Jump to content


Technics sld2 i ortofon concorde iskustva?


sladjan marinkovic

Recommended Posts

Pun zvuk, malo tamniji, po meni akcenat na srednjim tonovima sto uz lampasko pojacalo daje odlican rezultat. Moje misljenje da nije za rok muziku vec više  za klasiku i jazz.  Bas me zanima kako bi radila aktuelna pop muzika  ali nisam nasao ploce charlie puth i slicno ( moja cerka slusa). Bar ne kod nas

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sladjan marinkovic said:

Moje misljenje da nije za rok muziku vec više  za klasiku i jazz

Interesantno, imam Blue pa me je zanimalo , prvo da li si zadovoljan a sem toga, utisak nekoga ko ima Red i sta ce reci ( lampe imam takodje ).  Meni je je ovaj Blue generalno za sve, doduse aktuelni pop i rok nisam slusao, tamo nesto iz 80ih je ok.  Nove Jazz ploce sviraju odlicno, kad je remaster dobar.

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, sladjan marinkovic said:

Pun zvuk, malo tamniji, po meni akcenat na srednjim tonovima sto uz lampasko pojacalo daje odlican rezultat. Moje misljenje da nije za rok muziku vec više  za klasiku i jazz.  Bas me zanima kako bi radila aktuelna pop muzika  ali nisam nasao ploce charlie puth i slicno ( moja cerka slusa). Bar ne kod nas

Rezolucija je najveća mana 2M Red-a...

Iz iskustva i uporednih testova s više zvučnica...uglavnom jeftinijih i cjenovno sličnih...

AT91 koje je višestruko jeftinija (3-4 puta) bolje se pokazala od dotičnog ortofona, da ne spominjem AT95 (duplo jeftinija), stara ali NOS zvučnica EXCEL ES-70S je također bila bolja od 2M Red!

Kod kolege Nagaoka MP110....kod drugog kolege BenzMicro MC20E2...bolje su se pokazale od 2M Red.

Generalno, starije generacije ortofona su bile puno bolje od ovih današnjih i stječe se dojam da ortofon danas posluje i profitira na staroj slavi!

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, microfarad said:

Ispade ORTOFON 2M serija lošija od konkurencije, a nije baš tako, to su samo predrasude.

Ne ispade, nego je baš tako...i nije predrasuda, nego praktično dokazano i to na više primjera i s više osoba kao sudionika, tako da bi se izbjegao subjektivizam!

Kao što rekoh, ortofon je danas jako precijenjen...a to dokazuju ovakvi praktični primjeri!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Iz licnog iskustva sa 2M Blue glavni razlog za nedostatak rezolucije je prenisko namestena glava tj. prenizak VTA.   Ovo je bio slucaj kod mene do skoro ( jedno vreme ) koji sam ispravio pre par dana.

2M je za nove ploce odlicna ali za stare, diskutabilno (onako do ok, neke odlicne ) a suprotno vazi za OM, sa njom su mi stare ploce zvucale dobro a nove tra la la  ( vecinom ),  uzmite i ovo u obzir.  Kod boljih modela ova pojava je manje izrazena.

Licno ne mislim da je OM nesto posebno, pogotovo OM10.   Primetio da se mnogima ne svidja kakav zvuk daje 2M ali to je kod mene bar stvar ukusa a ne objektivnog misljenja.  Eto kao primer meni se svidja Shure 95 ali necu da tvrdim da je to objetivno kvalitetna glava, iako meni svira bolje od OM10.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, microfarad said:

kolega @HiFi-Choice utepami zvučnice na mestu;)

Morao sam potražiti objašnjenje za ovo "utepami".... :D

Nebitno...ovdje nije u pitanju stvar subjektivnog ukusa, nego jednostavno....nešto se čuje ili ne čuje pri reprodukciji s ovom ili s onom zvučnicom....sasvim jednostavno, da li je to "nešto" više ili manje hi-fi ili ne...

Ukuse po pitanju karaktera zvuka ovdje stavljamo na stranu...tako da treba u vlastitoj režiji isprobati slično i uvjeriti se u navedeno jer kad više njih kompetentnih i s iskustvom potvrdi identične nedostatke ili prednosti, subjektivizam tu nestaje...

Nije mi cilj pljuvati po ovoj ili onoj zvučnici ali ako se za manje novca može dobiti bolji ili sličan kvalitet zvuka...ne vidim razlog zašto to ne učiniti? ;)

Link to comment
Share on other sites

Igrom slučaja imam i Ortofon 2M Red i AT95E. Obe usvirane na Technics SL1700. Onako kako ja čujem, AT95E ima jedino visoke za nijansu bolje od Ortofona. Što se generalne zvučne slike, separacije instrumenata i jasnoće pozornice tiče, pomenuta AT nema šta da traži pored Ortofona, što je i očekivano s obzirom na razliku u ceni. Ortofonu je potrebno usviravanje da bi rnr, synth pop ili dance zvučali kako treba, AT radi bolje out the box. AT zvuči bolje na Technics SL-D303 kada je rnr u pitanju. Ortofon sa jazz i albumima ozbiljne muzike (bez obzira bili oni stara ili nova produkcija) svira mnogo bolje od AT. Ortofon je mnogo osetljiviji na VTA i antiskating podešavanja. Ovo su moja subjektivna zapažanja do sada, nisam ništa merio niti analizirao grafike. Da li se isplati razlika u ceni? Ako se ne sluša samo rnr, definitivno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, HiFi-Choice said:

Nije mi cilj pljuvati po ovoj ili onoj zvučnici ali ako se za manje novca može dobiti bolji ili sličan kvalitet zvuka...ne vidim razlog zašto to ne učiniti?

Mene zanima Nagaoka MP110.   Posto koristim 2M Blue i nameravam ici dalje, jel moze neko misljenje o ovoj glavi ?   Ako nesto znaci ploca ima starih i novih, jazz ali i elektronike ( klupskih ), znaci svasta

Da li neko zna nesto o Nagaoka MP150 ?   Ovo je cenovno vec iznad , kosta 300eu....

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Gile said:

Igrom slučaja imam i Ortofon 2M Red i AT95E...

Treba biti oprezan i ne žuriti s poređenjem ove dvije zvučnice jer razlika u gain-u je vrlo očita, AT95 ima 2mV manji izlazni napon za razliku od 2M Red-a...i to se odmah primijeti, tako da je slušanje na istoj glasnoći vrlo bitna stavka koja odlučuje o impresijama. AT95 je u odnosu na 2M Red puno balansiranija u zvuku...samim tim i realnija a za prostor...i tu se pokazala boljom od 2M Red...iz više puta ponavljanog poređenja....

2 minuta ranije, Krca44 said:

Mene zanima Nagaoka MP110...

 

MP110 je drugi univerzum za 2M Red....a u istoj su cjenovnoj klasi....

Link to comment
Share on other sites

Kapiram, problem je sto nisam naleteo na 2M Red, razlika je navodno samo u vrhu, Red ima bonded eliptic a Blue ima nude eliptic,  koliku to razliku pravi, ne znam.   Cuo sam vise igala iz Super OM serije na istom telu i tu je bilo razlike u prilog nude eliptic vrha, nesto vise informacija, e sad proslo je ipak dovoljno vremena da se ne secam tacno i ono vaznije da li ta razlika vredi kad je lova u pitanju.

U svakom slucaju hvala !

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, HiFi-Choice said:

Treba biti oprezan i ne žuriti s poređenjem ove dvije zvučnice jer razlika u gain-u je vrlo očita...

Nisam žurio, dva meseca sam ih upoređivao, povremeno, kako je vreme dozvoljavalo. Izneo sam svoj lični utisak. Probao sam na dva nezavisna sistema, u oba slučaja je Ortofon nadmašio AT,  sem kada je rnr u pitanju na sistemu B, tu AT dominira. Sistem A: Technics SL1700, Luxman LV103, Whaferdale VR400, Neutrik kablovi od gramofona do pojačala, Oehlbach zvučnički. Sistem B: Technics SLD303, Luxman L204, Heybrook Point Five. Standardni Technics interkonekti do pojačala, Hama zvučnički. Bilo bi interesantno uporediti i 2M Red sa AT VM510CB.

Link to comment
Share on other sites

Različite glave znaju značajno drugačije da se čuju na različitim phono predpojačalima. Nešto se dojmim da je za low budget početničke sisteme (gde spadaju glave koje sada spominjemo), phonopreamp najzanemarenija komponekta sistema. A ja b' rek'o da je jedna od važnijih.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto mene zanima jeste kako Nagaoka zvuci ili gde lezi u odnosu na Ortofon i Audio Technicu.

AT i Ortofon su dobro poznati ovde kod nas, razliciti, neko vise voli AT, neko Ort.

Dakle gde je tu Nagaoka ?

Ima li ona neki svoj specifican zvuk da se ne moze uopste porediti sa Ort i AT ili mozda naginje nekoj od ove dve grupe ( da ih tako nazovem ) ?

Phono preamp bi po mom misljenju trebalo posmatrati sa nista manje paznje od gramofona i zvucnice, od njega zavisi mnogo.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, NShappy said:

Različite glave znaju značajno drugačije da se čuju na različitim phono predpojačalima. Nešto se dojmim da je za low budget početničke sisteme (gde spadaju glave koje sada spominjemo), phonopreamp najzanemarenija komponekta sistema. A ja b' rek'o da je jedna od važnijih.

Ima tu istine. Preporučite neki dobar phono preamp koji se uklapa u low budget.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...