Jump to content


Gramofon SONY PS X 70 i ostali iz serije..


lokomotiva

Recommended Posts

Nabavljena  2  primerka  davne  1982  , meni  i  prijatelju, za  po  1 200 i  kusur DM.

U  toj  serij  1979/80-te,  bili  su   modeli  50 , 60 , 70 , kao  i  B-80  Biotracer, i  kruna ,  ogromni  PS X 9  ..

Moj  primerak 70-ice  je  dosta  radio, no  poslednjih  10  godina stoji , mada ga  ponekad  ukljuci  sin.

Tako  je i  primeceno  da  sa  ukljucenom  Quartz kontrolom povremeno   ima  nestabilnu    brzinu..!

Kada se  iskljuci  quartz i  podesi  manelno  pich-brzina  je stabilna i  "zakucana".

Uz  to  , audio  cut-on, vezan  za  lift  ne  funkcionise  vise  na jednom  kanalu...

Ostalo  je  , bez  obzira   na godine  i  prasnjavost, u  odlicnom  stanju.  I  dalje  ubrzava od  nule  na  1/4 okreta,

i   koci  , svojom  magnetnom  kocnicom na  manje od  polovine okreta...  Vazno za  precizno  snimanje i  difuziju.

Sta  moze  biti uzrok  pojave  nestabilnosti brzine   sa  ukljucenom  quartz  kontrolom  ???

Primetio  sam  i  da  neonska  strobo  lampa  ne svetli   punom  snagom ...

Uvek  sam ga  koristio  sa  Stanton 681 EEE  (trazim  novu  iglu), a " öno" nije  druga  ruka, vec  DECCA  cleaner,:D

namontirana  tako  da  moze  raditi  pored   rucice nesmetano  , pod  spustenim  poklopcem.. Cetkica  na  Stantonu  je   tesko ......

 

Vidim  da  kolega SUCA 77  ima  PSX 50.

  Ima  li  jos  neko  primerake iz  ove  prestizne  serije  gramofona,  koju  je   SONY  uradio,tek  da  pokaze  ostalima  ko  je  glavni  sa tehnoloskom  moci....

Tih  godina  su  se  veliki  koncerni, utrkivali  ko  ce  napraviti bolji   DD  gramofon... Bilo  je  modela  koji  su  i danas  etaloni.

IMG_3467.thumb.jpg.7078b5ccab2e20212785c0957b8377fa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja sam namerno kupio  ps x 50 jer je dosta prostoji i ima mnogo manje elektronike. Tako mi je i vlasnik objasnio . Ja od kad sam ga kupio pre 4 god od kolege Aleksandra nemam nikakav problem. Melje ploce i svira za svaki juro. Vrh sprava

Imali su ga letos na oglasu za 350e preprodavci  Bosanci , Darko i Nesa . Bio je bukvalno ko nov. 

Mada sve to sto si  pobrojao od Sony ja je extra , od prvog do zadnjeg . 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, ras said:

Možda je Sony, saglasno tehnološkoj moći u kvarcnu kontrolu brzine implementirao algoritam koji predviđa nestabilnost kada se gramofon koristi u 2018. godini?

Da  znas  da  si  u  pravu, jeste  dragi  moj , tako  je....Stavicu  stari  kalendar na  zid kao  upgrade.

Ja  pitao  ozbiljno  kad  ono ..........eto.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, suca77 said:

Ja sam namerno kupio  ps x 50 jer je dosta prostoji i ima mnogo manje elektronike. Tako mi je i vlasnik objasnio . Ja od kad sam ga kupio pre 4 god od kolege Aleksandra nemam nikakav problem. Melje ploce i svira za svaki juro. Vrh sprava

Imali su ga letos na oglasu za 350e preprodavci  Bosanci , Darko i Nesa . Bio je bukvalno ko nov. 

Mada sve to sto si  pobrojao od Sony ja je extra , od prvog do zadnjeg . 

Kod  X 50  mi  se  svideo  polozaj  komande manuel  lifta , napred  desno, gde je i  prirodno.

Na to  sam  naviknut  jos  od  Pionira 12 i   112D.

Nema iskusenja da  rukom  nabacis  glavu  na  plocu, kao  kod  onih  sa  liftom  u korenu  ruke.

Pozdrav tebi  .

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko se secam ti gramofoni su imali stabilizaciju brzine preko magnetne trake sa unutrasnje strane oboda tanjira, te ga jako treba cuvati.

Evo sta sam radio sa svojim bivsim (poklonio ga) PS-X40: zamenio sam sve elektrolite, secam se da brzina nije bila 100% stabilna a strobo lampa je jadno svetlela... zamenio sam je uz malenu modifikaciju LED-ovkama. Sada se to moze lepse odraditi jacim, manjim diodama koje ce zameniti ovu grupu LED-ovki.

http://zokiaudio.com/serbian-projekat-sirotinjski-hifi-13-gramofon-2-sony-ps-x40/?lang=sr

 

 

Link to comment
Share on other sites

Poznat  mi  je i  model 40, ali i  on  se  dosta razlikuje od  ostale "" vece   brace"" iz  serije...

Naslov Vaseg  teksta  odgovara, ali  u  odnosu  na ostalu  bizuteriju, to   ipak  bese  dobra  masina.

Sad mi  je  drago  sto ""önomad"" nisam  uspeo nabaviti PS B 80...Kako  li  bi  tek  taj  podneo decenije  stajanja?:(

Predmetnu  70-icu  i  zbirku  L.P.-a, sam  vec  predao  sinu u  amanet, ali  bih   voleo da  je  ostavim  sredjenu..

 

Zorane , imate PP  ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...