Jump to content


Technics sld2 i ortofon concorde iskustva?


sladjan marinkovic

Recommended Posts

31 minuta ranije, microfarad said:

Meni AT jednostavno nije legla, verovatno subjektivan osećaj. Šta da radim, kad slušam Ortofon godinama. O Nagaoka glavama, sam čuo, dobre komentare, to bi trebalo, svakako uporediti sa Ortofonom.

Naslušao sam se ja ortofona (jeftinih i skupih MM i MC) u zadnjih 30-ak godina...ali nažalost, danas to nije "onaj" ortofon od prije tog vremena...

Jednostavno, poredeći iste klase zvučnica AT i ortofona....AT daje puno više za uloženi novac...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, HiFi-Choice said:

Naslušao sam se ja ortofona (jeftinih i skupih MM i MC) u zadnjih 30-ak godina...ali nažalost, danas to nije "onaj" ortofon od prije tog vremena...

Jednostavno, poredeći iste klase zvučnica AT i ortofona....AT daje puno više za uloženi novac...

Poštujem svačije mišljenje, znam da su AT glave povoljnija kupovina. Ortofon ima neki filing...Pre izvesnog vremena smo Krca i Ja, kod Fathera, upoređivali 2M blue, bronze i OM40. Ima o tome, na Fatherovoj temi. Bitno je, da smo sa sve tri glave uživali u zvuku, a to je najbitnije.

Link to comment
Share on other sites

Jeste bilo lepo vece, a zvuk bolji kad smo presli na Bronzu i posle na OM40,  Bronza je definitivno bolja od Blue,   Plavojka u odnosu na Bronzu deluje sivo i tmurno.

Imao sam AT12, pradedu AT120, dobra glava, drugaciji zvuk od Ortofona,  problem je bio posle originalne igle naci zamenu sa pravom Shibatom, one od 25Eu su tra la la, pa sam poklonio prijatelju.

Meni nije lezala, ne kazem da je losa, samo stvar percepcije tada , mozda bih je sada posmatrao drugacije.

Od novih AT760 sam cuo, nakratko, sigurno odlicna, samo kosta 600eu ( kataloski i kod prodavaca kod nas ) a ja je nisam slusao dovoljno dugo da bih mogao da procenim vredi li ona tih para.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Krca44 said:

Imao sam AT12, pradedu AT120, dobra glava....

 

Ja sam imao AT13EaX...fantastična zvučnica....za iglu je danas problem...OEM NOS su vrlo rijetke i skupe....

Samo da napomenem...imao sam priliku da rastavim 2M Red (samo skinuo gornji teg) i razočarao sam se kad sam vidio da je samo tijelo zvučnice potpuno identičnog oblika kao kod OM serije, dok je oko takvog tijela onaj ogroman dio plastičnog kućišta.... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, HiFi-Choice said:

za iglu je danas problem

Jico pravi ( mislim ) zamene sa Shibata i SAS vrhovima, u vreme kad sam trazio pre nekoliko godina, bilo je nekih za 90Eu ali nije bilo garancije da je stvarno Shibata vrh.

Vidi ovde sta ima od boljih zamena :

https://www.turntableneedles.com/Find_Shibata_Turntable_Stylus

https://www.turntableneedles.com/Find_JICO_SAS_Turntable_stylus

https://www.turntableneedles.com/Find_HyperElliptical_Turntable_Stylus

Ova zadnja grupa je naj jeftinija ali ne znam kakva je po kvalitetu.

........

2M ima puno plastike, ali meni zvuci drugacije od OM i Super OM, kao da su nesto uradili da "modernizuju" zvuk, sa puno vise midbasa u odnosu na prethodne serije. 

Primetio sam jos nesto ali treba to jos proveriti, naime bilo je price da 2M ne svira u visokim tonovima toliko dobro i visoko kao prethodne serije... pa kad sam podesavao VTA pre neki dan, podigao sam malo vise od optimuma i pojavilo se sjajno viskotonsko podrucje, vrlo detaljno i cisto... naravno kompromis je bio na basu a i ja sam licno mislio da ipak treba malo spustiti. 

Buduci da sam ovo radio bez dodataka tipa mikroskop, samo pomocu lupe i sluha i ploca koje znam,   moguce da su oba polozaja u okviru pravilnog podesavanja ( nek ploce su tanje neke 180gr deblje ), ja sam izabrao malo nizi gde ima nesto vise basa a i dalje ima detalja.

Glavnu zamerku, kod mene, imam na sjajnu reprodukciju novih izdanja i remastera a na ne bas tako ujednacenu reprodukciju starih ploca ( zato sam jedno vreme trazio neku vintage glavu i nasao Shure 95, Excel 70S video, zanima me, ali ostaje za buducnost )

P.S. Koliko znam Garrot P77 poznata glava je zapravo preradjena Excel 70, verovatno neki jaci model iz te serije

Link to comment
Share on other sites

On 01/04/2018 at 20:59, Gile said:

Ima tu istine. Preporučite neki dobar phono preamp koji se uklapa u low budget.

 

On 01/04/2018 at 21:12, microfarad said:

Nema kvalitetan phono, koji se uklapa u low budget. :D

Jeste to tako nekako, ali tako je sve u HiFi. :P

Ali kada se vrtimo oko gramofona polovnjaka oa 100-150€, sa glavom od 30-50-70€, onda nema  mnogo smisla pričati od phono preamp-ima za (pre)mnogo para.

Obzirom da nova pojačala uglavnom nemaju phono preamp, ova budžetska što ga i imaju, imaju neko đubre što ne vredi ni 2€ (lično iskustvo), a polovnjaci sa solidnim phonopreamp-om, pa još u dobrom stanju, pa, nije baš da je lako naći, dakle, ima smisla proučiti situaciju na tržištu budget zasebnih phonopreamp-a.

Ja i dalje tvrdim je phonopreamp vrlo bitan hardverski deo vinilskog setup-a, i da je uglavnom zanemaren kada pričamo o low budget vinil sistemima.

A o njima, imamo veliku temu: http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/24579-phono-preamp/

Ja imam Rega phono Mini A2D. Radi višestruko bolje od dotadašnjeg, ugrađenog u Onkyo stereo receiver.

Nedavno mi je ovde na oglasima pobegao Pro-Ject Phono Box. :(

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, NShappy said:

Ja i dalje tvrdim je phonopreamp vrlo bitan hardverski deo vinilskog setup-a, i da je uglavnom zanemaren kada pričamo o low budget vinil sistemima.

Cini mi se da sta god imamo na gramofonu to cemo cuti samo u onoj meri koliko nam je dobar phono preamp, isto kao sa sistemom i zvucnicima, koliko god da je dobar sistem, cuce se samo ono koliko zvucnik ( i soba ) dozvoljavaju.

Pa i kad se poboljsa zvucnica opet se nece cuti puna mera poboljsanja ako je phono preamp usko grlo.

Moj je licni stav da je phono preamp bitan kao i sve ostalo kod gramofona, tj. jedna od vaznijih karika gramofonske reprodukcije.

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2018 at 23:53, Krca44 said:

Vidi ovde sta ima od boljih zamena :

https://www.turntableneedles.com/Find_Shibata_Turntable_Stylus

https://www.turntableneedles.com/Find_JICO_SAS_Turntable_stylus

https://www.turntableneedles.com/Find_HyperElliptical_Turntable_Stylus

P.S. Koliko znam Garrot P77 poznata glava je zapravo preradjena Excel 70, verovatno neki jaci model iz te serije

E, hvala ti na link-ovima iako je AT13EaX odavno otišla od mene, jedino da kolegi proslijedim link-ove!

Čuo sam i ja da su Garrott burazeri koristili EXCEL zvučnice.... :)

Samo da nadodam vezano za priču o PHONO PreAmp-ima...naravno, ništa bez njih a svaka karika u lancu od "vrha igle" do signala koji ulazi u pojačalo mora biti kvalitetna!

P.S

Inače imam dvije NOS EXCEL ES-70S....  ;)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, HiFi-Choice said:

Inače imam dvije NOS EXCEL ES-70S...

Video sam pre neki dan

1 minute ago, Kuršum said:

A&R Cambridge P77

Oni su verovatno to kupili od Excela, to je japanska firma koja proizvodi svoje i OEM jako dugo,  tj. Garrotti su kupili od Excela, preradili pa A&R Cambridge od Garrotta pazario dalje...

Juce sam na kratko slusao neki Garrott, mislim stariji i mnogo jaci model, fenomenalna glava, ako nije njihov, ciji god da je opet fenomenalno, zaboravih da pitam detalje, gramofon Well Tempered, rucka ona plivajuca, zao mi je samo sto je kratko trajalo   :plakanje

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Krca44 said:

Video sam pre neki dan

Oni su verovatno to kupili od Excela, to je japanska firma koja proizvodi svoje i OEM jako dugo,  tj. Garrotti su kupili od Excela, preradili pa A&R Cambridge od Garrotta pazario dalje...

Garrott je malo posle A&R Cabridge-a počeo tu glavu da pravi, zapravo malo više posle, tako da teško da je A&R preuzeo od njih, jer odavno i ne postoji.

Glava je bila popularna, pa je imamo i u drugim izvedbama:

http://www.analog-forum.de/wbboard/index.php?thread/91542-garrott-brothers-p-77-a-r-cambridge-cartridge-c77/

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kuršum said:

Garrott je malo posle A&R Cabridge-a počeo tu glavu da pravi, zapravo malo više posle, tako da teško da je A&R preuzeo od njih, jer odavno i ne postoji.

Aha ! malo drugacija putanja, ali vidi u samom tekstu na pocetku kaze "Japanese made cartridge... "

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...