Jump to content


Technics sld2 i ortofon concorde iskustva?


sladjan marinkovic

Recommended Posts

Koji tacno Concorde ?   Ortofon DJ Serija ili stari Concorde ?  pretpostavljam da mislis na novije DJ serije glava,  ako je tako koji model, koja boja ?

Moze da se montira tako sto ce ti teg ici vise pozadi nego sto je normalno jer je cela konstrukcija zapravo glava & shell izlivena zajedno i ima masu od 18,5gr.  Pretpostavljam da ti je Anti skate maximum do 2,5 ili 3, a to mu dodje zavisno od glave neki minimum za DJ Concorde ( ako o njima pricamo ).  

Trebalo bi da moze

Da se ispravim, prilikom balansiranja glave na "nulu" teg ce biti vise pozadi nego sto je normalno, onda kad ga navijes na npr. 2,5 bice u normalnom polozaju

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

Evo linka za manual, citam sada mislim da si ti negde na granici ako je DJ Concorde u pitanju, napisi bar koji je model ili ako nemas jos koji hoces.

Max gazna sila ti je 2,5,   masa glave koju mozes montirati je 13,5 do 17gr ,  Concorde Pro glave su teske 18,5 gr,   dakle gledajuci matis taj kombo je malo preko granice.  Ako imas probaj pa vidi sta se desava u praksi, da li mozes da nastelujes,   na 1210 gramofonu podaci su vrlo slicni , naime maximalna masa je 17,5gr bez dodatnog tega koji se navrce na kraju rucke pa ipak Concorde glave mogu da se koriste.  Tvoja rucka na tvom gramofonu ima samo malo drugaciji spoljnji oblik lezista za lagere,  sve ostalo je dovoljno slicno ( na oko ) da mozes probati ako imas glavu kod sebe,    Pro (Silver) i Pro S traze minimum gazne sile od 3gr a neka druga varijanta mislim da moze i sa 2,5gr ( Nightclub, ali proveri )

https://www.vinylengine.com/library/technics/sl-d2.shtml

Link to comment
Share on other sites

Sličan problem sam imao sa sl 3200 i concordom sa pro s iglom. Naime, sve funkcionise ok mada sam se borio sa antiskejtingom nisam mogao da dobijem ni sa maksimalno 3 antiskejtinga i gazne sile 3 gr(sto je minimum za pro s) , stalno mi je bezala igla ka unutar kad bih podesavao sa test pločom. Opruga je problem nekako je preslaba za concorde. Jedina varijanta kod mene je ili nadel 10 igla na tom concordu ili night club koji ide minimalno 2 gr a tu jos moze da se izvuce maksimum iz opruge AS. Jako je cudno to sa tim starijim tehniksima, do 2 grama pa čak i 2,5 moze da se izvuče AS na maksimali 3 da igla na test ploči ne varira, sve preko toga 3,4,5 grama nikako ( bar kod mene , a imao sam prilike da se uverim jos kod nekoliko starih modema. U potrazi sam za nekom oprugom čak i malo jačom pa da izeksperimentišem.

Link to comment
Share on other sites

Imate vise varijanti za gramofonsku glavu a da ne bude Concorde ili ako bas mora Concorde onda neki sa iglom koja moze ici sa manjom gaznom silom,  ja koristim/koristio sam DJ Pro (silver)/ Nightclub II vrh, narandzasti on moze ici sa manjom gaznom silom.

Alternativa je Shure 44 G, mislim, ima dve verzije a ova bi trebala biti sa gaznom silom od 1,5gr, bas tako pravljena.

Sem toga, ako Microfarad kaze Arkiv ja mu verujem za preporuku.

Nadel 10 iglu vise nemam pa ne mogu da sa njom probam ( bilo u planu ).

Audio Technica i Nagaoka bi trebale biti u izboru, AT je jeftina AT95, verovatno najjeftinija glava/igla,  Nagaoka... po onom sto sam procitao drugacije svira od Ortofona ili AT.

Zavisi i kakvu muziku slusate,  ako ima puno elektronike u muzickom izboru ja bih licno isao na Ortofon a za jazz, pa nesto drugo od Concorda mada ni sa njime nece biti debakl sta god da se slusa.

Link to comment
Share on other sites

Jeste Krco vrlo je moguce da je opruga oslabila, čak sam i skracivao podbacivanjem podloski(jer ima cak i mesto predviđeno za to) ali nisam uspeo dovoljno jos bi trebalo ali nema mesta. Concord je super glava i ja sam za nju samo eto..igla koja trazi manju gaznu da moze lepo da se podesi AS i onda nema problema. Kupio sam Pro s i nije to to ona trazi najmanje 3 gr gazne i jbg, jedino da je stavim na 2 do 2,5 ali sta ga znam.. A mozda taj sl d2 ima bolju oprugu mada..treba probati i biti siguran jel moze da funkcionise bez greske

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sladjan marinkovic said:

Iz izlozenog vidim ipak neka klasicna glava i muke sa podesavanjima i protraktorom

Vidi ne montiras Koetsu od 7,000$ pa da ti treba strucnjak,  imas onaj plasticni Technics Gauge, sa njim je pazljivom upotrebom moguce namestiti glavu/iglu sasvim pristojno a sa protraktorom nije toliko veliki problem kao sto izgleda,  to je samo tako u pocetku, pod uslovom da se ne zuris mozes lepo sve namestiti.    Ako koristis jednu od ovih metoda meni je bilo lakse da prvo nadjem odgovarajuc polozaj pa tek na kraju da zabodem zice na pinove glave, jer one hoce da guraju glavu napred ( ponekad ).

Ako neces da se zezas onda je Concorde idealan, samo nadji odgovarajuci, zbog gazne sile.

Sem ovoga Nagaoka prodaje svoje glave sa shellom, dakle fabricki montirano da odgovara ali ova opcija jeste ipak skuplja i treba je dobro proveriti pre kupovine.  Ortofon PnP iste kombinacije zaboravi, imam i to je zez zbog prevelike mase.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Somi said:

Kupio sam Pro s i nije to to ona trazi najmanje 3 gr gazne i jbg, jedino da je stavim na 2 do 2,5 ali sta ga znam.

Ako to uradis sigurno ce ti se vrh brze trositi, da zanemarimo to sto je moja rucka bila kvarna, u ovom slucaju mozemo, jer sama masa jeste takva da je radila kao da je ispravna.   Za ploce isto lose.

Nightclub sigurno ide sa manjom gaznom silom, verovatno jos neki, nisam gledao katalog vec neko vreme,  u svakom slucaju ja bar mislim da je ici na gaznu silu ispod minimuma dugorocno losa opcija.  Ajde sto se trosi vrh, njega zamenis ali sta se desava sa plocama ?   Ne znam, ove moje 12" su i dalje kao nove ali LP... tu su vec guste brazde a vrh ne naleze ni minimalno koliko treba nego jos manje....

Link to comment
Share on other sites

Siva je poznata kao ( Silver ) a neki DJejevi je takodje nazivaju Scratch sa originalnom iglom,  bila je 5 Eu skuplja od Pro S a nju nisu imali kad sam kupovao...

Aha pazi ovako :

Pro ( Silver )  radijus sfereicnog vrha  R18

Pro S             radijus  vrh                            R 26

Sve ostalo isto

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Krca44 said:

Pro ( Silver )  radijus sfereicnog vrha  R18

Pro S             radijus  vrh                            R 26

Sve ostalo isto

Efektivno su naplacivali  5 Eu vise za vrh sfera / konus oblika koji ima manji radijus, pa je kaobajagi Pro (Silver) malo bolja opcija...  trt mrt

Link to comment
Share on other sites

DJ Concordi imaju pojačan bas, zbog upotrebe u klubovima. Arkiv je potpuno linearna, što je više za kućno slušanje. Nemoj da te opterećuje sila od 3grama, mnoge MC glave  rade na 2,5 grama!!! Još jedna bitna stvar Arkiv ima visok izlazni napon  od 6mv, svira prilično glasno. Zamena bi mogla biti Concorde Gold koja ima slične karakteristike:)

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, microfarad said:

Nemoj da te opterećuje sila od 3grama, mnoge MC glave  rade na 2,5 grama!!!

Nije to problem samo po sebi nego to sto Technics SL D2 ima maximalni Anti Skate za 2,5gr gazne sile, bar tako pise u User Manualu,  idealno je da covek vidi koja je tacno cifra upisana na AS tockicu.

Kad se Concorde kao moj DJ Pro koristi kuci to je na izvestan nacin kao da slusas sa upaljenim Loudnessom, nije bas isto ali vrlo slicno

P.S.  Mislim kad stavis glavu i shell kao Concorde koji imaju masu od 18,5gr treba ti dobar anti skate ako stavis gaznu silu npr. 2,5gr, ta masa ima da vuce napred pa se ne mozes provuci sa anti skateom od 2gr, al' da ne pricam napamet to je najbolje videti na test ploci.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako Krca objasnio. Velika gramaza ako AS nije dobar tj.ukoliko opruga nema tu zateznu moc da drzi mirno komplet glavu sa iglom na praznom delu test ploce i vuce je ka unutar, sa tom silom od 3 gr gazne sile verujem da bi se dosta upropastio vremenom jedan kanal na ploči kao i igla. Kod mene na 3 gr AS i gazne 3 gr sa ovom pro s iglom i dalje vuce ka unutar iglu na praznom delu ploce iako je granica AS 3 gr. Kad smanjim Gaznu silu na 2,5 gr onda vec na 3 gr AS igla pravilno uspeva da se ne miče na tom praznom delu test ploče. Dakle, da ni ne pomisljam iznad 3,5 gr, 4, ili 5 bez dobre opruge. Taj sistem je i na D2 garantujem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...