu nista ne bih dirao :).

6 sati ranije, Kuršum said:

E pa onda je zbog toga, treba ćirilično X. :D

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Predpostavljam da je kod ranijih stalaka prednja strana bila u ravni prednje  "baffle" zvucnika, to je davalo odziv koji ti se svidjao. 

Novim stalcima si pomerio kutije gore za 10cm, sto se cuje, a ujedno si pomerio unazad prednju stranicu stalaka, sto takodje daje drugaciji odziv. 

Probaj da prednju rupu stalka privremeno zatvoris komadom kartona, stiropora i sl., pa poslusaj.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, damic said:

Predpostavljam da je kod ranijih stalaka prednja strana bila u ravni prednje  "baffle" zvucnika, to je davalo odziv koji ti se svidjao. 

Novim stalcima si pomerio kutije gore za 10cm, sto se cuje, a ujedno si pomerio unazad prednju stranicu stalaka, sto takodje daje drugaciji odziv. 

Probaj da prednju rupu stalka privremeno zatvoris komadom kartona, stiropora i sl., pa poslusaj.

Men se čini da je to to . !!! al uz kombinacije sa šiljcima pa kad se par malih problemčiča spoji ? eto ti priredba :) . no kako je gospodin rekao da je bunjar i da je dekicama ukročivao bas pedalu trebalo bi mu biti jasno zašto su mu se kako mu se čini reče "pročistili" srednji i visoki . Naime "muljavi " (  predugačak  )  bas  pokrije doljni dio srednjih , i kad nestane  oni se "otvore " ? . Kad je gospodin rekao da ima iskustva sa bubnjem . a i bas kao ritam sekcija sve mi je jasno . ! NHF - bez zločestoče ? :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...