Jump to content


SW za Iso u DSD..


Golum

Recommended Posts

10 minuta ranije, 空也 said:

Ovaj skript radi .iso fajl po fajl, dobra stvar je što sam ga podesio da ih traži po podfolderima, tako da bi teoretski mogao da ga pokreneš u rutu HDD-a i da ti automatski odradi sve .iso fajlove na njemu.

Op op op - ovaj momenat je krucijalan - sada mi stoje svi u jednom folderu i tako se konvertuju bez problema..ako stoje u svojim folederima - pesacenje...mislim da ce biti paljenja starog kompa:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Donekle se slazem...ali ne zauzima duplo mesta - konvertujem i iso fajl dovidjenja...meni je preglednost u folderima jako bitna. Licno mi je koriscenje strimera vs komp neuporedivo pa cak i varijanta gde sam morao da palim komp jer mi je tamo bio Squeeze server me je izuzetno nerviralo...ovako upalim i vozi...

Link to comment
Share on other sites

@golum Evo ga:

https://we.tl/jRbGwXjMW8

U zipu imaš .bat fajl koji se zove "Podfolderi - Extract DST+DSD Stereo Files.bat" 
i "Programs" folder u kojem se nalazi  sacdextract.exe DOS program sa pripadajućim .dll fajlom.

Postupak je sledeći:

Iskopiraj sve foldere sa SACD iso fajlovima u jedan zajednički folder. 
Ako ti je taj novo napravljeni folder recimo u root-u HDD-a, pored njega raspakuj sadržaj ovog .zip fajla. 

Znači imaćeš veliki folder u kojem su ti svi SACD ripovi, uz njega Programs folder i .bat fajl.

Duplo klikni na .bat fajl i magija počinje! :) 

Otvoriće ti se command prompt prozor u kome ćeš videti šta se dešava - fajlovi koji se obrađuju, napredak u procentima, itd, itd, :

5a9c93b3ada19_ScreenShot2018-03-04at11_51_33PM.png.a7f8235b8527f2105cfb92c69fdfc3c9.png


...i počeće da ti se automatski stvaraju novi folderi sa nazivima albuma u kojima ćeš naći ekstrahovane .dff fajlove:

5a9c93938506e_ScreenShot2018-03-04at11_57_03PM.png.f7af5329ab7d705d04ae7afb31d1f4ed.png

I to je to!

Ako ostaviš kompjuter da ti preko noći radi bez nadzora, obezbedi dovoljno praznog prostora na HDD-u.

Multichannel SACD diskovi koriste kompresovani DST format, tako da izvlačenje fajlova iz .iso -a traje znatno duže i angažovanje CPU-a je izraženije u odnosu na stereo SACD-ove.

Ovaj .bat fajl izvlači samo stereo DSD i DST fajlove.

Nadam se da će sve funkcionisati kako treba, srećno! :)

 

Na tvom mestu ne bih bacao originalne .iso fajlove dok ne preslušam i proverim novo dobijene dff-ove.

Ko zna, možda se negde potkrade neka greška prilikom ekstrakcije.

 

Što se tagova tiče, @Zexx pomenu da ih .dff fajlovi nemaju.

Zanimljivo, kada .dff fajlove otvorim u Audirvani imam sve tagove - i izvođača i album i pesmu, dok ih u Amarri nemam!

Možda Audirvana ima neku svoju foru da prepoznaje skrivene informacije u .dff fajlovima, koje su nedostupne drugim programima.

Primer .dff fajlova otvorenih u Audirvani (klik za veću sliku):

5a9c968d3a9a9_ScreenShot2018-03-05at1_59_21AM.thumb.png.1e273686fc86300f49e067b213c08727.png

Link to comment
Share on other sites

A ako baš hoćeš .dsf fajlove zbog lakšeg tagovanja, 
iskopao sam ostale sacdextract komande i u .bat fajl sam ti ubacio switch koji će ti umesto .dff fajlova davati .dsf.

Novi DSF .bat fajl imaš u attachment-u:

Podfolderi - Extract DST+DSD Stereo Files DSF.zip

 

PS

Na nekom forumu sam pročitao da navodno .dsf fajlovi sviraju lošije od .dff, što mi je delovalo nebulozno, ali se posle ispostavilo da je valjda neka verzija Foobar-a imala neki bag sa .dsf fajlovima.

Možda da za početak konvertuješ samo par .iso fajlova u oba formata - i u .dsf i u .dff, pa da proveriš kako tvoj Auralic radi sa njima i da li ima nekih problema ili razlika?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, 空也 said:

A ako baš hoćeš .dsf fajlove zbog lakšeg tagovanja, 
iskopao sam ostale sacdextract komande i u .bat fajl sam ti ubacio switch koji će ti umesto .dff fajlova davati .dsf.

Novi DSF .bat fajl imaš u attachment-u:

Podfolderi - Extract DST+DSD Stereo Files DSF.zip

 

PS

Na nekom forumu sam pročitao da navodno .dsf fajlovi sviraju lošije od .dff, što mi je delovalo nebulozno, ali se posle ispostavilo da je valjda neka verzija Foobar-a imala neki bag sa .dsf fajlovima.

Možda da za početak konvertuješ samo par .iso fajlova u oba formata - i u .dsf i u .dff, pa da proveriš kako tvoj Auralic radi sa njima i da li ima nekih problema ili razlika?

Osim što DFF fajlovi ne sadrže metadata, nema ama baš nikakve razlike u sadržaju između DFF i DSF fajlova. Razlika je samo u headeru, pa nema drugog objašnjenja za navodne razlike u zvuku, osim pomenutog baga u samom Foobaru, što znači da konverzija iz DFF u DSF zapravo i nije prava konverzija, već prosta izmena header informacija koja se izvršava vrlo brzo. Jednostavan i besplatan alat za ovu konverziju može se preuzeti odavde:

https://www.signalyst.com/professional.html

Postoji i mogućnost da se funkcionalnost ovog alata proširi, što je zgodno pre svega za one koji baš i ne vole da koriste komandnu liniju, i da se doda kontekst meni u Windows koji omogućava jednostavnu konverziju fajlova desnim klikom miša. Kako to uraditi, opisano je ovde:

https://www.computeraudiophile.com/forums/topic/21115-dff-to-dsf-conversion/#post354558

Inače, skripta za ekstrakciju ISO u DSD koju je napisao član Computer Audiophile foruma "bogi", vrši prvo ekstrakciju u DFF, pa konverziju u DSF, jer je primećeno da su prilikom direktne konverzije moguće pojave određenih smetnji u izdvojenom DSF fajlu.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Zexx said:

Osim što DFF fajlovi ne sadrže metadata, ...

To sam i ja na više mesta pročitao.

Zbunjuje me to što Audirvana na neki volšeban način vidi nekakve tagove i u .DFF fajlovima.

U čemu je fora?

Ovo vidim u verziji 1.5.10 sa juče ekstrahovanim .DFF-ovima:

5a9d2e210dce9_ScreenShot2018-03-05at12_45_33PM.thumb.png.8a8186bed4c2eb595ea39111288c4f57.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Zexx said:

jer je primećeno da su prilikom direktne konverzije moguće pojave određenih smetnji u izdvojenom DSF fajlu.

Misliš na onaj jedva čujni "klik" između pesama?

Ja sam ga čuo i kod .DFF fajlova kada se Saracon-om pretvore u WAV, pa sam prilikom konverzije u FLAC koristio skriptu koja ga odseca.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, 空也 said:

Misliš na onaj jedva čujni "klik" između pesama?

Ja sam ga čuo i kod .DFF fajlova kada se Saracon-om pretvore u WAV, pa sam prilikom konverzije u FLAC koristio skriptu koja ga odseca.

Mislim, mada moram da priznam da ja to nisam čuo ni u jednoj varijanti, ni kad konvertujem direktno, ni posredno preko DFF, kao ni kada konvertujem u PCM preko Saracona ili Korg AudioGate.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, 空也 said:

Ja ga čujem između pesama i kada puštam direktno SACD .iso fajlove u Audirvani.

Znači čak nema ni veze sa DSF ili DFF.

Čuje se kao jedva čujan "puc", kao sitno zrno prašine na vinilu.

Sa obzirom da slušam i ploče, meni lično ne smeta. :)

Onda mi sistem nije dovoljno transparentan...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam testirao, "puc" se u Audirvani čuje i sa pojedinačnim DFF i DSF fajlovima.

Znači naknadna konverzija DFF u DSF ne bi rešila problem?

Doduše, možda tripujem, čini mi se da je problem za trunku manje izražen kod DFF fajla. Ali za trunku. A možda i nije. :) Probaču da ih oba konvertujem u PCM, pa ćemo videti na waveformu.

 

Problem "puc"-a između pesama se može rešiti i tako što se iz .iso-a ektstrahuje sadržaj u vidu jednog DSD fajla i .cue sheet-a.

Problem je taj što ta varijanta, jedan fajl i .cue sheet, nije široko podržana ako se žele slušati odvojene pesme.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, 空也 said:

Upravo sam testirao, "puc" se u Audirvani čuje i sa pojedinačnim DFF i DSF fajlovima.

Znači naknadna konverzija DFF u DSF ne bi rešila problem?

Doduše, možda tripujem, čini mi se da je problem za trunku manje izražen kod DFF fajla. Ali za trunku. A možda i nije. :) Probaču da ih oba konvertujem u PCM, pa ćemo videti na waveformu.

 

Problem "puc"-a između pesama se može rešiti i tako što se iz .iso-a ektstrahuje sadržaj u vidu jednog DSD fajla i .cue sheet-a.

Problem je taj što ta varijanta, jedan fajl i .cue sheet, nije široko podržana ako se žele slušati odvojene pesme.

Ima "puc", u pravu si, jedva čujan, ali ipak čujan, i vidi se i na waveformu pred kraj fajla koji sam prvo konvertovao u DFF, pa u DSF. Isto je i kad se konvertuje direktno u DSF, pa ne treba gubiti vreme sa međukonverzijom u DFF. Meni iskreno ne smeta, pa se neću baviti skraćivanjem kraja svake pesme zbog toga...

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Zexx said:

pa se neću baviti skraćivanjem kraja svake pesme zbog toga...

Ako treba, imam i .bat fajl koji to prilikom konverzije u FLAC automatski odseca.

 

Trenutni usvojeni "workflow" mi je da ekstrahujem jedan veliki fajl koji konvertujem u FLAC, pa ga onda na pojedinačne pesme isečem uz pomoć .cue sheet-a.

"Puc" se u tom slučaju ne pojavljuje.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, 空也 said:

Ako treba, imam i .bat fajl koji to prilikom konverzije u FLAC automatski odseca.

 

Trenutni usvojeni "workflow" mi je da ekstrahujem jedan veliki fajl koji konvertujem u FLAC, pa ga onda na pojedinačne pesme isečem uz pomoć .cue sheet-a.

"Puc" se u tom slučaju ne pojavljuje.

Koliko god kratak bio deo treka koji se odseca automatski, to svakako menja njegovo originalno trajanje, mada ne verujem da je to dovoljno da "prevari" softver za tagovanje i zbuni ga toliko da ne prepozna automatski album. Ovo odsecanje na kraju krajeva i nije toliki problem kod pojedinačnih trekova, ali rekao bih da kod živih snimaka, odnosno onih gde jasna distinkcija između uzastopnih trekova ne postoji, itekako jeste. Ostaje manuelno "peglanje" tih klikova kroz neki softver kao što je Audacity, recimo, pri čemu se ovo odnosi samo na PCM format, dok bi DSD morao da se edituje u nekom drugom softveru. Izgleda da je problem svuda prisutni SACD ripper alat, ali s obzirom da je besplatan, mislim da nije fer da sad ospemo drvlje i kamenje na tvorce softvera. Za sad ostaje ovako kako je, pa neka klikće koliko 'oće, barem dok ovaj alat ne poprave, ili neko ne smisli izdvajanje pojedinačnih fajlova iz DSDIFF Master fajlova s kojima izgleda nema ovih problema.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Zexx said:

Moraš da turiš jače sijalice u ono poljsko sokoćalo, minimum 100 sveća svaka.:ph34r:

:D ex-istocni blok ti je mnogo zaheban sve ce da naprave da zaj...u ove zapadnjake pa makar to bilo odsustvo puc-a :-)...a sijalice jurim svakako! Ono kao nesto KR ili EML - dosta dobro sijaju u mraku :wub:

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Koliko god kratak bio deo treka koji se odseca automatski, to svakako menja njegovo originalno trajanje, mada ne verujem da je to dovoljno da "prevari" softver za tagovanje i zbuni ga toliko da ne prepozna automatski album. Ovo odsecanje na kraju krajeva i nije toliki problem kod pojedinačnih trekova, ali rekao bih da kod živih snimaka, odnosno onih gde jasna distinkcija između uzastopnih trekova ne postoji, itekako jeste. Ostaje manuelno "peglanje" tih klikova kroz neki softver kao što je Audacity, recimo, pri čemu se ovo odnosi samo na PCM format, dok bi DSD morao da se edituje u nekom drugom softveru. Izgleda da je problem svuda prisutni SACD ripper alat, ali s obzirom da je besplatan, mislim da nije fer da sad ospemo drvlje i kamenje na tvorce softvera. Za sad ostaje ovako kako je, pa neka klikće koliko 'oće, barem dok ovaj alat ne poprave, ili neko ne smisli izdvajanje pojedinačnih fajlova iz DSDIFF Master fajlova s kojima izgleda nema ovih problema.:rolleyes:

 

Ne znam kako tačno radi taj batch "puc" trimming, ali radi dobro! :)

Nisam nikada imao problema sa tagovanjem, a playback doživljavam kao gapless - na živim snimcima se ne oseća prekid između pesama.

Ovo je sadržaj .bat fajla: 

@Echo Off
FOR /F "tokens=*" %%k IN ('dir /b *.wav') DO "Programs/flac.exe" -5 -V --skip=53 --until=-53 --delete-input-file --output-prefix="" "%%k"
Echo Compression completed
Pause

Ne znam samo šta su im tih "53" koji se skipuju - semplovi, mikronanomilisekunde, ... , ... ?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...